Populist Jaromíra Soukupa: sliby vs. fakta. Říkejte mi „český Berlusconi“
Necítím se být ani Dalíkem, ani Tvrdíkem. Říkejte mi spíš Berlusconi, odpovídal Jaromír Soukup v červnu roku 2009 na otázky redaktorky MF DNES. Ve středu oznámil, že zakládá nové politické hnutí – List Jaromíra Soukupa. Cíl? Prý chránit české národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy.
Vezměme nejprve sliby, které majitel TV Barrandov se svém televizním vystoupení potenciálním voličům dal. Jde o snůšku argumentačních klamů, případně nesplnitelných nebo předem splněných populistických hesel.
„Byl jsem první, kdo u nás v republice otevřel téma oligarchů.”
Jistě, že ne. O tématu oligarchů se v Česku mluví vytrvale už řadu let. A to jak ve smyslu podnikatelů, kteří díky konexím v politice dokázali shromáždit obří majetky. Nebo jako o oligarších mediálních, tedy těch, kteří prosazují své zájmy prostřednictvím vlastních médií. Zdeněk Bakala koupil vydavatelství Economia v roce 2008, naplno tato debata propukla po roce 2013, kdy Agrofert Andreje Babiše vstoupil do Mafry. Mimochodem, mezi mediální oligarchy je samozřejmě třeba počítat i samotného Soukupa, k jehož vlivům na politiku se ještě dostaneme.
„Byl jsem to já, kdo jako první řekl premiérovi, že je třeba zdaňovat nadnárodní koncerny.”
Ale ne. Témata související s korporátními daněmi jsou zhruba od roku 2013 náplní jak evropské politiky, tak politiky domácí. Nositelem myšlenky na sektorové zdanění je hlavně ČSSD, která dokonce opatrnou zmínku vepsala do programového prohlášení Sobotkovy vlády. Andrej Babiš je odpůrcem jejího zavedení.
„Pojďme prosadit trestní odpovědnost politiků.”
Konkrétně by podle Soukupa měli být politici odpovědní za to, „že nám zdražují život”. Prý za nedostatek bytů, za drahé energie, za předražené účty za mobilní internet a telefon a tak podobně. Když pomineme zjevně populistický charakter takového prohlášení, je zde ještě praktická rovina. „Za to všechno mohou vždy konkrétní lidé a politici,” říká Soukup a má v tomto směru pravdu. Na trestní odpovědnost politiků samozřejmě pamatuje trestní zákoník, nejsou z odpovědnosti za spáchané (prokázané) zločiny nijak vyvázáni. Vedle toho je tu i odpovědnost za špatné úřední rozhodnutí, která bývá stále častěji vymáhána.
Druhá věc potom je, jak chce Soukup justici nařídit, aby politiky stíhala více nebo jinak. Šlo by o jasný zásah do její nezávislosti, v podmínkách právního státu nemožný.
Celkově slibované programové body hnutí List vypadají, jako by se mělo jmenovat spíš Populist.
V pozadí pádu vlády
Ke slibovanému tématu Soukup a politika: nikdy nestál stranou, a nejde jen o jeho angažmá v poslední době, kdy jeho pořady výrazně pomohly ve druhé kandidatuře prezidenta Miloše Zemana nebo v kampani SPD Tomia Okamury.
Před sněmovními volbami v roce 2006 Soukup pomáhal Straně zelených. Byl za to odměněn – po volbách jako člen vyjednávacího týmu odpovědný za ekonomickou část programu. Dokonce usedl na ministerstvo školství – na jaře 2007 jako náměstek zelené ministryně Dany Kuchtové odpovědný za veřejné zakázky a později i evropské dotace. Na ministerstvu skončil po půl roce spolu s Kuchtovou.
Související články
Tak trochu jiná televize: TV Barrandov slaví 10 let. Jaká byla v éře před Soukupem?
„Běžní občané“ Jaromíra Soukupa: hemžení extremistů, příznivců Zemana a Okamury
Topolánek po letech řekl, že možná jako jediný věděl, že jeho vláda padne. A roli v tom měla hrát i schůzka, kterou měl večer před hlasováním o nedůvěře právě se Soukupem.
„Pozval si mě nejspíš proto, že věděl, že mám v tom politickém mikrosvětě řadu vztahů, a určitě věděl, že mám hluboký vztah ke dvěma poslankyním, jejichž hlas byl důležitý,” řekl Soukup ve zmiňovaném rozhovoru z června 2009.
Následovala krátká kapitola Demokratické strany zelených. Poté, co byly rebelující zelené poslankyně ze strany vyloučeny, založily se Soukupem právě DSZ. Soukup byl z pozice místopředsedy strany a jako kandidát u toho, když strana v roce 2009 zcela propadla ve volbách do Evropského parlamentu.
Později Soukupova agentura Médea spolupracovala například s ČSSD, zajišťovala P.R. služby manželce předsedy ČSSD Petře Paroubkové nebo pomáhala s kampaní Věcí veřejných.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Nový ministerský předseda Evropské komise Jean-Claude J u n c k e r musí vysvětlit, jak je možné, že za jeho vlády vyrostl v Lucembursku daňový ráj. Podle uniklých dokumentů (LuxLeaks) si mělo až 300 nadnárodních firem domluvit s lucemburskými úřady daňové výhody, které jim přinesly miliardové úlevy. Někteří europoslanci požadují, aby šéf Komise Juncker svou funkci složil.
Bude nová Evropská komise efektivně bojovat proti daňovým rájům, když nyní vyšlo najevo, že se její předseda Jean-Claude Juncker coby lucemburský premiér a ministr financí přímo podílel na vzniku jednoho z nich? To je otázka, která minulý týden plnila stránky všech bruselských novin.
Jean-Claude Juncker, který stál v čele lucemburského kabinetu téměř dvě desetiletí (a před tím vykonával funkci ministra financí), ze své pozice připravil v Lucembursku takové podmínky, že tu v současné době daní nejméně 340 globálních firem a investičních fondů se skoro třemi bilióny eury v čistých aktivech.
Možnost uniknout vyšším daním v jiných státech (a dlouhé roky uplatňované bankovní tajemství podobné tomu švýcarskému) přilákalo do země tolik kapitálu, že se Lucemburčané stali hned za Katarem jedněmi z nejbohatších občanů světa.
Nadnárodní korporace neplatily skoro žádné daně
Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů zveřejnilo minulý týden dokumenty, které obsahují individuální daňové sazby pro nadnárodní společnosti jako je Apple, Amazon, IKEA nebo Deutsche Bank.
Světový průměr zdanění společností je kolem 20 %, jak ale ukazuje zpráva, v Lucemburku to mohlo být i 0,25 %. Smlouvy s lucemburskými úřady zprostředkovala poradenská a účetní společnost PricewaterhouseCoopers. Firmám tato praxe, která je v Lucembursku legální, přinesla miliardové úlevy na daních.
Podle mnohých europoslanců by předseda Evropské komise Juncker měl v reakci na uniklé dokumenty odstoupit. Jedná se podle nich o významný střet zájmů, který navíc snižuje důvěryhodnost celé Komise. Juncker se k celé záležitosti zatím odmítl vyjádřit.
2014
Přesně takhle vypadá fakenews… to že je považováno Lucembursko za daňový ráj velmi velmi dlouho. Lucembursko bylo daňovým rájem dávno před Junckersem a konec výhod i po tlaku EU a pana Junkerse (který se zavázal do práce Evropské komise nezasahovat, a také nezasahoval) nastal v roce 2014 / 2015. Takže tleskám, milý Tomáši Novotný, přemýšlej než něco budeš sdílet, přemýšlej než něčemu nebo někomu začneš věřit…. doufám, že je ti to dost trapné natolik, aby jsi s tím pro příště něco udělal.
https://www.podnikatel.cz/clanky/z-mapy-zmizi-dalsi-evropsky-danovy-raj-lucembursko-bude-pase/
Soukupovi už úplně hráblo.
zdravím p Havlíček a nejenom jemu ?????? věci je třeba vidět pozitivně, bude pokoj od bureše….snad budelíp siola
Nehráblo. Není takový pitomec, jak by se mohlo zdát. Správně usoudil, že je v ČR dostatek hlupáků, kteří mu mohou pomoci k vytčenému cíli. Jako „lepšočlověk“ se dívám na jeho „List J.S.“ s nadějí, že rozdrobí (naředí) ten blok Babiše, komunistů, SPD a části socanů. Eventualitu, že by dokázal zmámit dostatečný počet voličů, aby se stal prezidentem celkem vylučuji. Tedy pokud si demokraté najdou lepšího společného kandidáta, než byl „neotřískaný“, korektní pan Drahoš.
Z principu souhlasím – kromě zmínky o socanech, ti už jsou (bohužel) ze hry (přitom na ten jejich lehký populismus ještě budeme rádi vzpomínat). Malý český člověk dnes volí Babiše a ti ostřejší z nich SPD a komunisty. Soukup míří na ty ostřejší, takže Babišovi asi (bohužel) toho moc nepřebere (pokud se nezačne vždy před volbami mírnit). Takže pokud sestaví samostatnou kandidátku do evropských voleb, tak by mohl zařídit, že se do EP nedostanou SPD a komunisté, což by byla skvělá zpráva.
„Malý český člověk dnes volí Babiše a ti ostřejší z nich SPD a komunisty“. Všichni to říkají, ale koho volí „velký“ český člověk, to neříká nikdo. Máte šanci být první, Karle Novotný.
Stejně záslužné by bylo, kdybyste k o n k r e t n í m i fakty a případně citáty doložil, čím nám SPD (Okamura) škodí a čím by nám škodila v EP.
Konkretní popis škod způsobených současnou KSČM by také byl jistě vítán se zadostiučiněním a možná přímo s jásotem (příslušného publika).
Oskare, z Vašich komentářů je zcela jasné, že Vám realita a fakta nestačí.
SPD je populistická strana, která pod vedením jejího vlastníka a investora do politiky – Tomia Okamury nasála všechny rasisty, xefonoby, neonacisty i radikální komunisty do svých řad. Čím škodí, především bezbřehým šířením vlastních lží, fakenews AfD a fakenews pocházecích z Kremlu (často je to vlastně neoddělitelné).
KSČ M? Ta škodí naprostou neschopností relfexe ke zločinům komunismu… adorací moci oligarchů (proti kterým by se měla vymezovat z podstaty své existence) jak A.Babiše tak Putina. To jak se Falmer (Filip) shlédl v učení číňanů jak vládnou je sice děsivé, ale alespoň v kontextu adorace Stalinismu v jeho straně.
Kdo je malý český člověk? Každý kdo se tak cítí… ten který hledá oporu v politicích a není ochotný stát si za svým názorem, dílem či svobodou a potřebuje populistu, který za něj vše vyřeší, a proto jej i volí jako svého zástupce… Jste také malý český člověk, nebo se cítíte být svobodnou a nezávislou bytostí, která ctí demokratický právní stát?
Nicméně vzhledem k tomu, že je předem dán velice nepatrný počet českých europoslanců v poměru ke všem ostatním z EU ( a to zejména velkých států), tak se vůbec nedá mluvit o nějakém vlivu těch těch či oněch zvolených. Spíše jde – čistě o velice lukrativní politické trafiky.
Mimochodem, nikoliv „socani mimo hru“.. Socani jsou (a vlastní vinou) mimo hru jako velká samostatná strana která by kdy mohla sama řídit stát.
Ovšem jako ministranička která s bídou překročí 5 procent, by se mohla Babišovi (ale i někomu jinému) pro dosažení koaliční většiny vždycky hodit. :)))
Doufam, ze Soukup do toho pujde naplno. Ceska politika je spise tragicka zalezitost a trocha komiky bude jiste prospesna. Nemam silu ani odvahu si jeho projevy poustet, ale doufam, ze slibi zavrit Kalouska, nulovou dan na pivo coby narodni napoj, zakaze muslimske migranty (at uz to znamena cokoliv), zrusi socialni davky pro Romy, znarodni cirkevni majetek a rozjede Czechxit. A jestli ne, tak je u mne mrtvej Homolka.
Ve výčtu politických aktivit chybí, ze podporoval a a dělal kampaň pro prezidentského kandidáta Jan Fischera, což veřejne tento “čestný chlap, který nesnáší korupci” dementoval. Je to k bliti.
Je to paráda. Jaroslav Soukup bude skvělý politik.
Už se na to těšíme. Celá naše rodina.
Danieli zdravím vás, a vyřiďte pozdravení i celé rodině.
Soukup na Hrad to bude prezident. Také se už těším na nedělní hovory Soukupa s prezidentem. Doufám, že bude měnit i hlas, aby se v tom vyznal rozhlasový posluchač budoucího státního rozhlasu. Televizní divák to bude mít usnadněné, pan prezident Soukup si zajisté navlékne rukavici s maňáskem moderátora, iluze bude dokonalá. Bude úžasné, to sledovat z emigrace.
Slunce v duši přátelé.
Zřejmě z toho příspěvku nevyzněl zřetelněji sarkasmus a ironie. Samozřejmě je to komedie. I takoví šašci se stávají politiky. Máme jich plný parlament a jeden šašek sedí i na hradě 😂
Ve skutečnosti, ten požadavek pana Soukupa „..prosadit (skutečnou) trestní odpovědnost politiků.
vůbec není populistický ani špatný..
Protože, když půjdeme do reálných případů, tak zjistíme že ta proklamovaná nezávislost justice na politicích se stejně nedodržuje. I třeba v těch naprosto viditelných případech. Už třeba v tom že součástí justice jsou i státní zastupitelství, které jsou dnes naopak pod silnou novinářskou (i zde na HP) i politickou (ze stran opozice) kritikou, že pracují v případech obviňovaných politiků na „něčí“ politickou objednávku.
Ovšem – i když půjdeme k jiným starším případům, zjistíme že tonu tak bylo -i za minulých politiků. Třeba že v roce 2011 byl politicky protlačen vznik dalšího orgánu – skutečně kontrolujícím policii – GIBS, která se poměrně brzo „proslavila“ svou spoluprací na politicky řízené likvidaci policejního prezidenta Lessyho,.
Ovšem, i když půjdeme do případů politiků, které už projednávaly soudy. zjistíme i v nich řadu kontroverzních postupů, které nasvědčují přímo na různé politické vlivy. Přičemž je třeba vzít na vědomí a je to tedy vidět i v závěrečných rozsudcích (po řadě let justičních průtahů), není jejich účelem a tedy ani „právním výsledkem“ politika odsoudit (pokud je bezpochyby vinen) či zbavit obvinění (pokud je nevinen) – leč hlavně jej během té dlouhé doby justičního řízení veřejně zdiskreditovat a politicky zničit.
Tudíž – v tomto gardu zase nejsou požadavky pana Soukupa nijak extrémní, či populistické – spíše by mělo být obsahem dosti široké i společenské debaty, jak tuto dodatečnou kontrolu trestní zodpovědnosti současně zavést – ale současně jí neponechat pod /a to ani neoficiální) kontrolou politiků jiných.. :)))))))
Má někdo takový nápad, aniž by riskoval že tím bude označen za velezrádce nebo populistu?
Další kůň na scéně, ze stáje Prognostického ústavu.