Prezident Zeman, muž, který vám to zařídí v Rusku a v Číně
Kolem znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana vzniká pozoruhodná pověst o tom, jak že to skvěle, aktivně a účinně pomáhá v zahraničí českým podnikatelům. Mantru ekonomické diplomacie dokola opakuje i sám Zeman. Skutečnost je ale jiná.
Ve skutečnosti pomáhá jen pár vyvoleným, případně těm, kteří si formou sponzorského daru jeho vlídné slovo, doporučení a pomoc s potenciální byznysem předplatí. Tenhle obchodní model – který se jasně odrazil i v neprůhledném financování Zemanovy kampaně – bude nepochybně na Hradě fungovat i nadále.
Pošlete spolku Přátel Miloše Zemana či Straně práv občanů (případně na jiný účet, který prezidentovi blízcí spolupracovníci ochotně sdělí) sponzorský dar a dočkáte se pozvání na podnikatelskou misi s prezidentem, když budete štědřejší, možná vás prezident přizve i na politická jednání.
Prezident jako „píárista“
V některých zemích se skutečně „velká rána“ bez politické tlačenky udělat nedá. Typickou ukázkou jsou některé postsovětské republiky, kde Zemana tak rádi vítají, a také Čína.
Související články
Zeman ukázal seznam svých podporovatelů. Kampaň ale stála víc, než spolek přijal na darech
Petr Kellner a Čína. Nejbohatší Čech zavelel k politickému obratu a Home Credit vytrvale roste
„Mynář a Nejedlý dělají byznys na Zemanovu hlavu,“ řekl Babiš studentům a pozval je na Čapí hnízdo
Vyprávět by mohl Petr Kellner a jeho Home Credit – otočka české politiky směrem k Číně jde viditelně ruku v ruce se získáním celočínské licence na poskytování spotřebitelských půjček. Byznys k nezaplacení – díky vazbám na ČSSD, Jaroslava Tvrdíka a právě Miloše Zemana.
Funguje to i naopak. Čínská společnost CEFC (ta, co v Česku tak ráda nakupuje) nemá v tuzemsku lepšího „píáristu“ než je právě prezident.
Pohled do statistik přitom jasně dokazuje, že neexistuje žádná korelace mezi až frenetickou aktivitou ve směru k Rusku a k Číně a nárůstem českého exportu do těchto zemí.
Hru na „exportního guru“ přitom se Zemanem hrají i jiní. Třeba Andrej Babiš, který se nedávno při interpelacích ve sněmovně zlobil, že „panu prezidentovi se dává nálepka, že je proruský a pročínský“ a přitom „prezident dělá maximum pro naše podnikatele, abychom dělali byznys v Rusku a v Číně.“
Čí je tahle země
Hned po oznámení výsledku prezidentských voleb přispěchal šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a pochvaloval si, jak „prezident Zeman provádí aktivní ekonomickou diplomacii s cílem účinně podpořit zájmy českých podnikatelů“.
Bylo by opravdu hezké, kdyby někdo z nich, případně některý ze znovuzvolených hradních pánů, veřejnosti jasně a konkrétně sdělil, co takzvaná „práce Miloše Zemana pro naše podnikatele“ skutečně přinesla České republice, nikoli jen pár vyvoleným.
Pokud tedy není vysvětlení skryto ve volebním sloganu „tato země je naše“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
23 komentářů
Tak odpověď zase není tak složitá, byznys s Čínou je dnes skutečně suberbyznys, s ohromnými zisky – a to rovněž a zejména pro prostředníky s politickými konexemi. A že Čína už rozhodně není ve stavu aby sis snad pro sebe dohadovala nevýhodné obchody. Takže kdo si s ní ten obchod (třebas přes Zemana, Dlouhého, nebo Nečase), dohodne , ten ho má, kdo ne, ten ho nemá…
Ve skutečnosti není Čína žádné „nové překvapení“ už i tam naši podnikatelé stojí pěkně ve frontě za těmi ostatními ze Západu i s jejich politiky
Tak jest. A mimochodem – plácnutí pana Drahoše v jedné z předvolebních debat na téma: co prý prezident vyjednal na setkání prezidentů RF a ČR v Soči, si vysloužilo lakonickou odpověď Milože Zemana, že třeba i dodávku 6 000 traktorů Zetor do Ruska.
Vypadá to, že marketingový antizeman Drahoš by takovouto aktivitu nevedl, stejně jako český „macron“ Hilšer. Ten by pěkně postál a počkal by, až by třeba tuto dodávku získali francouzští průmyslníci a pak by to se svým originál vzorem zapili decinkou české vody, co nám už léta nepatří….
Ten byznys si Zetor do značné míry vyjednal sám, už mnohem dříve na veletrhu v Brně.
Jo, to je argument! Teď si ještě vemte kalkulačku a zkuste spočítat ten top byznys. Pan prezident prostřednictvím všeuměla pana Nejedlého vyjednal tento obchod : za období 4 roků dodá brněnský Zetor do Ruska 6000 ks traktorů, odběratel za ně zaplatí cca 550 mil. kč. Napovím, cena jednoho traktoru odpovídá cca 91670,-kč. Za tu cenu vám prodá Mountfield jeden solidní traktůrek na sečení trávy kolem baráku. Tak. Můžete si být jistý, že cena traktoru z kontraktu nedosáhne ani k pokrytí výrobních nákladů výrobce. Takže kdo na tom kšeftu vlastně vydělá? Já vím, nejspíše přijde argument, že je to věc výrobce, ale spíše by se někdo měl zeptat, co za tím výhodným kšeftem je.
Majitel Zetoru je notoricky známý podporovatel proruských webů. Jako takový možná pere špinvé peníze pro ruskou rozvědku GRU.
Kdyby byl Drahoš na toto lépe připraven, mohl roznést Zemana na kopytech. Škoda přeškoda, na druhé straně Zeman už snad vela škody nenarobí – vypadá to že je u konce s dechem.
Pan prezident lhal, smlouvu o prodeji 6000 traktoru nevyjednal. Zadna takova smlouva neexistuje.
Ted ještě aby Rusko ty traktory zaplatilo. Nebo to zase zaplatí EGAP a CEB? Ty mají už ted v Rusku za 38 miliard kč „zajištěné ale prokticky nedobytné pohledávky“.
Jen pro info dodám, že obavy nejsou na místě. Zetor(firmu) vlastní dravci z holdingu HTC Bratislava a.s., koupili jej svého času za výhodnou cenu a možná, že právě to jim umožňuje vyrábět traktory v malých seriích v průměrné kvalitě, za nízkou cenu. Takže mínusové tržby jdou k tíži Slováků!?
Kdo inkasuje ty ohromne zisky krome globalnich korporaci pana Kellnera?
Vy tady jen šíříte nenávist a otravujete atmosféru veřejného prostoru. Už dlouho. S nějakými výsledky demokratických procesů si hlavu nelámete demokradi.
když to taky s demokratickými principy nemá moc společného, tady jde skutečně o tvrdej byznys, a s tím se nic neudělá. Jo jasně, tak dlouho se všichni vysmívali Zemanovi, když říkal že se musíme od Číny v mnohém učit. A dneska pláčou že prej jim Čína bez patřičnejch konexí žádnou kvalitní zakázku nepřenechá- Přitom právě tuhle politiku uzavřeného státu si Čína udržovala po staletí a svět jí musel respektovat
Jenže problém je v tom,že Břešťanovi je byznys, ale i prospěch této země a jejích občanů naprosto šumafuk. Jemu jde jen a pouze o to, provozovat úžasně nechutnou, pomlouvačnou a zvrácenou kampaň proti stávajícímu a zároveň budoucímu prezidentovi. To co provozuje tento server a Břešťan jmenovitě poškozuje tuto zemi, ničí politickou diskusi,šíří nenávist a sprostě ostrakizuje nositele odlišných názorů. Odkud to pochází je jasné. Napráskal to Marek Šedivý, Prezident Asociace veřejně prospěšných organizací který pod hlavičkou oficiální americké vládní organizace USAID nám sdělil hlavní zájmy, kterými se míní NGO zabývat: palmový olej, aktivistická vystoupení proti prezidentovi Zemanovi, inkluzivní vzdělávání a ještě pár drobností. Opravdu pozoruhodný výběr zájmů.
Jste dosti nekonkrétní.
Konkrétněji se to ani popsat nedá. V Čině se prostě dělají obchody jinak než v Evropě. Jestli si to odvodíte od tradic v řádech staletí císařské říše, a nebo totalitní komunistické moci minulého století, výsledek výjde podobný. . Já přece fakta o CEFC které zde publikujete, beru v úvahu. A ta přece nepůsobí jen u nás, ale celosvětově, a nakupuje a investuje kde může.(Mimochodem, hodně toho nakoupila třeba v Řecku, za dluhové krize).
. Teď je otázka, co s tím, protože mnoho možností jak se Západ branit (díky vlastním pravidlům) nemá – tak leda se vzájemně mezi sebou mediálně udávat kdo je větší agent Pekingu a Moskvy. Což asi ohromně pomáhá…
Pokud se vám pane Jos nelíbí názory zde hlásané, pak na tento web nechoďte a nečtěte jej. Vždyť máte přece také Aeronet, Sputnik, Parlamentní listy, atd., kde píší právě to, co byste rád četl. Mně se nelíbí názory těchto zmíněných webů, tudíž je prostě nečtu. Pokud se vám nelíbí tento web, přejděte jinam. Co vám brání?
Nevím, co se děje, ale chybí mi dnes další vtipný nedělní (poobědní) článek pana Maleckého a doufám, že nemá jen čas, nebo tak nějak (snad neemigroval). Jinak je třeba v souvislosti s výše uvedeným článkem pogratulovat nově zvolenému prezidentu M. Zemanovi k úspěchu a jeho voličům také, jen oni nepochybně vědí, co jim pan prezident zařídí, já se nespoléhám vůbec na nic z jeho strany (vím, že má dost starostí sám se sebou a myslím, že bez bažanta a nočníku to nemá lehké) dobrého a s panem M. Nejedlým se neznám. Jen mám obavu, aby lékaři pana prezidenta včas rozpoznali případné problémy se žlučníkem ( jitrničky jsou prevít) a nemysleli si, že pan prezident je žlutý jen z čirého přátelství s čínskými pedagogy.
Nic se neděje, nebojte se, klikněte na „Dělný lid si žádá alkohol, kdo je ve sněmovně v podmínce a čo si predstavujete pod takým slovom skandálné?“ a pod tímto nadpisem na jdete napsáno :
Napsal/a Robert Malecký 28.1.2018.
Je to poučné, pravdivě a vtipné čtení, jak jinak také.
Co se týká „… Jinak je třeba v souvislosti s výše uvedeným článkem pogratulovat nově zvolenému prezidentu M. Zemanovi k úspěchu a jeho voličům také, jen oni nepochybně vědí, co jim pan prezident zařídí,…“ , já doufám, že se zařídí podle jednoho ze svých mnoha slibů. Myslím ten slib o aroganci a mně nebude čas od času trapno za prezidenta mé vlasti.
Také mám dojem, že Zeman víc než Čechům pomáhá Číňanům k proniknutí na český trh a Rusům v proniknutí na české dezinformační weby
Už jenom ten nadpis ve mně evokuje opačné místo na zeměkouli : Prezident Havel Vám zaručí zrušení víz do USA, prodej našich zbraní do USA…
S Čínou jsme pěkně zaspali, vzpomínám si, že už v devadesátých létech minulého století se v Číně velmi angažovaly německé firmy a jen tak naokraj, v osmdesátých letech téhož století i české národní podniky a třeba Tatra Kopřivnice tam měla zřídit závod na výrobu nákladních automobilů s kapacitou 10.000 vozů ročně, pak se objevil Havel a listopad 1989, vše skončilo. Byl to to prý, v tom oboru, obchod století, který Tatrovce záviděl i Mercedes, jak říkali tehdy němečtí obchodní partneři n.p. kde jsem byl zaměstnán a co ho teď vlastní. Obávám se, že to ani Zeman už nespraví.
Tak se podívejme, on za nepodařený byznys Tatry v Číně může Havel. To jsou mi věci. To psali na Parlamentních listech? Nebo Aeronetu?
Je otazkou kdo to tu ridi ve skutecnosti. Toto nemuze byt „jen tak“, neco je za neco. Rusky casopis Diplomat se chlubi jak „Cesi porusili zakaz“ (diplomatnoviny*cz).
Ještě před dvěma měsíci se česká Gearspect Group kvůli zpřísnění protiruských sankcí zřekla smlouvy se
zprostředkovatelem, který měl dodat komponenty pro obráběcí stroje Uralvagonzavodu. Tento podnik (UVZ) je
sdružení, jehož podniky se zabývají přípravou a výrobou železniční a speciální stavební techniky včetně vojenské (!)
Podnik spadá pod sankce EU od podzimu 2014, evropské firmy mají zákaz poskytovat financování této společnosti
přímo i nepřímo. Avšak 22. listopadu bylo v rámci oficiální návštěvy českého prezidenta v RF podepsáno memorandum
mezi UVZ a Pragoimpexem …
Josefe, to je zbytečná práce. Známé „firmy“ z PL ap. tady z toho chtějí udělat stejnou žumpu. Tam už s nimi rozumní lidé nekomunikují, tak nalezli sem.