Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
CzechR on Foter.com / CC BY-NC-ND, zdroj

Propaganda a strach v Česku. V zemi, kde myslivci každý rok zastřelí víc lidí než teroristé

Mám strach. Mám strach, že moje země ztratí svobodu a demokracii dřív, nežli si uvědomí, že byla napadena. Cítím bolest, že nedokážu vysvětlit lidem, které mám ráda, že se jejich hlav a srdcí zmocnil stejný duch nenávisti, jaký způsobil druhou světovou válku.

Vidím absurdní chování poklidných sousedů na vesnici, odkud pocházejí mí rodiče. Jejich touha „vyhnat machometány“ na malé vísce, kde je a příštích padesát let bude jediným cizincem Vietnamec v místní večerce, mi připadá stejná jako strach německých žen ze spiknutí světového židovstva v roce 1935.

Odpovídají tomu výsledky sněmovních voleb, ve kterých vyhráli populisté a extremisté přes polovinu poslaneckých křesel.

Když se propaganda zabydlí

Dobrá propaganda je jako droga v pitné vodě. Jejím úkolem není jen veřejné mínění měnit, ale především s ním jemně manipulovat.

Někdy ta manipulace může spočívat jen v prohloubení a vyostření názorů, které jsou již mezi lidmi rozšířeny, stačí je jen zesílit, dát jim ostřejší tvar a silnější hlas.

Některé názory jsou často žity a smýšleny, aniž by byly vysloveny. My Češi jsme například podle průzkumu univerzity v Harvardu z května 2017 nejrasističtější a nejnesnášenlivější národ v Evropě, ale doposud jsme o tom spolu nemluvili, tak trochu jsme se za to styděli.

Propaganda může být i to, že se některá morální tabu vysloví nahlas a někdo je etabluje v ústech politiků a veřejně známých lidí, posune je z přítmí sklepa, ve kterém se tísní věci, které jsou „fuj“, na výsluní mezi názory přijatelně většinové, prominentní. Nemyslitelné se stane každodenností.


Ukázku z knihy Průmysl lži publikujeme se svolením vydavatele i autorky. Tato první z ukázek je výběrem z autorčiny předmluvy ke knize. 


Propaganda není jen šíření lži, jak by se mohlo zdát. Šíření lží a falešných informací, dezinformací a misinformací je samozřejmě temnější součástí této moderní zbraně.

Ale propaganda disponuje neuvěřitelně kreativním arzenálem práce s pravdou, ke které přimíchává významy, akcenty, tu a tam drobnou lež, někdy jiné vyznění, správný podtext, mírně manipulovanou fotku – a polopravda už náhle nevypadá tak nesnesitelně hloupě, je z ní kočka, v médiích působí sexy… začíná po ní být poptávka. 

Když se ve vás propaganda usídlí, chcete víc, ale nevíte o tom. Konzumují ji skoro všichni a všichni nevědomky. Lidé, kteří povrchně čtou. Lidé, které ve škole nebavila fakta. Středoškoláci, kteří nemají dost informací a nevědí, jak se informace ověřují. Starší lidé, lidé z malých vesnic na Moravě, kde nikdy v historii žádní cizinci nežili ani neprojížděli.

Konzumují ji matky s dětmi. Nezaměstnaní tátové od rodin. Manželé z vesnic pod 5000 obyvatel, kde zrušili školu, knihovnu, nechali spadnout kostel, zkrachovat hospodu a zrušili polovinu spojů do nejbližšího města.

Každý z nás má slabé místo a patří do nějaké cílové skupiny. Občas i já „spolknu návnadu“ a uvěřím něčemu, co je manipulace, nepravda.

Je totiž velmi těžké rozlišit, které informace na internetu jsou pravdivé, seriózní, ověřené. A s jakým úmyslem byly napsány. A to se propagandou zabývám už velmi dlouho. Není většího omylu, než předpokládat, že propaganda je určena jen hlupákům.

Kvalitní práce s psychologií

Nebuďme na svůj intelekt příliš pyšní. Náš rozum hraje v budování názorů na základě internetových informací jen malou roli. Všichni máme slabé místo, skrze které je možno nás ovlivnit.

Propagandisté tato slabá místa znají a mluví jazykem, který vytváří pudový hromadný souhlas. Ztotožnění. Propaganda zasáhla naše životy tak silně proto, že se sešly čtyři faktory ve stejný čas.

Prvním předpokladem byly peníze. Jako u všeho, že? Putin do propagandistické války investoval naprosto největší finanční prostředky v historii masového ovlivňování.

Jen jeho televize a kanál Russia Today stojí stovky milionů dolarů ročně. Druhou šťastnou náhodou bylo „zlidovění“ internetu a sociálních sítí, kde se – jak mnoho lidí dosud věří – rodí informace samy a zadarmo.

Třetím faktorem bylo dosud nejpropracovanější užití sociální a masové psychologie, velmi aktuální, vědecky podložené a invenční. Opravdu, musím přiznat, z mého hlediska dobrá práce. Vlastně smekám.

A čtvrtou okolností byla naše naprostá nepřipravenost, kolébající lenost tzv. mírové dividendy (už nemusíme zbrojit, Rusové jsou už hodní, tak za ty peníze postavíme třeba silnice a dáme si dvacet). Zmizela Svobodná Evropa, Hlas Ameriky, Volá Londýn, všechny ty stanice, které jsme znali z dob studené války a kterým jsme my ve východním bloku důvěřovali, protože „byly z druhé strany“ a držely vysoký profesní standard novinářské práce.

Beztak na nás komunismus zanechal následky. Dodnes věříme, že Američané jsou zlý tlustý imperialistický národ, že Rusové jsou naši slovanští bratři, kteří nám rozumějí, a my Češi jsme všichni slovanského původu, i když je to celé úplně jinak, jak dokazují aktuální genetické testy DNA příbuznosti populací v Evropě.

Zkrátka virtuální realita se mění na „zažitá fakta“, aniž si všimnete. Stačí dlouho opakovat reklamní slogany o hlasu slovanské krve a najednou je ze sloganu fakt.

Odvykli jsme přikládat vzdělancům a odborníkům váhu a jejich prostor v médiích je devalvován na pouhé vršení protichůdných dobrozdání. (Pět minut Židé, pět minut Hitler, ať jsme objektivní.) V našich hlavách se vrství zmatek, informační chaos, hodnotová nejistota.

V České republice je již deset let velmi úspěšná propaganda protievropská. Dopadla na úrodnou půdu českého strachu z cizího, cizím jazykem mluveného.

Jsem také přesvědčená, že Evropská unie je zatuhlý byrokratický právní spolek, který nám ovšem přináší mnoho dobrého, když nepočítám miliardy na zlepšení silnic, podniků, památek, budov, podnikatelských programů, pořád je tu ještě vyšší kultura pojetí práva (ne, nedělám si legraci, opravdu je pro nás evropské právo zlepšením a inspirací, a ne naopak, stačí jen trochu číst).

Svět, kterému nerozumíme

Dnes už má k dispozici dobře promazaný propagandistický stroj i Čína, islamisté na středním východě, prostě kdekdo. Tak dlouho se metody spinningu, public relations, propagandy užívaly v masovém měřítku pro volební účely, až je Rusové tiše dotáhli k dokonalosti a začali je používat ve formě zbraně.

Americké firmy na výplach mozku voliče zde sice byly už dávno před ruskou hybridní válkou, ale jejich cíle byly komerční. Ne vojenské.

Se stále se zdokonalujícími metodami tohoto tichého válčení o veřejné mínění se postupně ustálilo nevyslovené pravidlo: „Pitomý volič – užitečný volič“.

Znáte ten kreslený vtip? Na obrázku je namalováno pět stadií vývoje člověka od Homo erectus až po Homo sapiens a ten poslední, počítačový inženýr, říká svému předchůdci: „Vraťte se zpátky, všechno jsme podělali…“

Tahle skepse je dneska všude. Jak to bylo za našeho mládí všechno hezké a srozumitelné… Ani já nejsem imunní vůči nostalgické vzpomínce na svět, kterému jsem donedávna rozuměla. Muži v něm byli ti důležití, ženy v něm „samozřejmě“ rodily děti, státy byly silnější než technologické firmy, počasí se nechovalo jako střelené a homosexuálové neuzavírali sňatky.

Svět byl bipolární, v něm soupeřily Rusko a Amerika, každý tomu rozuměl a věděl, na čí je straně. Dnes je svět multipolární, sil je mnoho, ženské jsou armádními důstojnicemi a řídí bez problémů státy, homosexuálové jsou lidé s jasně definovanými právy a jsou úplně stejně chytří a hloupí, hodní a zlí jako my, a vy musíte zatraceně namáhat mozkovnu, abyste se dozvěděli, jak to vlastně se světem opravdu vypadá.

Nejistota je to jediné, na co se dnes můžete spolehnout. Tohle každý nevydýchá.

My, malý středoevropský národ mírumilovných zahrádkářů a chovatelů slepic a králíků, jsme se díky ruské propagandě proměnili v panikařící šílence, kteří si budou kupovat pistole a střílet po všem, co vypadá opáleně a pohybuje se to okolo naší hrušně.

Možná kvůli tomu vystoupíme z EU. Možná z NATO. Já nevím. Temné podvědomí masy se dalo do pohybu a nikdo neví, kde se zastaví.

Že se s největší pravděpodobností v panice pozabíjíme mezi sebou, protože naši myslivci každý rok zastřelí víc lidí než teroristé, je nasnadě. Jenže se něco stalo.

Stali jsme se totiž od roku 2013 proti své vůli prvními pokusnými králíky zapomenuté zbraně. Propagandy.


Autorka začínala svou profesní dráhu v 90. letech jako žurnalistka a vedoucí zahraniční rubriky v deníku Lidová demokracie. Poté byla krátký čas asistentkou generálního ředitele a prvním zaměstnancem TV NOVA. V roce 1993 působila jako poradkyně místopředsedy PSP ČR. Od roku 1996 je odbornou konzultantkou v oblasti komunikace a masmédií. Vyučuje nonverbální komunikaci, práci se sociálními sítěmi, psaní projevů a veřejnou prezentaci. V letech 2005 -2010 působila v IT jako specialistka na kvalitu a testování software ve Vídni. Od roku 2011 do voleb 2013 pak jako tisková mluvčí a supervizorka volebních kampaní KDU-ČSL. Mezi lety 2014 -2016 pracovala jako specialistka v Public Relations pro předsedu právního výboru Evropského parlamentu Pavla Svobodu. Od roku 2016 žije v Kanadě.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

41 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Ono to není ani tak propagandou, ale hloupnutím společnosti, která je v drtivé většině schopna uvěřit sebevětší pitomosti …. například „všeci kradnú, ale myzme tu pro lidi“, případně „vyléčil jsem si cukrovku pojídáním sladkostí“ ….

  • Martin napsal:

   Autorka opakovaně lže:
   1) Češi nebyli a nejsou a nebyli rasističtí, důkazem je neexistence problémů se studenty z Afriky a Vietnamu, ani nově s přistěhovalci z Číny a Vietnamu a Ukrajiny a i oprávněně negativní vztah k jisté menšině se odehrává pouze v rovině slovní.
   2) Islám je hrozba pro ČR nade vší pochybnost, důkazem je neslučitelnost Islámu s Ústavou ČR. Dále vývoj islamizace Velké Británie, Francie a Německa.
   3) EU nás chce nade vší pochybnost zničit respektive zničit český národ a suverenitu českého národa, důkazem je Lisabonská smlouva a nově revize Dublinského systému.

   Pokus označovat to za ruskou propagandu je trapnost sama, autorka netuší o čem píše. Ruská propaganda je mnohem promakanější, například na základě ruské propagandy o obnovitelných zdrojích Německo zavírá jaderné elektrárny a nahrazuje je plynovými elektrárnami na ruský plyn z Nordstreamu.

 2. Nemec napsal:

  Paní Alvarová, v jednom se velmi pletete. Češi nemají strach, to je velký omyl. Češi jsou nejpohodlnější národ na světě. Tato pohodlnost se projevuje v tělesné zdatnosti a vzdělanosti, z čehož pramení národní vychcanost. Proč by měl Čech šplhat na hrazdu nebo se učit karate, když někdo vymyslel žebřík nebo učínnou pistoli. Proč by měl Čech studovat, když peníze jdou vydělat zlodějnou jak nás to učí Slovák s Japoncem. Proč by měla být ČR v EU, když naši komunisti nám zařídí světlé zítřky a stálé zdraví.

  • petrph napsal:

   No ale přece o to jde Proč by měl Čech studovat, když peníze jdou vydělat zlodějnou jak nás to učí Slovák s Japoncem – více než kvalifikovanou prací? Přece i ty zlodějiny prováděné zmíněným Slovákem vyžadují dosti velké znalosti v ekonomii a právu, navíc jejich praktickou aplikaci a schopnost riskovat. Ale dá se tím vydělat prakticky bez rizika mnohem víc než -při stejných schopnostech poctivě. To je ten problém s tím lidi nic neudělaj, zákony tady snad dělali politici

  • Simon napsal:

   Blahoslavený ten, kdo, nemaje co říci, neodívá tohoto faktu do slov…

  • Chrobajzl napsal:

   To má každej uprchlík svůj příběh a je ubohý a přízemní házet muslimy do jednoho pytle, ale ZAPRĎĚNEJ ČECHÁČEK, to je futrál pro 80% našeho národa, že áno, pane uvědomělej.

 3. ČERT napsal:

  Tak určitě se tu dá v mnohém souhlasit, ale na druhou stranu tady zaznívá taková určitá protiproganda, kde lze prostě o mnohém také polemizovat… Pozastavil bych se u toho slovanství Čechů… Tak nesporně jsme přece Slované lingvisticky. A jestli je to s kořeny mnohých Čechů jinak, tak jak se tedy máme cítit…? Asi jako třeba černoši v USA, kteří už po dlouhé generace mluví pouze anglicky, ale netvrdí o sobě, že jsou Anglosasové (pravda, on už pouhý vizuální rozdíl mezi klasickým původním obyvatelem britských ostrovů a klasickým původním obyvatelem třeba africké Guineje je větší než mezi klasickým Slovanem a např. Germánem, to je třeba uznat).
  Ale že jsme kvůli svému slovanství byli v minulosti také občas terčem rasismu a také, ať se nám to dnes líbí nebo ne, byli hozeni na jednu hromadu s Rusy, to je také fakt… Z dosud relativně nedávné minulosti jsou možná docela známa slova Reichsführera SS Heinricha Himmlera, který svého času prohlásil zhruba: „Co se děje nějakému Čechovi nebo Rusovi mě nezajímá. Budou-li tyto národy žít…“ Končí to (ten citát) slovy o snad desetitisíci „ruských ženách, které /eventuálně/ zemřou při kopání německých zákopů“…
  Můj komentář je, prosím, jen případným pokusem o případné doplnění rozhledu, nikoliv součástí jakékoliv propagandy…

  • ČERT napsal:

   Ještě, a také abych dokázal, že můj pohled je čistě vědecký, nikoliv propagandistický, k těm „původním obyvatelům britských ostrovů“… Tak samozřejmě, ještě než tam přišli Anglosasové (kteří se později odtud stěhovali právě i do té Ameriky), byli tam Keltové… Ti nakonec přece obývali, ještě před Germány a Slovany, i dnešní české území…

   • petrph napsal:

    Jen drobná poznámka která ale vysvětluje mnohé – němečtí historici samozřejmě Kelty počítají mezi Germány :)))

    • ČERT napsal:

     Tak s tím jsem se nesetkal… Ale pokud ano, tak se prostě mýlí. Dodnes jsou stále živé např. (i když už ne moc) keltské jazyky, jako třeba irština, velština apod. – a to je od germánských jazyků dost velký rozdíl… Ano ale, ke Germánům patří Anglosasové…

  • ČERT napsal:

   Já jen když jsem tu připomínal ten Himmlerův citát, tak ten údajně zněl doslova (resp. samozřejmě v překladu) takto: „Co se stane nějakému Rusovi nebo Čechovi, mne ani v nejmenším nezajímá. Budou-li tyto národy žít v blahobytu, anebo umírat hlady, to mne zajímá jen potud, pokud je potřebujeme jako otroky pro naši kulturu. Zemře-li deset tisíc ruských žen vyčerpáním při kopání protitankového zákopu, zajímá mne to jen do té míry, je-li zákop pro Německo hotov.“ Ono je to docela známé, bylo to dokonce i v učebnici dějepisu pro ZŠ z roku 1983 (a i když to bylo za komunismu, tohle si marx-leninští dějepisci z „prstu jistě nevycucali“…)
   Ale když je dneska tak moderní slovo „rasismus“, kdekdo může být třeba i úplně nesmyslně označen za „rasistu“… Tak oběťmi rasismu jsou černoši, Židé, Romové nebo muslimové… Ale zato antislovanský rasismus je dneska na Západě asi nějak tabu. Proto si myslím, že ten citát je docela dobré si připomenout…
   Tak samozřejmě, úplně vážně, rasismus může být v podstatě jakýkoliv negativní postoj vůči jakýmkoliv jiným etnikům či národům (záleží na tom, jak je to formulováno). Když jsem připomněl protislovanský rasismus nacistického Německa (který ale navazoval na mnohem hlubší historické kořeny), jistě by se dalo říci, že naopak postoj Čechů k Němcům ke konci druhé světové války a krátce po ní přinejmenším hraničil s rasismem…
   Trefně to vystihuje britský historik P. Johnson, když ve svých „Dějinách 20.století“ píše, že „zřejmě nejrozšířenějším druhem rasismu ve světě v  70.letech 20.století byl antiamerikanismus“…
   Prostě, chce to přemýšlet…

   • Cenzor napsal:

    Já v tom vidím dvě různé věci – za prvné, mít názor, třebas rasistický a druhá věc je podporovat a rozdmýchávat rasismus.
    Člověk může mít různé názory na různé věci, ale přitom být přístupný rozumné diskusi nad nimi, na druhou stranu může jít o člověka, který rozdmýchává nenávist a rasismus za nějakým skrytým účelem – obvykle mu jde o vlastní prospěch.
    Ti druzí dnes většinou stojí za různými demagogickými weby, které slouží cizím státům k tomu, aby měnily veřejné mínění (v Čechách poměrně úspěšně), zpochybňovaly hodnoty společnosti, ničily morálku a odhodlání, posouvaly postoje vůči určitým skupinám a podobně.
    Zde stát nekoná, nebo koná málo, asi proto, že má v čele lidi, kteří se na tom vědomě či nevědomě podílejí a v určitém smyslu se z mého pohledu dopouští zrady českého národa.

 4. Frank Zappa napsal:

  Není to tak složité. To jsou dlouhodobě používané sofistikované technologie ohlupování a řízení mas, které tu byly dávno před internetem – stačí se podívat třeba na Pilgerův film „Válka, kterou nevidíte“.

 5. liberal shark napsal:

  Moc pěkný kousek propagandy, paní Alvarová :-). Mám to chápat tak, že se v Evropě vlastně vůbec nic neděje, a že jen zbytečně panikaříme ?

  • František napsal:

   První věc je, že rozporujete něco, co autorka článku vůbec nezmiňovala.
   Autorka píše o Čechách.
   I kdyby náhodou psala o Evropě tak v zásadě ano. Informování o uprchlících u nás je absolutně disproporční vůči reálnému významu. Ano uprchlíci proudí do Evropy trochu víc než dříve, byla tu ta nepříjemnost kolem uprchlické krize. Ale pravdou je, že to je již věc minulosti. Země, do nichž uprchlíci proudí se ponaučili, zlepšili a pořád zlepšují svoje systémy. Problémy se občas objevují, ale jsou řešeny, a ne ignorovány jako předtím. V zásadě vše funguje.
   Strany, které v zemích, jenž uprchlíky přijímají a těžili ze strachu před nimi pomalu upadají tam kam patří. Do zapomnění.
   Jen země, které žádné uprchlíky nepřijmuli a pravdou je, že žádný uprchlík se všemi pěti pohromadě do nich nechtěl, se pořád utápějí v totální proti-uprchlické panice. Zdá se to trochu zvláštní. Není. U nás jsou všichni pořád krmeni mohutnou propagandou vytvářející fiktivní realitu, která zneužívá toho, že vzhledem k politice vlády většina lidí, kteří necestují nemá šanci porovnat onu fikci s realitu. Poznat co a kdo ti hrůzostrašní uprchlíci doopravdy jsou.

   • nováček napsal:

    „Poznat co a kdo ti hrůzostrašní uprchlíci doopravdy jsou“. Zřejmě nějaká ta stovka dosud, při atentátech zemřelých zcela nezůčastněných nevinných lidí, jsou pro Františka jen důvodem k ironii.

    • František napsal:

     Oh, ano, atentáty. Kolik z těch, jenž se staly za posledních 5 let bylo provedeno uprchlíky?
     Znovu se vracíme k tomu samému. Ano existují problémy s imigrací. Z většiny jsou problémy, které zrály/vyhnívaly již desetiletí, generace.
     Co je na tom odporné obzvláště právě pro ty, jenž ztratili životy je to, že jejich smrt je unášena lidmi, kteří se tím snaží ospravedlnit další vraždění a persekuci miliónů. Kteří se snaží rozjet koloběh nenávisti.
     Nikdo nerozporuje hrůzu a špatnost těchto útoků. Ale to neospravedlňujete persekuci jiných nevinných lidí na základě „špatného“ názoru, vyznání, barvy.
     Tato cesta vede pouze k smrti dalších zcela nezúčastněných nevinných lidí.

 6. tom napsal:

  pani ma pravdu. kazdopadne zije v kanade. taky se tam nejspis chystam az se prikloni většina cechu zase k rusku. :/

 7. petrph napsal:

  Paní Alvarová se mýlí, ve skutečnosti je ten problém daleko složitější. Netýká se vůbec jen nějaké rasistické propagandy, ale vůbec způsobu práce s fakty. Ostatně – neberu to jako její chybu ani záměr, ale jako příklad. Sama uvádí jako dost závažný argument „..podle průzkumu univerzity v Harvardu z května 2017“.. Ve skutečnosti, o tomto webovém projektu (tzv Mapa rasismu), se psalo sice mediálně u nás v květnu 2017 –
  jenže, jak se tam i píše „.. Data jsou výsledkem 15 let trvající studie“. Což dost mění situaci – a když si vezmeme v úvahu co se za tu dobu v Evropě stalo , bez přesné datace kdy se kde měřilo, je zcela nesmyslná. Ostatně – jak se i dále píše, podkladem není nějaký pořádný průzkum, ale online anketa, kam se mohl přihlásit kdo chtěl (nebo kdo se o tom nějak dozvěděl
  http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/odjinud/cesi-jsou-nejvetsimi-rasisty-v-evrope-tvrdi-pruzkum-z-harvardu-kritici-zpochybnuji-metodiku

  A musíme se bohužel smířit s tím, že podobné kvality je řada dalších informaci z obou (nebo ze všech) stran. Čtenář si s tím musí umět poradit. Otázka je jak si s tím poradí jiní, kteří skutečně mají s těmito informacemi pracovat. Třeba další média přebírající tutéž zpravu, analytici, politici, aktivisté, zahraniční pozorovatelé, bezpečnostní služby.. Tam už to může vypadat na pěkné průšvihy.. A nemusí za tím být Moskva..

  • Karel Novotný napsal:

   Nějak jsem nepochopil, proč pro vás těch 15 let zásadně mění situaci? Vždyť průměrní Čech byl rasistický vždycky, jen se mění objekt jeho zájmu ( z „rusáků“ a „rákosníků“ to jsou nyní „machomedáni“ (+cigáni, to jsou stálice)).
   Samozřejmě, uvedený zdroj je dost slabý, tak nakonec je na něm nejzajímavější, jak silné odmítavé reakce vyvolal …

 8. Tomáš Pelikán napsal:

  Dobrý den paní Alvarová, měl bych jen malou poznámku a to k době vzniku vlivu Ruské propagandy na nás jako stát. Už v období krize kolem protiraketového radaru v Brdech si na nás Ruské silové orgány odzkoušely prakticky ukázkový příklad ovlivňování politické situace v cizí zemi. Připomenu jen že ve hře byly ještě další radary na území EU, ale jen v Čechách došlo k tak významnému propagandistickému úspěchu. Ta naše zažraná nostalgie na nás samotné fungovala lépe než třeba na Poláky, nebo Bulhary, kde je odpor vůči Rusku poněkud tradičnější. Tedy ne od roku 2013, ale už patnáct let jsme terčem psycho-sociálního experimentu oddělení propagandy a to my jsme jim poskytli prostředky pro to, aby v tom byli ještě lepší.

  • Richard napsal:

   Není pravda, že Bulhaři jsou nějak protirusky zaměřeni. Převážná většina Bulharů pořád považuje Rusy za bratrský národ, který je zachránil před tureckou genocidou.

   • ČERT napsal:

    Já bych tady dodal, že ze strany pana předřečníka nejspíš došlo k záměně Bulharska s Rumunskem (kterého, a Polska, se skutečně ten radar týkal). Ale s těmi Bulhary, to je známá věc. To rusofilství má dlouhou tradici a dost důležitý mezník tu byla rusko-turecká válka let 1877/8, kdy se Bulharsko s ruským přičiněním již fakticky vymanilo z nadvlády Osmanské říše. Ale ono tohle se zajímavě odrazilo ve 20.století. Když v roce 1941 Hitler zahájil tažení proti (komunistickému) SSSR, tak Bulharsko, ač spojenec Německa, se odmítlo toho tažení účastnit (na rozdíl třeba od Rumunska, Maďarska, Slovenska…) – a pokud vím, argumentovalo se právě tou tradicí rusko-bulharských svazků…
    No ale přesto ještě o nějaké čtvrtstoletí dříve, za první světové války (a tedy v době, která byla časově blíže třeba tomu r. 1878), Bulhaři, a to po boku nejen Němců a Rakouska-Uherska, ale i zrovna těch Turků, přímo s (carským) Ruskem válčili. Takže takový paradox… Ale jistě, spojenectví Bulharska s Centrálními mocnostmi od r. 1915 ovlivnily dvě tzv. balkánské války těsně před první světovou válkou, hlavně ta druhá…

  • petrph napsal:

   To je skutečně nádherný příklad jak funguje propaganda- Pokud totiž zmiňujete onen radar v Brdech, jak se pamatuju a psalo se to tenkrát v médiích, totiž Rusové sami při jednání s Američany s tímto radarem v Brdech souhlasili. A to z toho prostého důvodu, že ten radar (a na něj navazující rakety) nebyl určen proti útoku z Ruska – ale proti vzdálenějším útokům – třeba z Koreje (což dnes teprve hrozíí). Takže jestli tedy takto souhlasili – ale potom jak píšete „si na nás odzkoušeli prakticky ukázkový příklad ovlivňování „, takže my jsme to vlastně odmítli za ně – no třeba jen na tom vidět že Rusové jsou zkrátka v propagandě borci.
   Ale je i druhé vysvětlení – protiraketový radar se samozřejmě v případě valky a útoku stane prvotním cílem raket pro zničení. Takže pokud jsme snad chtěli aby v případě války byly přednostně raketovými útoky zničeny Čechy, měli jsme souhlasit..

 9. nováček napsal:

  „Když se ve vás propaganda usídlí, chcete víc, ale nevíte o tom“. Paní Alvarová je přímo čítankovou ukázkou svého vlastního tvrzení : Když se ve vás usídlí …
  „Americké firmy na výplach mozku voliče zde sice byly už dávno před ruskou hybridní válkou, ale jejich cíle byly komerční. Ne vojenské“. Toto tvrzení silně připomíná jiné tvrzení, tvrzení z úst Václava Havla o jednom pověstném bombardování, za kterého „humanita“ zabila několik tisíc lidí, z toho dost dětí, některé ještě v bělehradské porodnici, jak dosvědčili přímí svědci. Také to znovu potvrzuje, že paní Alvarová je přímo čítankovou ukázkou svého vlastního …

 10. nováček napsal:

  Ještě k paní Alvarové : když už v té Kanadě žije, budíž jí to přáno, ať ji Bůh požehná, ale nám by měla dát pokoj a nechat nás Čechy, přestože „my Češi jsme například podle průzkumu univerzity v Harvardu z května 2017 nejrasističtější a nejnesnášenlivější národ v Evropě“, ať si svoje – „ale doposud jsme o tom spolu nemluvili, tak trochu jsme se za to styděli“ vyřešíme sami a bez zasloužilých funkcionářek KDU-ČSL, žijících kdekoliv.
  P.S. Některá její tvrzení, jako „Dodnes věříme, že Američané jsou zlý tlustý imperialistický národ, že Rusové jsou naši slovanští bratři, kteří nám rozumějí, a my Češi jsme všichni slovanského původu, i když je to celé úplně jinak, jak dokazují aktuální genetické testy DNA příbuznosti populací v Evropě“, jsou nejen nepravdivá, povýšenecká a hloupá, ale jsou i víc než urážlivá a dehonestují národ, ke kterému jakoby milostivá paní Alvarová, promlouvá.

  • pako napsal:

   Nepřekvapilo by mě pokud se do Kanady autorka odstěhovala i kvůli lidem jako jste vy.

   • nováček napsal:

    To bych si pokládal za zásluhu, pokud byste měl pravdu. Bohužel i když se dáma odstěhovala, zůstává tady dost takových pseudohumanistů.

 11. Ari napsal:

  Zda propaganda ovlivňuje obyvatelstvo, hodně záleží na lídru státu. Pokud ten lídr chce jednat s chytrým a vzdělaným národem, ten národ bude se vzdělávat a žádná cizí propaganda nezabere. Pokud lídr ve skutečností je slabochem a potřebuje od národa jenom obdiv a znovuzvoleni, bude se snažit národ ohlupovat. Mají to Rusové, mají to Češi.

 12. jan rich napsal:

  1)Zdá se,že u nás v ČR nebydlíte.Jen z povzdálí přihlížíte,co se u nás děje a glosujete to.
  2)Dobrá propaganda je když…Jako že necháme vzorku pozřít marihuanu a pak tím vzorkem pošoupáváme k obrazu svému.Zajímavé.Zajímavější je pro mne průzkum Harvardu,že jsme nejrasistitějším a nejnesnášivějším národem v Evropě.Myslím,že to o nás šíří vnitřní udavači.A že by VIP svými ústy legalizovali morálně úchylné názory?Tím by si jen ublížili.Věřím v selský rozum obyčejných Čechů a Moravanů.
  3)Vaše další odstavce až po „Kvalitní práce s psychologií“ brnkají na slabší lidskou notu chtít mít se líp.Vylučujete základní vzdělání,sebevzdělání,životní zkušenosti a selský rozum,jenž je Čechům od přírody dán.Proto „polknout návnadu“ ponechte náhodným a ne jadrným potomkům Praotce.
  4)Propaganda jako vliv na můj intelekt.Byl bych rád,kdyby propagandisté odhalili mé slabé místo.
  První předpoklad-Putinovo masové ovlivňování mě nějak minulo,natož aby mi nějaký rubl proděravěl tlumok.
  Druhý předpoklad-internet je společník,informace z něj nerovná se ovlivňování.
  Třetí faktor-smekám před tím,jak jsem tento faktor nepochopil.
  Čtvrtá okolnost-Rusové přeci nejsou hodní.Obsadili Krym a východní Ukrajinu.Ohroženy se cítí Polsko a pobaltské státy.Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky nahradily uspokojivě tuzemské rozhlasové stanice.
  5)Komunizmus v nás zanechal následky.V pamětnících.Měli by napsat paměti.Z těch by si i potomci početli o tom,proč jejich babičky tvrdí,že by se to za komunistů nestalo.Vnímejte stařečky.
  6)Souhlasím,že EU je zatuhlá.To ale není protievropská propaganda,to je pocit a poznání.
  7)K odstavci „Svět,kterému nerozumíme“ vnímám jen tu úžasnou větu výzkumníka,který tomu za sebou říká „Vraťte se zpátky,všechno jsme podělali…“.
  8)Chtěl bych na závěr jen zaburácet ČEŠI,ZACHOVEJTE SI SELSKÝ ROZUM!

  • Frank Zappa napsal:

   Skutečný problém je jen v tom, že tento režim řeší veřejnou debatu v principu stejně jako komunisté. Asi to mají zažité, tito mnohdy bývalí členové Strany.
   Jakmile má někdo výhrady, je to označeno buď za nepřátelskou propagandu nebo je chyba v nedostatečné politické uvědomělosti občanů…
   Tolik k zmatkům paní Alvarové.

 13. Petr Poslední napsal:

  Paní Alvarová s typicky českým jménem, zatím sice na rozdíl od jiných podobných /Petra Smetana a dalších/ ještě s koncovkou „ová“ nám zcela nerasisticky sděluje,že občané v obcích pod 5 tisíc obyvatel jsou nesvéprávní k pochopení současných problémů společenských i ekonomických u nás i v Evropě.Naopak se zdá,že si v této komplikované situaci na rozdíl od těch s obcí největších zachoval „selský rozum“ a odmítá se řídit manipulacemi neboť není ani hluchý,ani slepý,natož hloupý a vidí,kam dosavadní politické reprezentace včetně KDUČSL,které měla tu čest pomáhat,stát dovedly.Paní a jí podobní by si měly uvědomit,že naopak oni to byli,kdo v 19.století byli jako nositelé rodného jazyka rozhodující součástí národního obrození proti germanizaci a cizí nadvládě.Na rozdíl od podobných světoobčanů jako právě autorka článku zase budou základem nutných změn,které budou stejně bolestivé jako tenkrát.Autorka a jí podobní se zásadně mýlí v tom,že současná situace je dílem jakýchsi propagand.Soudně uvažující lidé vidí,že polistopadová politika uvrhla zemi do nového područí a způsobila rozpad vlastní ekonomiky a její napojení na cizí vlastníky a cizí banky.Postavení našeho státu se blíží koloniální závislosti,zisky z naší práce plynou jinam a naše zaostávání za „starými zeměmi EU“ se nesnižuje.To je hlavní důvod toho,proč lidi v krajských,prezidentských i právě uskutečněných volbách volí jinak,než očekává místní zaprodaná „elita“.Právě podobné články dokazují,že oni mají pravdu.

  • Karel Novotný napsal:

   Wow, vy jste to ale autorce nandal. Samozřejmě, selský rozum jasně říká, že „polistopadová politika uvrhla zemi do nového područí a způsobila rozpad vlastní ekonomiky a její napojení na cizí vlastníky a cizí banky“. A v té vesnici jsou pro to důkazy: státní statek zkrachoval, pobočka Tesly nebo podobného podniku v okrskovém městečku také a lidi sváží autobus do firmy na zelené louce, kde za mrzkých 15 tis. dělají součástky do aut pro německou firmu a do obchodu musej jezdit do Penny. A ti blbí Pražáci tvrděj, že se máme líp a mávaj nějakými statistikami či čím (bůhví jak to spočítali, mně na mojí kalkulačce to nevychází, a to mám ještě poctivou TESLU MR 610 i s vědeckými funkcemi, takové dobré stroje se už teď nedělaj, jen čínský šunty). No prostě stojí to za houno a i to pivo zase zdražilo, i když v Lidlu teď maj Fernet za 109,90, to je dobrá cena, ale vlastně Lidl jsou ti hajzlové, co cpou do letáků černochy a mazaj kříže, ne tam napáchnu, ale vlastně Máňa už dvě láhve přinesla, no nic.

  • PP napsal:

   Začínám mít pocit, že za ten tolik vzývaný selský rozum se označuje prosté pudové a v podstatě zvířecí chování lidí, kteří neutrpěli vzdělání a nedospěli k vyššímu poznání světa. Vzývání téhle vrstvy už tu jednou bylo od konce čtyřicátých let minulého století a dopadlo to tragicky. Připomíná mi to takzvaný mýtus ušlechtilého divocha, kdy si do domorodých kmenů lidé často naivně vkládají představu nějaké čistoty, souladu s přírodou a přirozeného stavu věci. Realita bývá jiná.

 14. Peter napsal:

  Boze tohle je takova snuska nesmyslu… a to jsem protirusky zalozeny clovek…

 15. R. napsal:

  Možná by soudruzi nebylo od věci zamyslet se nad tím, co tak uvědoměle pranýřujete. Jak vznikl ten hloupý, pohodlný a nekritický jedinec? Vznikl tak, že jste usilovně bojovali za právo na všechno a sociální stát a demokracii, až jste je vybojovali. Teď máte lidi, kteří se spoléhají na to, že stát se postará, mají právo na všechno, automatický nárok na podporu všeho, někdo jim pomůže, zařídí, ukáže co mají dělat… Váš permanentní boj proti těm špatným vyprodukoval nesvéprávné ovce. Za toho nelidského a krutého imperialismu lidé věděli, že se musí postarat sami o sebe, že musí být nejlepší, že život je boj. Vy jste jim pomohli vybudovat sociální zahrádku, tak se nedivte, že v ní žijí boží hovádka.

 16. Jan Vilimovský napsal:

  Dobrý den,
  měl bych dvě poznámky.
  1) Výčtem kdo všechno je náchylný k propagandě jste ze zmíněných skupin vytvořila nálepky. Nálepky, které ukazují na „my“ a „oni“. Podobně jako „Kavárna“ či „Sluníčko“ atp. Dovětkem, že by jste taky občas propagandě podlehla, dle mého k vyvážení resp. odmazání dělení na „hloupé“ a „chytré“ nedošlo.
  2) Když Miloš Zeman vyzýval o ozbrojení společnosti, střelecká veřejnost, včetně LEXu, se od toho distancovala. Nikdo, už vůbec ne legální držitelé zbraní, si nepřeje, aby si kdokoliv pořizoval zbraň z jiného důvodu než z vlastní volby.
  Ano, k nárůstu počtu legálně držených zbraní v současnosti dochází, ale z obavy budoucí nedostupnosti v důsledku evropské směrnice, která svými restrikcemi jde dalece svůj účel, tj. boj proti terorismu. Kdyby bylo tolik umrtí na silnicích, kolik bylo spácháno legálně drženou zbraní, Česko by byla výkladní skřín dopravní bezpečnosti napříč EU.Toť k nálepkování střelců coby vyděšenců mířících na teroristu, kterého v Česku stále nevidí.
  Podle mého článek přinese veřejnosti více polarizace než osvěty vůči propagandě kremlu.

 17. PM napsal:

  Po přečtení všech příspěvků k článku mám jasno.
  A tak jasno jsem dlouho neměl. Už není cesta k pochopení, nebo toleranci odlišného názoru, povedlo se.
  Propaganda funguje dokonale, vyburcovat, nesmiřitelně rozdělit, vyděsit, radikalizovat, to se daří. Proboha proberte se a snažte se. Přece většina alespoň trochu normálních lidí si přeje klidnou prosperující zemi pro své děti a vnoučata. A je úplně jedno z jaké země pocházejí. Cestu vidím ve vzdělávání sjednocování a toleranci, druhá varianta je permanentní strach, agresivita a bojím se že i válka, i když u nás to bude pouhé obsazení nedemokratickou mocností, opět na věčné časy. Klidnou mysl a slunce v duši.

Přidávání komentářů není povoleno