Vladimír Drápal na archivním snímku. Foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Playlist si rozvracet nedáme! Vydavatel undergroundové hudby píše vedení rozhlasu

Napsal/a Robert Malecký 13. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Spor o „nevhodnou“ hudbu v pořadu Noční Mikrofórum na stanici ČRo Dvojka přerůstá v kritiku vedení rozhlasu za prosazování povinných playlistů, které moderátoři ani podle okolností nemohou měnit. Přitom právě na „hudební lahůdky podle přání hostů“ rozhlas k poslechu Nočního Mikrofóra lákal. Věta ale z webu ČRo v tichosti zmizela poté, co se kolem playlistů rozběhla veřejná debata. Otevřený dopis kvůli tomu vedení rozhlasu napsal hudební vydavatel a předrevoluční disident Vladimír „Lábus“ Drápal.

Spor o vkus většinového posluchače Dvojky, který vznikl kvůli hudbě doprovázející rozhovor Nočního Mikrofóra z 27. března, popsal HlídacíPes.org v sobotu. V krátkosti: Rozhovor Terezy Boučkové s baskytaristkou a spisovatelkou Evou Turnovou se vedl o jejím angažmá ve skupinách DG307 a Plastic People of the Universe nebo o tom, jak bylo těžké nahradit ve skupině legendárního baskytaristu a tvůrce Mejlu Hlavsu.

Zvolená hudba, na které se dámy dohodly, tomu i odpovídala: zněli Plastici, písně od Velvet Underground a nebo Patti Smith. Písně ovšem nebyly vybrány z oficiálního playlistu, který má stanice pro své publikum sestavený.


Za zmíněné vysílání dostala Tereza Boučková „kapky“ od vedení stanice: „Bylo mi opakovaně vytýkáno, že nehraju z playlistu, který dodává hudební dramaturg. A který musíme dodržet. Ten ovšem absolutně není v souladu s hosty ani tématy hovoru (v tom jsem zatím měla absolutní svobodu!),“ popsala pro HlídacíPes.org.

Výběr hudby pro pořad s Evou Turnovou chápe prý vedení stanice jako svévolný akt, který se již nesmí opakovat. „Já ale hrála jinou hudbu víc než rok a nikdo si toho nevšímal. Teď je ale nová šéfredaktorka, Lenka Mahdalová, a tak se všichni snaží zalíbit se jí a dělat pořádek,“ říká Tereza Boučková.

Moderátorka prý počítá i s tím, že se její mise ve veřejnoprávním rozhlase může chýlit ke konci. „Vzhledem k tomu, že jsem podle vedení už podvakrát neuposlechla výběr hudebního dramaturga, můžou mě vyhodit ze dne na den a asi to brzy udělají. Původně jsem chtěla už včera odejít sama, ale rozhodla jsem se, že jim to neulehčím,“ dodala.

Filipová místo Navarové…

Šéfredaktorka Lenka Mahdalová se pro HlídacíPes.org nevyjádřila. Odkázala na oddělení komunikace Českého rozhlasu, které ovšem s redakcí dlouhodobě nekomunikuje. K věci se ale Mahdalová vyjádřila na sociálních sítích, v komunikaci s moderátorkou Terezou Boučkovou. Na schůzce moderátorů Nočního Mikrofóra prý nezaznělo ani slovo „pobouřit“, ani slovní spojení „ohrozit kvalitu vysílání“, nezazněl žádný zákaz, nikdo nedostal „kapky“.

„Kromě osobního poděkování za skvělou práci všech zúčastněných (o což šlo po „distanční době“ především) a ubezpečení o důležitosti tohoto pořadu se jednalo také o to, jak najít soulad v hudebním profilování stanice s autorským přístupem moderátorů a osobnostmi, které jsou ve vysílání jejich hosty, jak najít společné cesty hudebního formátu s logickými a opodstatněnými potřebami tohoto pořadu,“ napsala Mahdalová a moderátorce věnovala osobní vzkaz:

„Paní Boučková, promiňte, ale opravdu trvám na tom, abyste respektovala kompetence, které jsou v rámci ČRo jasně rozdány, stejně jako v kterémkoliv jiném médiu. Pokud potřebujete změnu v playlistu pořadu, prosím, konzultujte ji s hudebním dramaturgem stanice. Právě on, jako jediný, je za hudební složku plně odpovědný. To není omezování, to nejsou příkazy. To jsou jen prostá pravidla, která musíme všichni dodržovat.“


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Jenže Tereza Boučková trvá na svém, jak plyne z její odpovědi: „Bylo to dost jinak, vy sama jste mi vytkla toto Mikrofórum a odsoudila ho. Proto jsem se vás ptala, jestli jste ho slyšela. Odsoudila jste i hudbu, která v něm zazněla. Řekla jste mi to mnohem příkřeji, než jak to tu píšete teď,“ píše ve své odpovědi. Na tu již šéfredaktorka Mahdalová nereagovala.

Neodpověděla ani na další „historky z natáčení“, které v diskusi o spolupráci moderátorů s hudebními dramaturgy zazněly. „Několik z moderátorů, kteří chtějí být kreativní, vám na té schůzce říkalo, jak se opravdu o dohodu s dramaturgem snažili (já taky) – a on jim zkrátka nevyhověl. A ještě je vždy znectil, takže je tím zcela umlčel. Moderátorka Zuzana M. měla pořad, kde bylo silné téma přátelství se Zuzanou Navarovou, prosila dramaturga, aby Navarovou zahrál – a on jí to neumožnil. Musela hrát Lenku Filipovou,“ napsala Tereza Boučková.

Na spor krátce na Twitteru reagoval i mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna:

Rozhlas nicméně v tichosti změnil anotaci pořadu Noční Mikrofórum na svém webu. Vypadla z něj věta, která je pro celý spor klíčová: „Intimně laděné povídání protknuté vlídným humorem umocní hudební lahůdky podle přání našich hostů.“ V nové verzi už zmínka o možnosti hosta ovlivnit hudbu chybí, jak ukazují screenshoty archivované verze stránky (vlevo) a té současné.

Hudbu skupiny Plastic People of the Universe i dalších undergroundových kapel v Česku vydává vydavatelství Guerilla Records. Jeho majitel, předlistopadový disident, pozdější ředitel Vrchlického divadla v Lounech a lounský zastupitel Vladimír „Lábus“ Drápal, se teď na vedení Českého rozhlasu a šéfredaktorku Lenku Mahdalovou obrátil veřejným dopisem, který jako dokument přinášíme v plném znění.


Pane řediteli, paní šéfredaktorko Dvojky,

dostala se ke mně skrze sociální sítě a posléze v článku na webu hlidacipes.org informace, že paní Tereza Boučková byla napomenuta proto, že na stanici Dvojka ČRo v Nočním Mikrofóru při debatě se svým hostem, hudebnicí a spisovatelkou Evou Turnovou, pouštěla „nevhodnou“ hudbu. Mám to štěstí, že obě dámy znám, ba dokonce je považuji za své přítelkyně a tedy se mě tato událost osobně dotýká. A to nejen z tohoto důvodu, nýbrž zejména proto, že jsem majitelem hudebního vydavatelství Guerilla Records, které se vydáváním „závadné“ hudby přímo programově zabývá. Jsme totiž kmenovým vydavatelstvím skupin The Plastic People Of The Universe a DG 307, jejichž tvorba v pořadu zazněla. Mimo toho jsme vydali na 200 titulů hudby, která nejen, že se zřejmě na Váš tzv. playlist oficiálně nikdy nedostane, ale daleko smutnější je, že za její pouštění může být dnes někdo dokonce potrestán.

Vydavatelství Guerilla Records vloni oslavilo 20 let od založení, ale jeho historie sahá hluboko před rok 1989, kdy jsem za distribuci stejné hudby byl sledován StB a občansky degradován. Dalo by se tedy říci, že jsem se snažil narušovat informační blokádu, která v totalitním režimu panovala a ostatně to je také důvodem, proč Vám píši i dnes. Od pádu komunismu, cenzury a svatého přesvědčení vyvolených členů komunistické strany, že nejlépe vědí, co je pro „obyčejného člověka“ dobré totiž uplynulo víc než třicet let. Nechce se mi věřit, že by ve veřejnoprávním médiu platilo „staré dobré“ playlist si rozvracet nedáme!

Jsem přesvědčen, že pokud rozhlasový publicista nabídne posluchačům hudbu, která se daného tématu přímo dotýká, a v tomto případě výše zmíněná hudebnice na těchto nahrávkách dokonce sama hraje, mělo by to být logickým doplněním celkové dramaturgie pořadu a kvitováno s povděkem za osobní iniciativu. Ba dokonce by měla být samozřejmostí vzájemná provázanost a empatie, aby se nestávalo, že je oznámeno úmrtí hudebníka a vzápětí hraje skladba zcela jiného interpreta, popřípadě se tazatel vyzná ze svého obdivu k Beatles … nebo Vladimíru Mišíkovi … a následuje hudba některé z hvězd normalizačního šoubyznysu. Což je bohužel na Vaší stanici zcela běžné.
Pokud za to byla paní Boučková kritizována a bylo jí sděleno, že hudba Plastic People a Mejly Hlavsy, kterého mj. Akademie populární hudby in memoriam v roce 2000 přijala do Síně slávy a sošku Anděla předal pozůstalým prezident Václav Havel, je pro veřejnoprávní Dvojku nevhodná a hrát se tam nesmí a nebude, dovolte mi, abych protestoval alespoň sám za sebe. A naopak Vám doporučil změnu zkostnatělého a roky neměnného schématu vysílání hudby, které nejen, že nereflektuje její rozmanitost, ale nabízí posluchačům v převážné většině hudbu, která s tématem a dobou příliš nekoresponduje. Řekl bych, že takovou změnu by přivítala a ocenila celá řada dalších posluchačů.

Berte prosím tento dopis jako otevřený, neboť hudební dramaturgie Českého rozhlasu je rovněž věcí veřejnou a dokonce zpoplatněnou.

Mgr. Vladimír Drápal
hudební promotér a majitel vydavatelství Guerilla Records
držitel osvědčení za odboj a odpor proti komunismu


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)