Počet muslimů ve světě se téměř zdvojnásobí. Graf rozdělení světa podle náboženství v r. 2050
Napsal/a -pes- 27. dubna 2016
Procento lidí, kteří se hlásí k některému z náboženství, ve výhledu do roku 2050 výrazně poroste. Nejvíce přibude vyznavačů islámu, křesťanství by ale i v roce 2050 mělo zůstat nejrozšířenějším náboženstvím světa.
Grafické znázornění (níže) vychází z loňské globální studie americké společnosti Pew Research Center publikované v odborném časopise Demographic Research Journal.
V současnosti je v sedmi z osmi nejvyspělejších zemích světa (sdružených v uskupení G8) většinovým náboženstvím křesťanství. V roce 2050 by ale mezi ekonomicky nejvyspělejšími zeměmi měla zbýt už jen jediná, kde v křesťanského Boha věří většina populace – Spojené státy.
Čtěte též: Islamoložka Zora Hesová: Muslimové a mýty o jejich integraci do evropské společnosti
- Tempo růstu celosvětové křesťanské populace bude zhruba odpovídat celkovému nárůstu počtu lidí na Zemi mezi lety 2010 – 2050. Největší podíl křesťanů bude v roce 2050 v subsaharské Africe. Celkově má stále počet křesťanů převyšovat počet vyznavačů islámu.
- Počet muslimů ve světě se mezi lety 2010 – 2050 téměř zdvojnásobí. Ve srovnání s ostatními náboženskými skupinami budou vyznavači islámu vykazovat i největší populační růst.
- Podíl lidí bez příslušnosti k jakémukoli náboženství se v poměru k celkovému růstu populace bude snižovat. Nejvíce lidí bez vyznání bude v roce 2050 žít v Číně.
- Počet hinduistů vzroste v roce 2050 až na 1,38 miliardy lidí
- Počet buddhistů zůstane na úrovni téměř 500 milion, s tím, jak poroste celková populace na planetě se však jejich podíl ve vztahu k ostatním náboženstvím sníží.
- Růst židovské populace je sice výrazně pomalejší než celkový přírůstek obyvatel Země, nicméně studie očekává, že ve srovnání s rokem 2010 vzroste počet židů v roce 2050 o dva miliony –celosvětově na 16 milionů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Nesedí mi ta číslo označená „Hindus“ – nemáte chybu v popisu? A nemá být vítězný index růstu a tedy i titulek úplně jiný?
Máte pravdu, hinduistů by mělo být 1,38 mld. Chyba při překladu. Děkujeme.
Trochu mě zaráží, že i tady se v textu objevuje výraz „vyznavač islámu“. Chápu, že je to obsahově naprosto v pořádku, protože se jedná o náboženské vyznání, ale stejně jako na klasickém malém českém informačním webu – křesťan nikdy není vyznavačem Krista/kříže nebo čehokoliv jiného a vyznavač islámu je jen velmi zřídka obyčejným, rozuměj lhostejným nefanatickým ba dokonce velmi často pasivním a nereligiozním, muslimem.
Jistě víte, že onen „vyznavač islámu“ v mysli vašich čtenářů vyvolá úplně jinou reakci než prosté „muslim“.
Jediný důvod je snaha o užití synonyma v textu, kde je slovo muslim použita mnohokrát.
Tak jako urcite.
V nadpisu je muslim, abychom pritahli ctenare. Pak je vyznavac, pak muslim, pak zbytecne vyznavac. Proc si nedate praci taky s kvetnatejsimi synonymy u krestanu? Mate tam 2x za sebou krestanstvi a pak zas 2x za sebou krestan.
Skutecne se to jevi znacne zaujate. 🙂
BTW termin „krestansky Buh“ je nesmysl.
Koukám, že některé diskuse jsou zbytečné, třeba tato. Btw. termín křesťanský Bůh se používá zcela běžně.
Přít se s nevzdělancem o slohu a Bohu by bylo samozřejmě zbytečné, ale vy jste novinář a tudíž vzdělaný a nejspíš i inteligentní. Očekávám od vás korektní interpretaci informací a ne emoční manipulaci. Jakmile toto zaznamenám vrhám se s lidmi, jako jste vy, do zuřivého boje.
Co se týká toho běžného termínu, můžete mě prosím odkázat na jediný teologicky korektní záznam? Samozřejmě je stále ve hře možnost, že jste myslel křesťanského boha, to by bylo samozřejmě v pořádku, ale nepředpokládám, že by chyba byla v kapitalizaci toho jména.
Věří v křesťanského Boha i muslimové? Ptá se kupříkladu Christnet. Ale nerad bych s vámi emočně manipuloval.případně např. zde http://www.teologicketexty.cz/casopis/2011-3/Pojeti-Boha-pojem-osoby-a-promennost-Boha-v-nejnovejsi-teologii.html
Bohužel mi váš redakční systém znemožňuje přímou reakci, ale protože máte většinou málo reakcí, tak si mohu dovolit navázat.
Žádal jsem o teologicky korektní záznam a ne o naprostou hovadinu 😀 Předpokládám, že termín humanitní věda vám něco říká.
Co tím odkazem na teologicketexty.cz http://www.teologicketexty.cz/Kontakt, což je nějaká parta v londýnské, chcete říct?
Možná bych měl upravit zaměření, mohl byste najít nějaký teologický text, který používa termínu křesťanský Bůh a zabývá se vážně i islámem? Protože ten, kdo věří, ten věří svému, ostatně přesně tak, jak to předvádíte vy.
Pořád jsem nepochopil, co podle vás „předvádíme“. Evidentně máte nějaký problém, ale obávám se, že vyřešit si ho musíte sám.
Předvádíte (imho) nekvalitní a zavádějící žurnalistiku na úrovni parlamentních listů. Většinou se nedívám, kdo to napsal, ale u vás jsem zaznamenal již druhý článek, kde se snažíte čtenářem manipulovat. Ten muslim v titulku, který je tam proto aby přitáhl bych ještě chápal. Ale „vyznavač islámu“ je spojení které Čecha popudí. Vy jste novinář a víte to.
Samozřejmě chápu, že to nepřiznáte. A vůbec se nebudu divit, když mi zase jen odseknete nějakou polourážkou.
A problém mám – s pravdou na internetu a včera jsem jen zjistil, že vy s ní evidentně máte problém taky.
V tom případě doporučuji právě Parlamentní listy.