Prezident Zeman odmítá návrh ministerstva zahraničí na velvyslance ve Švýcarsku i v Číně
Jako by prezident Miloš Zeman chtěl s nástupem nového ministra zahraničí Tomáše Petříčka dát najevo, kdo je tady ve věci jmenování velvyslanců pánem – nehodlá podepsat nominace velvyslanců na ambasádu ve Švýcarsku a v Číně. Hraje o vlastní zájmy.
Velvyslanecký post ve Švýcarsku je žádanou a prestižní destinací, poslední rok a půl ale zůstává neobsazený. A podle všeho ještě nějaký čas neobsazený bude.
Politika a výměnný obchod
Samo ministerstvo zahraničí zrušilo letos v létě již schválený výjezd diplomata Ladislava Škeříka, náhradnicí se měla stát Kateřina Fialková, současná ředitelka Odboru mnohostranných ekonomických vztahů.
Ministerstvo její jméno před získáním souhlasu přijímající strany odmítlo potvrdit. „Stav, kdy je zastupitelský úřad Bern již delší dobu neobsazen na úrovni velvyslance, není možné dále prodlužovat, a proto bude v co nejbližší době nominován jiný kandidát na post velvyslance ve Švýcarsku,“ řekla v září obecné rovině mluvčí MZV Michaela Lagronová.
Teď se zdá, že náhrada tak rychlá nebude. Podle informací HlídacíPes.org z několika diplomatických zdrojů prezident Miloš Zeman její nominaci odmítl.
„Téma plně spadá do oblasti diplomacie a v takovém případě z mé strany žádný komentář nezazní,“ reaguje již tradičně na dotazy na jmenování velvyslanců mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Fialková je přitom zkušená kariérní diplomatka. V minulosti působila například v kabinetu generálního tajemníka NATO, byla i velvyslankyní v Japonsku.
Nabízí se proto dvojí vysvětlení. To, že na ambasádu v Bernu je se souhlasem Hradu (případně i premiéra Andreje Babiše) připravený nějaký politický kandidát (či kandidátka). Nebo to, že jde o „rukojmí“ větší hry – o obsazení pro Hrad mnohem zajímavější ambasády v Číně.
Blokování návrhu na obsazení místa v Bernu (a možná i na dalších ambasádách) může být tedy součástí sporu o velvyslance v Pekingu.
Podle vzoru kníže?
Personální rada ministerstva zahraničí sice již schválila nominaci současného náměstka Lukáše Kauckého coby nového českého velvyslance v Číně, jeho jméno však přes Miloše Zemana neprošlo.
Pro Hrad jsou nadstandardní vztahy s Pekingem dlouhodobou prioritou, výběr kandidáta zajímá i velké byznysové hráče v čele s PPF Petra Kellnera.
Diplomatické zdroje HlídacíPes.org potvrzují informace, s nimiž jako první přišel deník MF Dnes. Tedy, že se prezidentu Zemanovi zalíbila myšlenka, aby se velvyslancem v Číně stal končící viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.
Současný vývoj tak ukazuje, kdo že má a bude mít hlavní slovo a vliv na jmenování velvyslanců. Je to Miloš Zeman, respektive lidé v jeho pozadí. V situaci, kdy se jen příštím roce plánuje střídání 27 velvyslanců, je to důležitý poznatek.
Politické nominace se budou podle všeho řešit především na ose Zeman – Babiš, nový ministr Petříček do otevřeného střetu s prezidentem pravděpodobně nepůjde.
Do sporu s Milošem Zemanem šel v úvodu prvního prezidentského funkčního období tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Mimo jiné proto, že odmítal ryze politické rozhodnutí, aby se velvyslankyní na Slovensku stala Livia Klausová.
Kvůli neshodám mezi Hradem a Černínským palácem se na řadu měsíců zcela zastavilo střídání velvyslanců. Ve sporu ale ministr zahraničí nakonec ustoupil.
Miloš Zeman si tak na mnohem těžší politické váze už dávno vyzkoušel, jak se dají posouvat mantinely české zahraniční politiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
26 komentářů
Pan prezident svoje diletantsvi v oblasti diplomacie prokazal jiz mnohokrat. Po svem prvnim zvoleni prosadil jako velvyslance Remka a Klausovou. Ani jednomu z nich se tam moc nechtelo, skoncili predcasne. Podle toho to tak dopadlo, Remek tam byl jako urednicek, ktery pri jednani hlav statu musel na chodbu.
Pan prezident ukazuje jasnou a cilenou snahu o slabou zahranicni politiku Ceske republiky. To se mu dari.
No já nevím, ale vypadá to, že o vlastnostech či umu některých lidí má lepší informace než psavci. Jen vzpomeńte na žvanění Pocheho, a chování dalších. Čas vždycky ukázal, že má pravdu. Jen vzpomeňte na ty akce proti FILIPI a přitom ona pomáhá všem okolo, jak EU tak dalším…
Jestli někdo žvanil, tak jen Zeman o Pochem !
To jste pojmenoval správně.Žvanění Pocheho.
Faktem je, ze prezident prosadil na velvyslanectvi lidi, ktere to nebavilo. Cas toto potvrdil.
Proc asi?
vy jste byl přítomen nějakého jednání-kdy musel pan Remek na chodbu? nebo jen tak hloupě žvaníte?
Bylo to v Moskve, kde Zeman vyhodil Remka a pozval tam misto toho Nejedleho. Pak lhal o tom, ze domlouval prodej tisice ceskych traktoru do ruska (Zetor uz mel smlouvu domluvenou predem a slo jen o par set traktoru z velke casti vyrabevnych v rusku).
Kdy budou jmenováni vyslanci všech států USA u nás ?
Jen drobná technická připomínka. Státy USA nejsou samostatné mezinárodně-právní subjekty, nýbrž součásti federace zvané USA – takže jmenování jejich vyslanců či velvyslanců u nás je něco jaksi „mimo“. To by jste se potom mohl ptát, kdy budou u nás jmenováni vyslanci jednotlivých spolkových zemí současného Německa (vždyť si vemte, Bavorsko, Sasko, Sasko-Anhalstsko, Porýní-Falc atd.), nebo kdy u nás budou jmenováni vyslanci jednotlivých federálních států Mexika, Brazílie, Indie apod.
Reaguji na Vás také proto, že vím, že jsou lidé (a hlavně byli, a přišlo mi, že by to tak i rádi viděli nebo vidí), kteří naprosto otrocky srovnávali EU s USA, a ano, pak opravdu taková vize nabízela, že ČR, Německo, Itálie, Nizozemí, Francie atd., že to jsou jednotky z hlediska mezinárodního postavení srovnatelné třeba se Severní nebo Jižní Karolínou, Ohiem, Kalifornií, Severní nebo Jižní Dakotou, New Jersey atd.
Eman to asi nema v hlave v poradku. V cem bude ten Tomsik lepsi nez Kaucky? Nebo je to zablesk toho, cemu se rika „ekonomicka diplomacie“? Misto diplomatu budeme na ambasady vysilat byznysmeny?
Vše co poslední dobou prezident Zeman udělá je ostudou pro Českou republiku, včetně jeho hospodského vyjadřování a urážení. Musím se za něj stydět.
Především byste se měl stydět Vy, že urážíte pana prezidenta, neklaní se bez uvážení západu jako ostatní, jeho názory jsou vyvážené a nikomu nestranní.
Až se probudíte, budete se také stydět.
Něco tak děsného tu ještě nebylo, a doufám, že následující prezident, vrátí úřadu prezidenta důstojnost, a slušnost.
Provokace toho nemocného starce, co špiní hrad, jsou úplně nechutné.
Budou tam muset strhat asi i omítky, pouhé vymalování nepomůže. Nevím, čí je to prezident, můj zajisté ne.
Prezident by měl být za všech okolností vzorem slušnosti, tolerance, být vždy nad věcí, příkladem pro mládež. Takže až prvňáci učitelům a děti rodičům, začnou říkat zm.de, bude to podle vzoru toho nejvyššího reprezentanta naší společnosti. Nic jiného než reprezentaci by totiž prezident dělat neměl.
Zapnul jsem si včera ČR radiožurnál, mluvil tam Zeman, tak jsem si řekl, veřejnoprávní médium, poslechnu si ho tedy. Krve by se ve mne nedořezal, to je opravdu vzor. Po tom, co vyslovil to vulgární slovo, navíc nevýstižné k věci samotné, byl poprosen vyděšeným redaktorem a informován, že živém vysílání se střihat nedá, tak ten nemocný sebestředný stařec to slovo pro jistotu zopakoval ještě jednou. Neuvěřitelné z úst nejvyššího ústavního činitele, nasadil laťku tak nízko, že jí budoucí prezident ani nevykope, krumpáč a lopata nebude stačit, leda tak objednat Metrostav, já jen doufám, že ji hledat nebude, po něm nebude na co navazovat.
Oslovuje opravdu jen své voliče ostatní má u konce zad.
Děkuji za zasmání. Každý přeci ví že žádný novičok se u nás na rozkaz ó velkých čevených trenek nehledal a to, že jeho kampaň byla kompletně placena z Kremlinu jsou odporné pomluvy!
Zeman se ani klanět nemůže, zlomil by si svá tvrdá játra.
já už se za něj ani nestydím
A takhle to se Zemanem bude, dokud bude prezidentem, díky třem milionům hlupáků mezi voliči!
prof. Tomšík by byl v Číně dobrý a prospěšný pro ČR.
Proč?
Je odborník v oblasti financí.
To máte pravdu to se bude hodit, až nám komunistická strany Číny bude nabízet některý z jejich proslavených infrastrukturních projektů na extra super výhodnou a neodolatelnou půjčku.
Jake ma ten dědek vlastní zájmy, je třeba začít pomenovávat věci pravýmy jmény.
Mám za to, že přímá volba prezidenta republiky byl výborný nápad a první takto zvolený prezident byl i napodruhé skvělá volba. Jeho moudrost a schopnost empatie ať je nám příkladem ,a velikost jeho slov ať nám připomíná že my , lid , můžeme opět být stejně tak moudrý a vtipny a v příští volbě snad zvolíme úctyhodného nástupce. Osla.
Dalo by se říct bohužel, jenže ono nemá smysl to všechno házet na ošklivého Zemana..
Protože – a opakuji to zde pokaždé, „takto se to dohodlo předem“, a takto je to napsáno v naší Ústavě.
Že – a týká se to obecně všech veřejných rozhodnutí, kdy se na analýze a přípravě návrhu (čehokoliv) věnuje řada odborníků dlouhou dobu (i včetně konzultace se třetí stranou), na konci má tu pravomoc jeden politiků (nebo malá koaliční skupinka) toto řešení odmítnout a hodit do koše.
A to – protože jsou zvolení politici (nikoliv zaměstnaní úředníci) , tak tedy dle svých politických názorů a postojů. Včetně tedy pana prezidenta, i ten je zvolen politik., který má nějaké své politické názory
Sorry,. jak ostatně kdysi řekl pan Churchill, „..demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních, které jsme vyzkoušeli.“
Jenže tím důvodem odmítnutí by měly být zájmy země a ne obchodní zájmy spřáteleného mamutího podnikatele.
Ano, je s podivem, že rozhodne jeden úředník nebo politik. Právě Švýcarsko. V únoru 2018 bylo rozhodnuto, že do Švýcarska pojede velvyslanec JUDr. Škeřík. Odsouhlasilo to MZV, které podalo návrh, pak vláda, prezident, švýcarská strana, ale státní tajemník MZV v dubnu rozhodl, že tam nepojede Škeřík a že pojede někdo jiný. Tomu říkám síla moci. Kam se na rozhodnutí státního tajemníka hrabe MZV, vláda, prezident nebo hostující země. Prostě tajemníkovi to nevyhovuje, tak na všechny kašle a on velvyslance jako státního zaměstnance na cestu nevyšle. To je k pláči.