Příliš „normální“ extremisté. Krajně pravicová frakce v EU se kromě migrace nedokáže shodnout
Evropští populisté a krajní pravice se už řadu let snaží působit jako jednotná síla. Čas od času však vyplují na povrch jejich vnitřní neshody, jako právě teď. Ideologické rozpory mezi dvěma hlavními stranami euroskeptické frakce Identita a demokracie – francouzským Národním sdružením a italskou Ligou – dokazují i tvrdá data. Frakce v europarlamentu nedokáže hlasovat jednotně s výjimkou jednoho tématu – migrace.
Podle zdrojů z krajně pravicové skupiny Identita a demokracie (ID) v Evropském parlamentu je jedním z důvodů rozkolu vývoj Ligy směrem od nacionalistické krajní pravice ke středopravicové straně a její zapojení do italské vládní koalice vedené proevropským Mariem Draghim.
„Už se na ničem neshodneme“
ID sdružuje deset krajně pravicových evropských stran – včetně Národního sdružení, německé Alternative für Deutschland (AfD) a Ligy, největší strany skupiny s 24 europoslanci, která jí také předsedá.
„Liga prochází procesem normalizace a už se na ničem neshodneme,“ uvedly pro Euractiv zdroje z frakce Identita a demokracie. Za posledních třicet let se Liga vyvinula ze strany usilující o odtržení či větší autonomii severu Itálie v protievropskou sílu v roce pod vedením Mattea Salviniho.
Text v anglické verzi původně vyšel v síti Euractiv, s níž HlídacíPes.org spolupracuje. Titulek, perex a mezititulky jsou redakční.
Postoj Ligy k Evropě se však prudce mění a její hlavní politické poselství se posunulo. Požadavek vystoupení z Evropské unie vystřídalo volání po větší suverenitě členských států, které však zůstanou pod hlavičkou EU.
Tato změna se výrazněji projevila, když se strana v únoru 2021 připojila k vládní koalici bývalého prezidenta Evropské centrální banky Draghiho a získala tři ministerské posty.
Podle zdrojů serveru Euractiv ve frakci Identita a demokracie účast v Draghiho vládě přiměla Salviniho stranu zmírnit své postoje v politických otázkách.
Migrace jako jediné pojítko?
Podle údajů think tanku VoteWatch, který až do letoška monitoroval výsledky hlasování v evropských institucích, se Salviniho Liga odchýlila od svých původních politických postojů v zásadních bodech, zejména v otázce ruské invaze na Ukrajinu.
Historicky „jedna z nejvstřícnějších stran vůči Rusku invazi tvrdě odsoudila“, shrnul ve své zprávě VoteWatch. Na základě 280 hlasování zjistil, že Liga je vůči Rusku asertivnější než většina členů frakce – zejména francouzské Národní sdružení, které zůstává proruské.
Celkově je soudržnost krajně pravicové europarlamentní skupiny na historicky nejnižší úrovni i v dalších politických otázkách. V otázkách zahraniční a bezpečnostní politiky hlasovali europoslanci ID stejně pouze v 52 % případů. U hospodářských a měnových otázek to je 56 % a v oblasti životního prostředí a veřejného zdraví 64 %. Průměrná soudržnost ostatních politických skupin je přitom u stejných politických oblastí 90 %.
V jedné politické otázce však ideologická jednota přece jen existuje, a to v oblasti migrace. „Naše skupina je rozhodně proti Paktu o migraci,“ řekl pro Euractiv předseda francouzské delegace ID Jean-Paul Garraud. „V této politické otázce se soudržnost blíží 100 %.“
Věci jdou dobře, vztahy jsou vynikající
Navzdory těmto rozdílům Liga i Národní sdružení trvají na tom, že je vše v pořádku. „Věci jdou dobře,“ komentoval výsledky hlasování pro Euractiv Gunnar Beck, místopředseda skupiny ID a člen německé krajně pravicové Alternative für Deutschland (AfD), na tiskové konferenci po dvoudenním setkání se členy ID v Paříži na začátku léta. „Navzdory rozdílům se všichni shodujeme na principu národní suverenity,“ dodal.
„V naší politické skupině, složené z různých typů lidí, není žádné napětí ani třenice, jen normální politická dialektika,“ řekl pro Euractiv šéf europoslanců Ligy Marco Zanni. Další europoslanec strany Marco Campomenosi si také pochvaloval vynikající vztahy s Národním sdružením Marine Le Penové
Mimo záznam však někteří europoslanci z frakce Identita a demokracie mluví jinak: „Už si ani nejsem jistý, co Identita a demokracie znamená,“ povzdechl si jeden z europoslanců patřících do této skupiny. „Ideologická soudržnost už tam není,“ dodal.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na burzu bych poslal Lesy ČR i České dráhy. Prospělo by to jim i trhu
Dobíjecí stanice povinně na všech hlavních tazích v EU. Letos, každých 60 km, i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Tedy, pohledem občana voliče , taková přímo ideální liberální frakce, kde jest tolerována řada různých názorů.
Zatímco v případě těch ostatních politických skupin „..Průměrná soudržnost ostatních politických skupin je přitom u stejných politických oblastí 90 %..
V HLASOVÁNÍ.
A až pak si uvědomí, že prakticky stejná je situace u nás, kde pro vládní návrhy Fialové vlády naprosto jednotně hlasuje plných 100 procent koaličních poslanců a ani si nedovolí o jakýchkoliv alternativních řešeních řešeních a diskutovat..
No a pak se i člověk smutně zasměje, když si uvědomí, že se dnes nadává a svaluje se veškerá vina na Babišovu vládu, která ale prosím vládla menšinově, tudíž si ani většinu svých požadavků ani protlačit nedokázala…
Čímž tedy nechci Babiše hájit, nicméně právě to ukazuje jak (obvykle špatně) vlastně funguje současná parlamentní demokracie..i v Bruseli,
Tahle frakce v EP musí být zákonitě heterogennější než frakce ostatní, protože v podstatě závisí na protestních hlasech z jednotlivých států, přičemž ty mohou být (a jsou) v různých státech motivovány různě.
Pokud se týká onoho “ vystřídání požadavku vystoupení z Evropské unie voláním po větší suverenitě členských států“, vzhledem k tomu, že vývoj EU je pod taktovkou současné EUrokomise přesně opačný – je snaha zlikvidovat poslední zbytky jejich suverenity – neznamená to nic jiného než ekvivalent onoho „až budou prasata lítat“.
Na druhé straně je jasné, že podpora odchodu z EU by ve všech členských státech prakticky zmizela v okamžiku nějakého návratu této organizace k zajišťování volného pohybu osob, zboží a služeb na jejím území a upuštění od všech nesmyslů, podvodně na tuto agendu navázaných, od bádání nad křivostí banánů a okurek až po „boj za klima“ (a propuštění těch statisíců bezcenných parazitů, kteří tyto „agendy“ zajišťují).
Wishful thinking Euroactivu. Tyhle strany spojovalo vždy jen odmítání ilegálů, jejich společným cílem je ochrana jejich domovských států před invazí z 3.světa a před následky, jež země zažily díky Willkommenkultur Mutti Merkel. Na tom se vždy uměly dohodnout, tj z hlediska základního cíle členských partají je frakce plně funkční. Jinak nikdy moc jednotní nebyli – přesto z nich progresivci a vítači dostávají zuřivé záchvaty. Naposled DE, které se snaží sebrat členům legální AfD legálně držené zbraně.
PS: Stejná absence nekritické 100% shody ve všem panuje ve všech EU frakcích, včetně těch nejprogresivnějších a nejvíc levicových.
Znova, co je na rozhazovačích veřejných prostředků typu lepenka nebo liga severu pravicového? Pravicový je možná tak ještě program afd. To, že jedni jak druzí si honí triko na strachu z migrantů o jejich pravicovosti či levicovosti nic nevypovídá. To by se k pravici museli v ČR počítat i komouši.
Snad je příčinou té pravicivosti fakt, že imigranty se do západních států EU snaží dovézt politická levice (různé obdoby našich komunistů a sociálních demokratů) s představou, že si „dováží voliče“. Většinou se mýlí, protože tihle lidé většinou rychle začnou volit různé islámské obdoby NSDAP, případně si je zřizují. Takže z tohoto pohledu je antiimigrační program pravicový.
Pochopitelně, fašistoidé z „progresívní levice“ označují za pravici či „extrémní pravici“ kohokoli, kdo nejde s nimi.
Le Penová je v reálu taková přijatelnější a rozumnější sociální demokracie. Paradoxně ji volí i někteří muslimové (a u nás Okamuru), kteří se bojí, že jim čerstvě příchozí souvěrci, daleko „kovanější“ ve víře, budou zakazovat jíst jídla z vepřového, konzumovat alkoholické nápoje atd. a jejich manželky a dcery budou muset chodit ve stanech a bude jim zakazováno se vzdělávat.
Další důkaz, že to nejsou žádná pravicová hnutí a že Euractiv je se svými škatulkami úplně vedle.
Tak ono celé to dělení na pravici a levici (podle toho kde v sále sedíte) je strašně omezené a neumožňuje rozlišit širokou paletu názorů. Já bych doplnil ještě vepředu, vzadu, nahoře a dole.
Pravice – menší vliv státu, vyšší míra autonomie a svobody občana (spojená s vyšší mírou odpovědnosti za své konání).
Levice – velký vliv státu, nulová míra autonomie a svobody občana. Odpovědnost za své činy jen tehdy, když se občan znelíbí vrchnosti. Pak může být trestán i za to, co udělal na její přímý rozkaz.
Otázka na IQ: Čemu se blíží současné vedení EU?
Je rovněž otázka, zda politickou stranu, která dostane v regulérních volbách kolem deseti procent platných hlasů (nebo ještě víc) označovat za „extrémistickou“. Můj názor je, rezervovat tento pojem pro strany s 1 či 2 procenty a méně voličské podpory.