Pozor na útoky v Turecku, varovali diplomaté. Tamní policie zatkla výraznou tvář Islámského státu
Turecká policie v Istanbulu zatkla vysokého představitele teroristické organizace Islámský stát. Podle tureckého deníku Daily Sabah došlo k zadržení radikálního islamisty s iniciálami M.B. už minulý čtvrtek na základě tipu od jiných vyslýchaných teroristů. 36letý Tunisan je podezřelý, že kromě vysoké pozice v rámci Islámského státu zastával v letech 2014-2018 funkci soudce v syrských městech Rakká, Tal Abyad a Manbidž.
Před možností teroristických útoků proti západním cizincům v Turecku varovalo minulý měsíc několik diplomatických misí. Konkrétně diplomaté Švédska, Francie a Spojených států. Ti vyzývali své občany, aby byli opatrní.
Upozorňovali na zvýšenou aktivitu džihádistických extremistických skupin v Turecku, které by se možnými útoky na cizincích mohly chtít mstít za aktivity dánského pravicového nacionalisty Rasmuse Paludana. Ten počátkem ledna demonstrativně zapálil před tureckou ambasádou ve Stockholmu korán a vyvolal tím masové protesty v řadě islámských zemí.
Erdogan a Islámský stát
Devět diplomatických misí dokonce dočasně zavřelo své kanceláře v Turecku, což velmi popudilo tureckou vládu. Ministr vnitra Suleyman Soylu je obvinil z vedení „psychologické války“ proti jeho zemi. Jak ale ukazuje nedávná razie tureckých bezpečnostních sil v Istanbulu, tato „válka“ přinesla své výsledky.
Oficiálně turecká policie zadržela minimálně jednoho z vysokých představitelů bývalého Islámského státu. Tuto teroristickou organizaci sice spojenecká vojska společně se syrskými kurdskými jednotkami porazila v syrské válce, její buňky ale dále fungují jak v Sýrii, tak dalších zemích, včetně Turecka.
Ankara sice v roce 2013 označila Islámský stát za teroristickou skupinu, média ale v následujících letech přinášela zprávy například o tom, jak se jeho představitelé jezdí do Turecka léčit z válečných zranění, nebo jak Erdoganova vláda přivírá oči nad vznikem tajných buněk Islámského státu právě i na území Turecka. Ankara pak teroristy z Islámského státu obvinila ze spáchání deseti atentátů při nichž v Turecku během posledních deseti let zemřelo na 300 lidí.
Tip, že do Turecka má přiletět vysoký představitel Islámského státu, dostaly turecké bezpečnostní složky od jiných zadržených islamistů, uvedl deník Daily Sabah. Podle něj vyslýchaní teroristé odhalili trvalé vazby muže s krycím jménem Abú Huzaifah na Islámský stát i to, že měl tajně přiletět do Istanbulu. Na základě těchto výpovědí Huzaifu monitorovaly turecké zpravodajské služby a posléze ho 24. února při společné razii s tureckou policií zatkly v jeho úkrytu. Soud nařídil jeho vzetí do vazby.
Riziko pro cizince ze Západu?
Ačkoliv není jasné, kdy Abú Huzaifah do Istanbulu přiletěl, ani jestli se měl podílet na nějaké konkrétní akci, z poděkování, které začátkem týdne zveřejnila na svém Twitteru americká ambasáda v Turecku, může vyplývat, že se tureckým bezpečnostním složkám podařilo narušit připravovaný teroristický čin.
„Díky a uznání patří turecké policii, která v minulých týdnech narušila konkrétní teroristické hrozby v istanbulské čtvrti Beyoğlu: Taksim, Istiklal & Galata. Díky jejich práci jsou tyto oblasti nadále ikonickými místy, která vítají návštěvníky,“ uvedlo americké velvyslanectví.
Není také jasné, jestli s potenciálním nebezpečím útoků proti západním cizincům mohla souviset i nedávná kauza s izraelskými záchranáři. Asi čtyřicet dobrovolných záchranářů z Izraele pomáhalo v oblasti města Kahramanmaraş na jihovýchodě Turecka po ničivém zemětřesení, které zemi postihlo 6. února. Svou misi ale předčasně ukončili s odkazem na blíže nespecifikované bezpečnostní hrozby.
V Turecku se teď kvůli pomoci s odstraňováním následků zemětřesení nachází zvýšený počet občanů západních zemí. Velká část z nich pobývá na jihovýchodě země, tedy v bezprostřední blízkosti Sýrie.
Bez zajímavosti není ani to, že Abú Huzaifah není prvním vysokým funkcionářem Islámského státu zadrženým na území Turecka. Vloni v květnu byl v Istanbulu zatčen vlivný člen teroristické skupiny, jehož média původně označovala jako tehdejšího nového šéfa Islámského státu Hasana Hášimího Kurajšího. Že by policie v Istanbulu zadržela vůdce Islámského státu, ale posléze popřel sám prezident Erdogan s tím, že šlo pouze o vysoce postaveného člena islamistické skupiny.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Migrace a školství. Menšinové koalice v Sasku a Durynsku jedou v kolejích AfD
Zátah ve třiceti tureckých provinciích. Zatčeni byli novináři, politici i aktivisté
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)