Příhody Robota Emana, glasnosť ve straně Andreje Babiše a těžké červené víno Víta Bárty
Nyní něco pro zasmání. Mladý Podskalský byl na výlovu poprvé. Všelijak se mezi rybáři motal, až se zapletl do sítí. Namoutě, řekl baštýř Adámek, takový kus jsme v Tučapech ještě nechytili. Všichni kolem se notně nasmáli. Nebo jiná příhoda…
- Zábavný robot Artur, vyprávějící nevtipné historky bez pointy v cimrmanovské vizionářské hře Posel světla, má dvojníka v současném Česku. Jmenuje se sice Robot Eman, ale většinu času se vydává za bývalého svazáka a novináře, nyní poslance hnutí ANO Martina Komárka. Nevěříte? „Jedu z Liberce. Předjíždím nablýskaný Land Rover, který táhne vozík s laťkami. ,U všech všudy´, říkám ženě, ,proč si nenajme řemeslníka, když má auto za tři milióny?´ Petra: ,On má Land Rovera právě proto, že na těch řemeslníkách šetří.´“ Nebo jiná historka – na jeho facebookovém profilu najdeme i vyvrcholení jakési Komárkovy pře s Miroslavem Kalouskem, po níž z libereckého poslance vyšlo toto: „Morálku teď šakal louská. Kde se učí? U Kalouska.„
No. Mohli bychom se teď pustit do poučujících rozkladů, kterak lidé, co mají Land Rovera, nemusí být nutně Trautenberkové, co si o víkendu ani nestlučou na zahradě pergolu, a o tom, jak je smutné, že elita národa vykazuje takové schématické vidění světa, co se „boháčů“ týče. Ve skutečnosti ale máme Martina Komárka za jednoho z nejvýznačnějších duchů naší doby, který den co den sype na facebook historky, které nejsou ani trochu vtipné a nemají vůbec žádnou pointu. A to dá nějakou práci. „Víte, co mi říkala babička? Na školy nemáš hlavu, na řemeslo se nehodíš, z Tebe může bejt tak akorát novinář nebo politik,“ píše poslanec na svém profilu. Novinář, politik, nebo básník, dodáváme my.
Politici a další veřejně činné osoby se den co den „dopouštějí“ zaznamenáníhodných slov, jež je dobré uvést do patřičného kontextu.
- Ve skutečnosti nám Robot Eman posloužil jen k tomu, abychom se dostali k hlavní události týdne, a tou byl začátek Roku čápa podle čínského horoskopu. Ve straně Andreje Babiše začal obrodný proces, srovnatelný snad jen s gorbačovskou glasností po roce 1985. Žádné vytáčky, přímou odpověď, žádal po poslanci Komárkovi na jeho zdi přítel Honza Huk: „V tom, že Agrofert s Babišovým vědomím vyvedl firmu s anonymními akciemi, ta si požádala o dotaci u EU, kterou dostala, následně vystavěla Čapí hnízdo a následně se zase vrátila pod křídla Agrofertu. V tom problém nevidíš?„
Odpověď byla statečná. „Každý přeci ví, že je to problém. Vždyť o tom bude i mimořádná schůze.To je mi ale zvláštní otázka,“ odepsal Komárek. Nám je to zase zvláštní odpověď. Každý přeci ví, že poslanci hnutí ANO se všemi prostředky snaží schůzi zabránit, a pokud bude, pak proti jejich vůli. Svazáčtí reformátoři to budou mít s tvrdým křídlem ještě těžké. „Jakékoli vysvětlování je jen politický tyátr. Má platit padni komu padni, ale já nejsem arbitr, který je toto schopen posuzovat,“ řekl Právu Jiří Zlatuška, a vytvořil tak světový rekord co se týče hmotnosti lejna, které lze najednou pustit na vlastní hlavu.
- Zajímavý vývoj prodělává vztah šéfa Bloku proti islámu Martina Konvičky a bývalého poslance a majitele Věcí veřejných Víta Bárty. „Máme povrchní styky, kafíčko a tak. Nic za tím ale nehledejte,“ říkal Konvička před Vánoci. „S Vítem Bártou řešíme francouzskou literaturu 19. století a vzory kravat,“ napsal Právu jihočeský entomolog, to bylo 4. března. No a teď se zdá, že vedle kafíčka a kravat jde tak trochu i o 60 milionů, za které si Bárta s Konvičkou chtějí koupit to, co ve sněmovně zbylo z Úsvitu.
Ono je to snadné, nechat se pohoršit odkazem na Bártu, ABL a noční můry Nečase a spol. kteří se z nějakého důvodu domnívali, že se s touto partičkou dá vládnout. Jenže čas oponou trhnul, jsme o šest let dál a při dnešních poměrech je vzpomínka na Bártu, Johna, nebohého Škárku nebo ty blondýny, co s nima chodily, jen slabým čajíčkem. Z pohledu kronikáře této krásné doby návrat superguru Bárty jednoznačně vítáme, zase bude na Klárově veselo a poteče těžké francouzské víno.
- Minule jsme zde psali, jak světská sláva a sebechvalný slavomam požírají zbytky snesitelnosti některých našich činitelů. A čas nám do cesty přinesl krásný příběh zelené senátorky Ivany Cabrnochové, která, představte si to, už pronikla i do křížovek.
My máme příběh senátorky Cabrnochové rádi z jiného důvodu, protože snad nejlépe z oněch 81 moudrých ilustruje smysl parlamentarismu, vztah Čechů k němu a zda si ho zaslouží. V doplňovacích volbách na místo po senátoru Štětinovi dostala Cabrnochová (která je v tom nevinně, abychom se jí nedotkli), v druhém kole krásných 50,91 procent hlasů při volební účasti 8,7 %. Čtyřem procentům obyvatel velkého pražského desátého obvodu, přesně jich bylo 3664 ze zapsaných 83763, stála za to, aby se zvedli od křížovek a šli se podílet na vlastní budoucnosti. Ještě nikdy nikde to nebylo tak špatné jako v září 2014 ve vršovickém dolíčku. Ale máme trochu strach, že i tento smutný rekord bude pokořen.
Nekončíme dneska moc vesele, tak klidnou mysl do Velikonočního týdne, třeba bude líp.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)