Slavnostní zakončení 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech 6. července 2024. Na snímku Jiří Mádl s cenou za divácky nejúspěšnější film Vlny. Foto: Jan Handrejch/ Právo/ Profimedia

Petr Pithart: Vlny emocí a jak to bylo doopravdy s mazáním protiruských nápisů

Napsal/a Petr Pithart 5. září 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Spousta protiruských nápisů, vtipných, sprostých i zoufalých, v azbuce s chybami, kresby na zdech, výkladních skříních, na plotech… Během několika dní po návratu těch, kteří 26. srpna 1968 podepsali tzv. moskevský kapitulační protokol, to všechno zmizí… Jsou strženy, odrhnuty, přemalovány…

Není to tak, že to tu uvedli do pořádku ruští vojáci. Není tomu tak, že to udělali pořádkumilovní občané. Ani si nepospíšili tehdy ještě opatrní kolaboranti. Udělají to statisíce mladých lidí. Udělali to z vlastního popudu? Ze strachu před okupanty?

Ne, udělali to proto, že je o to požádali ti ještě včera obdivovaní, milovaní politici, ti signatáři kapitulačního protokolu z Moskvy: dokažme, že plníme upřímně naše závazky, my jsme to včera slíbili, bude zase líp, uvidíte, ale musíme to všechno dát pryč, smazat to, vydrhnout, ořezat, strhnout, odrhnout, zazdít, přemalovat, vyrvat, přestavět, třeba i zbořit…

Země opět jako stará

V Moskvě jsme to včera slíbili… Pomozte nám, pomozte své vlasti, milí mladí přátelé! A děti a mladí lidé, skauti, pionýři, party sportovců, studenti jdou. Desetitisíce po celém Československu jich jde s kýbly a hadry a rejžáky, jdou, protože věří svým vůdcům.

Diváci v kinech jsou spokojeni, reakce jsou nadšené, tleská se ve stoje, lidé jsou dojati. Po mém soudu jde o čistý kýč. Je to ona Kunderova „druhá slza“.

A za pár dní je naše země zase – jako nová! Jako vykoupaná po jarním dešti. Vlastně už opět stará. Uklizená. Jako by se tu nic nestalo.

Tohle několikadenní čistění země, to byl první masový zážitek normalizace a jeden z nejsmutnějších časů v dějinách země.

V oslavovaném filmu Vlny je to ovšem jinak. Ten generální úklid po několika dnech odporu se tam děje pod hlavněmi kalašnikovů v rukách okupantů… Po šestapadesáti letech, teď, v létě 2024, to vypadá, jako bychom pořád nic nepochopili.

Že tenkrát, když jsme se zbavovali krátké historie českého odporu, jsme k tomu byli přinuceni – těmi cizími, mocnějšími, že jsme se ohnuli až pod přesilou zla zvenčí.

Tvůrce filmu, režisér Jiří Mádl, říká: „Šlo mně o emoce!“ Chápeme, emoce k filmům nepochybně patří. Pak také musí být k těm emocím nějaké „kulisy“, společenská realita. O tu ale už tak moc nejde.

Lidé se s postojem politiků smířili také proto, že ti jim ještě dali naději. Přitom je vyzvali, aby smazali tisíce protisovětských nápisů na městských zdech.

Diváci v kinech jsou spokojeni, reakce jsou nadšené, tleská se ve stoje, lidé jsou dojati. Po mém soudu jde o čistý kýč. Je to ona Kunderova „druhá slza“: jsme dojati tím, jak byli někteří stateční, a navíc jsme dojati tím, jak jsme dojati vlastním dojetím…

Naše bídné sebevědomí

Co by na to řekli již nežijící Věra Šťovíčková, Luboš Dobrovský a Jirka Dienstbier, moji přátelé po dlouhá desetiletí? Ručím za to, že by to odbyli hořkou, ironickou poznámkou. Uchechtli by se a třeba poradili, abych se na to vykašlal.

To já ale nemohu. Před pětačtyřiceti lety jsem v knize „Osmašedesátý“ (vyšlo v exilových nakladatelstvích a pak doma v nakladatelství Academia ve dvou různých vydáních) na straně 297 napsal:

„Lidé se s postojem politiků smířili také proto, že ti jim ještě dali naději. Přitom je vyzvali, aby smazali tisíce protisovětských nápisů na městských zdech. Četl jsem tenkrát, že bylo dojemné, jak nekonformní dlouhovlasá pražská mládež ruku v ruce s příslušníky VB ukázněně plní toto přání okupantů a ničí autentické stopy – výsledky jediného opravdu demokratického referenda za posledních třicet let. Nevím, co na tom bylo dojemného: že se tito mladíci nechali oklamat?“

Nic na tom neměním ani dnes. Může se to někomu zdát jako detail, je to však podstatné. Naše poznání minulosti jde po šestapadesáti letech od desíti k pěti. A nejde jen o poznání. Jde i o naše bídné sebevědomí. Zdá se, že je na tom tak špatně, že potřebuje nejen zapomínat, ale i velkofilmem vytěsňovat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)