Petr Pithart: Česká skepse směrem k Bruselu. Ale zatím dobrý
KOMENTÁŘ. Dvacet let Česka v EU moc neslavíme, spíše bilancujeme. A je ta bilance tak půl na půl. Těšit nás může vydařené české předsednictví Radě EU v druhé polovině předloňského roku. Obecně nám stouplo sebevědomí. Je dobře, že se necítíme být momentálně někde v koutě.
Když jsme do EU vstupovali, nejvíce jsem si cenil proklamované snahy vyrovnávat rozdíly: mezi státy i uvnitř států, tam, kde jsou zaostalé regiony. A ty jsou všude. Strukturální a kohezní fondy jsou peníze na to, aby se sociální rozdíly uvnitř států na našem kontinentě zmenšovaly. Aby i díky tomu bylo co nejméně důvodů k třenicím.
Tady jsem bohužel zklamáván, i když vina je jednoznačně na naší straně: rozdíly mezi Prahou a třeba Karlovarským krajem se i po dvaceti letech pořád zvětšují. Z větší části se peníze z těch fondů rozkradou, pardon přerozdělí, ve prospěch těch bohatších.
Nebo se za ně kdesi na hranici vystaví plavecký megabazén, jehož rezavé věže trčí do vzduchu možná tak jako vyhlídkové věže pro místní dravce…
Vždyť my v Evropě jsme
Zklamání bylo víc: vstoupili jsme v roce 2004, ale o mnoho let později, než nám původně státníci západní Evropy slibovali.
Třeba ten nafoukaný francouzský prezident Chirac: kvůli němu jsme poprvé uspořádali společnou schůzi obou komor Parlamentu ve Vladislavském sále. Čekali jsme na něj z jakýchsi procedurálních důvodů venku na čtvrtém nádvoří Pražského Hradu přes půl hodiny. Postávali tam poslanci a poslankyně, senátorky a senátoři a byl to trapas. Pak se šlo konečně dovnitř a on se slavnostně spletl o pět let.
Deset evropských států však nakonec dostalo povolení ke startu – začalo se tomu závodu říkat „regata“; začaly „přístupové rozhovory“.
Vždycky před začátkem léta přijížděly do každé kandidátské země desítky šťouralů a jali se zkoumat naše instituční ledví: jak jsme především v zákonodárných aktivitách pokročili v přibližování se k unijním standardům.
Byly to nervy, dostávali jsme každý rok za jednotlivé resorty něco jako známky; bylo to prostě několik maturit za sebou.
Každý kandidátský stát v něčem zaostával, většina hned v několika předmětech. Všichni úředníci a politici, co uměli vykroužit paragraf, psali nové, prý lepší zákony. Dnes připouštím: byly většinou o hodně lepší. Ale neuměli jsme je ze začátku „implementovat“, používat.
Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský mluvil o „legislativní smršti“. Tehdy jsme se však cítili až ponižováni. Několik let jsme byli jaksi „po škole“.
Deset nových unijních plachetnic se chystalo vyplout v jednu chvíli z přístavu notorických repetentů, většinou z bývalého sovětského bloku a začaly se vynášet sázky: přijmou jen dva, Maďary a nás! Ne, přijmou jich prý pět, ještě i Slováky a všechny Balty. Blbost, vezmou jen jednoho – nás!
Jsme přece ekonomickými tygry východní Evropy, jak hlásal ministr hospodářství Karel Dyba za ODS. Zajímavé: ódéesáci byli zprvu nejvíce pro Evropu, i když Václav Klaus opakoval: Jaké vstupování? Vždyť my jsme v Evropě vždycky byli! To je ponižování, braňme svou hrdost!
Ale přístupové dokumenty v Římě podepsal. Když je nějaká velká sláva, tak to on u toho být musí. Po letech dodával: já ale podepisoval vstup jen do společenství trhu, a ne do společné politiky! A už vůbec ne té zahraniční.
A to je – uznejme – pravda. Uvidíme, co s tou politickou unií bude. Teď řeší imigraci „povinnou solidaritou“ (aneb vyber si, jak budeš pomáhat, ale vybrat si musíš, takže jsi suverénní v rámci možnosti) a moc jí to nejde. Nejen kvůli Maďarům. Ale unie nakonec skoro všechny problémy když ne vyřešila, tak vyseděla.
Evropa bez pasů a víz
Ale zpět k výročí. Když v tom roce 2004 vzali všechny, byl to šok. Cítili jsme se dokonce podvedeni: tak oni nás nervovali, jako že se jede opravdový závod a u cíle se bude každé plachetnici měřit čas a jen nejlepší a teď tohle.
Pak se neoficiálně říkalo: Polsko bylo z nás deseti poslední, kvůli katastrofálnímu stavu zemědělství. Průměrná výměra hospodářství byla něco přes dva hektary, protože Poláci se nedali združstevnit a teď to mají, cha cha, za tu svoji hrdost a nepoddajnost (říkali si našinci, a hleďme, kde je dnes Polsko!).
Německo však prý tenkrát předem a jen mezi svými řeklo: Polsko tam být musí, my máme vůči nim nesplatitelný dluh z války… Takže opět ten pocit, že nás podfoukli: tak my se bičujeme, a přitom bylo rozhodnuto vlastně už před startem!
Celkově ČR od svého vstupu do 31. prosince 2023 zaplatila do rozpočtu EU 876,6 mld. Kč, ale získala 1,94 bilionu korun.
Ať tak či onak, konečně jsme byli uvnitř – jmenovalo se to tehdy ještě Evropské společenství. Oslavovalo se, ale jak se dnes říká, „nic moc“.
A hned důkaz, že česká skepse byla na místě. Přišla ledová sprcha, když se naši sousedé, Německo a Rakousko, rozhodli, že nás na pracovní trh pustí až za sedm let. Jen Britové, Irové a Švédi nás k sobě pustili.
Nakonec se ale otevřeli a tak ty chudé příhraniční regiony bohatnou skrze výdělky pendlerů. A paradox jako hrom: kvůli „polskému (českému atd.) instalatérovi“ Britové před pěti lety vystoupili z EU. Přitom to původně byli oni, kdo byl tržně nejotevřenější.
A Češi? Jestli si – hlavně ti bohatší – něco skutečně vychutnávají, je to schengenský prostor, Evropa bez pasů a víz po desetiletích zadrátovaných hranic.
Zůstávají samozřejmě i problémy. V hospodářské (spíše měnové) krizi, začínající v roce 2008, EU vybrala ostrou zatáčku, která prověřila solidaritu bohatých s těmi, kterým se nedaří. Tehdy s Řeckem.
Až tehdy pořádně vyvstala kruciální otázka, zda studený protestanský Sever může vůbec být v jednom spolku s katolickým středomořským jihem.
Vždyť Sever tvrdě pracuje, pije spíš pivo nebo tvrdé, zatímco požitkářský jih si vychutnává siestu, dobře jí a popíjí lahodné víno! Kam v tomto ohledu ale patří Francie? Nebo Itálie? A kam my?
Měli bychom být přeci jen hrdí: podle HDP na hlavu předstihujeme už tři jižanské státy. Jsme hrdí? Nejsme. A i účetně je to zajímavé: celkově ČR od svého vstupu do 31. prosince 2023 zaplatila do rozpočtu EU 876,6 mld. Kč, ale získala 1,94 bilionu korun.
Slovo zatím a česká skepse
Zajímavé bylo i dosti dlouhé šátrání po evropské ústavě. Jako státoprávník jsem byl zděšen: ústava je přece atributem státu a Evropa není a nikdy nebude státem! To by tu musel být „evropský lid“, který by musel mluvit evropskou řečí, evropštinou, dívat se na evropskou televizi… Bylo to několik roků ztracených pro francouzskou pýchu.
Jednou na shromáždění evropských předsedů senátů jsem na plenárním zasedání řekl, že o přestávce mně nizozemská královna řekla, že i ona si myslí, že evropská ústava je „totální blbost“. Byl z toho pak velikánský průšvih, tehdy jsem nevěděl, že co královna řekne v soukromí, to prostě neřekla.
Já pak prosil v kleče pražský rozhlas, aby to večer nereportoval. Dal se uprosit, ale nerad, byla by to když ne bomba, tak určitě bombička. To by pak s námi Nizozemsko přerušilo diplomatické styky.
Přesto bych v tom dvacetiletém ohlédnutí řekl, že u nás opatrné „zatím dobrý“. To „zatím“ naší české skeptické povaze vyhovuje.
Na vize si nepotrpíme, i když vláda se umanutě po nějaké vizi pořád poohlíží. Evropská unie vizi, myslím si, nemá. Jde jí spíše o to, aby i nadále byla. To by snad našincům mohlo vyhovovat. A mohli by jít k těm volbám, co za nedlouho budou. Ve dvou předchozích volbách jsme byli co do účasti jednou z posledních zemí. Tak jděte, prosím.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Zátah na dealery kokainu v Plzni. Měli docházet i na adresu radního pro bezpečnost
Úzké hrdlo podpory pro válčící Ukrajinu. Na trhu je stále málo střelné bavlny
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Zákeřný če..ník se nikdy nezapře. Pithart po zbytečné sametce89 se zachoval jako komunisté. Jen převlekl triko. Do podzimu 1989 nebyl špatným chlapem, pak ho posedl amok amorálního havlisty … škoda ho.
Pokud vím, tak Petr Pithart byl po roce 1968 vyhozen z vysoké školy, kde působil jako pedagog kvůli názorům na okupaci a ukončil členství v KSČ. Jako vystudovaný právník mohl po podpisu Charty77 pracovat pouze jako hlídač, skladník dělník apod., takže máte pravdu že se v roce 1989 převlékl, ale byly to montérky za oblek. Pochlubte se vy honzo vaším životopisem když si troufáte takto soudit.
To jsem zvědavej, kdy se pochlubí 🙂
Nemůže se pochlubit, ve veřejném zájmu je s pravdivými názory furt odkláněn. Nemá povinné názory jako voliči slepenců i kontráše …
Výňatek z životopisu autora článku jsou fakta a nikoliv povinné názory voličů pětikoalice. To jen lidé jako vy se pořád vykrucujete a vymlouváte na jiné čímž se snažíte zakrýt vlastní neschopnost.
Zajímalo by mne, zda by přímý účastník tehdejších historických událostí dokázal dnes najít alespoň jeden jediný pozitivní důsledek toho našeho zemědělského „náskoku“ před Polskem? V době, kdy se podle vzpomínek Petra Pitharta v kuloárech našeho parlamentu zahlíželo na Polsko, kvůli jeho kovozemědělcům s kulhavou kobylou, vznikala u nás jakýmsi kvantovým skokem, z rozhodnutí soudů a Pozemkového fondu (Pozemkového ůřadu), naše agrární nobilita, která dnes svým skvělým bohatstvím zastiňuje latifundia latinskoamerické narkomafie, i největší velkofamry Novozélandských farmářů, které jsou přitom tak velké, že zcela bez subvencí exportují své produkty do celého světa. Dokázal by kdokoliv jmenovat alespoň jeden jediný pozitivní důsledek, v čem naší zemi prospěla ona „česká“ podoba transformace zemědělství? Nebo je již definitivně zřejmé, že šlo o obyčejné kriminální spiknutí?
Pithart nám dětinští. Stak se z něho onenstařičký generál, co opakuje „To je tópše, to je tópše!“. Stojí to za houbelec a on to chválí, protože už asi i špatně vidí. Není pochyb, že byl jedním z užvaněných hrobařů budoucnosti našeho státu po devadesátém.
Nadzvedl mě i tím, že uvedl, kolik že jsme dostali „z Bruselu“ a kolik že jsme tam dali. Zapomněl spočítat dividendy cizím podnikům, které ročně dělají kolem 500 miliard ročně. Násobeno třeba patnácti – kolik že to dělá? Nevracejí se nám vlastně námi vydělané peníze?
Přejme panu Pithartovi jeho vzpomínky na doby kdyz jsme do EU s jasotem vstupovali. Možná podle nich cítí že to je zatím dobrý.
Jenomže jestli v závěrečném odstavci tvrdi že prý EU nemá žádné vize, tak to značí že současnou EU neviděl ani z rychliku. Ta nejen má, ale dokonce už potlačuje takovejch vizi, že proti tomu budování komunisticke společnosti hadr..
Nejde vám pravdivě odpovědět o PP. Zkusím něco jiného. Danuše Nerudová- Peslarová. Její otec Oldřich Peslar, člen i agitátor KSČ, absolvent VUMLU, pracoval v ZO s Babišem. O. Peslar veden u StB jako PES … chcete něco víc ?
Problém vidím v tom, že „osmašedesátníci“, kteří v době, kdy jsme u nás bojovali (s velkou mírou naivity) za jakési zlidštění socialismu, bojovali na barikádách západních metropolí za zavedení maoismu nebo socialismu stalinského typu, zavedli „pochod institucemi“ a jejich následníci nyní ovládají EU i vedení západních států.
Na západě už není nic z toho, co jsme tamním obyvatelům záviděli v dobách normalizace. Je tam jen odporný marasmus, směřující tam, odkud jsme se s bídou vyškrabali v roce 1989.
Pokud chceme demokracii a tržní hospodářství (a tudíž i prosperitu), je podmínkou náš odchod z EU.
Obyvatelé Československa jako „národ“ nikdy za nic nebojovali.
Žvanění, zbabělost a pomlouvání druhých není žádný boj. Tenkrát i dnes… Za Protektorátu i za komoušů.
V roce 1968 zvítězila pouze jedna parta komoušů nad druhou partou komoušů. Nic na co by mohl být normální člověk hrdý. Normální svět byl mimo tábor socialismu.
Státní socialismus pokračuje v ČR i po roce 1990, evidentně k velké spokojenosti drtivé většiny obyvatel, včetně oddaných i „polepšených“ komunistů z let 1968-1989. 🙂
Stát se komunistou je nevyléčitelná a společensky nebezpečná diagnóza. Úchylka s potřebou okrádat chytré a pracovité, nakradené přerozdělovat líným a hloupým jako neomylný, nedotknutelný, nikdy nesesaditelný šéf.😅
Hranice První republiky byly hájeny se zbraní v ruce československými vojáky. Jih Slovenska jsme hájili tak dobře, že nebýt návratu, vynuceného Francouzi, sahalo by Slovensko až na jih od pohoří Matra.
Naše mobilizace v roce 1938 vyděsila všechny appeasery, takže museli Hitlerovi slíbit, že v případě, že bychom se bránili, mu přijdou na pomoc francouzské a britském expediční sbory. Wermacht na útočnou válku proti nám neměla dostatečnou převahu, měla by obrovské ztráty a přišla by o většinu vojenského materiálu (a nedostala by se k oné výzbroji a výstroji pro 40 divizí, kterou mu přiklepl z větší části Mnichov a zbytek získal po záboru 15. 3. 1939).
Ja myslim, ze oni osmasedesatnici delajici revoluci na Zapade jsou uz davno v duchodu nebo po smrti.
Ano, ale vychovali si další (de)generaci. Přesně podle známé písně:
„I kdybychom padli všici,
vstanou noví bojovníci,
rudý prapor zavlaje.“
Takže v západních zemích vládnou jacísi novodobí Miloušové Jakešové, a podle toho to tam taky vypadá.