Protektorka Monika Babišová: uživatelka konečných výhod majetku Andreje Babiše
O Monice Babišové bylo o letošních prázdninách docela slyšet. Především v bulvárních médiích v souvislosti s tím, s kým trávila svou dovolenou. Zaujala též fotografií z bujaré oslavy svých narozenin na farmě Čapí hnízdo s modrými kšiltovkami s nápisem Sorry jako. Mnohem zajímavější je ale pohled na to, jak je Monika Babišová zapojena do podnikání spojeného se svým manželem, druhým nejbohatším Čechem a premiérem Andrejem Babišem.
Spolu s ním je také jednou z obviněných v kauze podezření na zneužívání evropských dotací právě v souvislosti se stavbou farmy Čapí hnízdo. Obviněn je i Martin Herodes, bratr Moniky Babišové, a Babišovy dvě dospělé děti.
Letos v dubnu policie navrhla státnímu zastupitelství všechny zmíněné obžalovat. Státní zástupce Jaroslav Šaroch má o tom, zda ve věci podá obžalobu, rozhodnout pravděpodobně do konce srpna.
Uživatelka konečných výhod
Jak ukazuje graf níže, Monika Babišová je v Česku i na Slovensku takzvaným uživatelem konečných výhod v drtivé většině podniků spojovaných s Andrejem Babišem (on sám je nyní oficiálně obmyšlenou osobou svých svěřenských fondů).
Uživatel konečných výhod je právní termín, například podle slovenského zákona proti praní špinavých peněz je to „každá fyzická osoba, která skutečně ovládá nebo kontroluje právnickou osobu, fyzickou osobu – podnikatele anebo sdružení majetku a každá fyzická osoba, v jejíž prospěch tyto subjekty vykonávají svou činnost.“
„Působí tam jako nastrčená bílá kobylka Andreje Babiše. Tak, aby měl přes rodinu v celém konstruktu plnou kontrolu, ale on sám zůstává jediný obmyšlený. Že by paní Babišová měla něco řídit, je úsměvná představa,” komentuje to ředitel české protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.
Monika Babišová figuruje prakticky ve všech firmách právě jako uživatelka konečných výhod, statutární funkci má jen v Nadaci Agrofertu, kde je členkou správní rady, a ve společnost Agabsy, kde je členkou představenstva. Firma, která vznikla v prosinci 2016 přetvořením ze spící firmy Kostelecké maso uzeniny, ale nevyvíjí žádnou činnost. Je to také jediná firma, kde Andrej Babiš v obchodním rejstříku figuruje jako 100% majitel.
Prakticky všude, kde je jeho manželka Monika, je uveden jako uživatel konečných výhod i Andrej Babiš (s ohledem na přehlednost to v tomto grafu nezobrazujeme).
Ještě letos na jaře byla Babišová v představenstvu firmy Imoba, která vlastní areál Čapí hnízdo. Odstoupila z něj ale na vlastní žádost 23. května.
Jak je z grafu patrné, ve většině případů je jako uživatelka konečných výhod zapsána Monika Babišová jak na Slovensku, tak v Česku od roku 2017. Časová souslednost s přijetím směrnice o boji proti praní špinavých peněz není náhodná (směrnici přijala EU 20. května 2015, členské země měly na její implementaci dva roky).
V Česku začal platit klíčový paragraf 4c zákona o střetu zájmů (zakazující poskytování dotací obchodní společnosti, v niž má veřejný funkcionář či jím ovládaná osoba podíl alespoň 25 %) 9. února 2017. Počátkem února 2017 také Babiš převedl svůj majetek do dvou svěřenských fondů.
Změně zákonů a zápisům v obchodních rejstřících na Slovensku i v Česku časově odpovídá i změna vztahu mezi Andrejem Babišem a jeho manželkou – svatba se konala na konci července roku 2017.
Monika, rodinný protektor
Monika Babišová hraje ve správě majetku Andreje Babiše klíčovou roli. Je členkou hlavního kontrolního orgánu dvou svěřenských fondů – rady protektorů.
Auditoři se Babišové ve své předběžné zprávě explicitně věnují: „Paní Babišová (manželka pana Babiše) je členem rady protektorů a je považována za rodinného protektora. Rodinného protektora jmenuje pan Babiš a ten také může odvolat osobu z funkce rodinného protektora bez uvedení důvodu. Rada protektorů není usnášeníschopná, pokud není přítomen rodinný protektor.“ Právě v tom je role a pozice manželky pro Andreje Babiše zásadní.
Jak také popsali auditoři Evropské komise, dvěma hlavními cíli svěřenských fondů jsou dle (veřejně nepřístupných) stanov:
a) správa skupiny Agrofert (zahrnuje zhruba 900 společností v ČR, na Slovensku, Maďarsku, Polsku, Nizozemí, Rusku a Německu)
b) ochrana zájmů Andreje Babiše.
Dále auditoři upozorňují, že Babiš může odvolat svěřenského správce (pokud například nehájí jeho zájmy) a správce může odvolat i rada protektorů, v jejímž čele je, jak jsme již zmínili, Monika Babišová.
„Možná by ji senátní komise mohla pozvat, aby to fungování svěřenských fondů vysvětlila,“ navrhuje David Ondráčka.
Detailně si můžete vazby kolem svěřenských fondů Andreje Babiše prohlédnout v tomto grafu:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
25 komentářů
To je smutný čtení, když člověku dojde, že to je v naší zemi neprůstřelný….
Těch maňásků má premiér více. Chce to jenom trochu občanské statečnosti a sebrat mu z ruky maňáska Černou královnu a maňáska dragouna. A bude vymalováno na hodně let.
Od kdy je zakázáno vlastnit?
1) To zakazano neni. Neni normalni neco vlastnit a dojit penize z rozpoctu, ktery ovlivnuju. To je to „ridit stat jako firmu“? 2) Monika Babisova je jasny bily kun. Datum snatku primo bije do oci.
Pokud jste pochopil z cleného článku jen tohle, tak je to na pováženou. Vlastnit můžete, co chcete, nesmíte ovšem chtít zároveň být premiérem.
… z celého článku…
Nikdo Babišovi nezakazuje aby něco vlastnil. Může si ale vybrat. Buď bude vykonávat funkci předsedy vlády, nebo pobírat dotace a podílet se na státních zakázkách. Obojí pochopitelně nelze.
jTo by rádi ti co moc kecají, jejich rozum KO, i dnes platí staré pořekadlo „Bez práce nejsou koláče“, .
Může vlastnit, ale nemůže čerpat dotace pro vlastní prospěch. Nebýt dotací kde by skupina Agrofert byla?
Vlastnit není zakázáno.
Zakázáno je být jako politik ve střetu zájmů…
On soud vydal konečný verdikt, že je premiér ve střetu zájmů? Nic jsem o tom neslyšela a politiku sleduji. Tak neobviňuj, nebuď rychlejší než justice. Až bude verdikt opačný, doufám, že se s plným jménem omluvíš!
Vlastnit, ale ne z podvodu a dotací státu, čili vše z dani občanů.
vlastnin zakazano neni, ale kdyz je nekdo premier a ma moc nad vsim a zaroven vlastni tak obrovsky byznys, muze a bude ovlivnovat vse k tomu aby tento byznys fungoval. evropske unii se nelibi, ze posila dotace nekomu, kdo tu o nich rozhoduje. to je jasny stret zajmu. tech je tam ovsem nekonecne mnozstvi. jak by se vam libilo, kdyby kradl treba policejni prezident, a pak si zaridil pres podrizene, aby se to zametalo pod koberec. co jineho je, kdyz si babisovi firmy objednaly fiktivni reklamu ve vysi 280 milionu korun na capim hnizde. to je klasicky danovy unik, udelat to nekdo jiny, dostane pokutu a zlikvidujou ho. on si to jako tehdejsi ministr financi dokazal zaridit. takze vase otazka je krajne hloupa, pokud by jste o tom trochu premyslel, doslo by vam, jaky je to pruser, kdyz si nekdo zprivatizuje cely stat pro sebe.
Opět je snůška špinavosti a snaha modrých strak, lumpa Kalouska a zblblého, zmanipulovaného davu očernit v očích lidí premiéra Babiše. Ptám se stejně, jak pan Dvořák, od kdy je v České republice zákaz vlastnění majetku? Co se tady chce potichoučku, aby si toho lidé nevšimli zamontovat???
Majitel, šéf nebo trenér fotbalového týmu taky nemůže být rozhodčím zápasu, kde jeho tým hraje. Tak jednoduché to je.
mirku225, přečtěte si prosím reakce na komentář pana Dvořáka, myslím, že je to tam napsáno vcelku srozumitelně. Jenže Vy ty argumenty zřejmě slyšet nechcete. Modré straky, červené straky, anostraky atd… lidé se nemění, pouze kabát převlékají podle toho, jak je to výhodné. To platilo vždycky, ale rozdíl mezi těmi, které jste jmenoval a panem premiérem je ten, že oni moc dobře vědí a věděli, co je střet zájmů, proto své kšefty tají a není jednoduché je odhalit. Jenže pan premiér si násilí nedělá. Rád by dělal svoje kšefty legálně a zároveň řídil tuto zemi. Jinými slovy nám říká, že když to dělali ti před ním, tak proč se ukazuje zrovna na něj? No tak ještě jednou: Protože premiér země nemůže mít prospěch ze svého majetku a zároveň si do něj přisypávat z veřejných peněz, když drží ruku na kohoutku, kterým ty veřejné peníze do jeho kapsy tečou. Už tomu rozumíte?
Nikdo stb premiéra Bureše neočerňuje.On to dělá průběžně sám za sebe.Pro jeho fandy: on jako premiér je rozhodčí a píská zápas týmu,který založil a který sponzoruje.To je pro normální lidi střed zájmů.
Není tedy druhým nejbohatším Čechem/Češkou spíše paní Babišová, když je uživatelkou konečných výhod? Její manžel a český premiér pak pouze obmyšleným s jejím bohatstvím? ;o)
zákon o střetu zájmů hovoří jasně………………..
Závidíte, že? Já panu Babišovi jeho jmění ze srdce přeji.
je To druhy nejbohatsi “obcan Ceske republiky, zadny cech, je to slovak.
Že to zní nedůvěryhodně? Jistě, a je to důsledek toho legislativního nesmyslu ve věci střetu zájmů apod. Platí, že každý člověk má své zájmy a preference a může se dostávat to střetu s prostředím ve své působnosti. A majitele obchodních podílů nelze při vstupu do politiky ani vyvlastnit, ani v politice diskriminovkat. Jediným řešením jsou jednoznačná pravidla a kontrola vč. veřejné kontoly, zda vládní činitel apod. pravidla a finanční toky neodklání ve prospěch soukromého zájmu (to by pak skutečně byl střet zájmů).
treba kdyz si jeho firmy zadavaly fiktivni reklamu na capim hnizde ve vysi 280 milionu a nas financak, ktery on v te dobe ridil, to i pres upozorneni nemeckeho financaku zametl pod koberec. kdyby to udelal nekdo jiny, dostal by likvidacni pokutu. takze stret zajmu opravdu obri. jen tohle by stacilo. ne tak u nas. on si proste zprivatizoval pro sebe celou statni spravu, nic jineho se neresi nez jeho prusery, takovy clovek by mel jit do vezeni, ne nam vladnout
O jakém druhém nejbohatším Čechovi to autor píše? Kdyby napsal, druhý nejbohatší český občan, tak to souhlasí. Ale stále je to Slovák! Žádný Čech. Vždyť ani česky neumí … !!!
Proč tolik řečí kolem Babiše, jestli je vinen zaslouží potrestat ,,bez milosti,, on i jemu podobní , ale jestli vinen není tak ať dokáže ,že chce vládnout spravedlivě.