Práškující letadlo DHL jako příklad komerční fake news
Dezinformační server Aeronet rozšířil falešnou zprávu, podle které mělo letadlo přepravní společnosti DHL Express ČR „práškovat“ v okolí Brna koronavirus. Za důkaz uvedl vizualizaci krouživé trajektorie letu nad městem. Proti tomuto tvrzení se ohradilo jak brněnské letiště, tak společnost DHL, která nyní zvažuje právní kroky související s šířením této zavádějící informace. Ve skutečnosti totiž letadlo pouze vyčkávalo na zlepšení podmínek pro přistání, které komplikovala hustá mlha.
Jde o exemplární příklad takzvané komerční fake news. Ty se od klasických společensko-politických falešných zpráv na internetu odlišují tím, že se zaměřují na firmy. Mohou mít negativní dopad na jejich reputaci i hodnotu. V Česku je tento problém téměř nepopsaný a firmy ho ignorují. Důvodem nezájmu o tento problém je mimo jiné to, že neexistuje žádný konkrétní případ české komerční fake news. To se nyní s „práškujícím letadlem“ může změnit.
Redakce HlídacíPes.org dnes také k tématu publikovala rozhovor s Jindřichem Oukropcem z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který se komerčními fake news odborně zabývá.
Seriózní informace @letovyprovoz pro některé „odborníky“. Včerejší přistání DHL v Brně na základě rozhodnutí velitele letounu pro nepříznivé podmínky (hustá mlha) zrušeno, standardní postup. Safety first! pic.twitter.com/p11DUaY4oW
— ŘLP ČR / ANS CR (@letovyprovoz) March 5, 2021
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)