Případ Žlutý baron a hrozba pokuty pro novináře Patočku získává mezinárodní rozměr
Fakt, že český Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zahájil správní řízení s novináři a hrozí jim až stotisícovou pokutou, začíná zajímat i mezinárodní veřejnost.
Případem se začala zabývat Mezinárodní federace novinářů. Na dění v Česku IFJ upozornila bruselská organizace Corporate Europe Observatory, která sleduje vliv korporací na rozhodování Evropské unie a jejímž je Patočka členem.
„Jsou to mí dlouholetí přátelé a kolegové. Co se tu děje kolem Žlutého barona, je zajímá. Oni vydali tiskovou zprávu s odkazem na zprávu Jana Čulíka v angličtině a kontaktovali Evropskou federaci novinářů,“ říká Jakub Patočka s tím, že i on chystá o případu svůj shrnující text v angličtině směřující na mezinárodní publikum.
Související články
Podpořte vězněné novináře a nenechte politiky ovlivňovat média, vyzývá šéf Evropské federace novinářů
Téma zaujalo i další nadnárodní novinářskou organizaci – Evropskou federaci novinářů. Její prezident Mogens Blicher Bjerregård si podle informací HlídacíPes.org již vyžádal od českých kolegů k tématu více informací.
Nepochopení podstaty žurnalistiky
Podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí se měli Jakub Patočka, vydavatel Deníku Referendum, a jeho kolegyně Zuzana Vlasatá (respektive spolek Svoboda projevu, který pro účely propagace knihy Žlutý baron založili) dopustit přestupku tím, že se zapojili do politické kampaně bez předchozí registrace.
Související články
Vysílání filmu o Babišově podnikání se před volbami (asi) nestihne. Česká televize „zvažuje právní kroky“ vůči tvůrcům
Konkrétně tak, že v médiích inzerovali svá setkání s občany, na nichž knihu o podnikání Andreje Babiše představovali spolu s promítáním dokumentárního filmu Selský rozum.
Úřad řízení zahájil na základě podnětu politického hnutí ANO. Ve věci již proběhlo první slyšení, o udělení sankce by měl Úřad rozhodnout na počátku října. Za porušení pravidel předvolební kampaně hrozí pokuta až 100 tisíc korun.
„Představa Úřadu, že nám lze upřít právo propagovat naši práci, jak nejlépe a nejúčinněji dovedeme, je fatálním nepochopením podstaty nezávislé žurnalistiky a jejího významu pro existenci demokratické společnosti,“ jsou přesvědčení Patočka a Vlasatá.
Sám Úřad probíhající řízení nechce nijak komentovat.
„Právní řízení jsou neveřejná, nemohu konkrétní kauzu komentovat,“ citoval server iRozhlas.cz člena úřadu Jana Outlého. Úřad podle něj jen aplikuje platnou legislativu, „a to při plném respektu k ústavě i k Listině základních lidských práv a svobod“.
Podle Jakuba Patočky fakt, že je členem ČSSD, nehraje v řízení žádnou roli.
Trestní oznámení od kuřat
Vznik knihy podpořil grantem Nadační fond pro podporu nezávislé žurnalistiky (NFNZ), který také zahájení přestupkového řízení proti spolku Svoboda projevu označil „za krajně nešťastné a ve své podstatě nebezpečné pro svobodu projevu v České republice“.
„Dle našeho soudu zcela chybí aktivní a záměrné konání ve prospěch kandidáta či kandidatury určité strany. Respektive to, že někdo vystupuje proti kandidátovi na poslance či proti kandidující straně nebo seskupení, v tomto případě Andreji Babišovi, automaticky neznamená, že se jedná o volební kampaň,“ konstatuje výkonný ředitel NFNZ Josef Šlerka.
Není to jediný problém, který autoři se svou knihou Žlutý baron mají. Trestní oznámení pro pomluvu na ně podala akciová společnost Vodňanská drůbež (z holdingu Agrofert). Vadí jim obsah jedné z kapitol knihy popisující pracovní poměry v podniku.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Naprostý souhlas a sympatie obviněným. To co provádí zřízený Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí už překračuje hranice byrokratické grotesknosti a začíná připomínat totalitní praktiky. Co je ovšem ještě smutnější, že jich se naše akademické elity nezastanou a kvůli nim žádné demonstrace svolávat nebudou. Nakonec svoje požadované tři miliardy navíc od vlády slíbené dostaly, tak je jim možná jedno kdo jim je bude vyplácet.
Už Gaius Julius Caesar řekl, jak to s těmi penězi je, prostě nesmrdí. Staří Čechové zase věděli, čí píseň se musí zpívat, aby měli co jíst, tak proč by to neměli vědět Jejich Magneficence páni rektoři?
Pecunia non olet – to jsou slova císaře Vespasiána svému synovi Titovi, když si stěžoval na zpoplatnění veřejných záchodků v Římě. Ještě že mi starší a staří jsme se něco v té škole tenkrát naučili.
Ještě k tomu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí jeho správnímu řízení s novináři: Jaký by to byl úřad, kdyby nebyl zneužíván tím, kdo jeho zaměstnancům platí mimořádné tajné bonifikace.
Silně to připomíná, cituji: „Vlečka v mojí chemičce patří týmto zm***m. Naši klekli na tu FAU Přerov, takže to je v insolvenci, odstavený účty, vagóny, ještě vlastně Slovnaft,“ zní hlas Andreje Babiše v nahrávce. Začíná tím, že zmíněná firma „jde do p**e“ a jak říká, jedná se o shodu náhod.
Také jde zřejmě o shodu náhod. Jakub Patočka i spolek Svoboda projevu mají smůlu. Nemají se vrtat v „mojim…“, tedy vlastně v Jeho podnikání.
Tento úřad neměl vůbec vzniknout,je to paskvil,jako většina pdobných.Ale hodně mě překvapilo,že pravdobijec Jakup Patočka je členem ČSSD. Jak u nich může vydržet?
Co je na tom překvapujícího? Co je na členství v prostém ČSSD tak zásadně špatného, aby slušný člověk členem být nemohl? To by měl snad být zaměstnancem ANO 2011 (ANOFERTU)?