Šlachtovi detektivové čelí podezření z uplácení obviněných: Policie mlčí, kritika ze strany advokátů sílí
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu využil práva mlčet a neposkytuje žádné komentáře k podezření, že jeho detektivové upláceli obviněné v kauze Oleo Chemical. Mezitím zesílila kritika ze strany advokátů – Unie obhájců oficiálně vyzvala vedení policie, GIBS a státní zastupitelství, aby podezření věnovaly pozornost. A policie? Mlčí. Stejně jako žalobci.
Na jedné straně sílící kritika policejního postupu a obava z destrukce právního státu, na straně druhé hradba mlčení. Policie se odmítá vyjádřit k podezření, že si detektivové ÚOOZ snažili za peníze „koupit“ spolupracující obviněnou Janu Šádkovou v kauze Riittg a spol. známou jako Oleo Chemical.
Šádková nabídku odmítla – před pražským Městským soudem teď stojí jako „řadová“ obžalovaná. Ve své středeční výpovědi popsala, jak jí detektivové nabízeli peníze za to, že se stane spolupracující obviněnou a shodí Rittiga, jeho právníky a obchodní partnery. Výpověď Šádkové o den později potvrdil Jaroslav Kubiska. Ten s policií spolupracuje a o statut spolupracujícího obviněného usiluje. Jako jediný z deseti obžalovaných vypovídá proti Rittigovi.
Obhájci: Je to cesta do pekel
Jak už HlídacíPes.org psal v pátek, policie se takovým jednáním, pokud by se výpovědi ukázaly jako pravdivé, dostala daleko za hranici zákona. Trestní řád totiž umožňuje výhradně to, aby byl spolupracujícímu obviněnému výměnou za úplnou a pravdivou výpověď proti spolupachatelům, která navíc musí být pro jejich usvědčení klíčová, snížen trest. O penězích nemůže být řeč, shodli se oslovení advokáti.
Psali jsme: Nabízet spolupracujícím obviněným peníze? Nepřichází v úvahu, říkají na adresu policie advokáti
„Stát není oprávněn spolupracujícího obviněného honorovat a podle mne by mohlo jít o trestný čin. Minimálně zneužití pravomoci úřední osoby, ale možná i jiné,“ uvedl pro HlídacíPes.org prezident Unie obhájců Tomáš Sokol.
Jeho odpověď se pak stala základem oficiálního stanoviska, které Unie zveřejnila v pátek. V něm požaduje, aby se podezření věnovaly orgány činné v trestním řízení. „Je třeba zjistit, zda jde o pravdivou informaci, případně, zda se dokonce, vzhledem k tomu že není jediná, nejedná o nějaký systematizovaný postup, jimiž orgány činné v trestním řízení získávají za peníze ,pravdu´ od spolupracujících obviněných,“ stojí v prohlášení.
Další ze členů prezidia Unie obhájců, advokát Václav Vlk, upozornil, že překročení zákona ze strany policie by mohlo v důsledku vést i ke zmaření celého trestního řízení. „Problém je, že zajišťování informací za úplatu policie využívala a využívat bude. Informátory si vždy platila. Nesmí to ale nikdy dělat vůči pachatelům – obviněným,“ říká Vlk.
O kupování obviněných Vlk hovoří jako o cestě do pekel. „Za chvíli to bude mírná facka, pak jemné vyhrožování obviněním manželky či dětí. To jsou jistě běžné policejní metody – policejní metody totalitních zemí. Vedou jen ke splnění úkolu, nikoliv k odhalení zločinu. Neboť zločinem se zločin neodhaluje,“ říká Vlk.
Co na to policie? Nic
Policie mlčí. „Žádný komentář,“ napsal redakci HlídacíPes.org mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Policejní prezidium na žádost o komentář nereagovalo vůbec, stejně jako Vrchní státní zastupitelství v Praze, jehož žalobce Adam Borgula podal na Rittiga a spol. obžalobu.
Jako jediná na dotazy zareagovala Generální inspekce bezpečnostních sborů. „K dotazovanému případu v současné době nejsou k dispozici žádné informace vhodné kr zveřejnění,“ odpověděla mluvčí inspekce Radka Sandorová na dotaz, zda GIBS zahájila úkony trestního řízení či je ve věci jinak činná.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Předně si musíme přiznat, že hlavní zájem advokáta je výše honoráře a soudce má tak obrovskou moc, že může soudit podle toho jak se vyspí a svůj honorář má také jistý. Navíc žijeme ve společnosti, kdy lež je běžná i ve vrcholové politice. V tomto prostředí musí policisté pracovat a nelze aby jim advokáti ještě radili, jak to mají dělat. Nedávno se pan Šlachta v televizi chválil, jak se jim daří potírat korupci a pronikat do vyšších pater politiky. Doufám, že nenarazili. Jako voliče ODS by mne to mrzelo?
Ach ano, policie mlčí,policejní prezidium mlčí,
Vrchní státní zastupitelství mlčí,Generální inspekce bezpečnostních sborů k tomu nemá „k dispozici žádné informace vhodné k zveřejnění“ (což je defakto totéž). A ministr vnitra který za tento resort nese zodpovědnost taky mlčí.
Je to pozoruhudné, když je to sotva deset dní, co pouze zveřejnil svůj privátní názor na sociální síti-a státní zastupiteství i policie začaly s nebývalou horlivostí a rychlostí ihned jednat a stíhat v souladu s tímto názorem.Halt je pro tento režim větší nebezpečí svobodný názor pana Konvičky, než fakt že policie veřejně uplácí svědky. Bohužel tedy na naší současnou a stále se zhoršující se politiku je už nutné použít citát z díla mistra hororu S.Kinga:
„Už si myslíte, že jste viděli nejhorší hrůzu na světě, takovou, ve které se sejdou všechny vaše noční můry a přetaví se v děsivou skutečnost, takže jedinou útěchou vám může být, že nic horšího se už nemůže stát. A kdyby ano, mozek se vám při pohledu na takovou hrůzu určitě vypne a pak už nebudete nic vědět. Jenže ono se něco horšího opravdu stane, mozek se nevypne a vy se nějak kodrcáte dál“