Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Printscreen Česká televize
Printscreen Česká televize,

Politický marketing podle Babiše (a Prchala): hlavně stručně, jasně a lidově

Promyšlený marketing bez servítků a důraz spíše na emoce než na rozum – trend, který v poslední době vévodí volebním kampaním po celém světě. Dovoleno je vše, účel světí prostředky.

Andrej Babiš Andreje Babiše cé zet nepotřebuje. Tedy – řeč je o doméně andrejbabis.cz, která je už několik let stále a marně na prodej.

Doménu andrejbabis.cz vlastní spekulant ze Slovenska, který se ji marně snaží v nejvyšší nabídce prodat již několik let,“ říká Karel Komínek z Institutu politického marketingu.

V září 2013 majitel kupříkladu napřímo kontaktoval Víta Bártu (lídra někdejší strany Věci veřejné) a doménu mu nabízel za 200 tisíc eur. Tahle sázka na snadný výdělek ale podle všeho nevyjde.

Bez webu andrejbabis.cz se Andrej Babiš pohodlně obejde. Neobejde se bez týmu, který dbá na jeho image, styl komunikace s voliči, hesla, výkřiky a debaty s občany. Podstatný je hlavně dojem, který zanechá.

Babiš s voliči komunikuje buď tváří v tvář na akcích po celé zemi nebo skrze své „čau-lidi-marketéry“ na sociálních sítích Facebook a Twitter.

Jsem jeden z vás

Trend současného PR je být jako oni. Jako obyčejní lidé,“ říká marketingový expert Karel Křivan, který se podílel a podílí na několika politických kampaních.

Jakkoli je to u miliardáře (toho času s majetkem zaparkovaným ve svěřenských fondech) poněkud překvapivé, tohle zadání Andrej Babiš splnit umí, do značné míry i díky své nedokonalé češtině a ochotě pravidelně záplavu slov prokládat vulgarismy. Lidu se to líbí. 


Podpořte nezávislou žurnalistiku.

Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Text je aktualizovanou ukázkou z této publikace. 


Babišovi je ale lidovost zjevně blízká; jeho okolí jej muselo naopak spíše krotit, aby toho nepovídal až tak moc a do svých výroků (zejména na témata typu korunové dluhopisy či Čapí hnízdo) se stále více nezaplétal.

K tomu selfíčka, uvolněné fotky, sny o lepším Česku a výroky o prohnilé politice – navzdory tomu, že on sám je aktivním politikem už pátým rokem.

V hlavní roli jsou emoce, pocity a nálady, na racionální uvažování není čas, chuť ani prostor. Když závažná témata z ekonomiky, zdravotnictví, školství, dopravní infrastruktury, tak třeba v podobě slibů o rostoucích platech nebo připojení podpisu pod petici za obchvat České Lípy.

Obsah lze zredukovat to několika stále se opakujících tezí, jež jsou v rámci permanentní kampaně vidět na plakátech po celé republice.

Podobně triviálně Babiš „vysvětluje“ své kauzy – již zlidovělými výkřiky „je to kampaň, účelovka“.

Politika je svinstvo!

Babiš zdaleka není jediný politik, jemuž sázka na lidovost, přímou komunikaci a jednoduchá hesla vychází. Lidé – zdaleka nejen v Česku – na to slyší a jak se ukázalo u posledních parlamentních voleb, odvracejí se od tradičních politických stran a volí strany typu ANO, SPD nebo Piráti.  

Podle profesora filozofie práva na Waleské univerzitě Jiřího Přibáně je za tím do značné míry kulturní tradice a předsudky.

Když je stále populární představa, že je politika svinstvo, nemůžeme se divit, že si politici dovolí nazývat protivníky sviněmi. V demokracii totiž platí jedno pravidlo, že totiž politici jsou obrazem svých voličů,“ řekl Přibáň před časem v rozhovoru pro Právo.

Babiš na své image pracuje průběžně. Jak známo, má ve svém týmu marketingového experta Marka Prchala, Marka Hanče, mluvčí Lucii Kubovičovou, pohled zvenčí dodává Čechoameričan Alexander Braun.

„Všichni říkají, že jsem produkt marketingu, ale my tady s Márou, panem Prchalem, víme, že to tak není,“ řekl Babiš po vítězných volbách poněkud nelogicky, když zval na pódium právě svého marketingového guru. Jejich vztah poté stvrdil polibkem na čelo a dodal: „To je on, génius sociálních sítí.“

Na českém premiérovi (toho času trestně stíhaném muži se zápisem „v knize hříchů“ StB a aktuálně chystajícím vládu s podporou komunistů) se i díky „Márovi“ potvrzuje, že s rozmachem sociálních sítí se s voliči dá komunikovat účinně: lépe, rychleji, přímo i bez velkých nároků na fakta. A že to funguje. Babiš je stále nejpopulárnější český politik (i když jím byl svého času například i Stanislav Gross či Jiří Paroubek). 

Kreativní práce s pravdou

Nelze se samozřejmě tvářit, že „kreativní práci s pravdou“, nesoulad mezi slovy a činy a komunikaci zaměřenou na emoce vynalezli pánové Donald Trump, Andrej Babiš nebo Nigel Farage s kampaní pro brexit, respektive jejich spin doktoři.

Kupříkladu slavná věta tehdy nově zvoleného premiéra Vladimíra Špidly, když byl konfrontován s předvolebními sliby „Naše sliby nebyly v souladu s ekonomickou realitou“ je již 15 let stará.

Do dějin politického marketingu pak vstoupila i finální podpásovka z prezidentské kampaně v roce 2013 – celostránkový inzerát v deníku Blesk, který těsně před druhým kolem prezidentské volby varoval před volbou Schwarzenberga. S tím, že „kandidát děkuje za podporu zástupci sudetských Němců Berndu Posseltovi a že považuje Benešovy dekrety za neplatné“.

Inzerát podal pražský advokát Vladimír Zavadil, před rokem 1989 důstojník StB. „Je to svinstvo,“ reagoval tehdy Schwarzenberg.

Na podobné svinstvo si ale v kampaních chtě nechtě zvykají voliči na celém světě. A zdá se, že jim předvolební lži zas tak nevadí. Hlavně pokud vyhovují jejich světonázoru.

Ukazuje se, že významná část veřejnosti volí změnu, ať to znamená cokoli. Volí protestně, nedomýšlí důsledky; někdo touží po vládě tvrdé ruky, jiný má pocit, že demokracie se přežila, jiný, že hrozby a rizika převažují nad jistotami, věří ve zkratkovité a rychlé řešení, nevěří okoukaným politickým tvářím a chce nové.

Politické strany, nová hnutí a jejich marketéři tomu jdou naproti. Pokud by zůstalo jen u rétoriky, bylo by to vlastně ještě docela dobré.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Zase ho vykoupali na ČT v pořadu 168 hodin ….slibotechna jedna….a on se diví, že zdravotníci chtějí protestovať?

 2. Kain Václav napsal:

  Schwarzenberg ale prohlásil veřejně,že by dneska Beneš stál před soudním tribunálem za to co udělal.A to mu zlomilo vaz.Jeho poradci jenom obrátili oči v sloup.

 3. PM napsal:

  Děkuji Prchalovi za naše děti, a vnoučata. Prchal je borec, čest práci, a mnoho úspěchů při budování lepších zítřků. Ať žije Babiš! Už nikdy se nebude krást, strana a vláda to zařídí.
  Mám tři dotazy:
  1). Má pan Prchal nějaké skutečné přátele, nebo si je kupuje?
  2). Proč schopní ztrácejí morálku?
  3). Čím si to pan Prchal osobně ospravedlňuje?
  Ten člověk přece musí vědět, co činí, on je za vodou, ale co ti chudáci, kteří toho estébáka chtějí i nadále volit.

  • Jan napsal:

   Také mne zajímá, zda ti mladí marketingoví guruové (raději bych napsal prostituti či kolaboranti) mají klidné spaní a zda jim prachy co mají za svou „práci“ voní. A také jak se o jimi honorovaných objektech vyjadřují v soukromí… (možná se raději nevyjadřují vůbec)

  • Amper77 napsal:

   Někde na netu je Prchalova přednáška, kde se jeden student promluvil o morálce. Vysmál se mu.

 4. Jaroslav Novotný napsal:

  Pan Prchal a další estébákovi marketéři by měli být souzeni za kolaboraci a vlastizradu,nezapomenme ta jména.Za peníze dotačního podvodníka oblbuji staré lidi,jaký je rozdíl mezi Prchalem a šmejdy,kteří na akcích prodávaji důchodcům bezcenné zboží za celoživotní úspory?Asi v tom,že Prchal to dělá ve větším a stojí to peníze další lidi okolo

 5. petph napsal:

  To je ale dost smutné,..jak se kvůli pár nechtěným politiickým oponentům mají bořit dlouhodobé demokratické principy. Není přece samo o sobě špatné ani nedemokratické, že někteří politici „sází na lidovost, a přímou komunikaci s voliči“….Když přece mají zastupovat jejich zájmy – jak říká Ústava „dle nejlepšího vědomí a svědomí:. A dokonce – ale myslel jsem že i to se ví, stát proplácí těm poslancům kancelář v jejich volebním obvodu, kde by dokonce měli být (v nějakém čase) svým voličům k dispozici. Jakož i řadu proplácených či paušálních výdajů k platu určených právě k cestování a komunikaci. Stejně jako že „hlasování ve sněmovně“ trvá jen část měsíce čili ten zbytek by měl poslanec trávit „jinou poslaneckou prací“, tedy mj i komunikaci se svými voliči (v různých formách, třeba s jejich zástupci, svazy a pod..)..
  Jestli to dosavadní demokratické strany v předchozích vládách zanedbávaly, a prostě platilo „co si odhlasuje poslanecká koaliční 101čka na befel vládní pětky či sedmičky, ať se to lidem nelíbí, a bavit se s lidmi nemusí… pak dopadly jak dopadly a je zbytečné se vymlouvat, že „Babiš a Zeman se s lidmi baví“, to je ale podraz bééééé….:)))))))
  Jinak, samozřejmě, jedna věc je „zda se s lidmi baví, a něco slibují“, a věc druhá, zda pak ty sliby plní a problémy řeší…Od toho jsou právě příští demokratické volby aby jim to voliči „spočítali“, a od toho jsou taky nezávislá média, aby to těm voličům „předběžně“ spočítala sama a upozorňovala je, jak průběžně tak na konci, toto se slíbilo, toto se nesplnilo. A je pak na voličích aby si pak rozhodli, tyhle (nesplněné i splněné) sliby pro ně byli důležité nebo ne…a za to těm politikům hlas dají nebo nedají..

 6. Ian napsal:

  Zmíněný výrok o slibech neřekl Špidla, navíc zněl jinak. Pronesl ho Bohuslav Sobotka, který řekl toto: „Ty sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí“.

Přidávání komentářů není povoleno