Uprchlíci v Istanbulu. Foto: Tereza Engelová

Přijměte čtyřicet dětských uprchlíků, vyzvalo Řecko už v září Prahu. Ministerstvo vnitra bez reakce

Napsal/a Tereza Engelová 6. listopadu 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Řecko počátkem září požádalo ministry vnitra evropských zemí, aby přijali stovky dětí bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Tato výzva prostřednictvím dopisu dorazila i do Česka. Řekové požádali české ministerstvo vnitra o přijetí 40 nezletilých, kteří potřebují akutní péči. Ministr vnitra Jan Hamáček ale o této zahraniční prosbě veřejně neinformoval.

„Vážený kolego, píši Vám kvůli velmi znepokojivé situaci, ve které se nachází 2 500 dětí bez doprovodu, které jsou v současnosti rozmístěné po různých uprchlických táborech v Řecku,“ stojí v naléhavém dopise řeckého ministra pro ochranu občanů Michalise Chryssochoidise. Kopii dokumentu má HlídacíPes.org k dispozici.

„Potřebujeme jednat rychle, aby o tyto děti bylo postaráno, aby se zajistilo jejich bezpečí a zabránilo se jejich možnému zneužívání,“ píše Chryssochoidis v dokumentu, který 10. září adresoval ministrům vnitra 28 evropských zemí, včetně České republiky.

Chryssochoidis ministry informuje, že počty uprchlíků připlouvajících na řecké ostrovy z Turecka se v posledních několika týdnech značně zvýšily. Podle něj dosahují úrovně z roku 2015. Žádá kolegy o rychlou pomoc s rozmístěním nezletilých uprchlíků, kterým Řecko v přeplněných táborech není schopné zajistit potřebnou péči.

Důkaz humánnosti

V dopise zmiňuje i konkrétní počty dětí, které by jednotlivé státy měly podle Řecka být schopné přijmout. Čísla vycházejí proporčně z počtu obyvatel jednotlivých zemí a počtu žádostí o azyl v roce 2019.

Zatímco například Německo a Francii žádá o přijetí 350 dětí bez doprovodu, Českou republiku, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Litvu, Lotyšsko, Chorvatsko, Irsko a Dánsko žádá o přijetí 40 nezletilých.

„Chci Vás požádat o pomoc s jejich přemístěním. Jde o naléhavou záležitost, která je pro ně vysoce důležitá, stejně jako je důkazem naší humánnosti. Evropská unie a přidružené evropské státy, které v tomto ohledu projevily solidaritu, musí jednat co nejrychleji,“ apeluje na 28 evropských zemí řecký ministr.

České ministerstvo vnitra na dotaz HlídacíPes.org, zda dopis z Řecka v září obdrželo, případně jak na něj reagovalo, do vydání tohoto textu neodpovědělo. Ministr vnitra Jan Hamáček nereagoval ani na telefonát, ani na sms. Jeho tiskový odbor si vyžádal otázky písemně s tím, že je bude v následujících dnech řešit.

Neprošli ani sirotci

Otázku přijetí dětí bez doprovodu řeší přitom české úřady už déle než rok. V září 2018 přišla s iniciativou na přijetí určitého počtu dětí bez doprovodu europoslankyně Michaela Šojdrová.

Kauza přijetí „50 syrských sirotků“ se změnila v politické téma, jehož výsledkem byl návrh premiéra Andreje Babiše postavit sirotčinec přímo v Sýrii. Tento plán nicméně podle potvrzení samotného premiéra padnul.

Michaela Šojdrová mezitím Řecko opakovaně navštívila a ministru Hamáčkovi podle svých slov předala už na jaře seznam konkrétních dětí mladších 14 let, které by mohla Česká republika přijmout, což potvrdila v aktuálním prohlášení pro HlídacíPes.org:

„V březnu tohoto roku jsem přivezla z Řecka vzorový seznam dětí z jednoho uprchlického zařízení v Athénách. V shelteru Metadrasi bylo 14 nedoprovázených, prověřených dětí do 12 let a byli mezi nimi dva chlapci ze Sýrie ve věku 6 a 8 let. Takových zařízení jsou v Řecku desítky. Mezitím se situace v Sýrii zhoršila a počet uprchlíků ze Sýrie se zvýšil. To logicky znamená, že se zvýšil i počet nedoprovázených dětí ze Sýrie,“ uvedla Šojdrová.

Nová řecká vláda podle ní v posledních měsících opakovaně požádala členské státy EU o pomoc s nedoprovázenými dětmi na zasedání Rady ministrů vnitra EU.

Přes tisíc dětí na ulici

Podle statistik řeckého Národního centra pro sociální solidaritu se ke konci září 2019 v Řecku nacházelo 4 616 dětí bez doprovodu. Z toho 7% z nich je mladších 14 let.

3447 dětí našlo buď dlouhodobé nebo alespoň přechodné ubytování. 1 169 nezletilých ale žije v nebezpečných podmínkách, jako například ve squatech nebo přímo na ulici.

Co se týká národností, nejvíce nedoprovázených dětí pochází z Afghánistánu a Pákistánu, třetí nejvyšší počet pak ze Sýrie.

K urychlené pomoci dětem bez doprovodu vyzval Evropskou unii začátkem října také UNICEF s tím, že pobyt nedoprovázených dětí v přeplněných řeckých táborech naprosto neodpovídá běžným standardům na ochranu dětí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)