„Přežíváme v podzemí jako krtci.“ Přímá linka HlídacíPes.org k lidem umírajícím v syrské Východní Ghútě
„Je to šílené, přežíváme už týden ve sklepě. Moje rodina i ostatní obyvatelé našeho domu. Bombardují nás vším možným, raketami, barelovými bombami. Dnes už mělo platit příměří, ale nic se nezměnilo. Jsme naprosto zoufalí,“ píše pro HlídacíPes.org přímo z podzemí Východní Ghúty bývalý univerzitní student Mahmúd.
Východní Ghúta je jednou ze dvou zbývajících enkláv na předměstí syrského Damašku, které jsou stále pod kontrolou opozice. Syrská armáda s podporou Ruska ji od 18. února tvrdě bombarduje.
OSN místní situaci popsala jako peklo na zemi a vyzvala syrskou vládu ke třicetidennímu příměří. Vláda ale jen několik hodin nato použila podle opozice v jedné ze čtvrtí Východní Ghúty chemické zbraně.
Při kobercových náletech zemřelo za týden přes 500 lidí, z toho 120 dětí, na 2500 lidí utrpělo zranění.
Podle opoziční Syrské organizace pro lidská práva zaútočily syrské vládní jednotky ve čtvrti al-Shaifonia chlórem. Fotografie: Facebook: Syrian American Medical Society
Představitelé EU označili ústy šéfky evropské diplomacie Federicy Mogheriniové situaci ve Východní Ghútě za masakr, který se musí okamžitě zastavit.
Po zdlouhavých jednáních, které blokovala ruská strana, nakonec Rada bezpečnosti OSN v sobotu 24.února schválila rezoluci žádající 30 denní příměří, které by umožnilo evakuaci nemocných, zraněných a přístup k humanitární pomoci.
Omezení náletů podle opozice vystřídalo intenzivní pozemní ostřelování. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že vládní jednotky zaútočily v jedné ze čtvrtí Východní Ghúty al-Shaifonia jedovatým chlórem. Útok nepřežila tříletá dívka a 16 lidí bylo hospitalizováno. Syrská vláda útok popírá.
(Aktuální fotografie z místa zveřejnil na svém Facebooku také fotograf European Pressphoto Agency Mohammed Badra)
http://www.facebook.com/badramohammed90/posts/2060023507349005
Přímé svědectví z války
Navázat kontakt s lidmi v epicentru náletů nebylo jednoduché. Několikadenní pokusy o rozhovor přerušilo bombardování, hluché telefony a pak i psychický stav jednoho ze zpovídaných:
„Chtěl jsem původně vypovědět o hrůze, kterou teď prožíváme, ale nemůžu, nemám na to sílu, jsem už hrozně vyčerpaný, moje žena je těhotná a já mám o ní velký strach,“ vzkázal přes kamaráda místní humanitární pracovník Ahmad.
HlídacíPes.org se nakonec spojil se studentem Mahmúdem a novinářem Abdulem.
Můžete popsat vývoj situace za poslední týden? Změnilo se něco od sobotní rezoluce o příměří?
Abdul: Byl jsem za poslední týden svědkem tolika náletů. Bombardují všechno, silnice, domy, školy, nemocnice. Od neděle mělo platit příměří, ale ráno nás překvapilo, že bombardování pokračuje jako kterýkoliv předešlý den.
Mahmúd: Jsme schovaní ve sklepě domu už týden. Není to sice úplně bezpečné, ale lepší, než být na úrovni země nebo ve vyšších patrech. Bombardování slyšíme prakticky pořád, jen hlasitost se mění podle toho, jak je blízko k nám. Zemřelo už tolik lidí, přes 500. Od příměří se u nás situace zlepšila jen o trochu, je o něco méně náletů, ale nepřestaly úplně a bojuje se na zemi.
Syrské vládní zdroje hovoří o tom, že bombardují pouze bojovníky Al-Káidy a Islámského státu a jejich rodiny, které si údajně berou jako živé štíty. Ve Východní Ghútě dříve žily dva milióny obyvatel, teď se hovoří o přibližně 400 000 lidí žijících v obklíčení. Kdo jsou tedy tito lidé?
Abdul: 60% obyvatelstva jsou civilisté, včetně žen a dětí. Ani oni, ani jejich rodiny nejsou nijak napojené na bojovníky FSA (Svobodné syrské armády) ani na jiné jednotky. Zhruba 40% obyvatel pak tvoří rodiny bojovníků, ale i to zahrnuje ženy a děti, které se ničím neprovinily, patří mezi civilisty.
Mahmúd: Co říká syrská vláda, není pravda. Žije tu 400 000 lidí a radikálové z Islámského státu tu nejsou. Ty z mé části města vytlačily už dávno jednotky, které tu teď operují. (na území Východní Ghúty jsou nejaktivnější islámské konzervativní skupiny Džajš al-Islám (Armáda islámu) a Fajlak ar-Rahman, pozn. red.)
Není cesta ven
Zdroje blízké syrské vládě také uvádějí, že lidé z Východní Ghúty dostali před bombardováním varování a možnost oblast opustit. Je to pravda a proč jste této možnosti případně nevyužili?
Abdul: Lidé odsud nemají šanci odejít. Jsme už 52 měsíců v obklíčení a teď bombardují tak těžce, že není kudy uprchnout. Od nedělního rána, tedy už v době příměří, se snaží vládní jednotky proniknout do Ghúty po zemi.
Mahmúd: Nikdo žádné varování před bombardováním nedostal! Nebojují válku, která se nemá dotknout civilistů. Oni bojují proti civilistům! Žádný únikový koridor není otevřený.
Co myslíte, že bude následovat? Dokážete si představit scénář podobný Aleppu, kdy vláda obyvatele Ghúty donutí odejít, s největší pravděpodobností do provincie Idlíb, kde se shromažďují lidé a bojovníci z poražených opozičních území? Odešli byste případně s rodinou z Ghúty do Idlíbu?
Abdul: Netuším, jestli by lidé odešli do Idlíbu. Na stole nejsou v tuto chvíli žádná jiná možná řešení. Ale Východní Ghúta je v opravdu velmi složité pozici. Civilisté se nacházejí v šílených podmínkách a psychicky kolabují. Je to velmi těžké pro všechny.
Mahmúd: Jsme tu doma. Nechceme odejít z našich domovů, navíc do míst, která vláda také bombarduje, a ještě navíc riskovat, že mě režim dá do vězení. Z toho máme velký strach. Nechci přijmout přemístění jinam jako věc, která má vše vyřešit. Proč přijímat řešení, které by skončilo mnoha tragédiemi, když jsou lepší řešení.
Jáká řešení to podle vás jsou?
Mahmúd: Zastavit ostřelování a zrušit obklíčení.
Většina civilních obyvatel Východní Ghúty se před stovkami bomb dopadajících na jejich domy skrývá v podzemí. Tito lidé našli úkryt v pohřebních katakombách:
http://www.facebook.com/Firas.Al.Abdullah/videos/870390279795504/
Pokud se ale díváte na situaci tvrdě pragmaticky z druhé strany, je jasné, že režim Bašára Asada nechce mít na předměstí hlavního města opoziční enklávu a potřebuje se jí zbavit.
Mahmúd: To ale neospravedlňuje zabíjení civlistů.
Jak lidé ve Východní Ghútě získávají vodu a jídlo, zásoby? I s ohledem na obklíčení, které trvá od roku 2013?
Mahmúd: Žijeme ve sklepích a podzemí, většina lidí získává vodu za pomocí pump, ručně ji pumpují do barelů. A co se týče zásob, to je teď těžké vysvětlovat.
Kdy to skončí?
Naději, že příměří, ke kterému vyzvala Rada bezpečnosti OSN, bude dodržováno, nemají obyvatelé Východní Ghúty velkou.
Ultrakonzervativní povstalecké skupiny Džajš al-Islám a Fajlak ar-Rahman v oddělených prohlášeních slíbily, že budou chránit konvoje s humanitární pomocí, které do Východní Ghúty přijedou.
Varovaly ale, že odpoví na jakékoli porušení příměří ze strany syrské vlády a jejích spojenců. Ti dali jasně najevo, že pro ně se příměří nevztahuje na operace vedené proti extremistům z organizace Islámský stát (IS), teroristické sítě Al-Káida a Fronty dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra) a další skupiny na ně napojené, které se na území Východní Ghúty operují. Útoky zatím nezastavili.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Takhle to dál nejde. Německý starosta kritizuje nečinnost Berlína v migrační politice
Věra Jourová o mediálním zákonu, potyčce s Muskem a možné orbánizaci Česka
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)