Socha sovětského vojáka z litoměřických Jiráskových sadů. Foto: Martin Adamec / MAFRA / Profimedia

Poslední bitva vzplála. Sovětský voják z litoměřických sadů zmizí na smetiště dějin

Napsal/a Robert Malecký 25. dubna 2025
FacebookXPocketE-mail

Sovětský voják, který jako hraniční kámen ruského impéria dohlíží už 50 let na školáky v rohu Jiráskových sadů v Litoměřicích, se brzy vydá na svou poslední cestu. Povede do nepříliš vzdálených kasáren, kde se socha stane součástí historie, poputuje tam po částech a má se tak stát rychle, nejpozději do 19. června. Po dvou a půl letech diskusí tak ve čtvrtek rozhodlo litoměřické zastupitelstvo většinou 16 z 27 hlasů.

SMR mobil článek Mobile (207411)

Části litoměřických zastupitelů došla trpělivost s liknavostí radnice. Ve čtvrtek proto jako dodatečný bod jednání zastupitelstva navrhl historik Filip Hrbek (ODS) usnesení o přemístění sochy sovětského vojáka, která jako součást památníku „Čest a sláva sovětské armádě“ stojí od roku 1975 na rohu Jiráskových sadů nadohled od základní školy Boženy Němcové.

A usnesení navrhl doplnit přesným harmonogramem, tedy aby socha zmizela do příštího jednání litoměřických zástupců lidu, tedy do 19. června.

Pro přijetí usnesení bylo třeba 14 hlasů, nakonec se jich sešlo o dva víc. Pro zvedli ruku všech šest zástupců ODS, dva Severočeši, jeden přítomný zástupce hnutí Více pro Litoměřice, pět členů Našich Litoměřic a také dva zástupci hnutí ANO, Tomáš Sarnovský a Marek Kocánek.

SMR mobil článek 2 Mobile (207416)

„Pro část lidí se stala symbolem zločinů páchaných Ruskou federací. Pro část lidí naopak symbolem ruského světa, se kterým souzní.“
Filip Hrbek, předkladatel návrhu

Proti byli všichni tři zástupci koalice SPD a Trikolory a také dva členové Našich Litoměřic, Radim Studený a Pavel Koňařík. Pro úspěch usnesení byly klíčové hlavně zmíněné dva hlasy z ANO, protože většina vládnoucího hnutí, včetně starosty Radka Löwyho, místostarosty Jiřího Adámka a senátora Ondřeje Štěrby, se zdržela.

Hnutí ANO bylo návrhem na dodatečné zařazení bodu, o němž se skrytě jednalo v minulých týdnech, zaskočeno; před hlasováním si prosadilo přestávku na jednání klubu, která se skoro dvojnásobně protáhla. I tak ale výsledek nepřinesla, dvojici zastupitelů Tomáše Sarnovského a Marka Kocánka se vedení města přesvědčit nepodařilo.

Lavírující hnutí ANO

Proč bylo třeba takovýto mimořádný postup, lze pochopit z časového sledu předchozích událostí.

Litoměřické zastupitelstvo mělo už od loňského února závazné usnesení, kterým městské radě uložilo připravit a v první polovině roku 2024 předložit záměr možného přemístění pomníku „Čest a sláva sovětské armádě“ na vhodnější místo.

Toto usnesení bylo pak v červnu 2024 rozšířeno tak, aby rada města připravila a v druhé polovině roku 2024 předložila vypsání otevřené umělecké soutěže na nové umělecké dílo, které by mohlo nahradit sochu vojáka v Jiráskových sadech.

Na konci roku 2024 pak přibylo ještě další usnesení, které říká, že má odbor školství „zrealizovat otevřenou uměleckou soutěž na nové umělecké dílo v nejširším slova smyslu s maximálními náklady 500.000 Kč bez DPH a s celkovými investičními náklady na dílo maximálně 2.000.000 Kč bez DPH, které by mohlo nahradit sochu vojáka v Jiráskových sadech“. Termín zněl do poloviny června letošního roku.

Vůle naplnit původní záměr především u zástupců radnice z hnutí ANO postupně slábla. Přitom to byli právě oni, kdo měli rozhodnutí zastupitelů uvést do praxe.

Řečí čísel: Pro první únorové usnesení hlasovalo 20 z 27 litoměřických zastupitelů, velká většina. Pro bylo i pět ze sedmi zástupců hnutí ANO, dva se zdrželi. O necelý rok později, loni v prosinci, už bylo pro jen 14 zastupitelů, nejtěsnější většina. A názor změnili hlavně v hnutí ANO – šest ze sedmi se jich zdrželo. Mezi nimi například místostarosta Jiří Adámek, který má věci kolem pomníku ve své gesci.

Adámek nyní říká, že rozhodnutí zastupitelstva respektuje. „Osobně zastávám názor, že bychom relikty minulosti neměli odstraňovat, ale naopak je brát jako připomínku naší minulosti, která bohužel často byla temnou, a brát je jako varování nám i budoucím. Ale chápu, pokud někdo to vnímá jinak, osobněji,“ uvedl. Dodal, že ho mrzí, že se více péče nevěnovalo diskusi ohledně budoucnosti tohoto významného prostoru.

Jenže odstranění sochy diskusi o budoucnosti prostoru nebrání, naopak. Připravovaná soutěž poběží dál, dál mají umělci nebo parkoví architekti možnost navrhnout nové dílo. A podle předkladatele návrhu Filipa Hrbka bude aspoň jasné, co se ve skutečnosti pod sochou skrývá. Prý by to mohly být i zbytky základů sochy J. V. Stalina, která místo zdobila dříve.


Co říká předkladatel návrhu Filip Hrbek:

Usnesení bylo podle mě, dalších kolegů zastupitelů, ale i části občanů důležité zejména z několika důvodů. Sochu sovětského vojáka řeší ZM a RM již několik let a přes přijatá usnesení nedošlo k žádnému viditelnému posunu. Zároveň tato zdánlivá neaktivita přivádí k soše nežádoucí pozornost a zájem antisystémových skupin (viz plánovaný pochod městem 27. 4. 2025). Přitom všechny dílčí úkoly uložené RM a odborům úřadu byly splněny, všechny skutečnosti byly prověřeny, žádná překážka nevyvstala a nic tak věcně nebrání pokroku v řešení této lokality. Přesunutí na deponii je pak důležité i kvůli zjištění technického stavu základů sochy před vyhlášením soutěže, kterou ZM uložilo úřadu vypsat.
Myslím, že atmosféra kolem sochy se za více než dva roky proměnila. Zpočátku v ní bylo hodně emocí, protože pro část lidí se stala symbolem zločinů páchaných Ruskou federací. Pro část lidí naopak symbolem ruského světa, se kterým souzní. To bylo do jisté míry překvapení, protože tato socha od roku ’89 už fakticky žádný zájem veřejnosti nebudila, protože nevznikla spontánně po válce, ale programově v normalizaci. Je to tak pro všechny varování, abychom dobře zvažovali, co umísťujeme nebo tolerujeme ve veřejném prostoru, protože si nikdy nemůžeme být jisti, jakou symboliku nebo význam daná věc v průběhu let získá. Po více jak dvou letech ale myslím, že emoce částečně opadly, o soše se na různých místech a v různých formátech diskutovalo, byla popsána faktograficky a ukázalo se, že pro velkou část obyvatel socha jako taková již nemá funkci, její osud je pro ně částečně lhostejný a možná jim do jisté míry už i vadí, že místo řešení zásadních problémů chodu města věnuje ZM takový prostor diskuzím o soše. Problémem se teď čerstvě stalo naopak to, že socha se začala stávat symbolem odporu proti establishmentu a odporu proti uspořádání naší republiky. A i proto jsem navrhl ve spolupráci s kolegyní Simerskou a dalšími zastupiteli toto usnesení. 

Dění kolem pomníku přitáhlo pozornost antisystémových skupin, které plánují změnu společenského řádu a vystupují proti současnému státnímu uspořádání. Ti na neděli 27. dubna plánují do Litoměřic pochod, který zamíří právě do míst, kde by ještě několik týdnů měla socha stát.

Právě tento zájem byl dalším z důvodů, proč bylo podle předkladatelů návrhu nutné věc vyřešit urychleně.

Za zmizení pomníku z centra Litoměřic dlouhodobě bojovala Iniciativa za odstranění sochy sovětského okupanta, která rozhodnutí zastupitelů vítá. „Park je obklopen středními a základními školami, jejichž žáci byli dosud každodenně vystaveni této ohavnosti sovětské okupační propagandy. Projednávání věci v zastupitelstvu zároveň ukázalo, které strany šíří v Litoměřicích současnou ruskou válečnou propagandu. Zastupitel za SPD Baudyš mluvil o sovětské okupaci ČSSR jako o ,bratrské pomoci‘, místostarosta Adámek za ANO, který dostal věc na starost, ji úmyslně dva roky zdržoval a obstruoval,“ říká člen iniciativy Tomáš Kábrt.

Připomněl i společné akce SPD a KSČM, které se u pomníku konaly, i plánovaný pochod a shromáždění celostátních proruských antisystémových sil.

„Naše iniciativa byla po celou dobu v dialogu se zastupiteli, paměťovými institucemi, tvůrci podoby parku a nadále bude spolupracovat s městem na realizaci přemístění. Zároveň pořádá přednášku s besedou dne 29. 4. na téma osudu našeho i obdobných pomníků. To vše jen potvrzuje východiska naší iniciativy a přispělo k rozhodnutí zastupitelstva o přemístění sochy do deponie v místních bývalých kasárnách,“ dodal Kábrt.

Podle starších čísel ministerstva obrany zůstává podobných pomníků po celém Česku kolem 1800.

Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)