Političtí marketéři – obchodníci s naší pozorností. Česko coby pokusná laboratoř informační války
VIDEO. Česká republika se v hybridní válce vedené Ruskem stala jakýmsi pokusným králíkem, je přesvědčena bývalá novinářka a autorka knihy Průmysl lží Alexandra Alvarová. Předloňská kampaň před zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem podle ní až nápadně připomínala české prezidentské volby v roce 2013.
„Stejný přístup, stejné rozdělování skupin, navzájem se nenávidějící tábory. Stejné rozfoukávání ohně a přidávání polínek pod kotel na obou stranách, stejné zneužívání informačních technologií, využívání stejných argumentů. ‚Whataboutismus‘, takové ty boční argumentační techniky, naprostá ignorance racionální argumentace, vyvolávání skandálů, používání vulgarismů v kampani, úplná rezignace na estetický, racionální a morální aspekt kampaně,“ vypočítává v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Jediný způsob, jak může stát ohlídat zneužívání politického marketingu ve formě hybridní zbraně, je podle Alvarové uvědomit si, že jsme přešli do novodobé formy válčení, ve které se nestřílí, neposílají tanky a vojáci.
Vlády, které tohle nebezpečí berou vážně, by měly spolupracovat s odborníky v humanitních vědách. Informační válka se totiž neobejde bez historiků, psychologů, sociologů, bez lidí, kteří ovládají matematiku a teorii her, či bez lidí, kteří ovládají algoritmy sociálních sítí a jsou schopní s nimi aktivně pracovat.
České republice také podle Alvarové téměř úplně chybí zformovaná tzv. strategická komunikace coby součást vojenské doktríny moderní války.
JAK FUNGUJE „OBCHOD S POZORNOSTÍ“ V SOUČASNÉM POLITICKÉM MARKETINGU?
Podívejte se na VIDEO v náhledu článku
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
12 komentářů
To video krásně vystihuje, jak Je to pro občany matoucí systém. Média prodávají reklamu a aby ji prodala, tak k tomu přidají i nějaký ten jakože obsah. Ten obsah ale nesmí odradit inzerenty, protože bez peněz se fungovat nedá. Dokonce už existuje nějaká iniciativa, která se snaží blokovat reklamu na opozičních médiích, která jdou proti válečné propagandě a tato média se označují za nepřátelská. Je to morálně logické, protože pokud jdete proti válce, tak vlastně podporujete nepřítele a nedává žádný smysl, aby vás korporát financoval skrze reklamu. Problém Západu je už v samotných principech a byznys přístupu ke světu.
zatímco na východě louskají šváby…
Víte ono je to ještě horší, protože tištěná zpravodajská média se už dnes neuživí ani s reklamou. Většinou už potřebují nějakého bohatého vlastníka, donátora, který jejich činnost bude štědře dotovat – a za to mu poskytnou široký prostor pro prezentaci jeho názorů.
A pokud jde o válečnou propagandu, řekl bych že zrovna o globální jadernou válku mezi sebou nestoji, ani Západ ani Rusko…Takže tím bude míněni asi něco jiného
Právě, tištěná média hynou, neuživí se a internetová média mají tu nevýhodu, že jim čtenáři furt píší něco do diskuzí. Pardon, samozřejmě ne čtenáři, ale trollové z ruského trolícího centra kdesi v Pítěru.
Sice paní Engelová má v mnohém pravdu, dokonce i s upozorněním na prezidentské volby u nás v roce 2013.
Jenomže – to co už nedořekne, ale lze si to snadno dohledat, že tyto způsoby ovlivňování používaly už tehdy volební týmy řady různých kanditátů. Viz třeba
https://technet.idnes.cz/internet-volby-prezidenta-d03-/sw_internet.aspx?c=A130112_184201_sw_internet_pka
s výstižným nadpisem „..Za úspěch Schwarzenberga mohou sociální sítě. Karla je plný Facebook!..
Z těch to i dalších článků té doby se dá zjistit že nejvíce touto cestou agitovaly týmy pana Schwarzenberga (sic) a pana Franze. Vzhledem k tomu že Franz skončil v prvním kole se 6 procenty a Schwarzenberg ve druhém prohrál na body se Zemanem. je vidět že tyto technologie samotné o sobě tak samospasitelné – ale ani státu nebezpečné nejsou..
Mimochodem, jestli si dovolím ještě jednu poznámečku – zrovna nyní jsem na Lupa.cz dočetl zajímavou informaci.
„Česká televize na konci března zrušila zpravodajsko-publicistický pořad @online, který se věnoval technologiím a internetu. “
Tak jak potom chcete bojovat proti hybridní informační válce, když veřejnoprávní televize zrušila jediný odborný pořad který se tomu mohl odborně a pravidelně věnovat. To si snad někdo myslí že stačí primitivní propaganda ve stylu „na internetu jsou ruští špijoni“, nebo co?
Hmmmm….. Dobra, vcelku jassne recene A. O nicem, co bylo ve videu nepochybuji. To se dozajista deje a nedelam si iluze, ze ovlivnovani a propagasnda prichazi jen z nedemokratickych statu, jak bylo ve videu receno. Nejsem naivka a davam si dost prace hledat a overovat informace ve vice zdrojich. Zatim mi to vychazi tak, ze z vychodu prichazi fake news, a ze zapadu zase podezrele korektni ticho. Ale co mi ve videu schazi , tak je to nezbytne B. Drive se uzemi tanky skutecne dobylo. Dejme tomu, ze pomoci propagandy se v nejake zemi instaluje ten pro nas vyhodny rezim. To je prosim cil ? Anebo je cilem jeste neco dalsiho ? A co ? Prosim o doplneni techto kroku B, C atd.
Tak ono úplně stačí poukázat jako příklad náš rok 1948, kdy nás Rusové nedobyli, ale stejně se tu zavedla komunistická správa. zkusím to popsat, řekněme na příkladu toho ruského vlivu.
bod A) – Podaří se zvolit nějakou „příhodnou “ proruskou vládu
bod B) – Tato vláda si dosadí svoje lidi do vedení všech státních institucí (od justice přes finance, průmysl..). Ti zase udělají čistky níže
bod C) – tato vláda a přestane dodržovat platné ústavní i jiné zákony,protože už není nikdo (viz bod B). kdo by jí v tom bránil. Může dát – laicky řečeno, zavřít koho chce, a sebrat mu taky co chce.
bod D) – tato vláda změní ústavní zákony – dejme tomu zruší svobodné volby, svobodu projevu názoru, shromaždování, atd.
bod E) – tato vláda vyhlásí naše vystoupení z NATO a EU a naopak nějakou formu spojenectví s Ruskem.
Ano – státi se to vyjímečně může, bohužel..Ale že k tomu dojít může, viním spíše dost hluboké a dlouhodobé nedostatky v demokracii našeho státu Takové rozsáhlé pravomoce by nikdy vláda mít neměla, a naopak ostatní ústavní instituce by jí v tom měly ze svých pravomocí tvrdě bránit. Jistě, to co dnes dělá Babiš už je v mnoha věcech na hraně , ale když se podíváte už třeba na vládu Nečas – Kalousek, zjistíte že už tehdy se děly věci, které vláda dělat nesmí. Třeba vyhození policejního prezidenta Lessyho (což zákon vládě zakazuje), vpád vojenské policie se samopaly do prostor veřejnoprávní televize, btw uplácení poslanců taky trestní zákoník zakazuje a podobne…
Ano, to je vsechno pravda, tomu samozrejme rozumim a muze k tomu tato hybridni valka smerovat. Souhlas. Ja jen, ze pri opravdove valce s tanky usedne treba Putin na prazsky Hrad. Zavlaje tam ruska vlajka. Do zeme se pristehuje ruska verchuska. Mesta se prejmenuji. Ve skolach se bude ucit rusky a na mape sveta utvar zvany Ceska republika nebude. Proste jen jsem chtel ukazat a vzbudit diskuzi o te vete ve videu, ze je zbytecne vest valky tanky, kdyz na to mame trolly a hybridni valku. Proste, vysledky nejsou stejne. Opravdovy valecnik a dobyvatel by mel touzit sedet na tom dobytem Hrade. Takhle tam muze byt pouze v zastoupeni, coz je slaba nahrazka ….. Ale ano, je to zacatek a lepsi nez nic.
Ano hlídací pes má pravdu za vším stojí peníze a kde, že je jich nejvíce ? Nedemokratické státy či jak bylo řečeno nebo i IS manipulují se svým obyvatelstvem!
Pak se ale dozvídáme, že Česko je v tomto směru laboratoří.
Ale největší předvolební cirkus se odehrává v nejdemokratičtějším státě, kde si můžeš vybrat mezi dvěmi stranami ale ani jedna není levicová. A je to!
S tím argumentem „.. v nejdemokratičtějším státě, kde si můžeš vybrat mezi dvěmi stranami ale ani jedna není levicová sice máte postřeh, ale vysvětlení je složitější, vychází už historicky z toho, že USA je určitý konzervatismus, kdy si prakticky zachovávají politický systém od svého založení před 200 sty lety…(v Evropě nevídané). Tehdy zkrátka levicové strany neexistovaly. Nikde.
Ve skutečnosti v USA i jiné než ty dvě hlavní strany existují a volit je můžete (i levicové). Ale nemají prakticky žádný politický vliv..
Ovšem velice zajímavé vysvětlení je podané na
https://cs.wikipedia.org pod heslem Stranický systém Spojených států amerických, kde se píše, cituji “
Při vzniku nové republiky Spojených států amerických se v předvečer 19. století zrodily i první politické strany, které však nepředstavovaly strany dnešního typu. Jednalo se spíše o úzké politické elity, které se rozdílně vyjadřovaly ke státoprávním a zahraničněpolitickým záležitostem. ….Ve dvacátých letech 19. století, neúspěšný kandidát na prezidenta USA Andrew Jackson .. učinil rozhodnutí, že pro příští volby se musí co nejlépe připravit. Ve státech Unie tak začal zakládat organizace nové politické strany, která mu měla pomoci do křesla prezidenta..““ Doporučuji si přečíst celý ten článek. Neboli – i vzhledem k obsahu tohoto článku přestalo jít už v počátcích USA o čistou demokracii v zájmu voličů, ale o uměle zakládané kampaně vedoucí k získání moci..
Ostatně, pokud hovoříme o levici, pravici, je zřejmé že americká Demokratická strana je vlastně levicová, hlásicí se tradičně k sociálnímu liberalismu a progresivismu…
No, dnes je to de facto jedna establishmentová státostrana, se dvěma frakcemi. Levicový volič sice může na protest volit Demokraty, ale ve skutečnosti si vlastně stále volí ten korporátně fašistický dvojblok Rep-Dem.