Pohádky o levném plynu od Putina. Sen proruské lobby je mimo realitu
Část politiků i proruských aktivistů stále sní o dohodě s Putinem a levném ruském plynu. Je to přitom právě ruská strana, kdo neplní smlouvy o dodávkách plynu a kdo cíleně vyvolal – vedle války – i stávající energetickou krizi.
Demonstranti, kteří přišli na Václavské náměstí opakovaně demonstrovat proti vládě, měli jasno: důležitý je klid a nohy v teple. A to podle nich může zajistit jen dohoda s Ruskem na dodávkách levného plynu, tak, jak jsme byli zvyklí v posledních desítkách let.
Například předseda SPD Tomio Okamura opakovaně argumentuje Maďarskem, které má údajně plyn násobně levnější než všichni ostatní – prý právě díky úspěšnému vyjednávání s Kremlem. „Mám příslib od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa, že pokud bude SPD ve vládě, tak mi pomohou otevřít přímé dodávky plynu z Ruska po vzoru Maďarska,“ vyjevil Okamura svou vizi například v zářijovém rozhovoru pro Lidové noviny.
„Rusové nám chtějí prodávat plyn,“ tvrdí Okamura. I podle proruského aktivisty Jindřicha Rajchla, účastníka demonstrace „Česká republika na 1. místě“ a předsedy marginální strany PRO, je řešení pro Česko v tom, že si vyjednáme dodávky ruského plynu „za fixní ceny prostřednictvím Maďarska“.
Podobné přesvědčení se v tuzemské prokremelské komunitě dobře uchytilo. Realita je však jiná. Maďarsko sice mělo po krátkou dobu ceny skutečně levnější, nyní už ale nakupuje od Ruska za stejné tržní ceny jako ostatní státy Evropské unie. A mimo je i přesvědčení, že „se jen stačí na přímých dodávkách dohodnout s Ruskem“.
Budeme ještě vůbec chtít plyn z Ruska? „Je to jako byste se v roce 1941 ptal amerického prezidenta Roosevelta, zda počítá či nepočítá s tím, že vůbec ještě někdy bude obchodovat s Japonskem.“
Gazprom nemá zájem
Tuzemská energetická jednička ČEZ má sice platnou smlouvu na dodávky plynu s ruským Gazpromem, ten ji ovšem neplní. „Gazprom smlouvu neplní od června tohoto roku. Tyto dodávky pokrývají jen nepatrnou část našich odběrů, v řádu procent, ale vzniklá škoda je měsíčně fakturována a pokud ji Gazprom neuhradí, budeme ji vymáhat podle smluvních podmínek,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Je proto zjevné, že podepisovat s ruskou stranou jakýkoli nový kontrakt nedává smysl. „Gazprom nyní neplní ani naši stávající smlouvu, a tak je mimo realitu uvažovat o jiných smlouvách,“ říká místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.
Gazprom byl donedávna – spolu s MND českého miliardáře Karla Komárka – spoluvlastníkem největších českých zásobníků plynu v v Dambořicích na jižní Moravě. Cíleně ale ještě před ruským útokem na Ukrajinu pracoval na tom, aby tyto zásobníky zůstaly prázdné. Stát na to zareagoval novelou energetického zákona a podle principu „use it or lose it“ („využívej, nebo o to přijdeš“) kapacitu Rusům v Česku zabavil. Od té doby se zásobníky plní; nyní jsou naplněny již více než z devadesáti procent, což odpovídá více než třem miliardám metrů krychlových plynu a třetině roční české spotřeby.
Jak ale upozornil v rozhovoru pro měsíčník Forbes miliardář a podnikatel v energetice Pavel Tykač, v zásobnících máme do značné míry ještě ruský plyn. Takže zatímco letošní zimu bychom měli přestát bez větších potíží, problém může nastat už zimu příští.
„Ve veřejném prostoru je naplnění zásobníků strašně přeceňováno. Problém je, že my potřebujeme zimu přežít s ne úplně prázdnými zásobníky. Potřebujeme, aby jely alespoň některé ruské plynovody, protože jinak zkrátka nebudeme schopni naplnit zásobníky před příští zimou,“ říká Tykač.
Stejně to vidí zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška: „Pokud se úplně přeruší export ruského plynu do Evropy, pak tuto zimu přežijeme s takřka vytěženými zásobníky. Naplnit je před další zimou bude složité.“
Už nyní do Česka řadu týdnů žádný plyn z Ruska neproudí, přichází sem především plyn z Norska a původně zkapalněný zemní plyn z přístavů v Belgii a Nizozemsku.
Je to tedy přesně naopak, než jak se snaží tvrdit třeba zmíněný Tomio Okamura a dezinformační proruská scéna: Rusko není zachráncem a garantem vytopených obýváků. Kreml – a jeho nedodávky – jsou příčinou toho, že má celá Evropa drahý plyn a v důsledku i elektřinu.
Vývoj cen zemního plynu
Plynová železná opona
Na otázku, zda se s Ruskem dá výhledově vůbec ještě někdy počítat jako s partnerem pro dodávky plynu, či zda se postaví „plynová železná opona“, kdy se Evropa nakonec bez plynu z Ruska zcela obejde, odpověděl – pod podmínkou anonymity – jiný vrcholný představitel ČEZ: „Je to jako byste se v roce 1941 ptal amerického prezidenta Roosevelta, zda počítá či nepočítá s tím, že vůbec ještě někdy bude obchodovat s Japonskem.“
V časech míru, kdy se Rusko tvářilo jako spolehlivý partner a dodavatel, přicházel do Evropské unie v plynu ekvivalent 140 terawatthodin energie, nyní je to sotva desetina. Výhodou je to, že se tím vydírací potenciál Ruska rapidně snížil. Část ruského plynu se do Evropy stále ještě dostává plynovodem Transgas a také Turkstream, který vede přes Balkán do Maďarska. Pro jihovýchodní Evropu mají tyto plynovody stále velký význam a pokud by skončil i tento tranzit, tamní problémy by se prohloubily. Pro zbytek Evropy by se ale již prakticky vůbec nezměnilo.
Nord Stream 1 na konci září poškodily silné podmořské výbuchy, dodávky se z něj ale zastavily už dříve – naposledy fungoval letos 30. srpna. „To jediné, co spolehlivě přichází z Ruska, jsou lži,“ komentoval to německý ministr hospodářství Robert Habeck.
Nově nabytou otrlost trhů ilustruje fakt, že ani exploze plynovodu už nevedla k žádné zvláštní nervozitě a navýšení cen. Využití Nord Stream 2, dokončeného těsně před ruským útokem na Ukrajinu, se neplánuje. Celá Evropa, Česko nevyjímaje, se místo toho snaží shánět jiné zdroje plynu.
Každý tanker dobrý
Například německá RWE podepsala kontrakt na dodávky LNG se Spojenými arabskými emiráty a s prvními dodávkami pro hekticky budovaný terminál v Brunsbüttelu se počítá už letos v prosinci. Itálie otevře v průběhu příštího roku dva nové plovoucí terminály na LNG, Polsko v září zprovoznilo Baltic Pipe pro dodávky z Norska a Dánska, Nizozemsko oproti původním plánům bude dál pokračovat v těžbě plynu na polích kolem Groningenu.
Evropa se tedy snaží a také globální nabídka LNG stále roste. Meziročně jen za prvních osm měsíců tohoto roku dodávky LNG do EU vzrostly o 65 %. Evropská komise jedná o dodávkách zemního plynu s Nigérií a už dojednala memoranda s Ázerbájdžánem, Norskem, Izraelem či Egyptem. Největším exportérem LNG na světě se brzy mohou stát Spojené státy.
Vláda Petra Fialy ve spolupráci s ČEZ vyjednala podíl na novém plovoucím terminálu na LNG v nizozemském Eemshavenu. Jeho kapacita je tři miliardy kubíků, přičemž celoroční česká spotřeba odpovídá zhruba devíti miliardám kubíků – a s plánovanými úsporami by to mělo být nově o miliardu kubíků méně. Už nyní tuzemská spotřeba plynu zatím meziročně klesla o 18 procent.
Smlouvy na dodávky LNG, jež se nyní jeví jako nezbytné a z hlediska energetické bezpečnosti a emancipace na Rusku výhodné, se ovšem v horizontu dalších let mohou ukázat – v nové, zatím neznámé mezinárodní situaci – jako příliš drahé. To ale nyní nikdo nedokáže odhadnout; zatím platí, že každý tanker s LNG, který dorazí do Evropy, je dobrý.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
49 komentářů
Budeme ještě vůbec chtít plyn z Ruska? „Je to jako byste se v roce 1941 ptal amerického prezidenta Roosevelta, zda počítá či nepočítá s tím, že vůbec ještě někdy bude obchodovat s Japonskem.“ Takže, kdyby poslechli rady Winstona Churchilla, který už někdy (tuším po Teheránské konferenci) řekl. Cituji: Smlouva s Ruskem má cenu toho papíru na němž je napsána. , konec citace. Tak si myslím, že žádná strana masových vrahů by se k moci nedostala. Může za to to také Edward Beneš a jeho Smlouva o spolupráci s SSSR. Mne osvobodil Ronald Reagan. Ne Gorbačov. Ti kteří tvrdí opak si pletou příčinu s důsledkem. Rusko je říše zla. Kdo zlo nepotírá stává se spoluviníkem.
Pochopitelně, USA a další státy Spojenců s poraženým Japonskem i Německem začaly velmi brzy obchodovat a tento obchod se stal jedním z prostředků budování jakési demokracie jak v Japonsku tak i v západní části Německa.
Pokud se podaří Rusko porazit, bude nutné postupovat podobně.
Víte, asi jste špatně tem zmíněný výrok pana Churchilla. To nebylo varování, to bylo jen cynické konstatování faktů. O co totiž šlo, Stalin by v té době přece Churchillův spojenec. Churchill ho potřeboval, věděl dobře že jen v té trojkoalici SSSR-GB-USA mohou společně porazit fašistické Německo. A při dobré paměti, Stalin tuto část dohod splnil, byly to sovětské armády, které dobyly Berlín.
Ale to že ta cena bude vysoká a že si současně komunistický režim uzurpuje politickou moc ve střední Evropě, to Churchill věděl taky.
A proto taky věděl, a předpověděl, že ty následující části dohod, týkající se ponechání demo vývoje tamtéž, Stalin nesplní, což se taky i stalo, to byly ty zmíněné cáry papíru. To ano. Ale to už nebylo v silách západních velmocí ovlivnit – jestli chtěly podpořit ty demo režimy. ta poslední šance byla už před válkou…a tehdy proti Německu.
Btw, těžko hodnotit nějaké poválečné obchodování GB se SSSR, to by chtělo opravdu historika, který by se tomu věnoval..A řekl bych že to byl tvrdý byznys, do kterého se politika příliš nepletla..
Také tak vidím – Reagan, Thatcherová a Jan Pavel, tito mají největší zásluhy na změně režimu u nás.
Aha 😁tak proto EU zvýšila nákupy ruského plynu v roce 2022 o 50%? Za devět měsíců letošního roku Evropská unie nakoupila z Ruska 15 miliard metrů krychlových LNG ve srovnání s 10 miliardami ve stejném období loňského roku 😁😁😁
Kde jste k tomu nesmyslu došel ?
Teď je ještě důležité, aby jsi ty pohádky rusácké babičky, povykládal publiku, které se ti nevysměje.
Faktem je, že do nedávna většina plynu, co se v EU nakoupil, byl ruský plyn, akorát papírově překupníky předělaný (a s obrovským ziskem) na neruský (na stejném principu, jako u nás známá kauza LTO).
Faktem je, že TEĎ je naprostá většina dováženého plynu z jiných zdrojů.
Pavle, stačí na Wikipedii najít spotřebu EU a kapacitu zdrojů jiných, než ruských, a porovnat. To chce ovšem kupecké počty.
Tak, proč si to na té wikipedii nevyhledáš a ty kupecké počty nepoužiješ lžirgile. Třeba pak přestaneš vykládat absurdní lži nejne na téma evropského dovozu plynu.
Měla nás EU nechat bez plynu?
Zajímal by mě zdroj této informace
EU nakupovala LNG z RuZZka? Jak to dokázala?? Těžba plynu pro poloostrov Jamal bude připravena v 2026 a bude činit 45 miliard m3 LGN. 18 m3 bude Rusko a zbytek bude vývoz.
Na straně Baltu bude první zařízení na LNG v roce 2023 a další až za rok s kapacitou 13 milionů tun.
Že bych tedy podotkl, to že „.. ČEZ má platnou smlouvu na dodávky plynu s ruským Gazpromem“, je zase úplně nová mediální informace. Dosud se přece argumentovalo že energie musíme nakupovat / i prodávat přes německé energetické burzy, není-liž pravda? Ono i politicky, jestli má ČEZ, kde má stát majoritu, smlouvu s ruským Gazpromem, tak to už by nyní přece měl vysvětlovat premiér Fiala, který tvrdí že už nyní vedeme s Ruskem válku. Ale tahle informace asi do jeho představy války nezapadá, takže se o ní vůbec nezmiňuje, a občan, ani novinář a asi ani pan poslanec Okamura do neveřejných smluv ČEZu přístup asi nemá
To že Gazprom až k nám neposílá, by se asi dalo vysvětlit tím, že skoro vůbec neposílá – těžko by asi prohnal prázdným potrubím až k nám přes řadu jiných států, které ten ruský plyn bojkotují . Ale to by samozřejmě měl pan Okamura a spol. vysvětlit, jak se toto prakticky zařídí.
A nakonec, asi je dost nebezpečný omyl tvrdit že „když tuto zimu přežijeme s takřka vytěženými zásobníky, tak „Naplnit je před další zimou bude složité.“ – potíž je v tom, že podstatnou část toho plynu (asi 40 %]? potřebujeme, zvlášt pro průmysl celoročně. A ten tedy bude chybět hned, po té zimě.
A věc druhá, pokud se píše že “ kapacita plovoucím terminálu na LNG v nizozemském Eemshavenu. Je tři miliardy kubíků“ – což je ale prázdná kapacita, která se musí naplnit dodávkami. Takže prosím počítat až ty nasmlouvané dodávky, včetně tedy rovněž nasmlouvaných tankerů. které je tam pro nás dovezou..
Praha/Eemshaven (Nizozemsko) – Zkapalněný zemní plyn (LNG) z terminálu v nizozemském přístavu Eemshaven se již používá v České republice. Mluvčí polostátní firmy ČEZ Roman Gazdík dnes ČTK řekl, že plyn z Nizozemska se v ČR využívá pro potřeby zákazníků ČEZ, část se uložila do zásobníků v ČR. Plyn ČEZ nabízí také dalším českým obchodníkům. Do přístavu již dorazila druhá loď s LNG pro ČR. Stejně jako první loď připlula ze Spojených států, tentokrát ji dodala společnost Shell. LNG se nyní zpracovává zpět na plynné skupenství, aby mohl zemní plyn putovat potrubím dál do Česka, uvedl dnes na twitteru generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Stačí, takže již nemusíte čekat.
Ono by to chtělo citovat čísla, a ta už se hledají těžko, tak v těch projevech nenajdete. Takže – alespoň jeden „..Loď (tedy ten první přijatý tanker) má kapacitu 100 milionů kubíků, tedy jednu třicetinu našeho ročního kontraktu… A tím ročním kontraktem se rozumí ta kapacita zmíněného terminálu, Jeho kapacita je tři miliardy kubíků, – tedy – a jak uvedeno, třetina naší roční spotřeby.
Takže, asi malou násobilkou zjistíme, že by se muselo nafest dohodnout, nakoupit a taky dovézt bez jediného narušení, 2,5 tankeru měsíčně, aby se ale pokryla právě a pouze ta třetina roční spotřeby. Přičemž a znovu, skoro 40 procent ho nutně potřebuje průmysl a další obory – zemědělství, potravinářství doprava a další. Takže ta čísla zase tak nadějně nevypadají.
Nicméně, pochopte že já nejsem ruský agent, abych hnal respubliku do područí Putina, já jsem si užil za komunistů svoje.. Jenom že i na tom je vidět že Fialova vláda tu krizi nebere dostatečně vážně, aby jí skutečně vážně řešila… Kdybych dal příklad – jest tu návrh aby stát, jako majoritní akcionář dal příkaz ČEZu aby dodával aspoň tu elektřinu za režijní ceny.
A vláda argumentuje se tím, že to nejde protože by se tím poškodila práva minoritních akcionářů ČEZu. A došlo té vládě, že až bude docházet ten ruský plyn a zablokuje dodávky plynu velké řadě našich podniků co tomu potom budou dělat jejich akcionáři??? Jasně že budou naštvaní (spousta jich je taky ze zahraničí) – a že se budou soudit a chtít kompenzace – řádově mnohem větší. Samozřejmě že vláda se bude hájit tím že to je nouzový stav (který mimochodem asi potrvá řadu měsíců, třeba až let a ty podniky se položí)..Jenže – z hlediska té energetické krize už je ten mimořádný stav nyní, a vláda by měla použít svou pravomoc už i proti tomu ČEZu. Jestli se snad ta vláda domnívá že to vyřeší doporučením, aby si vzali občané dva svetry, tak to je spíš výsměch,,,
… no ČEZ má smlouvu s Gazpromem pouze na dodávku plynu do elektrárny Dětmarovice – nic víc, nic méně… To je pouze – hlediska celkové spotřeby plynu pro stát, naprosto marginální… Jinou další smlouvu s Gazpromem nemáme, tudíž náš hlavní dodavatel je RWE – ten tedy musí primárně řešit naše „státní“ potřeby…
A tuhle fantasmagorii máš odkud? Dětmarovice jedou na černé uhlí.
… no nedávno to uvedl nějaký energetický expert a to jsem slyšel a viděl…
Který „expert“ josef? Jsi schopen uvést jeho jméno a a odkaz na jeho vyjádření? Ne. Evidentně je to ten co ti posílá brožurky původem z Kremlu. Nebo je také možné, že to co ty slyšíš a vidíš s realitou nemá nic společného. Skutečně REÁLNÝ jedinec a zaměstnanec ČEZu, prohlásil, že kontrakt mezi gazpromem a ČR existuje, jen ho rusáci neplní. K tomu evidentně nejsi schopen říct nic.
… no zrovna včera ředitel ČEZu Beneš u Václava Moravce jasně řekl, že budou Gazprom žalovat ! Takže smlouvu musí mít, když je budou žalovat za neplnění ?! ?! ?!.
O tom tady celou dobu točíme, josef. Jen ty se to snažíš zakamuflovat průhlednou lží, na téma kontrakt na dovoz plynu jen pro UHELNÉ Dětmarovice. Tam se pálí plyn tak akorát v kuchyňce pro zaměstnance. Obávám se josef, že za tak absurdní nesmysl, tě vyrazí i z té trolí farmy, ve které jsi, a to musí mí jó nízké nároky.
Pane Břešťane, opravdu jste mě zklamal, takové ohýbání fakt bych čekal např. od JXD čí vládní Vlnky (Novinek):
– „(Rusko, Putin) …kdo cíleně vyvolal – vedle války – i stávající energetickou krizi“ – ceny energií násobně rostly již během roku 2020 (cena emistních povolenek vzrostla z 20 € na 90 €; pamatujete ještě na krach Bohemia Energy? Možná se pletu, ale to se na Ukrajině ještě neválčilo.
– žádný problém, zásobníky plynu jsou plné na 90%. Jaksi pomíjíte to, že zásobníky nejsou naše a „našeho“ plynu v nich (státní hmotné rezervy) je pouze 8%. Ostatní plyn patří obchodníkům/překupníkům a ti ho prodají nejvyšší nabídce a jestli si někdo myslí, že přeplatíme např. Němce, tak by měl vrátit občanku.
Samé polopravdy .Přitom se stačí zamyslet.Kdy že to krachla ta Bohemka??? a proč že? Pokud je mi známo , tak ještě půl roku nebyla žádná válka a už byli s cenou energie všichni v …pryč!!!Nezodpovědné zelené ideologii můžeme poděkovat.Jestli někdo odstaví špinavých 100 GW.Tak v ten samý okamžik musí mít novo náhradu 150 GW.čehokoli.A proč více? Protože každý den se prodávají zelená auta , která navyšují spotrebu.JJe to jenom malá násobilka .1+ 1 = 2 a to je celé.Putin nePutin.
Hezký článek, měl by být šířen tam, kde diskutují ti ruskou propagandou zblblí blbci z Václaváku. Co se týče zimy 2023/24, doufejme že skončí válka. Také mne vadí, že se nepokračuje v přípravách na těžbu břidličného plynu, když se to před 10 lety tak neprozíravě zastavilo. Doufejme, že dál se dostanou projekty na výrobu plynu z odpadů.
Překvapující. Ani jednou od Fialy nezaznělo, že nám Rusko nedodává nasmlouvaný plyn. Udělal pro to něco nebo právě naopak?
Ruský plyn má nejlevnější těžbu i dopravu (může mu konkurovat jedině norský, ale toho je málo, a navíc bude si dražší těžba na mořském dně, nebo Britský, ale to by se musel natáhnout od Skotska na pevninu plynovod; zkapalňování zemního plynu a jeho doprava v cisternách je šíleně drahá a šíleně neekologická technologie). Pochopitelně, tohle platí ve férové soutěži na ryze ekonomických základech.
Ještě levnější je samozřejmě plyn přímo na našem území, ale to bychom museli patrně silou přemoci Putinovy agenty, zelené, a asi i odejít z EU, ktrerá je jimi prolezlá.
Zdražování zemního plynu je dáno ekomagořinami a začalo celé měsíce před vpádem Putina na Ukrajinu. A už dříve se pro to vytvářely podmínky – viz absence plynovodu z Kyperských a Izraelských plynových polí do Řecka, daná obavami z toho, že by se ta investice v EU pod nadvládou ekomagorů (včetně toho, že vedení EU často podléhá nátlaku ekoorganizací, které se dožadují ústupků směrem k ještě více restriktivním opatřením oproti dohodnutým smlouvám) nezaplatila.
MMCH to zdražování plynu má jeden pozitivní aspekt: Ono by k němu došlo postupně k roku cca 2033, a to „postupně“ by patrně vyvolalo známý „syndrom pomalu vařené žáby“. Teď, když do toho EU spadne tuto, maximálně příští, zimu a v bytech bude mrznout, lidi nebudou mít co k jídlu, bude hyperinflace jak v Německu na přelomu 20. a 30. let minulého století atd., tak je docela šance, že se lidé zmátoří a ekology vypráskají. Ne že by se tím Putin stal kladnou postavou, ale mohl by se posunout někam k postavám kontraverzním typu Vlasovci.
No a vzhledem k tomu, že historicky víme, že se při té ohromné krizi v Německu dostal k moci Hitler, tak to už tak nadějně nevypadá. Btw, on nebyl sám, fašističtí diktátoři se tehdy dostali snadno k moci po celej Evropě, aj naši bratia Slováci usoudili že jim bude jako fašistickému spojenci Německa líp, pokud jim luďak Hlinka slíbil víc než tu žebračenku, na jakou měli nárok /pokud byli bez práce a bez prostředků/ v masarykovské demokracii…
Ano, to nám reálně hrozí.
Na druhou stranu se lze domnívat, že vláda Výmarské republiky by dovedla Německo do průšvihu srovnatelného nebo ještě většího.
Nehledě k tomu, že pokud by se Německo spojilo se SSSR, byl by to průšvih daleko větší než Hitler. A stačilo by, kdyby němečtí politici dali přednost Thälmsannovi před Hitlerem. Představte si sovětské hordy s německou výzbrojí a pod velením německých důstojníků, jak táhnou Evropou.
To, že „levný plyn od Gazpromu v Maďarsku“ je jen další rusácká fantasmagorie je známo několik měsíců. Minimálně o tom v rozhovoru pro Český rozhlas v červenci hovořil bývalý maďarský velvyslanec. Stručně řečeno, místními rusáckými podržtaškami pro svou „osvícenou“ hospodářskou politiku milovaný orbán maďarům zajistil vyšší inflaci, vítr v rozpočtu, benzín na příděl, předražený plyn a rozkopaný plac místo nové jaderné elektrárny.
Těží se za jednodušších podmínek než v Norsku nebo i v USA. Přepravuje se jednodušeji, tedy i levněji. Vše navíc v zemi, kde je levná pracovní síla i levná energie (na honění toho plynu trubkami). To prostě neodkecáte.
Že Gasprom bude nyní státům, označeným za „nepřátele Ruska“ dávat ten plyn co nejdráže, to už není ekonomika, ale politika. A je to cena za naši pomoc Ukrajině.
Já osobně jsem ochoten tuto cenu platit, ale ve státě s vládou, která se bude chovat racionálně. Tj. odejde od systému emisních povolenek, vrátí se k uhlí, zplynovaným uhlím nahradí část zemního plynu a bude tvrdě makat na těžbě plynu z našich ložisek v břidlicích, a na výstavbě nových jaderných bloků a snad i celých elektráren. Odchod z nesmyslu typu „Lipská burza“ je také nutný.
Máme takovou vládu? Odpověď na tuto otázku je důležitější než všechny vaše „rusácké fantasmagorie“.
Až nebudeš vykládat rusácké fantasmagorie, které žádným způsobem nedoložíš, nebudu já na ně upozorňovat. Jinými slovy tvoje dojmy na téma levné “ pracovní síly“ nijak nemění fakt že dovoz LNG z USA ještě před rusáckou agresí snižoval cenu plynu vyhnanou rusáckým vydíráním a nedodržováním smluv, přičemž za dodávku od „přítele“ puťky musi orbán platit stejné sumy jako státy s rovnou páteří.
… a já jsem si myslel, že cena plynu z Ruska se tvoří na burze ? To znamená, že burzu na plyn vymyslelo také Rusko, Green Deal také Rusko, odstoupení Německa od jádra také Rusko ? No neskutečné co dokáže ! Teď tedy když Rusko má padnout tak musí tedy zákonitě padnout i burza, green deal také padne, Německo se také vrátí k jádru… Ale co budeme dělat bez burzy, budeme vědět kudy kam ? Liberalizovaný trh padne a určitě se už neobnoví (u nás ty stovky obchodníků s plynem barevným, bezbarvým, s obláčky, s kroužky, s parfémovaným na sirovodík, atd. atd. – prostě ten možný výběr bude tatam…). Hořce zapláčem a budeme toho litovat, že jsme takový lapsus trhu dopustili…
Tys myslel a vymyslel kolo u trakaře, josef. Tvoje hysterické bláboly na téma burzy a rusácka ve snaze zamést pod koberec rusácké zločinecké chování nemění nic na faktu, že rusácko neplnilo nasmlouvané kontrakty čímž ještě před svou agresí na Ukrajinu vyhnalo cenu plynu na TÉ burze do extrémních výšin a následný dovoz LNG z USA do Evropy zace cenu na TÉ burze velmi snížil.
… no a zase s vracím k tomu včerejšímu pořadu u Václava Moravce kde zejména jaderná odbornice Dana Drábová uváděla ve svém expozée, že cena docílená na burze je nejférovější… A Rusko tehdy plnilo dle smluv – ty nebyly nastaveny na spotové ceny, to potvrdili i odborníci typu Gavor, Bartuška, Štěpán, Stehlík, aj.
Burza by teoreticky měla stínovat hodnotu, množství nabídky a množství poptávky.
Problém je, že celý Green Deal byl postaven na koncepci, že spalováním velmi levného ruského plynu bude předstíráno, že OZE fungují. A kolaps, jehož pokročilé příznaky vidíme nyní, měl nastat až v první polovině 30. let. Putin to celé urychlil, což nám (obyvatelům EU) poskytuje příležitost tu pitomost zlikvidovat v situaci, kdy to nebude stát desítky milionů životů.
Ty se vracíš tak maximálně z hospody, josef. To, že tvorba cena na burze je nejefektivnější nijak nemění fakt, že rusácké spekulace a nedodržování nasmlouvaných kontraktů cenu markantně navýšily. Přičemž, pořád to bylo a je přes burzu levnější a bezpečnější než rusácký dlouhodobý kontrakt, jak ukazuje příklad pomalu ale jistě krachujícího maďarska (mimo jiné právě díky nákupu předraženého plynu přímo od rusácka).
I méně gramotný člověk pochopí, že zkapalňování plynu a jeho doprava tankery musí být dražší než doprava trubkou (která navíc už je hotová)-viz kapalný plyn z USA. I méně gramotný člověk si dokáže odvodit, že těžba na mořském dne je technicky náročnější než na souši – viz norský plyn. I opravdu hloupý člověk dokáže porovnat životní úroveň v USA a Norsku (a tedy i výši platů) se stavem v Rusku.
Jsme ve válce, kterou za nás bojují Ukrajinci. Takže bratři švejkové Vám přidám ještě jeden citát mého dalšího oblíbence Ronalda Reagana, teď by ho Amerika potřebovala jak sůl. Cituji: Nemáme na výběr mezi mírem a válkou, pouze mezi bojem a kapitulací. Konec citátu. Hezký večer a dobrou noc
V tom nejsme ve sporu. Je to vláda, která tuto situaci ignoruje a chová se tak, že dopad války na naši ekonomiku i populaci zhoršuje. Už jsem tu opakovaně psal, co by udělala racionálně se chovající vláda, využívající válečný stav k minimalizaci dopadu energetické krize na chod státu a jeho obyvatele. Vláda dělá v podstatě pravý opak.
Btw, že jsem jen tak po očku zachytil zprávu na echo24:
„..desítky lodí se zkapalněným zemním plynem (LNG) krouží kolem pobřeží Španělska a dalších evropských zemí a nejsou schopné zajistit si místo pro vykládku, protože zařízení, která toto palivo přeměňují zpět na plyn, jsou plná,
……..To vyvolává obavy o schopnost Evropy zpracovávat dodávky LNG potřebné k vyrovnání výpadku dodávek z ruských plynovodů.“
Jinak řečeno další úzké hrdlo , o kterém odborníci určitě vědí, ale jak politici, tak i média se o tom nějak zapomínají zmínit ve svém chvalozpěvu o nahrazováni ruského plynu tím emerickým.
Dost krátkozraká propaganda , když si uvědomíme že generál Zima tu může být za pár týdnů a ty zásoby mohou dojít do pár měsíců.. Oni pro přípomínku i komunisti plánovali svou budoucnost na pětiletky a nikoliv na kvartály – a potom děj se vůle boží…
To je to „evropské řešení“, podporované naším panem premiérem.
MMCH, dá se snadno spočítat, že ruský plyn by substituoval jeden megatanker (největší, co uvádí Wikipedie) připlouvající k evropským terminálům denně nebo odpovídající denní počty menších. V podstatě nejen že nejsou terminály, ale nejsou ani ty tankery v odpovídajícím množství (z jízdní doby tankeru z USA do EU se to dá spočítat, nebo alespoň řádově odhadnout, blbou trojčlenkou). A každý z těch tankerů, čekajících na vykládku, emituje metan (protože jinak by se mu přetlakovaly nádrže) a zvyšuje skleníkový efekt téhle akce. A i kdyby toho nebylo je „skleníkový dopad“ kapalného metanu, dopravovaného přes moře, cca 1,7 (když spalování uhlí má 1). Takže je to přímo zločin proti planetě a racionální by bylo vrátit se k uhlí, kterého máme dost na mnoho desítek let.
Tady se vůbec ale neřeší otázka, čí vinou došlo k tomu, že ten ruský plyn tady řešíme ?
Kdo způsobil, že i uvědomělí soudruzi z NSR a Brusele vydávali tak pochybné příkazy ?!!
Sodruh Orbán se zcela jistě příkazy z bruselu řídí jen co do přisátí na evropský penězovod. O plynovodu se rozhodl zcela samostatně.
Ovšem, Orbán je v těžké nemilosti a pod silnými bruselskými sankcemi.
Jinak bylo opakovaně prokázáno, že Putin si vydržoval zelené, jako jeho předchůdci, ještě za SSSR, „bojovníky za mír“ (proti rozmísťování raket středního doletu v zemích NATO coby odpovědi na sovětské rakety rozmísťované na naší straně, i u nás), „bojovníky proti kapitalismu“ (bojovali v roce 1968 za zavedení maoismu v Západní Evropě), „bojovníky proti válce ve Vietnamu“ a podobné zločince.
Celý Green Deal je v podstatě dílem ruské tajné služby.
Ty silné sankce se ti zdály kdy, lžirgile. Prozatím byly orbánovi jen pozastaveny některé platby z evropské pokladny. Ovšem už skučí jako kojot, protože si zdevastoval vlastní ekonomiku do té míry že i bruselský penězovod směřování maďarska ke krachu jen zpomalí. Ovšem oceňuji tvoji kritiku agenta schrodera.
Věcná otázka – jak jste přišli na to že „Nizozemsko oproti původním plánům bude dál pokračovat v těžbě plynu na polích kolem Groningenu.“ všude se dočítám že nic takového nedělají a těžbu ještě více stahují. Prosím nějaký zdroj.