Přímý prodej firmy místo kupónové privatizace. „Utekli jsme čertovi z lopaty,“ vzpomíná manažer
Ani čtvrt století, jež uplynulo od zahájení rozsáhlé privatizace státního majetku nestačilo na to, aby bylo jasné, zda kupónová privatizace z počátku 90. let byla tou správnou cestou, či nikoliv. Jisté však je, že státní podniky, které tehdejší vláda privatizovala přímým prodejem zahraničním investorům, jsou úspěšné.
Příklad mladoboleslavské Škodovky zná každý. Než se definitivně prosadila kupónová privatizace, stihla vláda do voleb v roce 1992 zahraničním investorům prodat 66 podniků – všechny dodnes prosperují.
Jedním z nich byl kdysi Technoplyn, dnes Linde Gas. „„Snažili jsme se přesvědčit českou vládu, že větší šanci budeme mít, když se spojíme s některým ze strategických zahraničních partnerů. Tehdy si tyto firmy u nás podávaly kliku od dveří a měly zájem o vstup na český trh,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org a Český rozhlas Plus současný generální ředitel Petr Choulík, který v Technoplynu pracoval i v době, kdy jej od československého státu kupoval německý Linde.
- Šlo ale hlavně o politické rozhodnutí. Těžko jste si asi tehdy mohli diktovat, kdo by podnik měl ideálně koupit, nebo ano?
To, že to v našem případě bude německý Linde, to jsme si říct nemohli. To vyplynulo z rozhodnutí vlády. Ale to, že chceme jít cestou spojení s některým z velkých hráčů v oboru, na to česká vláda slyšela. A myslím, že to tak bylo i v jiných případech.
- Vybavíte si obavy s tím spojené? Přeci jen byli jste socialistický podnik se vším všudy a získat vás měl dravý kapitalista…
Podobně jako ostatní jsme moc nevěděli, do čeho jdeme, ale nechali jsme si poradit a prostě jsme to riskli. Věřili jsme, že to je dobré rozhodnutí a ukázalo se, že ano. Jednak do podniku začaly přicházet peníze na investice a také know-how. Myslím, že právě to se ukázalo ještě důležitější než finance. Když máte peníze a nevíte, jak na to, tak může jít investice vniveč. My jsme byli tehdy nováčci, protože odstup českých technologií i organizace práce byl oproti světu obrovský. Než bychom to dohonili bez pomoci zvenčí, dopustili bychom se obrovských chyb. Když se ale dáte dohromady, kdo podobné problémy už řešil desetkrát, stokrát, vše se tím velmi urychlí a ušetříte se hromady omylů i peněz.
- Statisticky vzato je zajímavé, že přímým prodejem se podařilo prodat šedesát firem a snad bez výjimky všechny dodnes prosperují. Není to svého druhu obžaloba kupónové privatizace?
Nechtěl bych to takto soudit, protože nevím, zda firmy, které šly do kupónové privatizace měly později šanci se s někým spojit nebo ne. Ale řeknu pohled z druhé strany. Když Linde kupoval podíl na Technoplynu, neexistoval ještě Fond národního majetku. Nadšení bylo tehdy velké na české i zahraniční straně a čekali jsme, že ta vlna bude pokračovat i do dalších státních podniků. Kupónová privatizace přinesla situaci, kdy do firem nevstupoval ani kapitál, ani know-how. Čili rozvoj těch firem nebyl tak rychlý, jak mohl být.
- V jednom ze starších rozhovorů jste to pojmenoval tak, že jste před kupónovou privatizací utekli čertovi z lopaty…
Myslím si to stále. Kdybychom šli do kupónové privatizace a nekoupil nás Linde, myslím, že bychom nakonec skončili docela špatně. Nejvíce si vývoje od momentu privatizace cením toho, že po celou tu dobu jsme úspěšní. Na rozdíl od řady jiných podniků, které zazářily a pohasly, my vsázíme na trvalost a dlouhodobost.
Výběr firem, které vláda prodala na přímo zahraniční investorům
Škoda Mladá Boleslav – Volkswagen (SRN)
Rakona Rakovník – Procter and Gamble (USA)
Tabák – Phillipe Morris (USA)
Mototechna (servis) – Volkswagen (SRN)
Mattoni – Aqua Vera (Itálie)
ZPA Trutnov – Siemens (SRN)
Obchod obuví – Baťa (Kanada)
Lihovar Božkov – Stock (Itálie)
Pleas Chlumec/Cidlinou – Schiesser (SRN)
Prior – K-Mart (USA)
Akuma Mladá Boleslav – Milan Sládek (Švýcarsko)
Autopal Nový Jičín – Ford (USA)
Vitana Byšice – Rieber and Son (Norsko)
Stavby silnic a železnic – Lefebre (Francie)
Pražské pivovary – Baas (Velká Británie)
Čokoládovny – Coppard (Nestlé, Danone) (Švýcarsko, Francie)
Hotel Palace – Scalla Immobilien (SRN)
Barum Otrokovice – Continental (SRN)
Balírny Jihlava – Tschibo (SRN)
Technoplyn – Linde (SRN)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Však také Klaus, národovci a tuneláři kvůli těm přímým prodejům a restitucím nemálo zuřili a Pithart musel od válu. O kolik miliardářů,nezaměstnaných a bezdomovců mohlo po roce 1993 být v ČR víc, kdyby se všechno privatizovalo počesku.
Plně s panem Choulíkem souhlasím -přímý prodej Škody Mladá Boleslav pro VW je zásluhou práce p.Grégra – tak často vysmívaného politiky ODS ,ODA ,a jejich pohrobků z TOP 09 a jeho vize o naší energetice se začínají připravovat (tzv. megamelanské plány Temelín ,Dukovany)
Přímé prodeje byly bezesporu rychlejší pro převod státního majetku „někomu jinému“.Je ale otázkou zda z těchto výše uvedených firem došlo k rozšíření i z hlediska počtu zaměstnanců. Určitě to je Škoda Ml.Boleslav a asi i Barum Otrokovice, možná i Vitana. Například Čokoládovny měly mnoho odštěpných závodů (Děčín,Kolín, Velim apod., v podstatě i samotný Orion v Modřanech), kde byla pro menší města zaměstnání, Pražské pivovary podobně. No a Rakona to bylo megalomanství Tomáše Ježka, který to prodal předtím než byl ukončen restituční spor a stát (v té době už asi ČR) to musel restituentům zpětně zaplatit…
Díky ODS se skoro zázračně dokázala Česká republika přeorientovat na prosperující ekonomiku. Toto je nezvratitelný fakt i kdyby ODS zanikla. Ale stát, kde ekonomika stojí na úspěších automobilky, nestojí na pevném ekonomickém základu. Pan Kožený měl jen štěstí, že v jeho době pan Šlachta se svým útvarem teprve za sebou tahali kačera.
Tohle je ovsem jen vyber.Neuspely vsechny. Kdyz udelam takovy vyber z kuponovky, taky se mnoha firmam dari. Jen namatkou z me a manzelovy knizky: Bohemia sekt, Grandhotel Pupp,Telekom, dnes O2…
1.Tyhle chvalozpěvy říkají jen ti, co se dostali při privatizaci pod zahraniční vlastníky. Ne zadarmo. Mají milionové platy. Prodávali se podniky za (tzv.účetní ceny) zhruba 1/10 skutečné tržní ceny!!!!!!!!!! A také takoví všeznalí a naivní novináři jako autor!
Ti Ježkové, Klausové,Dybové,Dlouzí,Třískové,SAlzmanové atd budou tuhle fušeřinu do smrti opěvovat a spokojeně dožívat z úplatků, profesůr a prebend. Podobně to retušuje tzv.svobodný tisk, média i vláda v čele se Sobotkou, který dovolil prodat za pakatel OKD.
Ekonom F. Nepil již v roce 1992 předpověděl, že po takové korupční privatizaci nebude mít stát na výdaje na penze a zdravotnictví. Budou nutné vyšší daně. Jeho hodnocené privatizace lze dohledat na internetu! Např. tehdy byly roční výdaje na penze 45 mld, dnes je to téměř 300 mld! Kdo zaplatí rozdíly v cenách, to gauner Klaus nechápal. Ministr Babiš se chlubí, že máme deficit jen 70 či 60 mld ročně. A příští roky už budou vyrovnané? Kravina.
2.Škoda byla postupně prodána státem (zkorumpovanou vládou) za 2,2 mld marek, ač zahraniční tisk ohodnotil kšeft desetiletí částkou téměř 10 mld dolarů (1USD-40 Kč) tedy se ztrátou nejméně 400 mld korun. Původně mělo jít o společný podnik, VW nás vyšachoval a podnik ovládl, ročně má 30-50 mld zisku, 25 000 otroků mu vesele maká. Přesto část akcií VW vlastní Bavorsko.
Jako poradce vlády doporučoval „prospěšný“ vstup i dnešní gauner Z.Bakala za Credit First Boston. Jistě ne zadarmo!
3.Dnes odchází z republiky v dividendách zahraničních vlastníků i 400 mld korun. To ví i Paroubek, třebaže když byl u koryta to nechápal a nyní radí zdanění 2.sazbou.
4.Takhle západ nikdy nedohoníme. Jen kapitál (podnikový) přináší zisk, ne práce. Proto mizerné platy zůstanou není na investice, na dálnice, zdravotnictví atd. Jak bude stát řešit kolaps regionu kolem OKD a Vítkovic či někde jinde? A vláda? Nic zásadního nedělá, jen se snaží přežít, jak to dělaly ty vlády gaunerů Klause,Topola či Nečase. A i když Babiš nahání daňové úniky, ale kde mu tečou stovky miliard nechápe.
http://vasevec.parlamentnilisty.cz/domaci-politika/zbynek-fiala-proc-mame-hladove-mzdy