
Poslední bitva vzplála. Sovětský voják z litoměřických sadů zmizí na smetiště dějin
Sovětský voják, který jako hraniční kámen ruského impéria dohlíží už 50 let na školáky v rohu Jiráskových sadů v Litoměřicích, se brzy vydá na svou poslední cestu. Povede do nepříliš vzdálených kasáren, kde se socha stane součástí historie, poputuje tam po částech a má se tak stát rychle, nejpozději do 19. června. Po dvou a půl letech diskusí tak ve čtvrtek rozhodlo litoměřické zastupitelstvo většinou 16 z 27 hlasů.
SMR mobil článek Mobile (207411)
Části litoměřických zastupitelů došla trpělivost s liknavostí radnice. Ve čtvrtek proto jako dodatečný bod jednání zastupitelstva navrhl historik Filip Hrbek (ODS) usnesení o přemístění sochy sovětského vojáka, která jako součást památníku „Čest a sláva sovětské armádě“ stojí od roku 1975 na rohu Jiráskových sadů nadohled od základní školy Boženy Němcové.
A usnesení navrhl doplnit přesným harmonogramem, tedy aby socha zmizela do příštího jednání litoměřických zástupců lidu, tedy do 19. června.
Pro přijetí usnesení bylo třeba 14 hlasů, nakonec se jich sešlo o dva víc. Pro zvedli ruku všech šest zástupců ODS, dva Severočeši, jeden přítomný zástupce hnutí Více pro Litoměřice, pět členů Našich Litoměřic a také dva zástupci hnutí ANO, Tomáš Sarnovský a Marek Kocánek.
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
„Pro část lidí se stala symbolem zločinů páchaných Ruskou federací. Pro část lidí naopak symbolem ruského světa, se kterým souzní.“
Filip Hrbek, předkladatel návrhu
Proti byli všichni tři zástupci koalice SPD a Trikolory a také dva členové Našich Litoměřic, Radim Studený a Pavel Koňařík. Pro úspěch usnesení byly klíčové hlavně zmíněné dva hlasy z ANO, protože většina vládnoucího hnutí, včetně starosty Radka Löwyho, místostarosty Jiřího Adámka a senátora Ondřeje Štěrby, se zdržela.
Hnutí ANO bylo návrhem na dodatečné zařazení bodu, o němž se skrytě jednalo v minulých týdnech, zaskočeno; před hlasováním si prosadilo přestávku na jednání klubu, která se skoro dvojnásobně protáhla. I tak ale výsledek nepřinesla, dvojici zastupitelů Tomáše Sarnovského a Marka Kocánka se vedení města přesvědčit nepodařilo.
Lavírující hnutí ANO
Proč bylo třeba takovýto mimořádný postup, lze pochopit z časového sledu předchozích událostí.
Litoměřické zastupitelstvo mělo už od loňského února závazné usnesení, kterým městské radě uložilo připravit a v první polovině roku 2024 předložit záměr možného přemístění pomníku „Čest a sláva sovětské armádě“ na vhodnější místo.
Toto usnesení bylo pak v červnu 2024 rozšířeno tak, aby rada města připravila a v druhé polovině roku 2024 předložila vypsání otevřené umělecké soutěže na nové umělecké dílo, které by mohlo nahradit sochu vojáka v Jiráskových sadech.
Související články

Nechte park parkem a sochu sovětského vojáka dejte na hřbitov, radí Litoměřicím architekt Sendler

Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa

Hraniční kámen ruského impéria v litoměřickém parku. Město řeší, co se sochou sovětského vojáka
Vůle naplnit původní záměr především u zástupců radnice z hnutí ANO postupně slábla. Přitom to byli právě oni, kdo měli rozhodnutí zastupitelů uvést do praxe.
Řečí čísel: Pro první únorové usnesení hlasovalo 20 z 27 litoměřických zastupitelů, velká většina. Pro bylo i pět ze sedmi zástupců hnutí ANO, dva se zdrželi. O necelý rok později, loni v prosinci, už bylo pro jen 14 zastupitelů, nejtěsnější většina. A názor změnili hlavně v hnutí ANO – šest ze sedmi se jich zdrželo. Mezi nimi například místostarosta Jiří Adámek, který má věci kolem pomníku ve své gesci.
Adámek nyní říká, že rozhodnutí zastupitelstva respektuje. „Osobně zastávám názor, že bychom relikty minulosti neměli odstraňovat, ale naopak je brát jako připomínku naší minulosti, která bohužel často byla temnou, a brát je jako varování nám i budoucím. Ale chápu, pokud někdo to vnímá jinak, osobněji,“ uvedl. Dodal, že ho mrzí, že se více péče nevěnovalo diskusi ohledně budoucnosti tohoto významného prostoru.
Jenže odstranění sochy diskusi o budoucnosti prostoru nebrání, naopak. Připravovaná soutěž poběží dál, dál mají umělci nebo parkoví architekti možnost navrhnout nové dílo. A podle předkladatele návrhu Filipa Hrbka bude aspoň jasné, co se ve skutečnosti pod sochou skrývá. Prý by to mohly být i zbytky základů sochy J. V. Stalina, která místo zdobila dříve.
Co říká předkladatel návrhu Filip Hrbek:
Dění kolem pomníku přitáhlo pozornost antisystémových skupin, které plánují změnu společenského řádu a vystupují proti současnému státnímu uspořádání. Ti na neděli 27. dubna plánují do Litoměřic pochod, který zamíří právě do míst, kde by ještě několik týdnů měla socha stát.
Právě tento zájem byl dalším z důvodů, proč bylo podle předkladatelů návrhu nutné věc vyřešit urychleně.
Za zmizení pomníku z centra Litoměřic dlouhodobě bojovala Iniciativa za odstranění sochy sovětského okupanta, která rozhodnutí zastupitelů vítá. „Park je obklopen středními a základními školami, jejichž žáci byli dosud každodenně vystaveni této ohavnosti sovětské okupační propagandy. Projednávání věci v zastupitelstvu zároveň ukázalo, které strany šíří v Litoměřicích současnou ruskou válečnou propagandu. Zastupitel za SPD Baudyš mluvil o sovětské okupaci ČSSR jako o ,bratrské pomoci‘, místostarosta Adámek za ANO, který dostal věc na starost, ji úmyslně dva roky zdržoval a obstruoval,“ říká člen iniciativy Tomáš Kábrt.
Připomněl i společné akce SPD a KSČM, které se u pomníku konaly, i plánovaný pochod a shromáždění celostátních proruských antisystémových sil.
„Naše iniciativa byla po celou dobu v dialogu se zastupiteli, paměťovými institucemi, tvůrci podoby parku a nadále bude spolupracovat s městem na realizaci přemístění. Zároveň pořádá přednášku s besedou dne 29. 4. na téma osudu našeho i obdobných pomníků. To vše jen potvrzuje východiska naší iniciativy a přispělo k rozhodnutí zastupitelstva o přemístění sochy do deponie v místních bývalých kasárnách,“ dodal Kábrt.
Podle starších čísel ministerstva obrany zůstává podobných pomníků po celém Česku kolem 1800.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
27 komentářů
posledni nacisti odesli z litomeric v noci z 8. na 9.5.1945.
takze 9.kvetna se obyvatele litomeric probudili do prvniho miroveho dne.
.
pak pred polednem priletely ve dvou vlnach bombardery rude armady, jejichz piloti – hrdinove sovetskeho svazu – litomerice bombardovali a zabili minimalne 20 lidi.
.
podobne to bylo napr. v Mlade Boleslavi, kterou soudruzi kremelsti generalove nechali prvni mirovy den bombardovat a zabili 400-500 lidi
.
a za to jim ceskoslovensti komunisti za ctvrtstoleti od techto masakru, kratce po okupaci v 1968, postavili pomniky
.
jsem zvedavej, jestli Ukrajinci budou letosni vojenskou prehlidku na rudem namesti bombardovat.
podle putina to je regulerni vojenskej cil
Jsem na živu, na světě, protože Oni zemřeli.
Zemřeli, ale ne kvůli vám. Do Československa přijeli vyhnat Němce, ne osvobodit Československo.
Jo, vážně ?
Oni zemřeli, protože stalin se paktoval s hitlerem, čímž zradil Československo, a totálně rozvrátil vlastní armádu.
Malecký ve stylu ideologických fanatiků 50. let, jen s opačným znaménkem, píše „sovětský voják, který jako hraniční kámen ruského impéria dohlíží už 50 let na školáky v rohu Jiráskových sadů v Litoměřicích“. Zkrátka podle takové ideologické plky na adresu památníků osvoboditelům, ať už americkým nebo sovětským, svědčí o nízké kultuře zapálených bojovníků za „nový“ obraz historie a historické paměti.
Jinými slovy, ideologický fanatik radomír šíří rusácké plky na úrovni základní školy. Tváří se jako zapálený bojovník ale to mu věří jen ten co žere seno.
škoda, že tyto pomníky nebyly odstraněny už v 90 letech. Za okupaci v roce 1968 se měl udělat něco jako audit a nechat případně pár pomníků, kde byli největší ztráty. Fakt je, že sem přijeli osvobozovat od fašistů, ale zároveň hned okupovat.
… trochu pomýlené v čase o cca 23 let. Máte zřejmě už jen „novou“ výuku naší minulosti – tedy správně už po „koudelkovsku“, který tvoří osnovy dějepisu (po svém)…
JInými slovy, historická fakta nejsou pomýlenému milovníku ocelových ptáků po chuti.
Posuďme…… a připomeňme si úsilí, krev, také smrt dalších 120 tisíc rudoarmějců, 30 tisíc Rumunů obětovaných v českém zájmu, a aby nezahynulo více jak 360 tis. Čechoslováků a nebyl naplněn německý, Hitlerův i Heydrichův plán ( dle jeho pražského projev z 2.10. 1941) na poněmčení našich předků a vymístění všech ostatních nevhodných mimo Českomoravskou kotlinu…. je to málo.
Plán je plán a plnění je něco jiného. Hitler plánoval ovládnutí celého světa, a kde skončil? Vy jste také velkohubě plánovali jednu pětiletku za druhou, a co jste z toho splnili?
to nebylo v ceskym zajmu, ale v ruskym imperialistickym zajmu
kdyby nas od nacistu nezbavila ruda armada, tak by nas osvobodila us army podobne, jako osvobodila zapadni a jizni evropu
a dnes bychom byli ekonomicky prinejmensim na urovni rakouska
.
v rusku vladne kult smrti – proto tak velky pocet obeti pri osvobozeni ceska – tolik obeti mela us army pri osvobozovani cele zapadni a jizni evropy od vylodeni na sicilii na zacatku leta 1943 – to do prvnich vojenskych operaci rude armady na uzemi ceska chybelo jeste rok a trictvrte
Dobře, tak tedy podle vás zemřelo 120 rudoarmějců a 30 tisíc Rumunů. Ale nebyly obětováni v zájmu českém, ale sovětském. Vyhnali sice Němce, ale vyměnili jednu okupaci za druhou. À propos on i Stalin plánoval po vítězství komunismu na světě přemístit Čechy a Slováky kamsi na Sibiř. Naštěstí nebylo Stalinovi dopřáno, aby tento svůj cíl dotáhl až dokonce.
Jasný dejte tam Banderu byl „hrdina“!
Kdyby jste znal dějinné souvislosti, tak byste věděl, že byl.
Pro příklad Bandera nelez hitlerovcům mezi půlky … na rozdíl od stalina.
je potreba vse predelat hlavne skutecnost!
Skutečnost, že nás russověti okupovali a paktovali se s hitlerem … ano to se spousta soudruhů snaží zamést pod koberec.
I nacisté odstraňovali sochy Tomáše Garriga Masaryka.
I komunisté. V Rudce u Kunštátu (je tam známá jeskyně s Blanickými rytíři) byla od téhož autora socha TGM. Jak se přiblížila okupace, tak ji místní rozřezali jak Abu Simbel a schovali. Po válce ji dali na místo, ale komunisté ji zničili definitivně, zůstaly tam jen boty.
Nacisté ty sochy T. G. Masaryka odstranili na šest let. Oni ale ty sochy T. G. Masaryka o několik let později odstraňovali i komunisté. Nejprve na dvacet let a když byly alespoň některé v roce 1968 obnoveny, tak po roce 1969 byly opět odstraňovány na dalších dvacet let.
Když jsem tudy jel naposledy, tak ještě u Hustopečí stál na katafalku ruský tank jako pomník na oslavu okupace v 68. Nevím jestli tam ještě straší.
Taková zvláštní situace, osvobodil nás 1. Ukrajinský front proto ty památníky ….
Ruda armada nahradila Hnedou armadu a zaujmula jeji misto.
Stockholmskym syndromem nemocny cesi chteji stale oslavovat sveho mucitele.
Tahnete vsichni do russacka.
No jo, právě proč dělat něco jednoduše, když to jde složitě. Tady možná připomenout poměrně rychlé a jednoduché řešení, které -ale to už je taky dávno, přijali po sametové revoluci v oněch nechvalně známých Karlových Varech.
Kdež se dokonce přimo před Gagarinovou kolonádou skvěla nepřehlédnutelná socha sovětského majora Gagarina, který měl zase jiné zásluhy o rozkvět sovětského zřízení).
Šlo to rychle, kolonádu přejmenovali, sochu naložili na auto a odvezli jí – Kdyby jí náhodou někdo nutně hledal, tak jí lze dohledat u místního letiště, Čiže – jí mohli skutečně vídat hlavně přilétavší sovětští návštěvníci města – z nichž někteří tam i zůstali. I když ani těch už tam tolik není – i pro ně jsou Vary – sice kapitalisticky drahé, ale současně postsocialisticky zaostalé
To už rovnou mohli zůstat doma..Ta socha už to nezachrání, ať stojí kdekoliv…
Oni snad Litoměřice osvobodili Američané? Připomínám, že Litoměřice již byly součástí III. říše, tudíž byly spíše dobyty. Jen blbec vidí věci osamoceně, nikoliv v souvislostech. To byly Němci, kdo nedodrželi podmínky kapitulace. Proto, pokud táhli Němci na Západ po 8.5.1945 není divu, že docházelo i k leteckým útokům na tyto konvoje. Nebýt Němců, nebyla by válka!! Nebýt Němců, nebyla by Jaltská konference. Nebýt Němců nebylo by potřeba dobývat/osvobozovat Litoměřice a útočit letadly. Obrazoborectví provádí pouze lůza, ve stávající době lepševická, rusofobní lůza. Hranice protektorátu byla u Liběchova. Je otázkou, kolik žilo v květnu 1945 v Litoměřicích Čechů.