Překvapivé, nepochopitelné, chyba. Proč stát opouští věřitelský výbor H-Systemu?
Odchod státu z věřitelského výboru zkrachovalého H-Systemu je podle konkursního správce Josefa Monsporta překvapivý a ztíží rychlý postup dalšího konkursního řízení. Monsport to uvedl v prohlášení, které má HlídacíPes.org k dispozici. Krok středočeského finančního úřadu označil za nepochopitelný i předseda vlády Andrej Babiš, který jednání mezi věřiteli a klienty bývalého H-Systemu moderuje.
Jeden z pětice členů věřitelského výboru – Finanční úřad pro Středočeský kraj, územní pracoviště Praha západ – odešel po dvaceti letech.
„Je to nečekané a bude to ztěžovat rychlý postup v konkurzním řízení. Tímto krokem se zástupce státu i zbavil možnosti vhledu do věci a účasti na rozhodování o dalším postupu,“ uvedl Monsport v prohlášení spolupodepsaném další správkyní konkursní podstaty, Ivou Fialovou Ištvánkovou.
MAPA ČESKÉ JUSTICE – nová exkluzivní publikace HlídacíPes.org
Vztahy a vazby v českém soudnictví. Pro odborníky i laickou veřejnost
Co ke čtvrtečnímu kroku finanční úřad vedlo, není podle Monsporta zřejmé, svůj krok nijak nezdůvodnil.
O výběru znaleckého ústavu, který má nově určit hodnotu domů a pozemků v Horoměřicích, měl rozhodovat kompletní věřitelský výbor koncem srpna 2018. Monsport upozorňuje na riziko zdržení. „Problematika v tomto konkurzní řízení není jednoduchá a každý nový člen věřitelského výboru se s ní bude muset seznamovat, aby mohl kvalifikovaně rozhodovat,“ uvedl. Zůstává podle něho otázkou, zda i další členové věřitelského výboru zastupující stát nezvolí stejný postup – to by se týkalo České správy sociálního zabezpečení.
Soukromníci zůstávají
Věřitelský výbor byl dosud pětčlenný. Předsedou je právník Petr Pavel, který zároveň zastupuje největšího věřitele H-Systemu, společnost Gomanold. Ta z celkových dvou miliard pohledávek drží 1,077 miliardy korun.
Dále byly členy výboru zmíněný finanční úřad a Pražská správa sociálního zabezpečení, firma Sweco Hydroprojekt a Jitka Drunecká. Tito věřitelé v součtu disponují více než 50 procenty hlasů všech věřitelů.
Věřitelský výbor schvaluje veškeré kroky a dohody mezi těmi, kteří mají pohledávky vůči H-Systemu, a konkurzním správcem, poté dohody ještě musí schválit konkurzní soud.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
10 komentářů
Co se divíte? Co se tak zeptat nějakého daňového poradce? Finančák i sociálka (taky používá daňový řád jako procesní předpis v exekucích) prostě zastavují řízení, protože prekludovala lhůta 20 let. Zákon jim nepovoluje další účast.
Nejvíce smutné je, že bývalý ministr financí se vůbec nezamyslí a plácne první howězinu, která ho napadne.
zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád
§ 160 – Lhůta pro placení daně
odst. 5 „Lhůta pro placení daně končí nejpozději uplynutím 20 let od jejího počátku podle odstavce 1, s výjimkou nedoplatku zajištěného podle odstavce 6.“
vec je vic nez jasna. Po vlozeni premiera Babise, kontroverzniho senatora Cunka za Zlinsky kraj a prezidenta , kteri vyrazili na pomoc SBD Svatopluk. Je to jasne. zdrzovat konkurz a uvolnit misto, aby se do veritelskeho vyboru po odstoupeni Fin. uradu Dostal Svatopluk. Vsak jiz v televizi Prime vystoupil pravomocne odsouzeny predseda SBD Svatopluk Kral s tim, ze chteji znovu do veritelskeho vyboru. Jiz jendou byli vyhozeni, protoze manipulovali konkurzem. Takze si za bileho dne vse dokradou. Kdo ma od palcem Fin. urady?? To je snad jasne odkud vitr vane. Snad neverite, ze o tom premier Babis nic nevi.
FÚ i OSSZ ukončily svoji účast ve věřitelském výboru, protože již nemohou dále být účastny insolvenčního řízení. Důvodem je prekluze lhůty daná § 160 odst. 5 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád.
Proč urychlovat vyřešení něčeho, co přináší před volbami od prosťáčků politické body? Babiš zase jen populisticky kecá, že se mu to nelíbí…
Je podivné, že se tomu diví i p Monsport. Ten by musel přce vědět o této prokluzi a premiér Babiš coby bývalý ministr financí jakby smet. Není to jen to jen další zklauniziování premiéra a prezidenta?
Že něco ohrožuje „rychlost“ po 20 letech neřešení?
To tedy dovolte abych se zasmál. Hořce.
S vymahatelností práva je to u nás na štíru.
Stavební firma nám taky vyhrožovala, že nám to nedostaví. A já jim to řekl jasně. Když mi to nedostavíte, ohrožujete mě a mou rodinu. Já jsem lukostřelec, mám rád rázná řešení a budu se mstít všemi dostupnými prostředky… a krumpáč do kapoty vašeho mercedesu stojí v Hornbachu jen dvě stovky.
Dostavěli.
Všechno zdržovalo od začátku družstvo Svatopluk, které mělo s H-Systémem podepsané antidatované smlouvy na 30-50 let, tedy na dobu, aby ostatní věřitelé nemohli celoživotně nic dělat. Pravomocně odsouzení pachatelé ovládli družstvo a tunelují dále peníze ve formě nájemného, stavění, udržování domů apod. Sami si žijí jak králové a z ostatních dále tahají peníze. Je to přesně naopak, než jak to uvedla média. Svatopluk je napojený majetkově i personálně na H-Systém a snaží se vytunelovat poslední zbytek. Protože se jim nehodí nové posudky, tak zase udělal další trik. Takhle to zkouší 20 let a 20 let tunelují a vesele se baví. Média ještě nepochopila, že pachatelé jsou stále stejní. Svatopluk je ZLO.
Trochu jsem se nad tím zamyslel, řešení které výše uvádějí pánové dle citovaných zákonů, bude asi nedostatečné. Protože – to by právně mělo znamenat, že se stát musí zříct především finančních nároků vůči H-Systému Tedy – musel by odhlásit své pohledávky jako věřitel vůči konkurzní podstatě H-Systému u jeho správce. Leč, k tomu nedošlo „,jak uvedl pro ČTK pan Monsport.
„..Upřesnil, že přestože se finanční úřad vzdal své funkce ve výboru a tím také svého hlasovacího práva, pohledávky vůči H-Systemu bude stát nadále uplatňovat.“
Což by bylo v rozporu s tímto zákonem.
Tudíž, můj odhad je, ta 20 letá lhůta ještě neuplynula (nevíme které pohledávky a za kdy stát vyžaduje), ale za současného stavu mediální pozornosti k rozhodnutí Nejvyššího soudu v této kauze si stát (vulgo Babiš) účast ve věřitelském výboru H-Systému nemůže politicky dovolit, a celkem logicky dal pokyn „svým lidem na úřadech“, aby z něj odešli.
Nedává to smysl?
Co na tom nechápete? FÚ nebude nic uplatňovat, protože zanikla právní moc exekuovaného platebního výměru na daň prekluzí lhůty dané zákonem. Tedy na daňového poplatníka se hledí jako na ne-dlužníka. A jak chcete vymáhat něco, co už je promlčené? Insolvenční správce takovou pohledávku promptně vyloučí jen co se podívá do dokladů H-systemu.
To se opravdu vysvětluje špatně. Žádné „FÚ nebude nic uplatňovat“, FÚ přeci svou pohledávku stále vymahá. Uplatnil jí kdysi jako věřitel do konkurzní podstaty. A dosud jí nezrušil. Správce jí musí stále i pro něj vymahat.
Zda by měl správce, bez vědomí věřitele, jen na základě svého právního názoru „promptně “ vyloučit zpětně jeho pohledávku je dosti na hraně. Zvláště v souvislosti s tím že ten věřitel právě vystoupil z věřitelského výboru, to zní dosti absurdně..