Prostě to zabedníme. „Ústecké metro“ dostane nový plot z dřevotřísky. Jáma žije dál
GLOSA. Ústí nad Labem má mnoho pamětihodností, které z něho činí něco jako východoevropské Zvonokosy. Nebo Palermo, vyberte si. Jednou z těch vůbec nejvěhlasnějších je obrovská díra do země přímo na hlavním zdejším rynku, který se z důvodů ne všem zcela pochopitelných jmenuje náměstí. Díru právě před rokem za dlouhé peníze konšelé koupili, že na ní nechají stavět dům. Dopadlo to jako vždycky; rok uplynul a primátor prostému lidu slíbil aspoň malý pokrok. Bednění z dřevotřísky.
Ústecké metro, díra na Míráku nebo také odborným jazykem tzv. Blok 004. Pro ty, kdo centrum krajského města úplně neznají nebo ještě nenašli odvahu se sem vypravit, krátký popis: jáma. Vykopaná, vybetonovaná jako základ budoucího kancelářského domu, s trčícími armovacími dráty, obehnaná drátěným plotem ve vysokém stupni rozkladu.
Příběh o tom, jak si město jámu loni koupilo, patří rovněž do sbírky severočeských pamětihodností, kapitola „kam se ztrácejí veřejné peníze“, případně „jak zastupitelé ztratili paměť, aby na ně policie nemohla“. Po karlovarské losovačce, spekulačce z Krupky nebo předražené rekonstrukci ústeckého muzea se novým politologickým termínem stala právě ústecká díra a zdejší tajná hlasovačka.
To bylo tak: „Vyřešení“ díry měl ve svých volebních programech snad každý, kdo šel před posledními volbami v roce 2022 kolem. Navrhovalo se leccos, architektonické soutěže, revitalizace a konverze, diskuse i obyčejné vyvlastnění. Soutěž o řešení nakonec vyhrálo hnutí ANO, které spolu s SPD a dvěma přeběhlíky vládne městu. Loni na jaře slavnostně oznámilo, že „díru“, kterou město prodalo před 14 lety, koupí zpět o 29 milionů dráž. Konkrétně za 74 milionů korun, dvojnásobek ceny stanovené znaleckým posudkem.
Aby po sobě navždy zametli stopy a vyhnuli se nepříjemné povinnosti zpovídat se policii, zastupitelé zvolili kombinaci tajného hlasování s tzv. protipolicejní matematikou. HlídacíPes.org ji tehdy popsal takto:
„Matematika je jasná – koalice ANO + SPD + přeběhlíci Věra Nechybová (dříve UFO, předtím ANO) a Pavel Tošovský (exODS) má v 37členném zastupitelstvu 20 hlasů. Otázka zbývá jediná – jakým mechanismem odkup projde. S velkou mírou jistoty je možné říct, že kvůli obavám z možné trestněprávní dohry bude hlasování tajné, což koalici zajistí beztrestnost. Proč? Čistě hypoteticky, mrk mrk: Koalice na prohlasování nepotřebuje 20, ale jen 19 hlasů, nejtěsnější většinu. I kdyby opozice (PRO! Ústí, Vaše Ústí, UFO a ODS) protestně odešla ze sálu a nehlasovala, 20 koaličních zastupitelů zůstane a jeden předem instruovaný hlasovat nebude. Zůstává těsná většina 19 hlasů, která stačí. Nikdo, včetně policie, už nikdy nezjistí, kdo jak hlasoval.“
Dopadlo to přesně, jak jsme předpověděli. Musíme ovšem dodat, že zase tak těžké to nebylo.
Ano, prostě to zabedníme
Rok se sešel s rokem, nezbývá než se smířit s realitou a ptát se tedy, jak se projekt posunul. Jde o hmotný statek, jakkoli je poněkud obtížné za něj považovat jámu v zemi, a tak se stačí podívat, co v tuto chvíli na Mírovém náměstí najdeme: díru. Vykopanou, vybetonovanou jako základ budoucího kancelářského domu, s trčícími armovacími dráty, obehnanou drátěným plotem ve vysokém stupni rozkladu. Plus jeden rok.
Ale plány, plány tu jsou.
Už letos v lednu oznámila Kancelář architekta města, že má plán, jak pro začátek na ten plot.
Jenže v Ústí nad Labem platí, že město má sice kancelář architekta, ale tak úplně s ní jeho vedení nekamarádí. Stylový plot nestojí a asi jen tak stát nebude. Zde citujme opoziční hnutí PRO! Ústí, které na rozdíl od vedení města s kanceláří architekta trochu kamarádí: „Město teprve v červenci letošního roku, po dotazu naší zastupitelky Karolíny Žákovské na červnovém zastupitelstvu, vyhlásilo veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace na nový plot, do níž se však nikdo nepřihlásil, a musela tak být zrušena. Ptáte se proč? Město má sice kvalitní studii nového plotu od Kanceláře architekta města, zcela nesmyslně však rozdělilo soutěž na zpracování projektové dokumentace od budoucí soutěže na samotného zhotovitele plotu.“
Související články
Tajné hlasování a kolektivní ztráta paměti. Ústecká koalice hledá dno politické kultury
Laboratoř politiky: Kdo jinému jámu jámá, sám do ní sám
„Statik navrhl řešení, kde budou ty plochy realizovány prostřednictvím dřevotřískových desek, když to řeknu hodně zjednodušeně. Ty by měly sloužit jako podklad pro tvůrčí činnost – třeba dětských kolektivů,“ citoval před pár dny primátora Český rozhlas Sever.
Mohli bychom se zde rozepisovat i o tom, jak daleko jsou samotné plány na výstavbu komerčně-administrativní budovy, kterou město chce na místě jámy vystavět. Ale bylo by to zbytečně mnoho slov o tom, co sami jistě tušíte, že je kdesi v nedohlednu. V krátkosti: Město jámu kupovalo i s projektem, dokonce měl prý mít několikamilionovou hodnotu. Právě tím mimo jiné vysvětlovalo nárůst ceny. Tak právě podle tohoto projektu se stavět nebude. Stavět se možná bude ve spolupráci se soukromým partnerem, který by jednoduše řečeno barák postavil a město mu ho pak splácelo. Což je vzhledem k už vyhozeným penězům projekt k nezaplacení.
A co na to Ústečané? Nic, jako vždycky. Občas někdo zaremcá, ale to je tak všechno. Školní kolektivy už se ovšem těší, až si budou moci na nový dřevěný plot namalovat nějaké hezké obrázky. Další pokračování zase třeba někdy za rok.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Jak krajští zastupitelé chtěli odměny: Hrál jsem fotbal. Navštívil jsem výstavu…
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Děkuji za informaci o průběhu, ovšem je velmi těžké ji vyhodnotit. Protože na jedné straně, už to že tam ta jáma pro základy je, je mimoradny úspěch, tak daleko se ani řada jiných veřejných projektů nedostala.
Ovšem zase na druhé straně, ze znalosti ekonomických cyklů je zřejmé že takových rozestavěných jam zůstává taky dost.
Nejen díra na míráku:
Absence autobusového nádraží.
Chybějící parkoviště u soudu.
Zbourané město u chemičky a na Bukově, lebeda.
Stavba „provizorní“ lávky přes Labe.
Chybějící průtah městem mezi průmyslovým západem a obytným východem.
Neopravovaný mobiliář.
Město jednoduše nefunguje.
V podstatě je to OK, protože rozhodování zastupitelstva by mělo být chráněno před policií a soudy. Pokud tomu tak není, nastává situace, kdy se zastupitelé bojí o čemkoli hlasovat, aby nebyli následně kriminalizováni.
co ste si zvolili to tam mate
.
ze ANO