„Přistávala letadla z Číny a my nedostali zakázku ani za korunu,“ stěžují si čeští výrobci ochranných pomůcek
Po kritice, že vláda při nákupu zdravotnických a ochranných pomůcek kvůli korononaviru opomíjí české firmy, vznikl oficiální státní seznam tuzemských výrobců roušek a dalšího zdravotnického vybavení. HlídacíPes.org u těchto firem zjišťoval, zda u nich stát za celou dobu koronakrize zájem o jejich výrobky vůbec projevil. Jak se ukazuje, zkušenosti podnikatelů s přístupem vlády během pandemie jsou značně rozporuplné.
Seznam 35 českých výrobců a dodavatelů ochranných prostředků zveřejnilo ve druhé polovině dubna Ministerstvo průmyslu a obchodu. Zařadilo na něj firmy, které tehdy byly nebo v blízké době měly být schopné vyrábět certifikované zdravotnické a osobní ochranné prostředky – roušky, respirátory a polomasky, brýle a štíty, obleky, návleky a pláště. Na webu MPO je nyní aktualizovaná verze seznamu.
HlídacíPes.org všechny firmy z původního seznamu oslovil s dotazem, zda se jim stát ozval s požadavkem na dodávku jejich výrobků, či zda své produkty státu sami aktivně nabízely. Zpět dorazila přibližně desítka odpovědí.
Menší výrobci bez šance?
„Od nanoSPACE stát nyní během května odebere 200 tisíc nanoroušek. Je to na základě smlouvy, kterou ministerstvo vnitra nabídlo českým výrobcům osobních ochranných pomůcek. Je to pro nás určitě významná pomoc, za kterou jsme rádi,“ říká šéf Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a zároveň majitel zmíněné firmy nanoSPACE Jiří Kůs.
Ve hře je však i dlouhodobý odběr nanoroušek státem až do konce roku 2020, a k němu už menší výrobci mají ztížený přístup – kvůli podmínkám nastaveným v tendru ministerstvem vnitra.
„Bohužel jsou tam velmi vysoká minimální požadovaná množství, u roušek konkrétně 3,6 milionu kusů, což menší výrobce jako je třeba nanoSPACE automaticky diskvalifikuje,“ dodává Jiří Kůs.
Větší aktivitu od státu čekali i v královéhradecké firmě Trilab, která se věnuje 3D tisku a v rámci krize kolem koronaviru pomáhala vyrábět štíty.
„Do seznamu dodavatelů zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek CzechInvest jsme se zaregistrovali ihned poté, co jsme dospěli do fáze hotového produktu. Udělali jsme to s přáním a velkým očekáváním, že kromě stávajících koncových uživatelů a distributorů začneme realizovat i dodávky pro státní sféru, kvůli které jsme to v podstatě dělali primárně,“ popisuje Michal Boháč z Trilabu. Až do půlky května se ale firmě nikdo neozval.
„Optimisticky věříme, že i díky osobní návštěvě ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka v Trilab v polovině května se věci přece jen pohnou správným směrem,“ dodává Boháč.
Státní agentura CzechInvest ale tvrdí, že s většinou společností ze seznamu tuzemských výrobců a dodavatelů je v pravidelném kontaktu.
„Průběžně s nimi konzultujeme jejich výrobní možnosti a aktualizované produktové řady,“ říká tisková mluvčí CzechInvestu Jana Kohoutová.
Dodává ale, že jednotlivá výběrová řízení vypisují jiné resorty, a CzechInvest tak nemá přehled o účasti nebo úspěchu či neúspěchu jednotlivých společností v těchto řízeních.
„Prioritou CzechInvestu je, aby jednotlivé firmy dostaly komplexní podporu a dostatek informací, a mohly se tak výběrových řízení účastnit,“ dodává Kohoutová. Otázkou ale je, jak jsou nastavené podmínky jednotlivých tendrů a kdo má reálně šanci v nich uspět, jak popisoval zmiňovaný Jiří Kůs z firmy nanoSPACE.
České nepotřebujeme, máme z Číny
To, že agentura CzechInvest s firmami komunikuje, potvrzuje výkonný ředitel firmy Grade Medical Jan Kavalírek. Dodává ale, že šlo ze strany státu o jediný kontakt. Své služby a produkty přitom firma nabídla státu poprvé už začátkem března.
„Od začátku pandemie jsme nabízeli naše služby českému státu, bohužel na naše dotazy nikdo nereagoval. Výběrová řízení se proto nyní snažíme sledovat sami, nyní jsme se přihlásili do výběrového řízení na dodávky ochranných pomůcek od ministerstva vnitra,“ říká Kavalírek.
Jeho firma může dodávat například textilie s antimikrobiální úpravou. Nabídku státu prý poslali ještě několikrát. Odpověď ale nikdy nepřišla.
Podobnou zkušenost má i Miroslav Buršík z domažlické firmy Brushtec, která vyrábí kartáče do mycích linek pro dopravní prostředky. Během koronakrize nabídla státu i něco jiného:
„Na samém počátku pandemie jsme nabídli ministerstvu zdravotnictví, vnitra i školství i krizovým centrům dodávky certifikovaných ochranných štítů, ale reakce byla taková že ‚situace se mění každým okamžikem, jakmile budeme potřebovat, tak se ozveme‘,“ popisuje majitel firmy.
„Prakticky jsem tlačil denně na pilu a zatímco přistávala letadla z Číny, tak jsme nedostali zakázku ani za korunu,“ dodává.
Později dostala jeho firma pokyn, že objednávka pomůcek je věcí jednotlivých zdravotnických či školských zařízení a že je firma má nabídnout přímo jim.
„To jsme dělali a kromě velkého množství zdarma rozdaných pomůcek jsme velké množství prodali jak zdravotníkům, tak také do škol nebo k policii,“ říká Miroslav Buršík s tím, že ale byli v nemocnicích paradoxně mnohokrát odmítnuti. „S argumentem že jsou zavezeni od státu čínským zbožím,“ doplňuje.
Kde stát nakupoval
Naopak jiné firmy ze seznamu agentury CzechInvest jsou se zájmem ze strany státu spokojené – či si na jeho nedostatek výslovně nestěžují.
„Ano, byli jsme v první fázi pandemie osloveni ministerstvem zdravotnictví s žádostí o dodávky ochranných štítů a brýlí,“ říká obchodní ředitel firmy Okula Nýrsko Miroslav Švejda.
„V podstatě od poloviny března do konce dubna jsme následně dodávali do Správy státních hmotných rezerv celou naši produkci těchto ochranných prostředků. Objednávky byly v týdenním cyklu, obdrželi jsme objednávku na výrobní množství pro měsíc květen, což nyní realizujeme,“ popisuje.
Státem aktivně oslovené byly i Gumárny Zubří. „Dodáváme naše ochranné masky Ministerstvu vnitra. Vedle toho je dodáváme i regionálním a místním institucím a dalším organizačním složkám státu, zdravotnickým zařízením apod.,“ shrnuje za firmu ředitel marketingu Zdeněk Masařík.
Do výroby ochranných prostředků zasáhlo i České vysoké učení technické, konkrétně jeho Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC). Tam si spolupráci se státem otevřeně pochvalují:
„Ve fázi vývoje masek nás velmi podpořilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a také CzechInvest, kteří nám zprostředkovali řadu kontaktů, i díky kterým se podařilo vývoj realizovat v rekordním čase. Tuto podporu vnímáme i nyní, kdy nám tyto instituce pomáhají zprostředkovávat kontakty i do zahraničí, a to včetně Českých center a Zastoupení Evropské komise v ČR,“ říká manažerka komunikace CIIRC Alena Nováková.
Pro stát dodává i firma Batist Medical z Červeného Kostelce. „Jelikož jsme největší český výrobce jednorázových ochranných roušek, nabídli jsme dlouhodobě svoje kapacity ministerstvu zdravotnictví a vnitra. O jejich využití se v současnosti vedou jednání,“ říká za firmu šéfka marketingu Martina Piskorová.
Už na začátku pandemie firmu oslovilo mimo jiné ministerstvo zdravotnictví, pro které následně Batist Medical začal vyrábět ochranné pomůcky do nemocnic, domovů seniorů, celní správě či složkám integrovaného záchranného systému.
Své kapacity státu nabídla i zlínská firma Spur, která tradičně působí ve výrobě plastů – v době koronaviru ale začala vyrábět i ochranné roušky. Stát také v tomto případě zareagoval: „Ministerstvo vnitra, předtím Zlínský kraj. Šlo o jednorázové objednávky s dodávkou do měsíce,“ shrnuje za firmu Radka Formelová.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Populismus a prázdná kasa. Proč si česká ekonomika neumí vydělat sama na sebe
Česko v trvalém minusu. Bez dluhů na svůj provoz nemá a mít nebude
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Co jsme si zvolili, to také máme !
1) Jasne, jedname o tom. V terminologii Babisovy vlady – kasleme na to, protoze to nema potencial zvysit volebni preference. 2) Hamacek to dokonce jednou nekde rikal – ze „neumi“ ten material objednavat po 10-tis. seriich. Ja v tom vidim v lepsim pripade lenost, v horsim zly umysl. 3) Prekvapuje nekoho, ze stat kasle na male firmy? Cilem tehle bolsevisko-socialisticko-korporativisticke vlady je centralne rizena/planovana ekonomika. 4) Kdy se konecne odhodla nejaky novinar, aby se snazil zjistit, kdo si na „leteckem mostu“ s CLR nejvic namastil kapsu? Porad jsou tam nekolikanasobne rozdily v cenach mezi jednotlivymi ministerstvy, pochybnosti o deklarovane kvalite (misto zdravot. materialu jsme nakoupili rousky/respiratory pouzivane na stavbach), firmy (bile kone), ktere diky kontaktum dokazaly zajistit milionove objemy. Kdo proveri ty miliardy vyhozene oknem? Policie, kterou Babis zpacifikoval cistkami? 5) K cemu je dobre, ze se nejaky seznam aktualizuje na konci dubna, kdyz nejvetsi peklo bylo v breznu? 6) Ano, velke firmy, ktere jsou zname tim, ze nejaky material vyrabeji se dostaly k lizu. Ale co ty male? Proc je stat ignoruje? Na jednu stranu jim lock-downem omezil bezny provoz a nenabidnul zadnou alternativu, jak se zahojit. 7) K cemu je Czechinvest, kdyz s nim ministerstva vubec v techto situacich nepocitaji?
Je nejvyšší čas vyjít do ulic a odhodit roušky. Zachovat se alespoň jako studenti v roce 1948 při pochodu na Hrad. Bude mi 68 a svou svobodu si nenechám vzít, i kdybych se měl bránit jak Mašínové a spol. Zdraví a svoboda jsou dvě největší hodnoty v životě. Vše ostatní můžete získat svou pílí. Pro Pabla: Já je nevolil, stejně jako nevolím všechny lidské prostituty beze cti.
Byli naši výrobci schopni dodávat miliony roušek , atd. okamžitě jako Číňani ?
Pane Valo, domnívám se, že ano. Ostatně jediné co je k tomu opravdu potřeba je kvalifikovaný „nákupčí“ s praxí v oboru.
Osobně považuji výroky typu „jeden dodavatel“ či „nejsme schopni tolik dodavatelů“ aj. které jsem v rámci této kauzy četl či slyšel, za nic jiného, než projev lenosti. Popravdě inteligentní člověk co má základní vzdělání*, ovládá počítač na uživatelské úrovni, umí s jakýmkoliv emailovým klientem a tabulkovým procesorem, například Thunderbird a OpenOffice či MS Office a umí telefonovat pomocí mobilu by to mohl zvládnout.
* Za základní vzdělání v tomto případě považuji:
schopnost zplodit, popř. i napsat, kloudnou větu
schopnost počítat alespoň s procenty, součty a trojčlenkou
Samozřejmě, že by muselo dojít k tvorbě standardů aby se roušky daly snadněji škálovat dle typu, velikosti a základních vlastností, ale to je jen otázka několika dotazníků a par dní úvah nad vhodným škatulkováním.
Se standardy jde potom jen o takovou maličkost, jako je rozpočtení podávky dle řekněme velikosti výroby tak, aby každá firma dostala svůj díl a my tak podpořili naše plátce daně, kdy nemalá část ceny půjde zpět do rozpočtu.
Strach ohledně výpadku některého z dodavatelů je bezpředmětný, protože jej nahradí ostatní. Což je také velkým benefitem oproti centrálnímu dodavateli, který když nedodá, tak nemáme nic.
Problém je, ale v tom, že naše agro-vláda, si zvykla dělat obchody jen sama se sebou a to, že na pozadí pod agro-deštníkem fungují i desítky tisíc malých nezávislých subjektů, se ignoruje, přitom je dodavatelská struktura desítek firem, pokud zachovávají kvalitu, cenově i dodavatelsky stabilnější.
Zajímavá je spíš informace, že z 35 oslovených firem jicHP odvětilo jen 10. Zbytek se asi bojí, že kdyby kritizoval ( navíc na HP!!), tak už má po žížalkách anebo na ně někdo zaklekne 🙁
I ty pozitivní reakce jsou takové, no nemastné neslané.
Dnes ve sněmovně MV Hamáček doložil, že se žádné české firmy nepřihlásily na první vypsanou soutěž na dodávku ochraných pomůcek, na druhou pak jen dvě a na pár kusů. Takže článek je o ničem.
Z kšeftů s Vámi by ANOnisti něměli ani floka. Sorry jako, proč by takový bussines dělali. Žufánek si taky tu svou dezinfekci strčil do konečníku, když Burešův Preol začal s Anti-covidem. Vy jste snad na palici ne?
Žufánek, přestal s výrobou desinfekce proto, že na její výrobu neměl oprávnění a právě v době kdy se tato kauza probírala v médiích začala produkce Anti-covidu. Proto už nebyl důvod o oprávnění, jehož vyřízení prý trvá až několik týdnů, žádat.
Doporučuji se podívat na rozhovor s panem Žufánkem, kde to vysvětluje.
a není náhodou hlídací pes hloupej pes? , co si takhle poslechnout hamáčka?, jak to bylo , a ne
tvrďte, že to není pravda, pokud chcete dostát toho svého hlidacího psa jako hlídacího a ne politickýho -vím že to neotisknete i když hlásáte svobodu projevu ale i tak
A co jste za zakázku jste měli dostat? Leda tak na pomníky pro zemřelé!!! Pokud by se české firmy jenom o zakázku hádaly a soudily, koronavír, i z půlkou Čechů,by byl dávno pryč!!!
Prosím o sdělení jména firmy v ČR která byla schopná začátku ihned
dodat takové množství ochr. pomůcek. A taky to, kdy je u nás začali vyrábět !!!!!!!!
Dostatečně velké konsorcium firem v ČR by to společnými silami dalo.
Je jedno kdy začali vyrábět, pokud prokazatelně mají výrobní kapacity a dodržují danou kvalitu, popř. jsou lepší. Pak nevidím důvod.
Ale osobně bych šel cestou nákupů podílů výroby.
Typicky firma A 30% firma B 15% firma C 22% firma D 5% …
koncem ledna svoboda z ODS interpeloval MZ vojtecha, jak jsme pripraveni na cinsky virus. vojtechova odpoved byla, ze ochraneho materialu mame dostatek a ze nehrozi nedostatek. kdyz zacatkem unora cinani pozadali o pomoc, zjistilo se, ze neni nic, a tak zdravotnicky material pro chinu nakoupili v polsku, nemecku a francii a cast ho na prelomu unora a brezna poslali do chiny, ale ani je nenapadlo zajistit ochranne pomucky pro nas. nakonec se vlada az pod vlivem udalosti v italii v pulce brezna probudila a zacala jako o zivot nakupovat predrazene rousky v chine, a kazdy den exhibovat na tiskovkach, jak „zachranili miliony mrtvych“. uplne zbytecne promrhali jeden a pul mesice a vyhodili nekolik miliard korun.
pamatujete na babisovo predvolebni heslo – „jsme schopny narod, ale vladnou nam nemehla“ ?
Ubrečená agitka. Pokud by to měli a byli ochotni prodat, koupil bych si. Respilon mi nedodal, zaplatil jsem v lednu a v dubnu bylo storno objednávky alzou. Nanologix respiru nedodává, nelze k tomu koupit filtry, podpora nic… To ted hledám cca měsíc a prodává to pouze jeden přeprodejce. A moldex je aktuálně taky vyprodaný.
Jako zákazník, který aktivně vyhledával české firmy a chtěl od nich koupit přednostně jsem z takovýhle článků vytočený doběla. (a roušky, které chtěl každý dodávat ve velkém za jistý zisk po tom, co jich měl doma každý 5 a dávali se často zadarmo mě ze židle zvedají ještě více)
Vlastenecký pristup lze těžko očekávat od slovenskeho stbáka. Nabizela se paralela s Dunkerkem (v r. 1940), reakce Churchila!
Tak jsem si jen tak zběžně proklikal onen zveřejněný seznam firem – a můj subjektivní odhad, je že tak maximálně třetina z nich ty ochranné pomůcky skutečně samotné vyrábí -a byly by je schopny urychleně dodat v tom kritickém nouzovém období v nějakém smysluplném množství.. Ale to si doufám na ministerstvu ověřili než je zařadily na ten seznam., popřípadě média, když už se na ten seznam odkazují.
Autore… celní Zprávě… to fakt ne:)
opravili jsme. díky za upozornění