MAPA JUSTICE: Přeplněné věznice, zbytečné malé soudy a málo alternativních trestů, říká šéf Nejvyššího soudu Pavel Šámal

Napsal/a Robert Malecký 28. srpna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

VIDEO. „Pozitivní efekt“ amnestie exprezidenta Václava Klause pominul. V Česku už je znovu ve věznicích přes dvacet tisíc lidí. Zavírá se zde příliš? „Závisí, s kým se budeme srovnávat. Když s Ruskem, se Spojenými státy americkými, tak nikoliv. Pokud chceme patřit do západní Evropy, tak se musíme srovnávat s Německem, Francií, Rakouskem. A tam se to pohybuje většinou pod 100 osob na sto tisíc obyvatel. To znamená je to někde pod polovinou toho, co máme my,“ říká předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Jak toho dosáhnout?

V rámci projektu Mapa české justice mluvil HlídacíPes.org s Pavlem Šámalem nejen o stavu panujícím v českých věznicích, ale třeba také o jeho příslovečné prchlivosti, která podle některých mohla být překážkou ve výkonu funkce předsedy Nejvyššího soudu, kam usedl před více než třemi lety. Celý rozhovor s Pavlem Šámalem najdete ve videu v úvodu článku.

„Já to spíš považuji za diskuze, ne za hádky. A myslím si, že to není nic špatného, když se diskutuje o problému s tím, aby se vyřešil v kladném slova smyslu,“ říká Pavel Šámal.

Podstatná část rozhovoru se ovšem točila kolem otázek reformy české justice a překreslení její takzvané mapy. Čtyřčlánková, třístupňová soustava je na malou Českou republiku podle mnohých zbytečně nabobtnalá. Které soudy zrušit, kde začít?

„Právě malé soudy mají v sobě zakomponován negativní jev. Že jednak tam nelze dobře zajistit specializaci, která je v některých kauzách a v některých oborech práva velmi nutná,“ říká předseda Nejvyššího soudu.


Publikace Mapa české justice vyšla v omezeném nákladu 2000 kusů, exkluzivní grafické zpracování je opět dílem Kláry Hegerové. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org. 

Publikace Mapa justice obsahuje rozhovory s rozhodujícími představiteli české justice. Vedle Šámala třeba s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, končícím šéfem Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou nebo čestným prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Nechybí ani kontroverzní pohledy na roli státního zastupitelství v trestním procesu. Dva pohledy z jiné strany představují šéf Unie státních zástupců Jan Lata a bývalý náměstek nejvyššího státního zástupce – dnes ovšem advokát Stanislav Mečl.

Publikace vznikla díky velkorysému grantu od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Za podporu velmi děkujeme. Stejně tak děkujeme stovkám dalších donátorů, kterým není lhostejný osud naší země a podpořili náš projekt Žurnalistiky ve veřejném zájmu.

 

Pokud chcete získat unikátní luxusní publikaci Mapa české justice a zároveň podpořit nezávislou žurnalistiku, stačí kliknout na dárcovský formulář:

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)