Prezidenta volte strategicky, radí Čechům americký sociolog. Kandidátům prý chybí vůdcovství

Napsal/a Martin Klose 15. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

ROZHOVOR. Prezidentské volby se blíží, čím dál víc se ale ukazuje, že kandidáti v Česku nejsou zvyklí na přímou volbu. A čeští voliči jsou navíc blízko stavu politické apatie, tvrdí sociolog amerického původu Michael Smith, který dlouhodobě sleduje českou politiku.

V rozhovoru pro HlídacíPes.org popisuje, v čem jsou si podobné české a americké prezidentské volby, jakých chyb se kandidáti dopouštějí, a taky rozvádí možné scénáře pro průběh voleb.

Jak obecně vnímáte české prezidentské volby?

Je to významná událost, protože je to teprve podruhé, co budete mít přímou volbu. Jedna věc, která mě překvapuje, je ta, že Češi jsou obecně připraveni na tenhle přechod. Lidé jsou schopní o tom diskutovat, debatovat, sledovat různé kandidáty. Je to také první prezidentská volba, na kterou dohlíží Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, který zatím funguje docela dobře.

Problém bych viděl v tom, že samotní kandidáti nejsou připraveni na přímou volbu. Málokdo z nich hodně jezdí po krajích a hovoří k lidem. Nevytváří velké kampaně, ve kterých by oslovovali lidi od domu k domu a pokoušeli se je přesvědčit. Většinu kampaní dělá buď jeden člověk, nebo malý tým. Někteří kandidáti mají slabé řečnické a vůdčí schopnosti a nepokoušejí se ani vypadat prezidentsky. Tohle může také ovlivnit, jak moc budou ostatní kandidáti schopni soupeřit s Milošem Zemanem.

Myslíte, že v české společnosti by takový typ kampaně zabral?

Naprosto. Jaké jiné možnosti vedení kampaně jsou? Reklamu v televizi máte omezenou, což je třeba v USA důležitý způsob oslovování voličů. Ano, máte všude plakáty a billboardy, ale ty nemohou pojmout a vyjádřit pojmout a vyjádřit hlavní program kandidáta, jenom jednoduchá hesla. Někteří kandidáti dokonce ani ta hesla nemají.

Jediný způsob, jak formulovat svůj program a myšlenky, jsou debaty, které až tolik lidí nesleduje, nebo ta takzvaná door-to-door kampaň. Bohužel jsem ale moc nezachytil, že by ji někdo z kandidátů dělal. Pomohlo by jim to taky zapojit voliče více do politického života, což je důležité, protože se bojím, že česká společnost je nebezpečně blízko stavu politické apatie.

Není to jen určitý stav otrávení politikou, která se dlouho neměnila?

Jistě, lidé jsou otrávení korupčními kauzami, ale může to vést k tomu, že více lidí bude volit třeba Babiše, třeba Babiše, který se prezentuje jako outsider a předstírá, že jeho vlastní střety zájmů a kauzy jsou jen konstrukce jeho nepřátel. Mám za to, že pro něj hlasovalo hodně lidí, kteří mají politiky po krk. Navíc tu není žádný nárůst občanských aktivit.

Abych to dal do kontextu: Demokracie tu je v potenciálním ohrožení, vzhledem k tomu, že tu je možnost menšinové vlády ANO bez vyslovené důvěry. A ta by mohla prosazovat zásadní zákony bez patřičné regulace zbytku parlamentu. Tam to potenciální nebezpečí je. A byly tu protesty? Byly tu demonstrace? Porovnejte to s dobou, kdy tu vznikala opoziční smlouva, okolo roku 2000. Tehdy byla společnost mnohem více angažovaná a ochotná chránit svobody dosažené v 90. letech.

Kandidáti neumí komunikovat s obyčejnými lidmi

Dá se to ale srovnávat? Politická aktivita tehdy „bránící dosavadní systém“ proti dnešní aktivitě ze znechucení ze systému?

Rozhodně. Věřím, že občané mohou vždycky přispět ke zlepšení politiky a společnosti. Jde jen o to najít způsob jak se účastnit politického života tak, aby to lidem vyhovovalo. Nezáleží na tom, jestli jste konzervativec, liberál, nebo třeba sociální demokrat. Důležité je jen to, aby vaše názory byly konzistentní.

Celkově mi Češi přijdou v tomhle ohledu odtržení od politiky i od občanského aktivismu. Sám vím o spoustě neziskových organizací, které jsou momentálně v krizi, co se financování a efektivity práce týče. V téhle oblasti je teď hodně problémů.

Spojte to s tím, o čem jsme mluvili – o kandidátech, co pořádně nekomunikují s lidmi – a máte zaděláno na neštěstí. To se týká i sociálních sítí. Myslím, že žádný kandidát s výjimkou Zemana nemá na své stránce na Facebooku více než 100 000 lajků. Mám pocit, že Drahoš a Horáček mají okolo 72 000 a to je tak všechno. Navíc tam se ani o komunikaci s lidmi nedá moc mluvit. Prezident Zeman umí mluvit řečí obyčejných lidí, vyprávět vtipné historky a vyvolávat strach z cizinců. Aby soutěžili proti populismu, ostatní kandidáti potřebují rozpracovanou a dynamickou komunikační strategii.

Takže všichni kandidáti by nějakým způsobem mohli zlepšit svou kampaň?

Ano. Proto jsem říkal, že kandidáti nejsou připraveni na přímé volby. Nenaučili se umění komunikace s běžnými lidmi. V tomhle ohledu mají všichni ještě hodně co dělat, zejména ve formulování svých cílů, protože teď jdou víceméně proti establishmentu – Babišovi a Zemanovi. A ti mají dobře propracované komunikační strategie. Ostatní v tom pokulhávají.

Například žádný z kandidátů nemá jednoduchý způsob, jak shrnout svou vizi lidem. Žádný slogan, žádné motto, žádné ukázky toho, jací by byli vůdcové. Pro srovnání – v USA Obama během své kandidatury používal inspirativní příběhy, ve kterých popisoval své vize Ameriky jako země, kde mohou obyčejní lidé změnit svět.

Trump taky měl jasnou vizi a narativ a uměl je zprostředkovat lidem. Myslím, že pro kandidáty je důležité, aby uměli vytvořit strhující a zároveň vysvětlující narativ své kandidatury.

Když porovnáte české a americké kampaně, jsou si v něčem výrazně podobné?

Je důležité si uvědomit kontext obou voleb. USA mají prezidentský systém, Česko parlamentní. To obnáší různé role. V ČR je prezident hlavou státu, ale ne hlavou vlády. V USA je to kombinované. Podobnosti se ale dají najít a lépe je lze vidět v retrospektivě v prvních přímých volbách mezi Zemanem a Schwarzenbergem.

Zeman vlastně vyhrál díky očerňování Schwarzenberga – začal upozorňovat na to, že jeho žena neumí česky, že některý jejich majetek dříve patřil nacistům, a pak tu samozřejmě byla otázka Sudet.

Právě tyhle věci nakonec vychýlily preference v Zemanův prospěch. Očekával bych, že se něco podobného stane i letos, ale je otázka, jaké to bude ve druhém kole. Tohle přesně se stalo v amerických volbách – Trump hrál se strachem běžných občanů, jako třeba strach z toho, že jim mexičtí imigranti znásilní ženy. Takže je ta podobnost hlavně v rétorice.

Až moc slušné kampaně

Kromě kontaktní kampaně a více rozhovorů s lidmi, je něco, co by podle vás současní kandidáti měli dělat, ale nedělají?

Chybí jim vůdcovství. Takový Drahoš má třeba impozantní životopis, ale potřebuje ukázat, co z něj dělá dobrého lídra země. Tkví to v tom, jak se prezentuje. V debatách často vychází jako jeden z těch slabších. Působí spíše dojmem intelektuála, za což ho Miloš Zeman pravděpodobně napadne, pokud se dostane do druhého kola. Potřebuje prostě ukázat nějakou formu vůdcovství.

Trochu jste načnul téma negativní kampaně. Jak velký má podle vás efekt na voliče?

V těchto prezidentských volbách na ni zatím nedošlo. Prozatím ty volby byly velice slušné. Možná až moc slušné. Co se kandidátů týče, ti ani neměli moc prostoru kritizovat ostatní. Všechny debaty jsou hodně strukturované a tím i nudné. Každý jen odpovídá na otázky moderátorů.

Rád bych je viděl v situacích, kdy se mohou začít odlišovat a ukázat se jako potenciální vůdcové v tom, jaké jsou pro ně důležité problémy a jak by je chtěli řešit. Žádá si to komplexní situace a těch se nám bohužel nedostává.

Kandidáti k sobě byli navíc téměř štědří. Nejsou tak kritičtí, jak bych očekával, dokonce ani k Zemanovi. Ani Zeman zřejmě momentálně nechce kritizovat další kandidáty, protože by to na ně strhlo pozornost. Mám pocit, že Zeman kritizoval Drahoše jen za jeho výroky o ruských tajných službách. Pro Drahoše to paradoxně bylo dobré, může ho to prezentovat jako relevantního a vážného soupeře. Takových střetů je potřeba více.

K Miloši Zemanovi: Jak vnímáte jeho rozhodnutí nevést kampaň?

Je to hodně kalkulovaná strategie, která má vytvořit dojem, že je outsider, přestože není. Opět – tohle je podobnost s kampaní Donalda Trumpa, který se tvářil, že kampaň vlastně nedělá. Vytváří to dojem, že to jsou lidé, co vás chtějí za prezidenta, že ten požadavek jde zezdola.

Navíc těžko říct, jak by držel tempo v debatách s jinými kandidáty, takže pro něj je asi dobře, že se jich neúčastní. Kdykoli je někde nějaké debata, on raději vyrazí někam na malé město a prezentuje se jako prezident. To mu pomáhá k sebeprezentaci více než sezení u debatního stolku.

Je něco, co byste poradil voličům, kteří se k prezidentským volbám chystají?

V prvním kole volte strategicky. Spousta lidí hledá kandidáta, který by jim byl sympatický. Ale o to teď nejde. Nejdůležitější je zvolit kandidáta, který má největší šance soupeřit se Zemanem. Najít někoho, kdo má co nejširší spektrum témat, a tím i voličů, a pro něj hlasovat, i když by to znamenalo, že nebudete hlasovat pro vašeho oblíbence.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)