Ilustrační foto: TASR / Profimedia

Praha zkouší technologie pro bezpečnější město. Pohlídají děti na procházce i „umravní“ koloběžky

Napsal/a Euractiv.cz 5. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Radnice dvou pražských městských obvodů daly zahraničním start-upům možnost sbírat data o pohybu předškolních dětí nebo prostředcích sdílené dopravy. Praha 6 si od toho slibuje větší bezpečnost dětí v ulicích, Praha 7 zase vyřešení problému se špatně zaparkovanými sdílenými koly a koloběžkami. Pilotní provoz si zatím obě čtvrti chválí.

Radnice Prahy 6 chtěla na území městské části řešit bezpečnost pohybu dětí v rušných ulicích. V rámci projektu Raptor proto navázala spolupráci se start-upem Flare, která trvá již několik měsíců. Praha 7 pak využívá zkušenosti a know-how francouzské firmy Vianova pro monitoring koloběžek či sdílených kol.

To vše v rámci projektu Raptor Evropského inovačního a technologického institutu (EIT), který má měnit způsob, jakým se lidé pohybují po městech, tak aby se v nich lépe žilo. K tomu patří budování efektivní a ekologické dopravní infrastruktury, včetně inovativních technologií. Ty do Prahy mají přinést právě zahraniční start-upy.

Náklady na zkušební spolupráci hradí městským částem fond Horizon Europe, jeden z klíčových programů Unie pro financování výzkumu a inovací. „Města však poskytují infrastrukturu, data a podílejí se na formulaci a vypracování výzvy, kterou chtějí řešit,“ dodává ředitel inovačního centra–Východ EIT Urban Mobility Traian Urban.

Pohlídat děti, upozornit učitelky

Na Praze 6 děti ze školek zapojených do projektu dostaly lokalizátor, malou krabičku upevněnou na bundách či reflexních vestách. Učitelky jsou vybavené chytrým telefonem s příslušnou aplikací. Pokud se dítě s lokalizátorem vzdálí za určitou mez od ostatních, aplikace v mobilním telefonu upozorní učitelku a navede ji k místu, odkud vychází signál.

„Vítězná společnost ze Slovinska nejprve monitorovací zařízení vyvíjela a dle našich požadavků ladila technické detaily – přesnost signálu, přidání Bluetooth, dobíjení, snadnost manipulace a podobně,“ shrnul místostarosta Prahy 6 Václav Kožený (ODS), který má na starosti územní rozvoj, evropské fondy a oblast smart city.

Aby bylo možné děti sledovat, zajistily jednotlivé školky souhlas rodičů s účastí svých dětí v projektu. Pokud rodiče nesouhlasili, děti byly z projektu vyřazeny. Žádná osobní data však během trvání projektu shromažďována nejsou.


Text Barbory Pištorové původně vyšel v síti Euractiv, s níž HlídacíPes.org spolupracuje. Titulek, perex a mezititulky jsou redakční.


Sledovací zařízení má zajistit bezpečnější výlety se školkou a získávané anonymní údaje mohou být využity ke zlepšení dopravní situace a bezpečnosti silničního provozu v rámci městské části – výhledově i k lepšímu městskému plánování.

„Nyní vstupujeme do fáze prvního pilotního testování ve školkách – děti chodí s lokalizátory na procházku a vychytávají se detaily. Podle prvních reakcí učitelek se systém ukazuje jako smysluplný a splňuje očekávání,“ tvrdí místostarosta Kožený. Pokud se zařízení osvědčí, chce je městská část nakoupit i pro další školky a využít technologii v širším rozsahu. Rozhodne se prý podle spolehlivosti a přesnosti dat.

Jak umravnit elektrokoloběžky

Sedmá pražská městská část se zase dlouhodobě potýkala se sdílenými koly a elektrokoloběžkami. Ty sice jsou ekologičtější alternativou k cestování autem, ale často překáží chodcům na chodníku i řidičům při parkování.

I na Praze 7, například na Letné nebo v Holešovicích, se koloběžky běžně povalovaly na chodnících nebo okrajích silnic. Radnice Prahy 7 proto začala spolupracovat s francouzskou firmou Vianova. Ta vyvíjí integrovaný portál pro vizualizaci a správu všech forem mikromobility, kam patří právě i kola a elektrokoloběžky, a poskytla Praze 7 data z jiných metropolí.

„Využívali jsme jejich aplikaci pro monitoring koloběžek na příkladu dat z jiných měst,“ shrnuje Ondřej Mirovský z Technologického centra Praha, bývalý radní Prahy 7 za stranu Zelených. Díky tomu byla podle něj radnice schopná rychleji dojít k dohodě s provozovateli koloběžek a kol na parkování pouze na vymezených místech. „Nyní to víceméně funguje,“ konstatuje Mirovský.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)