"Český" terminál na LNG plyn v Nizozemsku tvoří dvě plavidla, Golar Igloo a Eemshaven LNG umožňující skladování a zpětné zplyňování. Foto: se svolením ČEZ

Pohádky o levném plynu od Putina. Sen proruské lobby je mimo realitu

Napsal/a Robert Břešťan 17. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Část politiků i proruských aktivistů stále sní o dohodě s Putinem a levném ruském plynu. Je to přitom právě ruská strana, kdo neplní smlouvy o dodávkách plynu a kdo cíleně vyvolal – vedle války – i stávající energetickou krizi.

Demonstranti, kteří přišli na Václavské náměstí opakovaně demonstrovat proti vládě, měli jasno: důležitý je klid a nohy v teple. A to podle nich může zajistit jen dohoda s Ruskem na dodávkách levného plynu, tak, jak jsme byli zvyklí v posledních desítkách let.

Například předseda SPD Tomio Okamura opakovaně argumentuje Maďarskem, které má údajně plyn násobně levnější než všichni ostatní – prý právě díky úspěšnému vyjednávání s Kremlem. „Mám příslib od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa, že pokud bude SPD ve vládě, tak mi pomohou otevřít přímé dodávky plynu z Ruska po vzoru Maďarska,“ vyjevil Okamura svou vizi například v zářijovém rozhovoru pro Lidové noviny.

„Rusové nám chtějí prodávat plyn,“ tvrdí Okamura. I podle proruského aktivisty Jindřicha Rajchla, účastníka demonstrace „Česká republika na 1. místě“ a předsedy marginální strany PRO, je řešení pro Česko v tom, že si vyjednáme dodávky ruského plynu „za fixní ceny prostřednictvím Maďarska“.

Podobné přesvědčení se v tuzemské prokremelské komunitě dobře uchytilo. Realita je však jiná. Maďarsko sice mělo po krátkou dobu ceny skutečně levnější, nyní už ale nakupuje od Ruska za stejné tržní ceny jako ostatní státy Evropské unie. A mimo je i přesvědčení, že „se jen stačí na přímých dodávkách dohodnout s Ruskem“.

Budeme ještě vůbec chtít plyn z Ruska? „Je to jako byste se v roce 1941 ptal amerického prezidenta Roosevelta, zda počítá či nepočítá s tím, že vůbec ještě někdy bude obchodovat s Japonskem.“

Gazprom nemá zájem

Tuzemská energetická jednička ČEZ má sice platnou smlouvu na dodávky plynu s ruským Gazpromem, ten ji ovšem neplní. „Gazprom smlouvu neplní od června tohoto roku. Tyto dodávky pokrývají jen nepatrnou část našich odběrů, v řádu procent, ale vzniklá škoda je měsíčně fakturována a pokud ji Gazprom neuhradí, budeme ji vymáhat podle smluvních podmínek,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Je proto zjevné, že podepisovat s ruskou stranou jakýkoli nový kontrakt nedává smysl. „Gazprom nyní neplní ani naši stávající smlouvu, a tak je mimo realitu uvažovat o jiných smlouvách,“ říká místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Gazprom byl donedávna – spolu s MND českého miliardáře Karla Komárka – spoluvlastníkem největších českých zásobníků plynu v v Dambořicích na jižní Moravě. Cíleně ale ještě před ruským útokem na Ukrajinu pracoval na tom, aby tyto zásobníky zůstaly prázdné. Stát na to zareagoval novelou energetického zákona a podle principu „use it or lose it“ („využívej, nebo o to přijdeš“) kapacitu Rusům v Česku zabavil. Od té doby se zásobníky plní; nyní jsou naplněny již více než z devadesáti procent, což odpovídá více než třem miliardám metrů krychlových plynu a třetině roční české spotřeby.

Zatím do nizozemského přístavu dorazily dva tankery LNG pro Česko. Další budou následovat. FOTO: se svolením ČEZ

Jak ale upozornil v rozhovoru pro měsíčník Forbes miliardář a podnikatel v energetice Pavel Tykač, v zásobnících máme do značné míry ještě ruský plyn. Takže zatímco letošní zimu bychom měli přestát bez větších potíží, problém může nastat už zimu příští.

„Ve veřejném prostoru je naplnění zásobníků strašně přeceňováno. Problém je, že my potřebujeme zimu přežít s ne úplně prázdnými zásobníky. Potřebujeme, aby jely alespoň některé ruské plynovody, protože jinak zkrátka nebudeme schopni naplnit zásobníky před příští zimou,“ říká Tykač.

Stejně to vidí zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška: „Pokud se úplně přeruší export ruského plynu do Evropy, pak tuto zimu přežijeme s takřka vytěženými zásobníky. Naplnit je před další zimou bude složité.“

Už nyní do Česka řadu týdnů žádný plyn z Ruska neproudí, přichází sem především plyn z Norska a původně zkapalněný zemní plyn z přístavů v Belgii a Nizozemsku.

Je to tedy přesně naopak, než jak se snaží tvrdit třeba zmíněný Tomio Okamura a dezinformační proruská scéna: Rusko není zachráncem a garantem vytopených obýváků. Kreml – a jeho nedodávky – jsou příčinou toho, že má celá Evropa drahý plyn a v důsledku i elektřinu.

Vývoj cen zemního plynu 

Zemní plyn - graf ceny

Plynová železná opona

Na otázku, zda se s Ruskem dá výhledově vůbec ještě někdy počítat jako s partnerem pro dodávky plynu, či zda se postaví „plynová železná opona“, kdy se Evropa nakonec bez plynu z Ruska zcela obejde, odpověděl – pod podmínkou anonymity – jiný vrcholný představitel ČEZ: „Je to jako byste se v roce 1941 ptal amerického prezidenta Roosevelta, zda počítá či nepočítá s tím, že vůbec ještě někdy bude obchodovat s Japonskem.“

V časech míru, kdy se Rusko tvářilo jako spolehlivý partner a dodavatel, přicházel do Evropské unie v plynu ekvivalent 140 terawatthodin energie, nyní je to sotva desetina. Výhodou je to, že se tím vydírací potenciál Ruska rapidně snížil. Část ruského plynu se do Evropy stále ještě dostává plynovodem Transgas a také Turkstream, který vede přes Balkán do Maďarska. Pro jihovýchodní Evropu mají tyto plynovody stále velký význam a pokud by skončil i tento tranzit, tamní problémy by se prohloubily. Pro zbytek Evropy by se ale již prakticky vůbec nezměnilo.

Nord Stream 1 na konci září poškodily silné podmořské výbuchy, dodávky se z něj ale zastavily už dříve – naposledy fungoval letos 30. srpna. „To jediné, co spolehlivě přichází z Ruska, jsou lži,“ komentoval to německý ministr hospodářství Robert Habeck.

Nově nabytou otrlost trhů ilustruje fakt, že ani exploze plynovodu už nevedla k žádné zvláštní nervozitě a navýšení cen. Využití Nord Stream 2, dokončeného těsně před ruským útokem na Ukrajinu, se neplánuje. Celá Evropa, Česko nevyjímaje, se místo toho snaží shánět jiné zdroje plynu.

Každý tanker dobrý

Například německá RWE podepsala kontrakt na dodávky LNG se Spojenými arabskými emiráty a s prvními dodávkami pro hekticky budovaný terminál v Brunsbüttelu se počítá už letos v prosinci. Itálie otevře v průběhu příštího roku dva nové plovoucí terminály na LNG, Polsko v září zprovoznilo Baltic Pipe pro dodávky z Norska a Dánska, Nizozemsko oproti původním plánům bude dál pokračovat v těžbě plynu na polích kolem Groningenu.

Evropa se tedy snaží a také globální nabídka LNG stále roste. Meziročně jen za prvních osm měsíců tohoto roku dodávky LNG do EU vzrostly o 65 %. Evropská komise jedná o dodávkách zemního plynu s Nigérií a už dojednala memoranda s Ázerbájdžánem, Norskem, Izraelem či Egyptem. Největším exportérem LNG na světě se brzy mohou stát Spojené státy.

Vláda Petra Fialy ve spolupráci s ČEZ vyjednala podíl na novém plovoucím terminálu na LNG v nizozemském Eemshavenu. Jeho kapacita je tři miliardy kubíků, přičemž celoroční česká spotřeba odpovídá zhruba devíti miliardám kubíků – a s plánovanými úsporami by to mělo být nově o miliardu kubíků méně. Už nyní tuzemská spotřeba plynu zatím meziročně klesla o 18 procent.

Smlouvy na dodávky LNG, jež se nyní jeví jako nezbytné a z hlediska energetické bezpečnosti a emancipace na Rusku výhodné, se ovšem v horizontu dalších let mohou ukázat – v nové, zatím neznámé mezinárodní situaci – jako příliš drahé. To ale nyní nikdo nedokáže odhadnout; zatím platí, že každý tanker s LNG, který dorazí do Evropy, je dobrý.


Tento text HlídacíPes.org vychází v tištěné podobě i v aktuálním vydání ekonomického týdeníku Hrot.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)