Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Petr Nečas s Qiao Baopingem z China Guodian Corporation
swhgroup.eu. Petr Nečas s Qiao Baopingem z China Guodian Corporation,

Petr Nečas: z premiéra prezidentem. Spolku na propagaci hedvábné stezky a čínského průmyslu v Evropě

PAVUČINY BYZNYSU. Před třemi lety Petr Nečas, kvůli aféře spojené se svou někdejší milenkou (dnes manželkou) a ředitelkou kabinetu Janou Nagyovou, rezignoval na post premiéra. Politiku vyměnil za byznys a dnes chce pomoci Číňanům dobývat evropské trhy. HlídacíPes.org podnikání Petra Nečase zmapoval.

Soud v pátek již podruhé zprostil manželku bývalého premiéra Petra Nečase Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) obvinění ze zneužití vojenského zpravodajství. Verdikt je zatím nepravomocný.

Jana Nečasová čelí společně s manželem ještě obvinění v kauze údajných politických trafik pro bývalé poslance ODS.

Přes policejní stíhání bývalý premiér nezahálí. Letos v dubnu Nečas založil spolek New Silk Road Infrastructure & Technology Association, ve kterém zastává funkci prezidenta. Sdružení si klade za cíl propagovat evropský průmysl v Asii a naopak. A také podporovat spolupráci a vztahy mezi oběma kontinenty.

Obnova stezky

Spolek svým názvem odkazuje na hedvábnou stezku – středověkou dopravní cestu vedoucí z Asie do Středomoří. V čele nově založeného spolku figuruje jako prezident Petr Nečas, Členy řídícího výboru jsou podle zakládající listiny Petr Hýl, zakladatel Čínského investičního fóra a prezident Sino – Czech Aviation Association.

Společně s nimi zasedají ve výboru také dva Číňané – Longdi Zhou a jeho otec Xin Zhou. Oba působí v Česko – čínské smíšené komoře pro rozvoj a investice a ve společnosti Czech – Chinese Cultural Exchange Center.

Oba cizinci žijí v luxusní vile ve středočeské Kmětiněvsi. Bez zajímavosti není, že na Xin Zhou byla v roce 2009 vyhlášena exekuce, a on sám letos v únoru požádal kvůli svým dluhům u zdravotní pojišťovny VZP a telefonního operátora O2 o oddlužení, jemuž bylo vyhověno.

Nečas na dotazy, jaké jsou jeho plány s nově založeným spolkem, nereagoval.

Lobbing za Čínu

Nečasova inklinace k asijské velmoci byla patrná už záhy po ukončení jeho politické kariéry. A zpětně lze vlastně vidět, že k ní směřoval již ve funkci premiéra, kdy vyzval k ukončení ideologie takzvaného “dalajlamismu”, tedy kritizování dlouhodobého porušování lidských práv v ČLR.

Prakticky se ale rozvoji česko-čínských podnikatelských vztahů začal věnovat v roce 2014, kdy usedl na palubu prezidentského speciálu směr Čína, kde pro společnost Delta Capital sháněl investory.

Investiční skupinu Delta Capital řídí Michael Broda, jenž ovládá tiskárnu Neograph (nyní SPM – Security Paper Mill) známé z kauzy předražených jízdenek pro pražské Dopravní podniky.

Brodovo jméno zachytila policie také v odposleších monitorujících debatu mezi obžalovaným pražským podnikatelem Ivo Rittigem a jeho spřízněným právníkem Davidem Michalem v pražském hotelu Ventana.

Kromě zmíněné lobbistické cesty do Číny Nečas dohodl letos pro společnost z Brodovy skupiny Delta Medical Holding i spolupráci s největším čínským státním zdravotnickým zařízením Tongrentang. To již vloni otevřelo soukromou kliniku tradiční čínské medicíny v Praze.

Podnikání Petra Nečase

Nečas

Data: databáze CRIBIS společnosti CRIF, Obchodní rejstřík. Aplikace: SVAT. Autorka: Eliška Hradilková Bártová

Poděkování z Hradu

Bývalý premiér zároveň figuruje jako ředitel pro strategický rozvoj a zástupce generálního ředitele společnosti S. W. H. Group, která se zaměřuje na řízení a rozvoj v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Za tuto společnost uzavřel při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze dohodu o spolupráci s čínskou China Guodian. Společně avizovali investice do obnovitelných zdrojů ve střední a východní Evropě v hodnotě 600 milionů dolarů (14,3 milionů Kč).

Za pročínské aktivity si Nečas nakonec vysloužil i poděkování prezidenta Miloše Zemana, který ho kvůli tomu letos v dubnu pozval na Hrad.

Nečas figuruje ještě ve dvou společnostech. V roce 2014 založil společně s bývalým europoslancem za ODS Ivo Strejčkem firmu NESTAC Consulting, která má v předmětu podnikání konzultační a lektorské činnosti.

Strejček z firmy na počátku roku odešel. Společnost tak nyní vlastní napůl Nečas s další svoji firmou, kterou založil v roce 2015, STENI MARTENTOON A&C.

Po nuceném odchodu z politiky učil Nečas také na soukromém CEVRO Institutu, který založil bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer.

Strmý pád

Politickou kariéru Petra Nečase, označovaného v minulosti za “pana Čistého”, ukončil v roce 2013 zásah policistů z ÚOOZ na Úřadu vlády.

Policie začal jeho úřad vyšetřovat kvůli aktivitám jeho tehdejší šéfky kabinetu a současné manželky Jany Nagyové (dnes Nečasové).

Policejní zásah vedl k pádu Nečasovy vlády a k ukončení jeho politické kariéry. Nepřímo také vedl k přiznání k nemanželskému poměru.


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.

Janecek-logo


 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. Jan Novák napsal:

  Není třeba komentáře. Vše je obsaženo ve zmíněném článku.

 2. Němec napsal:

  Paní Bártová se diví, že přes policejní stíhaní pan Nečas nezahálí. Až bude někdo honit po soudech paní Bártovou, tak bude muset také makat aby obhájce zaplatila. Nevím, zda se podaří paní pisatelce z Nečase udělat darebáka. Ale příklad. Když jsem se po čase vrátil ze zahraničí, tak jsem potkal bývalého kamaráda, který si odseděl dost let za ozbrojenou loupež což jsem ani nevěděl. Dali jsme si pivo, pokecali a šel jsem za druhým kamarádem o kterém jsem zase nevěděl, že je policejní ředitel. Asi kdyby to vše viděla paní Bártová, tak by policajta připravila o práci.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Prosíme o pozornější čtení. Materiál mapuje, co dělal pan Nečas po odchodu z funkce premiéra. Držíme se faktů, nehodnotíme.

 3. felix.julec napsal:

  Že by mohl být někdo v politice a neumazal se?Nevěřím.

 4. felix.julec napsal:

  Myslím si,že pokud se dá uplatňovat názor na portále ,tak je nebo není akceptován.Tady musí být každý příspěvek schválen administrátorem?Nezlobte se,ale připomíná mi to cenzůru.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Máme zájem o kultivovanou a věcnou diskuzi. Taková jsou naše pravidla. Slušné a relevantní komentáře publikujeme všechny.

 5. petrph napsal:

  Mimochodem,díky za zmapování, ovšem to je dnes pro účely občanů a voličů zbytečné, je dost nepravděpodobné že by se pan Nečas ještě někdy ucházel o jejich důvěru ve volbách. Tohle je totiž právě problém současné trickydemokracie- jak politici, tak politické strany navržené pouze na jedno volební období, jsou z hlediska demokracie nepostižitelní, a odkaz na jejich takzvanou politickou zodpovědnost trapným alibismem-žádnou takovou nenesou.Přesně jak si naplánovali, po prohraných příštích volbách odejdou z vedení politiky s hromadou nakradených peněz (a megaúplatků) , řadou obtížně vypověditelných smluv se státem do budoucna a kontaktů, které se budou v byznyse hodit – i třeba v Číně.
  Pokud by snad stát chtěl s takovým způsobem demo bojovat, musel by být schopen je skutečně nezávislou justicí i po jejich z politiky vyšetřovat. Mám totiž takový dojem, že už za pana premiéra Nečase existovala majetková přiznání politiků. Z nich by se jistě dalo vyčíst že pan Čistý Nečas si rozhodně žádným způsobem na pozdější účast v těchto miliardových byznys spolcích poctivě nevydělal a pro jeho krásné oči ho tam zadarmo nevzali. A ted co se u policie v rámci „reformy“ zbavili Šlachty a jeho týmu,tak další podobné případy nebude vyšetřovat tuplem nikdo

Přidávání komentářů není povoleno