Popularita Vladimira Putina i Ruska je ve světě nízká. Nejméně ho mají rádi Poláci
V Rusku si Vladimir Putin podle průzkumů udržuje vysokou popularitu, ve světě je to ale přesně naopak.
Údaje přinesl americká výzkumná agentura Pew Research Center. Do výběru zemí se Česká republika nevešla. Regionálně nám nejbližší Polsko však z průzkumu vyšlo jako k Rusku nejvíce ostražitá země.
Naopak nejvstřícněji se ve čtyřicítce vybraných zemí (zastoupen je v průzkumu rovnoměrně každý kontinent) k ruskému prezidentovi staví Vietnam. Nadpoloviční většinu pozitivních hlasů získalo Rusko už jen v Ghaně (56 %) a v Číně (51 %).
Zatímco v případě Polska hrají roli zejména historické souvislosti a zkušenosti, v případě Jordánsko (kde se k Rusku staví negativně 80 % lidí) má vliv především současná podpora Ruska režimu syrského prezidenta Bašára Asada.
Protiruský sentiment silně převládá i v Izraeli (74%), Japonsku (73%), v Německu (70%) a ve Francii (70%).
Vztahy k Rusku jsou převážně negativní
Průzkum probíhal letos v květnu ve 40 zemích světa celkem mezi 45 435 respondenty.
Takto hodnotí Vladimira Putina sami Rusové – podle průzkumu společnosti Gallup
Zatímco pro Evropu jsou nyní vztahy s Ruskem mimořádně citlivé a jsou součástí dennodenní zpravodajské agendy, v řadě zemí světa Rusko naopak téma vůbec není. Podle průzkumu Pew Research nemá žádný názor na Rusko více než polovina lidí v Pákistánu, Indii, Tanzánii, Senegalu, Burkině Faso, Argentině a v Peru.
Zajímavý je pohled na to, jaks e v čase vyvíjí pohled lidí v USA na Rusko a Rusů na Spojené státy. Pozitivní vnímání v obou zemích po mírném nárůstu výrazně kleslo. V roce 2013 bralo USA pozitivně 51 % Rusů, dnes je to jen 15 %.
Jak se vzájemně vnímají USA a Rusko
Pozornost zaslouží i vztah Němců a Rusů. Pokles pozitivního vnímání Ruska přišel už před začátkem bojů na východní Ukrajině. V roce 2010 vnímala Rusko příznivě polovina Němců, v roce 2014 počet klesl na 19 %, ale letos výrazně stoupl na 27 %.
Vzájemné vnímání mezi Ruskem a Německem
se zhrošilo už před začátkem bojů na Ukrajině
Vztah mezi Ruskem a Čínou byl dlouho v podstatě setrvalý, převažovalo vzájemné pozitivní hodnocení. Nyní se ale nůžky rozevřely. Čínu vnímá pozitivně 79 % Rusů, vztah Číňanů k Rusku se ale zhoršil (51 % kladných hlasů).
Čínsko-ruské vnímání se mění
Pro ruského prezidenta Vladimíra Putina dopadly výsledky ještě hůře než pro samotné Rusko. Nejkritičtěji vidí Putina Španělé, Poláci, Francouzi a Ukrajinci. Nejvyšší pochopení pro ruského prezidenta mají naopak Vietnamci a daleko za nimi Číňané.
K Putinovi je nejkritičtější Evropa, největší rozptyl názorů vykazují země v Asii, Africe a Latinské Americe.
V tom však svou roli hraje fakt, že v řadě zemí v Asii a Africe lidé na Putina nemají žádný názor – 56 % lidí v Pákistánu, 52 % v Etiopii či 49 % lidí v Indii.
Nízká důvěra v Putina
Průzkum americké společnosti nabízí i srovnání ve vnímání amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho ruského porotějšku Vladimira Putina. Respektive ukazuje „přesvědčení, že se ve vztahu k světovým otázkám zachovají správně“.
Veřejnost ve všech regionech má vyšší
důvěru v Obamu než v Putina
A zde je srovnání toho, jak se vyvíjí důvěra Rusů v amerického prezidenta (respektive v americké prezidenty Bushe a Obamu) a důvěra Američanů ve Vladimira Putina.
Americká důvěra v Putina nízká,
ruská důlvěru v Obamu ještě nižší
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Ruský ministr Lavrov jako postavička z komiksu: bez titulků ho chápat nejde
Cesta Rusů do Evropy? Nejčastěji přes Itálii a Francii. Česko je přísné
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Chybí mi tam vnímání Putina Ruskem (Rusy). Což je dle mého velmi důležité – jak vládu hodnotí především ti občané, kterým vláda vládne.
A taky jaké jsou to počty lidí, asi nebude zrovna fér ukazovat v jednm grafu Burkinu Faso a Čínu či Indii….
No a taky ta otázka….je dost zavádějící.
Který asi politik je veřejností vnímán, že v zahraniční politice postupuje správně ?
Nicméně dovedu si představit, že daný úkol byl splněn – Putin vychází coby značně neoblíben (například Peruanci, Pakistanci či Jordánci).
:-()
Vy jste expert na mezinárodní průzkumy veřejného mínění? Řekl bych, že Pew Research Center asi ví, co dělá a nedívá se na to z centrálně-evropského pohledu. Nicméně průzkum společnosti Gallup, jak Putina vidí sami Rusové je v textu doplněn.
Ani ne.
Jsem ale tak trochu expertem na ironizování hloupých otázek.
Pew Research jistě MOC DOBŘE VÍ, CO DĚLÁ, to jste trefil moc dobře. Jednička s hvězdičkou.
Ale ještě více a lépe to vědí ti, kteří si takové průzkumy platí. Což je ale pochopitelné – nikdo nemá peněz na vyhazování.
Hezký den, jdu k vodě.
Tak pozor na americké imperialisty.
Vy s nima máte nějaké zkušenosti ?
Tak o nich někdy něco napište – něco, co je trochu i z Vaší vlastní hlavy.
Stačilo mi, co mi o nich hustili do hlavy na základní škole. Mám napsat třeba něco o chemtrails, nebo že Windows jsou vlastně špionážní programy, nebo že Facebook vymyslela CIA? To jste asi na špatném webu.
Také nemám rád Putina. A to se mě na to nikdo neptal (nu což) a ani mi za to nikdo (bohužel) neplatí. Popularitu Putina v Rusku docela chápu. Prostá občan vidí, že on je pořád ve stejné bryndě a někdo jiný (oligarchové a mafiáni) má nepředstavitelný majetek. Pokud někdo (Putin) proti některým z nich zasáhne a jejich majetek či moc omezí, získá si popularitu průměrně závistivého občana. Věřím, že i u nás by podobný „šikula“ získal ve volbách hodně hlasů.
dík..Že něco západ dělá špatně, je vidět z toho, že přesto jaký je to amater a vše se mu sype pod rukama, obdivuje ho pořád dost lidí z nejbohatší desetiny světa
Proč má fanklub pana Putina na Západě 10 – 30% populace, nemusí to nutně být známka něčeho shnilého ve státě XYZ. Nevěříme všichni ve stejného Boha a nemusíme být všichni komunisti, abychom věděli, že naši chudí by neměli být zase tak moc chudí. Spíše by bylo divné, kdyby neměl na Západě žádné příznivce. Pořád si ještě říkáme „svobodná společnost“, tak bychom mohli vědět, co je svoboda projevu a kde začíná cenzura, co je politický program a co populismus (a k čemu v minulosti vedl).
Robert Břešťan napsal – dne 12.8.2015
Stačilo mi, co mi o nich hustili do hlavy na základní škole. Mám napsat třeba něco o chemtrails, nebo že Windows jsou vlastně špionážní programy, nebo že Facebook vymyslela CIA? To jste asi na špatném webu.
————–
Pište si co chcete, máme svobodu.
Nepodsunujte mi stále ty své bludy – že jsou mými bludy.
Já nemám s Vašim cenzurním (zrušil jste mi právo na odpověď, proto reaguji zde) mozkem nic společného.
Hezký den, chce to trošku zklidnit hormony…asi.
Děkuji za vaši blahosklonnost. Nevím, co myslíte „zrušeným právem na odpověď“. Výkřiky o cenzuře jsou jinak už dost unavující.
Dobrý den,
nemáte ty závěry popsané v některých místech opačně?
viz
Vztah mezi Ruskem a Čínou byl dlouho v podstatě setrvalý, převažovalo vzájemné pozitivní hodnocení. Nyní se ale nůžky rozevřely. Rusko vnímá pozitivně 79 % Číňanů, vztah Rusů k Číně se ale zhoršil (51 % kladných hlasů).
přitom graf ukazuje to (i zdrojový článek), že 79% RUSŮ vnímá Čínu pozitivně a pouze 51% Číňanů Rusy 😉
Stejně chybně máte popsaný i vztah Ruska a Německa .-) kde polovina odstavce je v pořádku a konec už máte zase otočený…
Díky za upozornění. Mea culpa.
nemáte vůbec zač 🙂 díky za podobné články…
Souhlasím s českým maloměšťákem, že nejdůležitější je, jak Putina vnímá jeho národ. A nepřekvapuje mne, že p. Břešťan to vidí jinak. Musel ve škole hrozně trpět, když musel poslouchat překroucené „pravdy“, ale mohu ho ujistit, že to nám lezlo na nervy všem. O to víc mne deptají pokrouceniny současné, kdy už nám velký bratr na záda nedýchá. Nebo dýchá? Z druhé strany?
A to víte, že funí. Rozdíl je však v tom, že náš Big Brother (BB) má jisté demokratické pojistky. Primárně (alespoň doufám) slouží politikům, kteří budou hnáni ke zodpovědnosti, když někde něco bouchne – a jak to, že proti tomu nikdo nic nedělal. A když se delší dobu nic neděje, převáží ve společnosti nálada, že BB je až moc zvědavý a že by bylo dobré jeho moc omezit. Vážný problém bychom měli, kdyby BB sám kladl nálože, aby zdůvodnil svoji existenci. Ať žije paranoia.
S popularitou pana Putina je to jako s popularitou našeho prezidenta. Nikoho nechci urazit ale jsou to prezidenti pro politicky primitivnější občany. Pan Putin jen nikomu neleze do zadku a proto jsou na něho Rusové hrdi.