Prezidentský test pro média. Držet si odstup od „hodného“ Pavla bude těžší než od „zlouna“ Zemana
POZNÁMKA. Prezidentskou kancelář i úřad hlavy státu léta ovládali lidé, kteří novináře označovali za hnůj a póvl, zjištění médií označovali za dezinformace, či dokonce navrhovali, že by se novináři měli likvidovat. Je proto celkem pochopitelné, že i významná část novinářského stavu vnímá zvolení Petra Pavla novým českým prezidentem jako příjemnou změnu. Což ovšem neznamená, že by(chom) měli rezignovat na kritickou žurnalistiku právě i směrem k Hradu.
Miloš Zeman je svou, mírně řečeno, antipatií k novinářům známý už z devadesátých let a hned po nástupu do prezidentského úřadu to začalo být ještě znatelnější. Oblíbil si pro média výraz „presstituti“ a během celého svého mandátu novináře nijak nešetřil. Dlužno dodat, že ani oni jeho.
Už ve svém inauguračním projevu v roce 2013 označil Zeman některá média za „ostrov negativní deviace“, proti kterému se musí „bojovat“. K dalším podobným ostrovům podle jeho tehdejších slov patří „kmotrovské mafie“ a „neonacistické bojůvky“.
V červnu 2015 na vojenské základně v Náměšti na Oslavou přistoupil k rotačnímu kulometu u jednoho z bojových vrtulníků a zamířil s ním do davu přítomných novinářů. Zmáčkl spoušť a začal „střílet“. V kulometu pochopitelně nebylo střelivo, ale i tak „vtipně“ pogratuloval novinářům, kteří přežili. A dalo by se pokračovat, třeba větou ze setkání s Vladimirem Putinem o tom, že novinářů je mnoho a měli by se likvidovat.
Zeman i jeho okolí také část médií otevřeně ignoruje a odmítá odpovídat na dotazy. Rozhovory Hrad dává jen těm novinářům, u nichž nemusí očekávat výraznou konfrontaci.
Nesnesitelná lehkost kritického přístupu
Nově zvolený prezident Petr Pavel (a jeho poradci) má zjevně smysl pro symboliku. Na Hradě plánuje audit, areál chce po letech otevřít veřejnosti bez vstupních kontrol a jako prvnímu médiu dal rozhovor veřejnoprávní České televizi, jež je u Zemana a spol. asi nejvýše na mediální černé listině.
Médiím ochotně poskytuje rozhovory a mezi částí novinářské obce zavládlo takřka nadšení nad tím, že s nimi sdílí svůj digitální kalendář s aktuálním programem a plány svých dalších aktivit.
Dnes mi přišel email se sdíleným google kalendářem nově zvoleného prezidenta. 🤩
Ale prosím vás, pomalu s těmi novotami! My novináři jsme si ještě nestihli zvyknout ani na to, že nás prezident nechce střílet.
— Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie) January 31, 2023
Jenže stále platí, že novinář a politik jsou jiné světy, které se sice vzájemně potřebují, ale na místě je především odstup. Tvrdý novinářský přístup k Zemanovi byl logický – s ohledem na jeho činy i výroky, ale právě i kvůli tomu, jak sám s novináři zacházel. Udržet si od něj distanc bylo snadné.
Otázka ale zní: dokáží novináři zůstat kritičtí k prezidentovi, který je jim lidsky sympatický, zastupuje podobné hodnoty a k novinářům se chová otevřeně?
Udržet si odstup
Zatím se radostně řeší i drobná gesta jako je nenápadné a „lidské“ zvednutí cizího spadlého svetru Petrem Pavlem ze země ve volebním štábu, i jeho první neoficiální diplomatické kroky k podpoře Tchaj-wanu ještě před prezidentskou inaugurací.
Novináři samozřejmě nejsou stroje, ale lidé s emocemi. Jak říká expert na mediální etiku Jan Motal z Masarykovy univerzity v Brně, „nestrannost neznamená nemít názor, neznamená vzdát se boje za demokracii, znamená vědět, že i na naší straně jsou problémy“. Je při tom ale stále nutné držet si kritický odstup.
Právě v tom tkví „prezidentská“ zkouška české žurnalistiky: v zachování nestrannosti a s tím i důvěryhodnosti. I Petr Pavel je člověk omylný, chybující, i kolem něj se mohou brzy objevit podivné figury a kauzy. A i jeho přístup k médiím projde zásadním testem až poté, kdy nestranní novináři třeba odhalí kauzy, které Pavla či jeho okolí neukážou v tak pozitivním světle.
Protože podobně jako je snadné udržet si odstup od nenávistného prezidenta, je jednoduché být milý k nekritickým novinářům.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Děkuji za tento názor a naprosto s ním souhlasím.
Jenomže se obávám, že řada našich novinářům (ať nekřivdím těm kvalitním) tím testem stejně neprojde, protože už v něm dávno propadla.
Protože, to je pouze první stupeň, rozhodovat se, zda bude vůbec kritizovat politika podle toho, zda se zdá „někomu lidsky a sympatický,, atd..“… Ano či ne. (ovšem i to bude těžké)
Ale stupeň dvě – jak ho kritizovat – ona i ta mediální kritika by se měla dít společensky korektně, se zveřejněním konkrétní chyby a vysvětlením jejího (právního či jiného) rozporu. Ne více.
Zatímco ta dosavadní mediální psychóza posledních let (proti Zemanovi a Babišovi) už přešla do změti urážek a podněcování nenávisti k nim.
Tudíž, nedá se čekat, že by právě tito novináři dokázali při přechodu „na druhou stranu“ zůstat v rovině neutrality, samotný naučený styl jejich práce je dovede k výrazům adorace , tedy po česku zbožnování či uctívání. A navíc že toto je povede ke ostré kritice jiných kritiků těchto politiků. (rozuměno, nejen prezidenta Pavla, ale i vlády pana Fialy)
Ono je pak otázka pro koho to vlastně budou psát, právě ty starší generace, které ještě zažily komunistickou totalitu, si jistě na takovou službu médií vzpomenou..
Každý objektivní občan na rozdíl od Vás ví, že co se týká Zemana a Babiše to není tak, že média a potažmo novináři byli ti, kteří začali Zemana či Babiše urážet, ale naopak to byl Zeman, který prakticky celý druhý svůj mandát nazýval novináře žumpou pokaždé, když o něm napsali pravdu. Později tuto nenávist začal kolem sebe šířit i Babiš, přestože vlastní 1/3 médií v ČR. U Babiše by novináři museli reagovat na jeho lži denně, protože řekl něco ráno ve Sněmovně a odpoledne tvrdil, že to nikdy neřekl.
Jak jsme to křičeli v listopadu 89? Nejsme jako oni. T
Tudíž, i když Zeman občas „počastoval“ novináře nějakou urážkou (ono jich zase tolik nebylo, to jenom ta média je pořád stupidně opakují dokola), tak to nesvědčí o přílišném charakteru těch novinářů, pokud ho pak uráželi přes média sami.
No a jestli píšete na závěr „… U Babiše by novináři museli reagovat na jeho lži denně, protože řekl něco ráno ve Sněmovně a odpoledne tvrdil, že to nikdy neřekl. “
A ono to snad nedělali a takto nereagovali? Jistě že ano.
Každopádně, je tu jeden faktor, který jsem tu už uváděl jinde, lidé se o jednáních projevech politiků dozvídají právě a jen přes média. Tudíž – pokud by ti novináři nepsali že je Zeman uráží, lidi by se to vůbec nedozvěděli, kdyby novináři nepsali že Babiš něco říká v projevu poledne a něco jiného večer (čili nula od nuly pošla) – tak by se taky lidi nic nedozvěděli.
Tímhle se ale „obvykle“ solidní média nezabývají – jukněte se občas na poltiický bulvár Parlamentních listů, tam si můžete číst podobných pronesených vulgarit a nesmyslných projevů politiků všech stran a hnutí plno…Že jsem se tam jen juknul a zkopíroval z prvního titulku „..Předák ODS se holedbal, jak s nějakým dědkem praští o zem“ ….Co si o takové partaji co sedí ve vládě máte myslet?
A nebylo to naopak s tím praštěním o ze. Já si pamatuji, když byl Zeman zvolený podruhé prezidentem, tak Zemanovi příznivci z řad komunistů napadli žurnalisty v Zemanově volebním štábu a jeden z nich- bývalý boxer dokonce fyzicky napadl kameramana. A co se týká těch urážek od Zemana nebylo jenom pár , bylo jich nepočítaně a novináři psali jenom o těch případech, ve kterých Zeman nezaplatil ani pokutu a neomluvil se- prý ať se omluví Hrad, později ministerstvo financí a podobně. Jinak pořád ještě Zeman čelí exekuci proto, že nezaplatil pokutu Šarapatkovi a ani se neomluvil- případ řeší Nejvyšší správní soud a ten podle všeho potvrdí rozhodnutí Krajského soudu, ale až v době, kdy zmizí z Hradu.
No jak píšu, jsou důležité věci, o kterých mají psát i seriózní média. Jestli někde někoho fyzicky napadnou, tak to už je věc, o které psát mají (co si vzpomínám, byl to i Kalousek, který vrazil jednomu pokřikujícímu mládenci facku). Ale jestli se politici (i mezi sebou) častují nadávkami, tak to už ta seriozní média opakovat nemusí – ani z jedné, ale ani z druhé strany. To ať nechá tomu bulváru..
A pokud jde o ty soudy, hned jak Zeman odejde z Hradu, zájem honit nějakého důchodce po soudech opadne, to pak bude na dlouhé lokty. To je to nejmenš´í, aby mu pokaždé nějaký lékař vystavil potvrzení, že je nemocný a že právě teď k tomu stání u soudu nepříjde..Mrkněte se jak soudili Grebenička starš´ího..
Jaký odstup by si měla média držet ? Vždyť si tohoto kandidáta z naprosté většiny svojí nekritickou podporou pomohla zvolit.
Nové zvolený prezident ČR generál P. Pavel se může k mediim chovat konciliantne, to neznamena, že bude vstřícný. Ještě složitější to muze mít vláda, CR. Vztah k predsedkyni PČR pí Pekarove
může být složitější, je zřejmé, že tato dama není nejlepší řešení pro současnou situaci ČR. Optimální řešení by byl opoziční politik, ale expremiér Babiš tuto funkci zřejmé nechce, tak zustane slabina Petikoalice dal slabou pozici této vlády. Ukrajinu bude generál prezident Pavel podporovat až do krajnosti, ktere se vyhne mírovým jednanim. Ekonomicka a hospodářská situace ČR by mohla být zapojením opozice docela úspěšná, pokud bude expremiér Babis získán a zapojen do řešení krize. Armáda ČR bude prioritou, bude se zvětšovat. Sociální politika státu pro oslabené vrstvy obyvatel by mohla být rešena kasarenskym socialismem. Petikoalice obtížné vydrží celé funkcni období. Tak část mandátu nového prezidenta, by mohla byt docela úspěšná. Orientace na EU a V4 je správná. Rusko a Čína bude dál neuralgickym bodem zahranicni politiky.
Mimochodem, nikoliv že „.. ale expremiér Babiš tuto funkci zřejmé nechce,“, ale protože jí nedostane. Vládní pětikolka má většinu i v parlamentu, takže si – pochopitelně zvolila svou předsedkyni parlamentu. V čem je fór, že Pekarová nemá na téhle pozici co dělat, jako předsedkyně TOP09 má sedět ve vládě a nést její politickou zodpovědnost, a to se jí nechtělo..
No a pokud se týče gen. Pavla, pořád musíme vidět a řikalo se to jasně už za Zemana, že prezident žádnou, ale žádnou velkou vlastní pravomoc nemá.. Tudíž, cokoliv snad bude dělat , tak jedině v e spolupráci s vládou – a tedy její politikou..
Mimochodem, zrovna o tom rozšiřování armády. Aby se to udělalo seriozně, by byla práce spíše na dekády, o tom už se vyjádřili odborníci dávno, jak dlouho by trvalo, a kolik by stálo zdrojů, aby se obnovil pravidelný vojenský výcvik branců (aspoň na rok).
Jenže, už z některých vyjádření min.obrany Černochové, se dá vyč´íst, že počítá s tím, že – jak říká zákon, mobilizovat by šlo, v případě potřeby, kohokoliv od 18 do 60 let. Musíme doufat, že bývalý starý generál Pavel to jako prezident nepřipustí – poslat tyhle amatéry po pár týdnech výcviku na ruský front, by byl masakr, stejně jako to je u těhle odvedenců v Rusku.
Mobilizovat by snad šlo jen aktivní zálohy.
Pro větší mobilizaci nemáme výzbroj ani výstroj a dokonce ani ubytování. A to nemluvím o znalosti obsluhy vojenské techniky.
Dvacet pět ročníků mladých mužů neprošlo vůbec žádným vojenským výcvikem, takže těm, kteří byli v základní službě (a to ještě spíše formální) je nejméně 45 let.
Dnešní mamánci s nalakovanými nehty a napomádovanými vlasy se bez maminky ani nenají.
Časy, kdy řemeslně zruční Češi byli žádáni jako strojníci, dělostřelci nebo k polním pojízdným dílnám, už jsou bohužel také minulostí.
Novináři kritický odstup měli a mají a kritika Pavla zaznívá…například Fendrych na Aktuálně a tuším že předevčírem Šafr na Fóru24. Pavel je především občanský kandidát, nikoliv provládní, jak se mylně domnívá značná část populace, která skočila Burešovi na špek a na jeho průzračnou manipulaci. Za druhé, Pavel se zdá, že to je dospělý (jak charakterově, tak i politicky) zkušený chlap, co to má v hlavě srovnané a nenechá ze sebe dělat hadrového panáka co potřebuje nějaké berličky. Vše nasvědčuje tomu, že bude řádně vykonávat svoji funkci a že si ji také sám obhájí. Silná kritika Zemana vyplývá především z neuvěřitelně slabého výkonu jeho funkce, vlastizrádných tendencí a aktivní účasti na polarizaci společnosti. Zcela po právu bude Zeman vzpomínán jako jeden z nejslabších prezidentů co kdy ČR i ČSSR (!!!) měla.
Kritika médií by měla zaznívat především do řad holdingových médií, která tvoří něco kolem 30% mediálního trhu, slouží svému majiteli a svoji funkci logicky neplní.
Holdingová média byla převálcována, co převálcována, přímo zadupána do bahna drtivou převahou médií antibabišovských a to i médii veřejnoprávními, která by měla býti nezávislá (možná závislá na nezávislosti) a objektivní.
Konečně jeden z mála fundovaných a pravdivých článků a hlavně oprávněně kritických vůči Zemanovi. Tato kritika je oprávněná, ale mezi námi – kdyby občané zvolili za prezidenta Babiše, tak by to bylo ještě horší než za Zemana.
Ani novináři nedokázali popsat jak strašný a odpudivý byl břidok ve skutečnosti. Naopak se někteří zoufale snažili najít jeho dobré vlastnosti. Nakonec si je vymysleli.