Miloš Zeman, přítel Srbů. Jeho postoj lákal Noční vlky a posiloval prokremelský extremismus
ANALÝZA. Slavnostní otevření Českého domu v Bělehradě bylo tento týden formální prezidentskou tečkou Miloše Zemana za jeho nadstandardními vztahy se Srbskem. Znovu zároveň potvrdilo to, jak Zeman z česko-srbských vztahů dokázal udělat jedno z témat, kterým cíleně oslovoval i příznivce prokremelské scény v Česku. Tyhle časy ale s odchodem Zemana z Hradu končí.
Srbsko až do loňska platilo za jednoho z nejpevnějších spojenců Kremlu v Evropě. Ruská invaze na Ukrajinu sice přinutila Miloše Zemana i srbský režim Aleksandra Vučiće odsoudit nahlas politiku Kremlu, Srbsko ale zároveň odmítlo podpořit protiruské sankce.
Zemanova otočka vůči Putinovu Rusku ovšem nijak nezměnila jeho náklonnost ke kontroverznímu srbskému prezidentovi Vučićovi. Tomu během let postupně řekl, že „nemá rád Kosovo a má rád Srbsko“, dodal, že by přivítal oduznání kosovské samostatnosti a nakonec se Srbům omluvil za bombardování Jugoslávie v roce 1999 jednotkami NATO – které mimochodem za Česko schválila právě tehdejší Zemanova vláda.
Od Foldyny ke Kusturicovi
Zájem o Srbsko a současně blízkost k Miloši Zemanovi svedly už před lety dohromady pozoruhodnou skupinu lidí. Ta se pravidelně setkává na protestech proti nezávislosti Kosova a spojuje je třeba i blízkost k prokremelskému motorkářskému klubu Noční vlci.
Patří sem část hnutí SPD kolem Jaroslava Foldyny, který má srbské kořeny a jeho zájem o česko-srbské vztahy je tak nepochybně autentický. Zároveň má Foldyna dlouhodobě blízko například k motorkářskému klubu Noční vlci. Na jejich akcích se potkal i s dalším prosrbským a proruským aktivistou Žarko Jovanovičem, který stojí za internetovou televizí Raptor TV.
Ta svou blízkost k Miloši Zemanovi prokázala už při jeho znovuzvolení v roce 2018, kdy lidé kolem Jovanoviče byli vpuštěni na rozdíl od řady jiných médií do Zemanova volebního štábu. Stejný rok na podzim pak zástupci Raptor TV doprovodili na setkání se Zemanem přímo v zámku v Lánech bývalého poradce tehdejšího amerického prezidenta Trumpa Steva Bannona. „Garde“ mu tehdy dělal i poslanec německé strany AfD s českými kořeny Petr Bystroň. Jiná média Hrad o akci ani neinformoval.
V roce 2019 dostal od Zemana vyznamenání srbský režisér Emir Kusturica, známý svými vstřícnými postoji k Putinovu Rusku. Jeho nominaci navrhly čtyři spolky různých aktérů prokremelské či antiislámské scény – kromě spolku Hej občané zmiňovaného Žarka Jovanoviče také Naštvané matky Evy Hrindové, Sdružení přátel heterosexuálního bílého muže Petra Hampla a spolek 7Republika Martina Konvičky.
Při představování Kusturicovy nominace Jaroslav Foldyna naznačil, že politickou podporu pro vyznamenání Kusturici vyjednával právě on.
Kromě Jaroslava Foldyny se aktivně v česko-srbských záležitostech angažuje i jeho poslanecký asistent Milutin Ilić; na svých sociálních sítích sdílí řadu vystoupení v srbských médiích, i těch věnovaných nedávné návštěvě Miloše Zemana v Bělehradě.
Zemanův lobbista-novinář
Ilić se také hlásí k Česko-srbské asociaci vzájemné spolupráce. Tento spolek vznikl předloni v létě a jeho předsedou je novinář Parlamentních listů Radim Panenka.
I on má k Zemanovi blízko, je autorem knižních rozhovorů s prezidentem, jenž ho také opakovaně bral na zahraniční cesty na úkor hlavních zpravodajských médií. Vztah dokresluje fakt, že si Panenka se Zemanem tyká.
Ani Radim Panenka nijak nezastírá, že je odpůrcem samostatnosti Kosova: v rozhovoru se srbským prezidentem pro Parlamentní listy ho například popisuje jako „pseudostát“.
Související články
Zemanův novinář jako česko-srbský lobbista. Neziskovka Radima Panenky drží linii Hradu
Kdo fandí Srbsku a Putinovi. Zeman řečmi o Kosovu plní poptávku svých sympatizantů
Bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou Panenka v souvislosti s bombardováním bývalé Jugoslávie jednotkami NATO už dříve označil jako „Clintonovu řeznici“ a na svém Facebooku gratuloval k narozeninám generálovi Ratku Mladičovi – muži, který byl předloni v Haagu definitivně odsouzen za genocidu na doživotí.
Poslední rok a půl se Panenka se svou asociací věnuje lobbingu za užší politické i ekonomické česko-srbské vazby. Když se koncem loňského roku konal na srbské ambasádě v Praze „srbský večer“, zástupci asociace srbskému ministrovi pro diasporu „představili dosavadní činnost asociace, a především plánované aktivity, které ministr ocenil a přislíbil svou osobní podporu“.
A podpoře se Panenkova asociace těší i přímo na Pražském hradě, Zeman je ostatně i členem tohoto spolku. Koncem února pořádá asociace 1. česko-srbský bál ve Španělském sále a chlubí se Zemanovou záštitou. Novinář-lobbista Panenka si promo na tuto akci udělal nedávno i během svého vystoupení v srbské televizi.
Vedle chvály ekonomických a kulturních vztahů mezi Českem a Srbskem, u zmíněných prosrbských kruhů napojených na Miloše Zemana nijak překvapivě, nezbývá prostor pro objektivní kritiku srbského režimu Aleksandra Vučiće. Ať už jde o extremistické tendence v Srbsku nebo útoky na svobodu médií.
Autoritář Vučić? Ale jděte…
„Vyhrál v demokratických volbách, jeho strana vyhrála poněkolikáté demokraticky parlamentní volby. Jestli tam volby probíhají úplně stejně jako v České republice? Já jsem u nich neasistoval, já jsem je tam nebyl kontrolovat, ale v případě, že by tam byly nějaké vážné nedostatky, tak by na to nejrůznější organizace v Evropské unii dávno upozorňovaly,“ řekl o Vučićovi a situaci v Srbsku loni v internetové televizi XTV Radim Panenka.
Například organizace Reportéři bez hranic (RSF) však popisuje podmínky pro práci médií v Srbsku jako „vysoce polarizované politické klima, kde jsou novináři pravidelně terčem politických útoků iniciovaných členy vládnoucí elity, zesilovaných některými celostátními televizními stanicemi“. RSF také upozorňuje, že nejvyšší srbský kontrolní orgán pro média (REM) je sestavován především z vládních nominantů a že novináři kritičtí k vládě mají omezený přístup k rozhovorům se zástupci vlády a k veřejným informacím.
Související články
Koho přijal velvyslanec Stropnický: instruktora domobranců i muže, který vítal Noční vlky
„Kdybych byl Čech, volil bych Zemana,“ říká Kusturica. Teď mu prezident dá vyznamenání
Hlavním vchodem do Lán. Jak se prezident Zeman opět sbližuje s nejtvrdším jádrem antiislamistů
Reportéři bez hranic také upozorňují na to, že v Srbsku čelí zvýšenému tlaku a útokům novinářky-ženy a že terčem krajní pravice jsou také média, která píší spíše pozitivně o uprchlících.
K tomu je třeba připočítat prokremelský extremismus. Právě na Balkáně jsou tamní sympatizanti motorkářského klubu Noční vlci v podpoře Putinova režimu velmi aktivní.
Loni v březnu, krátce po začátku invaze na Ukrajinu, například demonstrovali na podporu Ruska v Bosně a v srpnu se účastnili protestů proti pochodu za práva sexuálních menšin EuroPride v Bělehradě. Účastníci protestního pochodu tehdy nesli pravoslavné ikony i portréty Vladimira Putina.
Nic z toho však od propagátorů česko-srbského přátelství napojených na Miloše Zemana a blízkých prokremelské scéně nezaznívá. Česko-srbský ples jako jedna z posledních podobných akcí na Hradě během mandátu Miloše Zemana tak bude symbolickou tečkou za dekádou, kdy měli v prezidentské kanceláři dveře dokořán.
S nástupem administrativy nově zvoleného prezidenta Petra Pavla to zřejmě bude úplně jinak. Prezident Vučić sice blahopřál Pavlovi k vítězství s tím, že „doufá v dobrou spolupráci“, oproti Zemanově éře však příchod jasně prozápadního Petra Pavla přinese do česko-srbských vztahů ne snad nutně ochlazení, ale nepochybně výraznou změnu. Minimálně v tom, že za česko-srbské vztahy nebudou lobbovat prokremelské kruhy s aktivní podporou Hradu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babišova přímá linka na Slovensko. Známosti svědčící Agrofertu i jeho majiteli
Jan Urban: Když se český stát chová jako ochránce vyvolených a posluhujících
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
24 komentářů
Miloš Zeman , vlastizrádce bude poškozovat pověst a zájmy Česka do poslední vteřiny své vlády. Je to smutné ale zatím se stím nedá nic dělat.
Vyčkejme v klidu na 8 březen 2023
je to bohutel tak…az do posledni vteriny bude skodit..uz aby vypadl nadobro
S vaším tvrzením pane Walker-W3 nelze než souhlasit. Objevují se různá podezření ohledně hospodaření na Hradě pod taktovkou pánů Mynáře, Nejedlého a patrně i dalších hradních postaviček. Chystají se prý kontroly toho, co se na Hradě vlastně dělo. Napadá mě, že pokud se nějaké škody při kontrolách prokáží, což je dost pravděpodobné, bylo by spravedlivé, aby se na náhradě těchto škod podíleli především voliči Miloše Zemana v prezidentských volbách v letech 2013 a 2018. Bylo by to sice spravedlivé, ale jak píše pan Walker-W3: je to smutné, ale nedá se s tím bohužel nic dělat. Ze srdce bych však tu náhradu napáchaných škod oněm Zemanovým voličům přál. Pokud v zastupitelstvu obce nebo města zastupitelé odhlasují pro obec nebo město nevýhodnou smlouvu, nesou za své hlasování odpovědnost. Je velkou škodou, že voliči Miloše Zemana za své hlasování v minulých prezidentských volbách odpovědnost nenesou.
Je třeba připomenout, že Srbové byli jedním z mála národů, které nám nabídly pomoc proti německé agresi a meziválečná Jugoslávie (s dominantním postavením Srbska) byla jedním z mála států, kde se shromažďovali dobrovolníci pro boj po našem boku proti Němcům.
A je docela příznačné, že autorovi vadí zábor historicky vždy Ruského Krymu a nevadí zábor historicky nikdy albánského, ani samostatného Kosova (o tamní surovinové bohatství, které nechávají kosovští Albánci drancovat US firmám, zcela jistě nejde, jde o Demokracii, Pravdu a Lásku 🙂 ).
Je třeba připomenout, že kdyby Srbové nezavraždili Františka Ferdinanda, tak by žádné meziválečné období nebylo.
To je otázka. První reakce na atentát v Sarajevu byla „zmizel významný válečný štváč, mír bude pokračovat“. Další věcí je, že Srbsko v podstatě přistoupilo na Rakousko – Uherské ultimátum, takže FJI vůbec neměl důvod Srbsko napadnout.
IMHO by válka začala tak jako tak, jen by její odůvodnění bylo jiné a trochu by se lišilo i datum.
Je docela příznačné, že lžirgil netuší, že Krym byl historicky skythský, řecký, římský, gótský, byzantský, tatarský, turecký a ukrajinský, respektive netuší to, že Kosovo nikdo nezabral a jestli někdo něco plundruje, tak to jsou srbové, kteří si z řeky Driny udělali žumpu.
Od Krymské války až po Chruščova byl součástí Ruska.
Do Kosova Albánci nalezli až po druhé světové válce. Do té doby tam téměř žádní nebyli. A samostatnost Kosova je navíc porušením mírových smluv, ukončujících občanskou válku v bývalé Jugoslávii.
Znečištění Driny nemá s bezohledným vytěžováním surovinových zásob v Kosovu naprosto nic společného.
Oceňuji, lžirgile, že souhlasíš, že Krym byl v rusáckých prackách jen nepatrný zlomek času, stejně tak, že Kosovo nikdo nezabral. Tvoje fantasmagorie kdo kam nelezl nemluvě o blábolech na téma smluv jsou samozřejmě pro smích. Ano, liší se v tom srbská devastace Driny je fakt, kdežto ten zbytek je tvoje fantasmagorie.
Dobře, tak ten Krym vraťme třeba těm Skytům. MMCH, Rusko se krátce po dobytí Cařihradu tureckými hordami prohlásilo za pokračovatele Byzance, a tudíž už od té doby mělo fakticky na Krym jakýsi nárok. A poté ho dobylo na Zlaté hordě.
Mírová smlouva na konci konfliktu v bývalé Jugoslávii garantovala Kosovo jako integrální součást Srbska. Pro nacisty jsou ovšem, podle jejich velkého vzoru, smlouvy jen „bezvýznamné cáry papíru“.
Resuscitovat Skythy není třeba, lžirgile. Krym bude vrácen těm, kterým na základně mezinárodních závazků a smluv (např. smlouvy mezi Ukrajinou a Ruskem o přátelství z roku 1997, kde se mimo jiné signatáři zavázali respektovat své hranice,) patří. Kde je uvedeno, že kosovští Albánci nesmí vyhlásit samostatnost, lžirgile? Víš to. Nevíš. Protože to nikde není. Jinými slovy, zas a opět se oháníš fantasmagoriemi. No alespoň, že už se neztrapňuješ bláboly na téma plundrování, když je evidentní, že plundrování v této oblasti mají na triku tak maximálně srbové. Viz Drina.
… no naši „bratři“ kosovští Albánci ale nemohli vůbec hlasovat o samostatném státě, když rezoluce RB OSN č.1244 z června 1999 uváděla doslova, že „Kosovo je nedílnou součástí Jugoslávie pod dočasnou správou OSN…“. Teprve na základě této rezoluce RB bylo ukončeno humanitární bombardování… Vědět tehdy, že to byl jen „lakmusový papírek, tak si myslím, že při povaze Srbů ( a tehdy i Černohorců), by se bombardovalo až dosud…
My, Češi, jsme také „nalezli“ do Sudet až po válce, takže bychom je taky měli vrátit Němcům.
Sudety byly až někdy do přelomu 12. a 13. století české (či spíš slovanské). Teprve pak tam církev a někteří šlechtici začali tahat osadníky z Německa.
Derniera prezidenta Zemana v Srbsku je historii. Prezident Srbska p. Vucic se snaží dostat Srbsko do EU a manévruje. Srbsti důstojníci výcvikem radikálních mladíků způsobili atentatem na F. d’Este a manželku Velkou válku. Jugoslávie byla stejně jako ČSR trnem v oku temným silám Evropy. Podařilo se to až na druhý pokus a skončilo to po prezidentovi Titovi občanskou válkou a rozpadem obou státu. Čechové nejsou tak bojechtivi. Balkán je velmi složita část Evropy, kde Rusko mělo a má vliv. To je axiom, ostatní vlivy mocnosti jsou pro obyvatele nejednoznacne. Jen Rumunsko má ve Francii silného kmotra. Srbsko hledá stejně jako ČR svou budoucnost, která je nejistá, jak říkají latinici.
To, že bombardování Bělehradu byl zločin celého západního světa je nepopiratelné.
To, že se dokázal M. Zeman jako jediný omluvit Srbům, je jednou z mála věci, které se mu můžou přičíst k jeho deseti letům v úřadu prezidenta ČR.
Máš tam chybu. Správně je to takto: To, že bombardování Sarajeva byl zločin celého východního světa je nepopiratelné. To, že čučkař lez mezi půlky tu čínským otrokářům, tu masovým vrahům z rusácku, případně zase srbským náckům, nemusí nikdo nikam přičítat. Peklo ho čeká tak jako tak.
Sarajevo nikdo nebombardoval. Bylo ostřelováno minami a dělostřeleckými granáty. A nedělalo to Srbsko, ale Srbové z Bosny a Hercegoviny.
Váš přístup (ale i přístup „humanitárních bombardérů“) poněkud připomíná soudruha Stalina, který ihned po napadení SSSR zlikvidoval Povolžskou autonomní Německou republiku a její obyvatele nechal přesunout do sibiřských lágrů. Přestože opakovaně projevovali SSSR loajalitu a dokonce odtud pocházely některé z varovných signálů o chystající se agresi ze strany Hitlerovského Německa.
Jinými slovy, pojem „bombardování“ je pro tebe španělská vesnice. Zkus si zjistit jak se třeba bombardovalo za světové války, abys zase nebyl pro smích. Chápu, že ve své grafomanii jsi schopen hádat se i sám se sebou. Přesto tě upozorňuji, že na téma zda zločinci jsou srbové ze srbska nebo srbové z bosny tady vedeš disputaci jen a pouze ty. Ovšem v to, že jsi byl loajální podržtaška sssr, a že v tom doteď pokračuješ, je bez debat.
V dobách předletadlových se skutečně jako „bombardování“ označovala střelba horním obloukem (někdy i ze specializovaných děl, bombard) při níž padá náboj prakticky kolmo k zemi (nahradily je v podstatě minomety).
Nicméně Sarajevo prokazatelně ostřelovali minami i muslimové.
A záměna bosenských Srbů a Srbska je jistě důležitou součástí lživé propagandy o válce v bývalé Jugoslávii.
Konečně jsme se dobrali k tomu, že jsi pochopil, že Sarajevo bylo BOMBARDOVÁNO a bylo samozřejmě BOMBARDOVÁNO srby.
… ale „bombardování“ Sarajeva bylo “ vyřešeno“ Daytonskou dohodou, která tedy tehdy formálně „ukončila“ situaci v Bosně a Hercegovině… Že ale de facto je situace i dnes velmi problematická, tak to je věc jiná… To je další – a ne určitě poslední, kolaps té slavné EU…
Bylo bombardováno bosenskými Srby, kteří opravdu neměli nic společného Bělehradskými školáky nebo pacienty v tamních nemocnicích.
Nicméně bylo prokázáno, že onen propagandisticky zveličený minometný útok na tržiště v Sarajevu spáchali muslimové.
Ti srbští školáci a pacienti měli s bosenskými Srby společného prezidenta, prezidenta Miloševiče, kterého ochotně poslouchali. Bylo prokázáno, že útok na tržiště v Sarajevu spáchali muslimové? Prokázal to Pergille/Šimůnku ještě někdo jiný kromě vás?