Foto: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Češi na výletě za jídlem. Po Polsku mluví o rušení daně z přidané hodnoty i Němci a Rakušané

Napsal/a Lucie Sýkorová 29. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Nákupní turistika Čechů do Polska nabrala na intenzitě od února, kdy Polsko v reakci na rekordní inflaci zrušilo DPH na vybrané druhy potravin. O stejném kroku začali v uplynulém týdnu diskutovat i Němci a Rakušané. Ty motivovala zpráva o nové úpravě evropské směrnice o DPH, která takový krok umožňuje. Státy mohou snížit daň z přidané hodnoty až na nulu, a to nejen na potraviny.

V Polsku nyní vyjde nákup základních potravin zhruba o dvě pětiny levněji než v České republice či na Slovensku, vyčíslil v tomto týdnu slovenský web Postoj.sk. Polská vláda zavedla změny na dobu půl roku počínaje letošním únorem.

V Německu i Rakousku zatím ceny potravin stále letí nahoru, podobně jako v Česku. Podle spotřebitelského portálu chip.de stál například slunečnicový olej v březnu v Německu oproti minulému roku asi o třetinu více, o 7 % zdražilo pečivo, o 18 % brambory. U rajčat a okurek to bylo dokonce kolem 40%.

Ceny výrobců vzrostly v březnu meziročně o 30,9 %, což je rekordní hodnota od zahájení průzkumu v roce 1949. Tento trend by mělo podle očekávání řady organizací i politiků zmírnit právě odpuštění DPH na některé potraviny.

Po osvobození základních potravin od DPH začala v Německu volat sociální a spotřebitelská sdružení poté, co Rada Evropské unie přijala na začátku dubna úpravu směrnice o DPH. Ta nyní členským státům umožňuje snížit DPH až na nulu u některých výrobků a služeb, které jsou v souladu s politikou EU.

Samotný nápad ale není v Německu žádnou novinkou. „Komise pro budoucnost zemědělství již loni v létě ve své závěrečné zprávě doporučila snížení DPH na ovoce, zeleninu a luštěniny jako součást naléhavě nutné transformace našeho zemědělského a potravinového systému,“ uvedla pro HlídacíPes.org Christiane Seidel ze Svazu německých spotřebitelských organizací (Verbraucherzentrale Bundesverband e.V.).

„Tato doporučení byla projednána s politiky z různých stran a setkala se s širokým souhlasem. Na pozadí rostoucích cen potravin je poptávka v současné době ještě výbušnější. Zejména politici parlamentní skupiny Bündnis 90/Die Grünen, včetně spolkového ministra zemědělství Cema Özdemira podporují požadavek nulové DPH na ovoce, zeleninu a luštěniny. Společně s ekologickými a zdravotnickými sdruženími je náš Svaz v současné době v kontaktu s politiky a podporuje politickou realizaci tohoto návrhu,“ doplnila.

Zrušit daň na ovoce

K výzvě se přidala také Spolková agentura pro životní prostředí. „Rostlinná strava ulehčuje životnímu prostředí, a navíc je zdravá. Každý by měl mít možnost dovolit si zdravou stravu, a to i s nízkými příjmy,“ zdůvodnil postoj organizace prezident Dirk Messner v rozhovoru pro Deutsche Presse-Agentur.

Myšlenku na nulové DPH na ovoce a zeleninu kvůli zlepšení zdravotního stavu populace představily už v roce 2017 společnosti zabývající se diabetem a obezitou. Rozhlasová stanice Deutschlandfunk tehdy upozornila na to, že podle Institutu Roberta Kocha má každý čtvrtý až pátý Němec silnou nadváhu. A přinesla rozhovor s ekonomem Tobiasem Effertzem, který propagoval vyšší zdanění sladkých potravin a současné osvobození zdravých potravin od daně.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

V době krize a strmě rostoucí inflace se toto téma vrátilo do veřejného prostoru především z ekonomických důvodů. K dočasnému snížení DPH na základní potraviny přistoupila spolková vláda už během pandemie v roce 2020. Běžná sazba daně klesla z 19 % na 16 % a snížená sazba, která se vztahuje i na potraviny, ze sedmi procent na pět. Opatření bylo účinné od července do prosince roku 2020.

77 % Němců je pro

Nulovou DPH na potraviny nyní podporují i někteří křesťanští demokraté, například ministr zemědělství spolkové země Baden-Württemberg Peter Hauk. Proti jsou ale předvším liberálové (FDP) včetně předsedy strany, současného spolkového ministra financí Christiana Lindnera. „Již loni během pandemie jsme viděli, že plošné snížení DPH nemá odpovídající dopad,“ cituje ministra Oldenburger Onlinezeitung.

Němečtí voliči ale mají jiní názor, a to včetně voličů liberální FDP. Ukázal to pondělní průzkum platformy YouGov. Pro osvobození základních potravin od DPH, především ovoce, zeleniny a luštěnin, se v něm vyslovilo 77 procent účastníků. Mezi voliči FDP souhlasilo s touto myšlenkou jen o jedno procento respondentů méně. 15 procent dotázaných bylo proti, osm procent názor neuvedlo.

Diskutované zrušení DPH na ovoce a zeleninu odmítá striktně německý masný průmysl. Myšlenku daňových úlev sice schvaluje, ale požaduje rovné zacházení vůči všem základním potravinám.

„Pro 90 % německé populace je maso součástí vyvážené stravy. Pokud tedy chcete spotřebitelům ulevit, musíte to udělat v celé škále základních potravin,“ zdůraznil pro web Lebensmittelpraxis.de Hubert Kelliger, předseda Svazu masného průmyslu. Sdružení dále argumentuje, že snížení DPH pouze u ovoce a zeleniny jednostranně podporuje především produkci v zahraničí, protože Německo je závislé na dovozu tohoto sortimentu.

„Podle Spolkového ústavu pro zemědělství a výživu je míra soběstačnosti u ovoce pouze 20 % a u zeleniny 36 %. U rajčat to bylo loni dokonce jen 10 %,“ upozornil Kelliger.

V Rakousku za 1,5 miliardy eur

V Rakousku zvedli téma nulové DPH na základní potraviny v minulém týdnu sociální demokraté. „Ceny potravin prudce rostou: Mouka zdražila o 20 %, kuřecí maso o 11 %, máslo o 21 % a cena salátu se zvýšila dokonce o 25 %. Více než polovina obyvatel Rakouska zvládá své každodenní výdaje jen s obtížemi,“ cituje stranický web místopředsedu poslaneckého klubu SPÖ Jörga Leichtfrieda.

SPÖ už předložila návrh na dočasné pozastavení DPH na potraviny v Národní radě. „Průměrná domácnost by tak ušetřila přibližně 500 eur ročně. Náklady na pozastavení DPH na potraviny odhadujeme na 1,5 miliardy eur,“ má spočítáno Leichtfried. Zdůrazňuje zároveň, že je třeba dbát na to, aby se snížení cen přeneslo opravdu i na spotřebitele.

Za smysluplné označil nulové DPH na základní potraviny i rakouský vicekancléř a předseda rakouské Strany zelených Werner Kogler. Řekl to v úterý v rozhovoru pro Der Standard. „Musíme také zvážit, jak lze úlevu omezit na životně důležité produkty. Chléb a obiloviny mají smysl, ale například kaviár a křepelčí vejce?“ podotýká.

Obnovitelné zdroje na výsluní

Boj o nulové DPH na potraviny je nyní v německy mluvících zemích nejhlasitější, ale ozývají se už i zástupci dalších oborů. Evropská směrnice totiž doporučuje celkem 24 oblastí, z nichž si má každý stát vybrat sedm, kterým DPH sníží. Své rozhodnutí a vyjednané podmínky mají státy nahlásit do 7. července Výboru pro DPH.

Směrnice přímo zdůrazňuje především jednu oblast – obnovitelné zdroje. „Aby se podpořil přechod na využívání energie z obnovitelných zdrojů a energetická soběstačnost v Unii, je nutné umožnit konečným spotřebitelům lepší přístup k ekologicky šetrným zdrojům energie. Státy mohou uplatnit snížené DPH také na fotovoltaické moduly – konkrétně dodávku a instalaci solárních modulů na soukromých obytných domech, bytech a veřejných a jiných budovách sloužících k veřejně prospěšným činnostem a v jejich blízkosti,“ cituje PV-magazine dokument.

Sdružení Industriegewerkschaft Bauen-Agrar-Umwelt (IG Bau) již vyzvalo německého ministra financí Christiana Lindnera (FDP), aby se zasadil o rozšíření působnosti v dalším oboru. „Sazba DPH pro výstavbu sociálních bytů by měla být co nejdříve snížena na 7 % a v druhém kroku zcela na 0 %, jakmile to bude možné v celé EU,“ řekl předseda organizace Robert Feiger pro noviny Funke-Mediengruppe.

Na snížení DPH si dělají nárok také německé cyklistické svazy a prodejci kol. K hlavním cílům opatření EU patří totiž ochrana klimatu snížením emisí ze silniční dopravy a právě k tomu cyklistika přispívá, věří cyklisté. „Portugalsko a Španělsko v tomto směru dosáhly obzvláště velkého pokroku. Portugalsko koncem března oznámilo šestiprocentní DPH na jízdní kola, Španělsko usiluje o desetiprocentní,“ uvádí web sazbike.de.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)