Proč si Češi myslí, že jsou jako „ovce“? Podle průzkumů mají stále pocit, že za ně rozhodují „ti nahoře“
Do jaké míry si Češi myslí, že mohou ovlivňovat dění ve společnosti? Podle dlouhodobého sledování STEM veřejnost nejvstřícněji odpovídala mezi roky 2000 a 2003. Pak nastoupil zhoršující se trend, který se obrací v roce 2014. Přesto zůstáváme na školní známce mezi trojkou a čtyřkou. Proč nám chybí pocit, že smíme mít na události vliv?
V liberální demokracii je pro občana zásadním vědomí, že může ovlivňovat veřejné dění. Není nějakou anonymní jednotkou nebo číslem, ale může se ozvat jako člověk, jehož důstojnost a základní svobody zaručuje Ústava.
Občan může vstupovat do veřejného prostoru se svými názory, zvednout svůj hlas, děje-li se něco nepatřičného – nebo naopak patřičného, může promluvit, aby se zastal těch, jejichž práva jsou utlačena, nebo vystoupit na obranu svých vlastních zájmů.
Nejlépe za tři…
Jak si stojíme z pohledu možnosti každého ovlivnit dění ve společnosti?
V našem výzkumu se pravidelně ptáme veřejnosti a žádáme, aby známkovala jako ve škole od jedničky do pětky celou sérii témat. Mezi ně patří i možnost ovlivnit veřejné dění.
Při pohledu na dvacet let vývoje české společnosti vidíme, že vůbec nejvstřícněji odpovídala veřejnost třikrát za sebou od roku 2000 do roku 2003. Výsledná známka 3,11 z roku 2003 zůstává nejlepším výsledkem od roku 1995.
… dále čtyřky
Naopak historického minima jsme dosáhli v letech 2011, 2012 a 2013. Tedy v době, kdy i celá řada dalších ukazatelů spokojenosti s politikou klesla na velmi nízké úrovně.
Chcete podpořit HlídacíPes.org?
Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.
Pro úplnost upozorňujeme, že se pohybujeme mezi trojkou a čtyřkou, takže z hlediska známek bychom mohli rozhodně mít ambici dosáhnout i lepšího vysvědčení.
V roce 2014 se situace obrací, začíná vzestupný trend. Dnes jsme na známce 3,43. Chybí nám ještě pocit, že máme na události vliv, protože se o nich rozhoduje někde „nahoře“?
Zkrátka mluvit do veřejného dění je nejen politickým právem. Je dokonce výsadou a odpovědností každého, aby do otevřené arény vstupoval a zasazoval se o věci tam, kde rozhoduje buď anonymní byrokracie, svévole, nebo zájmy velkých peněz.
Materiál je součástí projektu Český seismograf
Společného publikačního projektu HlídacíPes.org a STEM z.ú. – Ústav empirických výzkumů. Základem jsou unikátní sociologická data o vývoji české společnosti za posledních 25 let, díky kterým výzkumníci STEM interpretují naši současnost a predikují blízkou budoucnost.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
9 komentářů
Proč si Češi myslí, že jsou jako „ovce“? Není to náhodou tím, že ovcemi jsou?
Češi si myslí, že jsou ovce? Říkají o těch druhých, že jsou ovce! Takovou sebekritiku jsem ještě neslyšel a neviděl. Že jsou někteří lidé pohodlní a nechají o sebe starat ty druhé, to se vidí denně na Úřadech práce a jinde. Nahoře se ovšem taky denně bijí o to, aby se o ovce mohli starat. Asi se to oběma stranám líbí a vyplácí.
Nevím zda jsou Češi ovce ale podle Babišova spolku asi ANO. Dokonce si to odhlasovali a ještě se tím chlubí.
Je to tak. Důkaz? Cituji : „Kostelecké uzeniny-Párky v plechovce,stejná gramáž a cena jako v Německu v Kauflandu,ale 17% masa u nás a v Německu 81%.Hádejte kdo je majitelem,ano soudruh Ba…Vím jak přišel k bohatství.“
Nemusí to nikdo kupovat a p. B…. nevydělá, jak jednoduché a prosté, že ovčani. Pochopte nabídku a poptávku. Dovezte ty lepčí konzervy. Ústava čl.2/1, už jste je žádal o nápravu?
Nežádal Valachu, nežádal. Nemusí to nikdo kupovat, ale kupuje; mimo jiné i proto, že Babišovy Kostelecké uzeniny na štítky nepíší: POZOR,Párky v plechovce, obsahují jen 17% masa, zbytek jsou rozemleté rozvařené drůbeží pařáty! A pan B…. vydělá a ovčani nemusí dovezt ty „lepčí“ konzervy. „Ústava čl.2/1, už jste je žádal o nápravu?“ Ústava čl. 2, odst. (1) :“Lid je zdrojem veškeré moci; vykonává ji prostřednictvím moci zákonodárné, výkonné a soudní.“ To je stejně pravda, jako že myslivec rozřízl vlkovi břicho a babička i Karkulka vyskočily a obě myslivci dlouho děkovaly. A i proto jsou občané ovčany.
Se obávám že v tom má pan Fischer poněkud zmatek. Přece tím že občan může “ vstupovat do veřejného prostoru se svými názory, zvednout svůj hlas, děje-li se něco nepatřičného – nebo naopak patřičného, může promluvit, aby se zastal těch, jejichž práva jsou utlačena, nebo vystoupit na obranu svých vlastních zájmů. „.. vůbec nic neovlivňuje. Na to aby ovlivňovat mohl, by musela druhá strana státu jeho názory akceptovat a po společném dialogu pak ten stát provedl nějaké nápravné opatření.
Pokud se tak neděje, a občan si může plíce vymluvit, a stát jeho protesty ignoruje, tak se samozřejmě občané musí cítit jako ovce..
Stát, moc zákonodárná, výkonná a soudní, jeho protesty ignoruje, protože : moc zákonodárná a moc výkonná je odvolatelná a vyměnitelná za jinou jen jednou za čtyři roky a moc soudní je prakticky nevyměnitelná (s výjimkou ústavních soudců). A jednou za čtyři roky se dají snadno, s vynaložením jisté námahy a hlavně financí, občané změnit v ovčany.
Ano,Češi jsou „ovce“.Nenasávají informace,nevytváří si základní znalostní fundament k rozhodování,podléhají rétorice sdělovacích prostředků a ani u tak oblíbeného piva se sousedy nedocházejí k jednotícímu názoru.Obávám se,že i při volbách je ovlivňují povrchnosti.Pomluvy,majetek,vzhled,vztah k hérečkám,rodinné poměry,minulost,známka z mravů ve škole,sešlost přátel,co a jak příliš pijí….Agentury průzkumu mínění by se u nás měly mít.Opak je pravdou.Protože jsme Češi a na nás si agentury jen tak nepřijdou.