Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Lavrov, Rusko
Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov.
MFA Russia, zdroj
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Policejní ochrana pro české politiky. Rusko a Čína v sedle koně Covid-19

Českou ambasádu v Moskvě i konzulát v Moskvě napadli ultranacionalisté, počítačové systémy českých nemocnic zase hackeři. Primátor Prahy, starosta Prahy 6 i starosta Řeporyjí musí mít kvůli výhrůžkám spojeným s Ruskem policejní ochranu. Peking zase poučuje české politiky, že nesmí děkovat Tchaj-wanu za darované zdravotnické pomůcky a český prezident kritizuje „protičínské hysteriky“.

Každá velká krize, jakou bezpochyby ta spojená s pandemií koronaviru je, s sebou nese i příležitosti a hrozby. V jejím zákrytu se dá leccos skrýt, nabízená pomoc se dá přetavit v posílení vlivu…

Platí to i pro Rusko a pro Čínu ve vztahu k České republice (a šířeji Evropské unii). Reakce českých politiků na narůstající ruská i čínská ramena je přitom buď žádná nebo nedostatečná.

Spadla vám tam dýmovnice

Extremisté z uskupení Jiné Rusko počátkem dubna zaútočili na areál českého velvyslanectví v Moskvě, na plot vyvěsili transparent s nápisem Stop fašismu, za něj vhodili několik dýmovnic a vzkázali, že „naše tanky budou v Praze“.

Prý je popudilo odstranění normalizační sochy maršála Koněva (muže, který se mimo jiné podílel na zatýkání a deportacích československých občanů, kteří z Ruska utekli před stalinským terorem) z náměstí v Praze 6.

Možná svou roli sehrála i uražená ješitnost spojená s přejmenováním náměstí u ruské ambasády na náměstí Borise Němcova. Moskva raději rozhodla, že oficiální sídlo ambasády posune o kousek dál, do Korunovační ulice.

Té ambasády, která je dlouhodobě personálně přebujelá a disponuje i nebývale velkou flotilou vozů s diplomatickými značkami, té ambasády, která je podle tajných služeb tradiční základnou ruské rozvědky pro Česko i širší region.

Po incidentu u české ambasády v Moskvě poslalo Česko ruské diplomacii nótu, v níž Ministerstvo zahraničí zdůraznilo povinnost Ruska ambasádu chránit a přidalo očekávání, že „ruské orgány už podobné incidenty nepřipustí“. Odpověď přišla brzy: pár dní nato se podobná akce odehrála před českým konzulátem v Petrohradě.

Ruští politici incidenty přešli mlčením (pokud je spíše rovnou neschválili, či nenařídili), ruská policie se českou stranu o petrohradské akci ani neobtěžovala informovat. Konzulát funguje kvůli koronaviru v omezeném režimu, a tak si diplomaté informace o útoku přečetli až na internetu.

Nijak zvlášť ostré vyjádření nebylo ani to, které putovalo směrem Moskva poté, co ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že chce trestně stíhat české politiky za odstranění sochy maršála Koněva. Tím podle něj porušili ruský zákon o poškozování válečných hrobů a pomníků.

„MZV ČR striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky. Pokud budou orgány Ruské federace pokračovat svými konfrontačními prohlášeními a úkony v tomto duchu, bude to signál, že ztratily zájem o rozvoj vzájemně výhodných vztahů mezi našimi zeměmi. (…) Stíhání jejich demokraticky zvolených představitelů cizím státem za plnění jejich mandátu je z pohledu ČR nepřípustné,“ upozornilo decentně ruskou stranu ministerstvo.

V roce 2015 přitom k předvolání ruského velvyslance (coby srozumitelnému diplomatickému gestu značného rozladění) stačilo odvysílání propagandistického dokumentu ruské státní televize o srpnových událostech roku 1968 v Československu (plus vydání seznamu v Rusku nežádoucích Čechů).

Falšování historie je teď přitom v Rusku v podstatě na denním pořádku. Záplavu dezinformačních materiálů i v souvislosti s Koněvem důkladně zpracoval projekt Manipulátoři.cz.

Zemanův duet s Lavrovem

Na nový nepsaný seznam „nežádoucích Čechů“ musela nyní reagovat česká policie – pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi, starostovi „šestky“ Ondřeji Kolářovi i starostovi Řeporyjí Pavlu Novotnému předělila permanentní policejní ochranu. Kolář měl kolem sebe policisty více než dva měsíce už vloni.

„Policejní ochrana je samozřejmě velký zásah do života, do soukromí. Kamkoli jdu, musím to hlásit, jde se mnou policie a jakmile přijdu domů, už bych tam měl ideálně zůstat,“ řekl v říjnu 2019 Kolář v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Zatímco vloni se na něj snesly výhrůžky zejména od českých obdivovatelů Kremlu, letos se do útoků zapojil Kreml samotný.

Ze strany nejvyšších politických představitelů, premiéra či prezidenta, jsme se ale žádného odsudku sílící ruské (a proruské) bezskrupulóznosti nedočkali.

Naopak. Prezident Zeman si v rozhovoru pro Frekvenci 1 zanotoval s ruským ministrem Lavrovem, když Koláře „odepsal jako neschopného starostu“ a odstranění sochy označil „za směšné a ubohé gesto“. Zanedlouho měl Zeman také opět zamířit do Moskvy na oslavy 70 let od konce druhé světové války (v Rusku Velké vlastenecké války), akce se ale z rozhodnutí Vladimira Putina s ohledem na koronavirovou pandemii odloží na září.

Narůstající agresivitu Ruska zpracovalo aspoň Ministerstvo zahraničí v rámci své interní analýzy, kterou získal web Aktuálně.cz.

V něm experti ministerstva varují před ruskou propagandou a snahou využít krizi „k další destabilizaci Západu, oslabení odolnosti jeho obyvatel a institucí formou dezinformačních kampaní navenek a utužování autokratických praktik doma“ (materiál popisuje i narůstající čínský vliv a to, jak Čína zatajovala informace o koronaviru a pandemii).

I když letos kvůli koronaviru a zavřeným hranicím mimořádně nedorazí propagandistická motorkářská úderka Noční vlci, je zjevné, že i virtuálních vlků či hyen bude víc než dost. Vidíme to na kybernetických útocích na české nemocnice. Jako první čelila napadení svých systémů v průběhu pandemie Fakultní nemocnice v Brně.

„Všude, kde vznikne pandemie, často přijde nějaký další atak. Dnes nejde ani tak o vojenské napadení, ale o kyberútoky. To se ukázalo právě v Brně,“ varoval v rozhovoru pro HlídacíPes.org například lékař a absolvent bezpečnostních studií a medicíny katastrof Václav Jordán.

To se také potvrdilo. Přišly další útoky na nemocnice i na ministerstvo zdravotnictví.

Na závažnost celé problematiky ukazuje nezvyklé vyjádření z USA, kdy se americký ministr zahraničí Mike Pompeo nechal slyšet, že „Spojené státy jsou znepokojeny hrozbou kybernetických útoků na český zdravotnický sektor“.

Ukázat prstem na jasného viníka v tomto případě zatím oficiálně nelze. Neoficiálně se ale mluví právě buď o Rusku nebo o Číně.


Číně ve vztahu k Česku a krizi spojené s nemocí Covid-19 se budeme věnovat ve zvláštním textu.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

27 komentářů

 1. vala napsal:

  Takže nic není dokázáno , jen se zase vše hází na Rusko ! Kolář měl v mandátu odstranění sochy Koněva ? Vztahy mezi ČR a RF nejvíc narušují takovéto stupidní akce českých politiků ! V Rusku tu dýmovnici házeli z  rozhodnutí nějakého ruského oficiálního představitele ? Odstranění sochy maršála Koněva je urážkou 27 milionů padlých sovětských občanů ! Proč se Praha sama neosvobodila už třeba v roce 1942 , když k tomu nikoho nepotřebovala ?

  • martin napsal:

   a pritom stacilo, kdyby do toho komunisti netahali politiku a nechali phu osvobodit amikama misto toho aby dalsi 2 dny cekali na rudou armadu, ktera nakonec dorazila do jiz osvobozene phy.
   bohuzel ty 2 dny navic zaplatili svymi zivoty 1-2tis obrancu phy.

   ztoporeni marsala koneva pred 40 lety bylo urazkou 30-40milionu lidi, ktery sovetsky komunisticky rezim zlikvidoval od listopadove rijnove revoluce.

   nebyt dohody mezi komunistickym CCCP a nacistickym nemeckem o rozdeleni polska a evropy, je otazka, jak by se svet po teto zrade vyvijel…

   • vala napsal:

    Jak jste přišel na těch 40 milionů , to tam počítáte i ty padlé za 2. sv. války nebo v Americe vyvražděné indiány ? 2 .sv. válka začala už tím , že západní kapitalisti přivedli Hitlera k moci , dali mu peníze na obnovení armády , nechali ho obsadit Porýní , uzavřeli s ním Mnichovskou dohodu ! Rusové nejdříve nabízeli smlouvu Británii a Francii , ty neměly zájem . V době uzavření paktu R+M byla německá armáda už vybudována a za pár dní Němci přepadli Polsko ! Rusové do Polska vstoupili až 17 . září a obsadili jen území západní Ukrajiny a Běloruska , která Poláci okupovali od roku 1920 ! Proč Británie , Francie nezaútočily okamžitě po napadení Polska na německou západní hranici , mohlo být za pár dní po válce a po Hitlerovi ! ?

   • nováček napsal:

    K nám přišli vojáci RA teprve v jednu hodinu v noci 9. května 1945. Ještě 8. května v osm hodin večer hrozili Němci vyhozením do vzduchu několika tunami trhavin, místní nemocnici, tehdy soukromé sanatorium obsazené Němci a mně dvanáctiletému klukovi s trikolórou vyhrožoval Němec, voják pěstí, v níž držel ruční ganát. Poslední Němci utekli v devět hodin večer 8. května na koních bez sedel, které odřezali od povozů. A kde byli tehdy Američani? 300 km odtud, odzbrojovali české odbojáře v Plzni a přijímali prchající Němce do zajetí.
    A nelžete o tom pražském povstání, z kterého jsme si my na Moravě dělali srandu, že se Pražáci konečně probudili za pět minut dvanáct ti mrtví padli ne pro dnešní překrucování tehdejších skutečností, ale v dobré víře, že brání svou vlast. .

  • skeptik napsal:

   Valo, četl jsem na HP řadu vašich komentářů, o kterých si myslím své, ale o to právě teď nejde. Co se týče padlých sovětských vojáků, ti u nás památníky mají, mají jich dost a nikdo proti nim nic nemá a proti jejich existenci nikdo nic nenamítá. Proč má ale mít pomník právě a konkrétně sám Koněv, který nejen že se svými vojáky nepadl, ale po válce se podílel na potlačení maďarského povstání a na přípravách okupace Československa v roce 1968, jste mi v žádném komentáři nevysvětlil ani vy, ani žádný jiný z ruských trollů na stránkách Hlídacího psa diskutujících.

  • Dušan napsal:

   ČERNOBYL 26.4.1986
   WU-CHAN 17.11.2019

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Vypada to, ze uz je dobojovano. Oficialni narativ (jak ho serviruji vrcholni predstavitele) se zmenil – nasim nejvetsim pritelem je Rusko a Cina, Zapad a EU zklamali. Tohle se vali na budouci volice z oficialnich (i neoficialnich) medii. Jaky se da ocekavat vyvoj? V tehle vypjate kampani postupne probehnou referenda o vystoupeni z EU a NATO (ANO a CSSD uz se takovym napadum ani nebrani). Pak nam pomahej Pan Buh!

 3. Jan napsal:

  Parafráze na Palackého : kdyby ti Rusové nebyli, museli bychom si je vytvořit. A Číňany také.

  • skeptik napsal:

   Parafráze na jednu lidovou píseň zpívanou často na tanečních zábavách: kdyby ti Rusové nebyli, měli bych dnes každý tři vily.

   • vala napsal:

    Co , kdyby ti kapitalisti nebyli , měli bychom dnes každý tři vily .

    • skeptik napsal:

     Úryvek z knihy Zdeňka Mlynáře: Zdeněk Mlynář: Mráz přichází z Kremlu, strana 143, vydalo Nakladatelství Zeď, Preslova 2213/5, Praha 5 – Smíchov, v roce 2018

     Jako vedoucí jakési delegace KSČ přijel Kolder ještě v dobách Novotného vlády do Paříže. Největší dojem na něho udělal veliký obchodní dům, který pozorně prošel zdola nahoru. Večer pak v rezidenci československého velvyslance léčil svůj šok jednou sklenkou koňaku za druhou a nakonec docela upřímně prohlásil: „To je hrozný, o co všechno jsme my ty naše lidi připravili! Copak si to taky nezasloužejí?“ Myslel to jistě upřímně a doopravdy a snad právě takové podněty hrály větší roli při jeho podpoře ekonomické reformy než teoretické úvahy Oty Šika.

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Pompeo zcela jistě ví, kde leží ČR? jsem přesvědčen, že ne. Protože to neví 99,9% Američanů, jak jsem se přesvědčil z asvého pobytu tam, třeba jako ta exguvernérka Aljašky a kandidátka na viceprezidentku USA, co si myslela v roce 2013. že Praha je snad hlavní město Čečenska, nebo jiné muslimské země : “ někdejší guvernérka Aljašky Sarah Palin (49) chce napadnout Českou republiku, pobouřil naše sociální sítě. Politička volá po invazi do naší země kvůli nedávnému teroristickému útoku v Bostonu. „O útočnících ještě nevíme všechno, ale víme, že se jedná o muslimy z České republiky,“ řekla Palin v rozhovoru pro Fox News. „Budu mluvit za mnoho Američanů, když řeknu, že bych Čechům ráda dala lekci. Neměli bychom se však zastavovat u České republiky, je třeba vpadnout i do ostatních arabských zemí,“ nechala se slyšet politička, která by dle svých slov ráda svrhla bombu na Prahu a Teherán“.
  Nebude nám chtít někdy také Pompeo dát lekci? Ještě štěstí, že Čína a Česko se tak nepletou, protože China a Czek jsou přece jen i foneticky rozeznatelné i v americké angličtině.

  Zdroj: https://www.extra.cz/cesi-jsou-bez-sebe-byvala-guvernerka-aljasky-vola-po-invazi-do-cr.
  A mnohé další zdroje, na př. ČT24.

  • skeptik napsal:

   Oskare (hanáku z Hané), byl jsem v USA mnohokrát. Jednou se moje návštěva protáhla dokonce na téměř dva měsíce. Mnoho lidí opravdu v USA neví, kde Česká republika leží, ale 99,9 % jich rozhodně není. Při rozhovoru s Američany sice řada Američanů nevěděla, kde Česká republika leží, ale okamžitě si vzpomněli na Václava Havla, jiní si vzpomněli na Ivana Lendla nebo na Jaromíra Jágra. Tak že to zdaleka není tak zlé, jak zde líčíte. Co kdybyste si zkusil zjišťovat informace přímo na Fox news a ne na pochybném serveru extra.cz?

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Kolik Američanů ví, kde ČR je vím z vlastní zkušenosti při několikaměsičním pobytu. A o té exguvernérce mluvili ve zpravodajství na všech televizních stanicí v Čr. To, že jsem citoval server extra.cz je jenom náhoda, byl po zadání hesla Sarah Palin nejvíc po ruce.

    • skeptik napsal:

     Proč jste si z těch serverů, které byly po ruce vybral právě jeden z těch nejpitomějších?

   • josef napsal:

    No pokud před válkou (obrannou) mezi Irákem (tedy „útočník“) a USA, které se tedy „bránily“ protiútokem, vědělo dle průzkumu 9% občanů USA kde se vůbec Irák nachází, tak si myslím, že ale 90ˇ% to rozhodně neví, kde ČR je. .. A v tom Iráku, po zahájení obranné války, to už vědělo zázračných 17 % občanů USA… Čili žádný zázrak, ačkoli ten Irák byl takový zákeřný útočník (toto už jsem zde na HP psal několikrát). Možná po tom píchnutí SAVA do žil už budou chytřejší…

  • ČERT napsal:

   Ale tak zase zrovna Mike Pompeo, donedávna šéf CIA a teď státní sekretář, ministr zahraničí USA (mimochodem, v pořadí už druhý od nástupu D. Trumpa)… Už z těhle funkcí by se snad dalo aspoň předpokládat, že by měl mít nějaký přehled o světě, ne…(?)

 5. Nemec napsal:

  Toto je smutné psaní a vizitka našeho národa. Který, tak jak dokázal kolaborovat s Hitlerem a teď má zase silnou skupinu , která dokáže kolaborovat s našimi okupanty nebo světovými podvodníky. Naši hrdinové byli popraveni nebo už vymřeli a zůstali jen zbabělí politici a sportovci honící se za penězi. Zatím co někdo musí mít policejní ochranu, tak hradní páni nám ukazují svou aroganci. A tajné služby můžou akorát tak něco mapovat, než je Babiš nebo Zeman nevymění za své lidi. Čína a Rusko to mají rozdělené, politické vraždy Rusko a kybernetické útoky Čína. Ta u nás vraždit nemůže, každý by je poznal. Kam jsme to došli?

 6. martin napsal:

  trochu pichnu do ruskeho troliho hnizda.

  tim, ze sovetsti komunisti trvali na tom, ze prahu „osvobodi“ ruda armada a ne amici, tak „osvobozeni“ prislo o 2 dny pozdeji, nez kdyby phu skutecne osvobodili amici.
  behem prazskem povstani za 4 dny zemrelo cca 3tis prazanu, nejvic v druhe puli. kdyby praha byla osvobozena o 2 dny drive amikama, 1tis, mozna i 2tis prazanu se mohlo dozit konce valky a jdou tak na vrub i veleni rude armady. situace trochu pripomina warsawske povstani, kdy ruda armada z vychodniho brehu wisly jen prihlizela, jak nacisti povrazdili behem 2 mesicu 200tis polaku a vetsinu warsawy srovnali se zemi.

  rusky ministr obrany tvrdi, ze behem prazske operace zemrelo 50tis „jejich otcu a dedu“, pritom oficialni udaje hovori o 7stech ruskych/sovetskych vojacich, kam se ale radi i vlasovci, kterych v praze, kdyz bojovali proti nacistum zemrelo cca 300, a 200 dalsich povrazdili rusti komunisti z rude armady a ze smerse, ktera okamzite v praze zacala vrazdit a odvlekat do ruska jim nepohodlne vlasovce a ceskoslovenske obcany. ve vnitrni praze oficielne zahynulo cca 30 vojaku rude armady.

  jak mam chapat tech 50tis „jejich otcu a dedu“ kdyz skutecnost je o 2 rady nizsi, a temi otci a dedy rozumi sojgu jen rusaky, nebo i ukrajince, belorusy, gruzince … ?

  v techto dnes se opet ukazuje, ze ruskym oficielnim predstavitelum se neda verit ani nos mezi ocima. je mi lito slusnych rusu, kterych verim, ze je vetsina, jak je ale mam poznat ???

  • petrph napsal:

   Bohužel, tvrzením že „Prahu mohla osvobodit americká armáda“ se pouze o 180 stupnů obrací předešlá propaganda, že „Prahu osvobodila sovětská armáda“. Přitom, už prvotním „čtení faktů s přemýšlováním“ musí každý člověk dojít ke zjištění, že když přijely ruské tanky do Prahy (9.května v ranních hodinách), bylo už po válce, podepsané příměří už platilo, Němci už přestali bojovat a i z Prahy se jejich jednotky stahovaly do bezpečí zajetí v americké zóně. Ovšem do té doby, do kapitulace měly tvrdý příkaz bojovat.. pokud by se tehdy Američané pokusili osvobodit Prahu (a Patton k tomu stejně neměl dost lidí), byla by z toho dost krvavá lázeň, s ohromnými ztrátami, včetně zničení podstatné části prahy,
   A pokud jde o termín „i, ze behem prazske operace zemrelo 50tis „jejich otcu a dedu“, asi by měli historici zpřesnit co se myslí onou „pražskou operací“, protože Rusové osvobozovali naší republiku od východu (i s neslavnou a krvavou vložkou přes karpatské průsmyky) – a v době pražského povstání vedli s Němci ještě tvrdé boje o Ostravsko. Ona finální „spanilá jízda“ od Berlína do Prahy, byla jaksi „nad plán“, a skutečně měla spíše politický charakter..

   • vala napsal:

    Je dobré si poslechnout vysílání pražského rozhlasu za revoluce !

   • skeptik napsal:

    Opět překrucujete historii. Němci prchali před Rusy do amerického zajetí již před podepsáním kapitulace. Kdyby Američané vyrazili ku Praze, ušetřili by tím Němcům cestu do západních Čech. Kromě několika zabedněných fanatiků, s kterými by si Američané snadno poradili, by už k žádným velkým bojům nedošlo.

 7. petrph napsal:

  Mimochodem, konečně seriozní informace „… Moskva raději rozhodla, že oficiální sídlo ambasády posune o kousek dál, do Korunovační ulice.“
  což je informace, o které se ani ve vřp médiích nepsalo – tam se pořád ještě adoruje politické? vítězství pražských radních nad zpupnými bolševiky kterým přejmenováním jednoho náměstíčka jistě zasadili smrtící úděl. :))))))
  Ovšem i z toho je vidět, že i mezinárodní průšvihy lze diplomaticky řešit poměrně klidně a bez větších následků, pokud se do to nezačnou plést, jak aktivističtí amatéři, tak zbulvarizovaná média…

 8. Josef II napsal:

  Můj příspěvek o čistém vzduchu nebyl zveřejněn,tak jinak herečka Holubová má pravdu.Ke koronaviru-nastal čes poslat do karantény všechny zapálené komunisty do konce života.

 9. skeptik napsal:

  Moskva raději rozhodla, že oficiální sídlo ambasády posune o kousek dál, do Korunovační ulice.“
  což je informace, o které se ani ve vřp médiích nepsalo. Konec citátu. Opět lžete pane petrph. Já jsem se o přemístění ruské ambasády dozvěděl právě z vámi zmiňovaných vřp médií.

 10. Dušan napsal:

  Veškerá vojenská pomoc SSSR Československu z r.1945 byla morálně anulova v r.1968.
  Pokud Ruská federace chce přesunout ambasádu na jinou adresu, tak samozřejmě nevadí. I tu ulici přejmenujeme na dalšího Ruského umučeného občana, třeba Sergej Magnitskij?

  • skeptik napsal:

   Ta nabídka jmen, po kterých by bylo možné onu ulici pojmenovat, by byla dost rozsáhlá. Mohla by to být například i ulice Anny Politkovské.

Přidávání komentářů není povoleno