
Plná covidová náplavka a samotář Obama. Fotky neříkají všechno, je dobré si to občas připomenout
VIDEO. Když se v říjnu 2020 i přes tvrdý lockdown a rostoucí covidová čísla na pražské náplavce konaly farmářské trhy, šířila část médií i politiků fotografie, z nichž to vypadalo, že na nábřeží je hlava na hlavě. Ve skutečnosti šlo o jeden z klasických příkladů obrazové manipulace, jaké mapuje série minutových videí HlídacíPes.org.
SMR mobil článek Mobile (207411)
Fotku zdánlivě zcela zaplněné náplavky sdílel i tehdejší premiér Andrej Babiš. Silné kritice následně čelili organizátoři akce, návštěvníci i úřady, které trhy povolily.
Úhel pohledu
Jenže zmíněné snímky zcela neodpovídaly realitě. Jak ukázaly jiné záběry z místa, fotky byly často pořízeny z manipulativního úhlu, odkud vypadala náplavka mnohem plnější, než ve skutečnosti byla.
Více příkladů tohoto typu obrazové manipulace ukazuje autor textu v následujícím videu:
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
„Tady to trochu ořízneme“
Když se vyznění fotografie nedaří vhodně ovlivnit rovnou při jejím pořízení, může posloužit pozdější digitální úprava, zejména ořez a změna rozměrů snímku. Takto lze na záběru zanechat jen to, co šiřitel fotky chce, aby veřejnost viděla.
Obětí takové manipulace se stal i bývalý americký prezident Barack Obama. Týdeník The Economist v roce 2010 při informování o ropné katastrofě v Mexickém zálivu zveřejnil jeho fotografii na titulní straně. Na snímku byl tehdejší prezident, jak stojí sám na pláži, dívá se bezradně do země a za ním v pozadí stojí ropná plošina.
Ve skutečnosti však vůbec nebyl sám a nedíval se do země, ale na vyplavený odpad. Šlo jen o manipulativně oříznutou a vyretušovanou fotografii.
Další příklady vizuálních manipulací jsou k vidění v tomto videu:
Projekt „Žurnalistikou na TikToku proti dezinformacím a informačnímu chaosu“ vzniká s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)