Pravidla sabotáže
GLOSA. Sabotáž je v České republice hodně raritním trestným činem. V historii České republiky nebyl dosud nikdo za sabotáž obžalován a souzen, píše v souvislosti s trestním oznámením na ministra vnitra, policejního prezidenta a jeho náměstka v textu pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal.
Bývalý vedoucí ostravské pobočky Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří Komárek poslal Nejvyššímu státnímu zastupitelství trestní oznámení týkající se podezření ze sabotáže na ministra vnitra Milana Chovance, policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho.
Trestní oznámení údajně souvisí s reorganizací části policie, kvůli které odešel od policie Komárek a jeho nadřízený Robert Šlachta. Konečně tak vychází najevo, o co v celé kauze ve skutečnosti jde a že je případ daleko závažnější, než se dosud zdálo.
Vždy ve střehu!
Sabotáží je mimo jiné maření nebo ztěžování plnění důležitého úkolu bezpečnostního sboru činěné v úmyslu poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost České republiky.
Ústavním zřízením Česko republiky je podle naší Ústavy parlamentní demokracie s liberálním státním režimem a politickým systémem založeným na svobodné soutěži politických stran a hnutí. O tyto hodnoty se tedy v otázce reorganizace některých policejních útvarů hraje.
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu byl mimořádně důležitým útvarem policie. Odhalil závažné případy jako skladování zakázaných min, které zřejmě zakázány nebyly, dnes již legendární obří daňové úniky při přijímání darů ve formě kabelek, a lihovou mafii, k čemuž stačilo pouze několik let a počet zabitých metanolem nedosáhl ani stovky.
Podle Jiřího Komárka tak spojení tohoto útvaru s jiným povede k poškození demokracie, státního režimu a politického systému České republiky. Podle názvu ÚOOZ by se mohlo zdát, že jeho úkolem byl boj s organizovaným zločinem. Úlohou tohoto útvaru však zřejmě byla ochrana ústavního pořádku a zejména ústavních hodnot. Této ochraně se navíc mohl věnovat pouze jako organizačně samostatný útvar s Robertem Šlachtou v čele a s Jiřím Komárkem v čele ostravské pobočky.
Zároveň se ukázalo, jak nesmírně prohnaní jsou ministr vnitra Milan Chovanec, policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube. Zatímco v historii, ale i současnosti se sabotáž na celém světě prováděla prostřednictvím akcí, jako bylo vytrhávání železničních kolejí, přerušování telefonních vedení, výroba nefunkčních granátů a leteckých pum, či znehodnocování zdrojů pitné vody apod., jmenovaným stačí k sabotáži pouhé sloučení policejních útvarů.
Rarita jménem sabotáž
Sabotáž je v České republice v naší historické době hodně raritním trestným činem. V historii České republiky nebyl dosud nikdo za sabotáž obžalován a souzen.
Obvinění z tohoto trestného činu však padlo relativně nedávno, a to v souvislosti s kauzou bývalého státního zástupce Libora Grygárka.
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve svém usnesení konstatovalo, že jmenovaný se měl dopustit trestného činu sabotáže tím, že je řízen osobami, kteří usilují o obsazení významných pozic v bezpečnostních sborech a dalších státních institucích osobami, které by následně mohly jednat v jejich prospěch.
Tím by podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci došlo k dysfunkci jednoho ze základních principů demokratického státu.
Činnost head huntingových agentur pro státní správu se tak dostává na velmi tenký led protistátní činnosti. Obsazení významné funkce může totiž zřejmě podříznout větev pod naším republikánským, demokratickým a podle Ústavy liberálním režimem.
Tři možnosti
Trestní oznámení Jiřího Komárka může svědčit o třech skutečnostech. Buď jsou naše demokracie, státní režim a politický systém velmi křehké, nebo byla činnost ÚOOZ nějak zvláštně nastavena, pokud jeho sloučení s jiným útvarem znamená v podstatě ochromení státu, anebo má o sobě a svém bývalém útvaru Jiří Komárek příliš vysoké mínění.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Romská ghetta, otroci, místní mafie a rasismus jako legitimní názor
Ústecká koncernová tsunami: ANO zválcovalo partnery, v radě kraje bude mít většinu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Jistěže je to ze strany pana Komárka naprosté právní pochybení. V našem státu je totiž organizovaný zločin a korupce v politickém prostředí natolik zakořeněná a chráněná pravomocemi politiků i vysokých státních činitelů, že v případě sloučení policejních útvarů nejde o sabotáž, ale o účast na organizované zločinecké skupině dle par.361 ve spojení se zneužitím pravomoci úřední osoby dle par.§ 329 trestního zákoníku :):)
Já bych viděl čtvrtou možnost a to nejlepší obrana je útok. Státní zástupci, kteří dokáži udělat z komára vola si s tím poradí. Ještě by měl pan Komárek vysvětlit, proč nedokázal zjistit odkud vzal pan Palas peníze na nějakou stavbu na Moravě, zda ho také někdo nekryje. Není jen kabelka paní Nečasové.
Zde je cítit,na které straně barikády stojíte.
Vážení a není to tak, že se organizovaný zločin cítí ohrožený? Kmotr Blažek v čele komise atd.. A přečtěte mezi řádky, kdo všechno s reorganizací Policie ČR veřejně nesouhlasí. Kloním se spíše k Tuhému, Chovancovi a Sobotkovi.
Komisi jsem požádal o slyšení. Moje žádost byla zaevidována a to je určitě vše.Důkazy , m.j. o banditismu mostecké policie se nehodí komplicům poslance-bandity B.Schwarze, kteří sedí v komisi a vypovídají před komisí.
Zkratka ÚOOZ by brzy mohla znamenat nikoliv Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, ale Útvar pro ochranu
organizovaného zločinu. A s tím je třeba něco udělat. Co se týče sabotáže, ta se v minulosti vždy vyznačovala v případě, že podřízený bojkotoval nebo neuposlechl příkaz nadřízeného. Ale v tomto případě se o to jaksi nejedná.
Sabotáž ústavních činitelů jako taková neexistuje, musela by být překvalifikována na jiný trestný čin, například velezradu.