Petr Fischer: Malý stát zemřel, zapomeňte. Teď tu vládne Erár
KOMENTÁŘ. Prakticky každá vláda si do programového prohlášení píše, že chce „moderní, štíhlý, efektivní, úsporný stát“. Přesto je stát dál nejmohutnější korporací v Česku, tvořící skoro polovinu hrubého domácího produktu. Může ještě někdy zhubnout, zrychlit, uspořit?
Vláda Petra Fialy chce také menší a výkonnější stát, jak to lídrům Pětikoalice káže jejich liberální ideologie. Přesto během prvního roku působení nového kabinetu vzrostl počet zaměstnanců ve veřejném sektoru bezmála o šest tisíc. Byli potřeba lidé ve školství, nabírali se lidé během předsednictví EU… Nakonec pořád je někdo někde potřeba.
Stát si řekne, co potřebuje…
Není to nic nového, je to trend, který se udržuje prakticky od roku 2017. Podle všech statistik od té doby v průměru narůstal počet lidí ve veřejné oblasti o deset tisíc ročně, a je skoro jedno, zda za Sobotkovy, Babišovy nebo Fialovy vlády. Politika tu skoro nehraje roli, stát si řekne, co potřebuje sám, ať už je ve vládních programových papírech cokoliv.
Text publikujeme na základě spolupráce s nezávislým týdeníkem Přítomnost
Autorem textu je Petr Fischer, šéfredaktor Přítomnosti. Titulek a mezititulky jsou redakční.
Je to ještě politicky zábavnější. Politici vymyslí spoustu pěkných modernizačních agend, jenže pak se najednou překvapivě zjistí, že jsou na ně potřeba lidi, a je malér. Kupříkladu takové inkluzivní vzdělávání.
Společnost se skrze politiky před dvaceti lety dohodla, že bude všelijak znevýhodněné děti pokud možno zařazovat do běžných škol, pak se ale zjistilo, že to bez pomocných pedagogických pracovníků a různých asistentů nepůjde.
Jádro problému úřednické a veřejné agendy v Česku: začíná se u čísel, končí se u lidí, nikoli naopak. Projektuje se, přidává a škrtá na papíře, aniž by si někdo nutně představoval, jak to bude prakticky fungovat.
Teprve dodatečně před osmi lety se pro tyto lidi vytvářel systém, který ale také znamenal nárůst pracovníků ve školství. Zjistilo se, že reforma stojí peníze! Že školství je investice do budoucnosti! Šok.
Dnes se na těchto nikterak přeplácených lidech (ve srovnání s průměrem v ČR i v oboru v EU) má znovu ušetřit, a to ne kvůli novému směru reformy, nýbrž proto, že se někde šetřit musí. Státní rozpočet má deficit bezmála tři sta miliard korun, šetří se ad hoc i ve školství, protože nějakou tu miliardu tu přece najít musíme a všichni na první pohled (sic!) vidí, že pedagogů a pseudopedagogů je moc.
Štíhlejší však v tomto případě neznamená lepší, výkonnější, kvalitnější, o naplňování vznešených modernizačních cílů ani nemluvě.
… i když neví, co chce
Stát, tedy jeho politické vedení, neví, co chce. Místo moderního rozvoje se zalepují finanční a lidské díry, které vznikají právě teď. Nepracuje se systematicky. Stát, potažmo kraje a obce zajišťují veřejné služby od státní správy přes zdravotnictví a školství po bezpečnost.
V Česku se na tom podílí bezmála milion lidí. Více než pětina těch, kteří mohou v Česku pracovat, pracují pro stát, tedy vytvářejí proslulý „erár“, jak tomuto tělesu v jádru státu říká šéf Národní rozpočtové rady ČR, Mojmír Hampl. Je to moc, nebo málo? A dá se říct, že to všechno jsou úřednici?
Nedá. Učitelé ani policisté či hasiči mezi úřednické pozice nepatří, Česko má ale zhruba jednoho policistu na 250 obyvatel, méně lidí zabezpečují snad už jen policisté na Maltě. Tady by se možná šetřit dalo, ale chtějí to občané? Mohou to politici v současné „úzkostné společnosti strachu“ v době války za slovenskými humny vůbec navrhnout?
Zkuste to ve volbách – jsme vlastně takový polopolicejní stát, musíme se řady policistů zbavit! Strhující heslo – političtí konkurenti vás sežerou, a je úplně jedno, že budete mít pravdu. Občané, kteří se bojí, pochopitelně chtějí robustní stát, který zajistí, sežene, obstará.
Dokonce i v tom proklínaném školství to platí: jakmile vaše dítě má problém s učením či chováním, okamžitě žádáte erární služby, na něž máte přece z Ústavy právo. Asistence dítěti, kterému se ve škole moc nedaří, je nejen státní zájem, ale přímo povinnost. A to chce lidi, kteří budou neustále po ruce.
Místo problému robustnosti školního systému se dnes však raději probírá ničivý dopad domácích úkolů na křehkou mentalitu dětí, a taky rodičů, samozřejmě.
Dvacet let se mluví o tom, že přebujelý sociální stát je v dnešním světě mrtev, a dvacet let je v celé Evropě znovu oživován a resuscitován.
Kolik lidí je na úřadech?
Opravdových úředníků, o nichž se vždycky říká, že jich je moc, tedy lidí pracujících na různých úřadech a ministerstvech, je v Česku zhruba 80 tisíc. To není na první pohled moc, když si ale uvědomíme, že celou Evropskou unii, všechny její agendy po celé Evropě úřednicky „provozuje“ 60 tisíc úředníků, zdá se tento počet u země s jedenácti miliony obyvatel (ke konci minulého roku se uvádí 10,9 mil.) přece jen dost vysoký.
Ale nakonec podstatný je výkon, což v tomto případě znamená rychlost, plynulost a vstřícnost vyřizování potřebného, ne až tolik absolutní počet úředníků. Kdyby státní správa šlapala uživatelsky příjemně a snadno, nikdo by se ani na počet lidí v úřadech neptal. A nikdo by si ani nevšiml, kolik jich v úřadech je.
To je vlastně jádro problému úřednické a veřejné agendy v Česku: začíná se u čísel, končí se u lidí, nikoli naopak. Projektuje se, přidává a škrtá na papíře, aniž by si někdo nutně představoval, jak to bude prakticky fungovat. Výkazy v rozpočtech jsou magnetickým centrem české politiky. Praxe jakýsi otravný doplněk.
Tendence k většímu a silnějšímu státu jsou tu jasně viditelné, a nejsou to jen vize vychytralých populistických politiků hrajících si s náladami lidu.
Český stát (výdaje veřejného sektoru) ročně spotřebuje necelých 45 % HDP, což je zhruba průměr EU. Daleko robustnější stát, který vydá až 58 % všeho bohatství, co se v zemi vytváří, mají například ve Francii. Dříve se tomu říkalo státní monopolní kapitalismus, dnes přebujelý sociální stát.
Dvacet let se mluví o tom, že tento stát je v dnešním světě mrtev, a dvacet let je v celé Evropě znovu oživován a resuscitován. Česko nevyjímaje. Ze sociálního státu se postupně stala jeho nová verze – lidskoprávně nárokový stát
Česká politika a s ní celá společnost si nejprve musí udělat jasno, jak velký by místní sociální stát měl být, jaké nároky má nově naplňovat, teprve potom hledat peníze, přesouvat je v systému nebo začít škrtat.
Převládající populistický duch české politické krajiny, kterému se obtížně brání i dnešní vládní strany slibující původně „normální hodnotovou politiku“ a v níž se nakonec má každému splnit skoro všechno, dává tušit, že místo boje o efektivitu čísel půjde o další skluz směrem ke státu jako nejsilnější a nejsoucitnější korporaci ve společnosti.
Tendence k většímu a silnějšímu státu jsou tu jasně viditelné, a nejsou to jen vize vychytralých populistických politiků hrajících si s náladami lidu, nýbrž, jak se z volebních preferencí zdá, skutečně ta nejvroucnější přání velké většiny občanů. Štíhlý, efektivní a výkonný stát zemřel – zapomeňte, přichází Erár!
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Sedláci, jde to i bez dotací! Nizozemský ekologický farmář ukazuje, jak na to
Petr Bartoň: Inflace přichází. Jak se jí ubránit? Po werichovsku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
47 komentářů
Celý problém je v tom, že na státu nejsou závislí jeho „tvůrci“, kteří si podmínky vytváří hlavně pro sebe a ne pro občana, ergo daňového poplatníka.
Tvůrci jsou všichni občané
Stát vždycky nakonec zkrachoval.A dopadne to tak zase.
Na to se vůbec netěšte, když stát zkrachuje, nastává chaos (příkladem může být Somálsko).
Už aby zemřela tahle hrůzovláda.
80% národa si přeje, aby tato amatérská vláda vypadla.
Na co šáhne, to je špatně.
1/ Já evidentně nejsem „váš národ“ a pětikoalici jsem nevolil. Je nechutně levicová.
*
2/ Jak jste došla k hodnotě 80% ??
*
3/ Těch nesmyslně vybájených 80% „vašeho národa“ bude asi ta líná a hloupá většina, která ke své existenci potřebuje obrovský, neschopný a předražený stát, ke kterému vztahuje celý život své líné ručičky, jako k bezednému krmelci, který dělá pouze obrovské dluhy bez známek pokroku ve společnosti.
*
4/ I šimpanz v ZOO by si zvolil ANOparazity, protože by dostával zadarmo banány na dluh přištích generací a bylo by mu to jedno. 😢 👎
Legrační na podobných názorech jako je ten váš je to, že jste absolutně nepochopila o čem je řeč, ale určitě víte, kdo za to může. Pak se nedivím, že 40% lidí volí zloděje, lháře a vysávače dotací StBabiše.
A vy taky nedokážete rozumět psanému textu.
To je kec, kde jste přišla na to, že současnou vládu drží 20% voličů? Poslední volební preference z února 2024 (Median) dávaji pětikolce 38%.
Co má společné takhle hrůzovláda s tím, že za StBabiše stát přijal dalších asi 16 tisíc úředníků?
Vypadá to, že nejste schopen porozumět psanému textu.
Já se zeptám, máte co jíst?, máte kde bydlet ?, máte dobrou práci? jestli odpovíte kladně, tek se ptám na co si stěžujete?, podívejte se na Sibiř část Afriky, kterou maji pod dohledem Vaši spasitelé z Kremlu…
Děti se nerodí a počet úředníků roste. A to dřív nebyla digitalizace a už vůbec nemluvím o PC. Za chvíli tu budou roboti a kdoví co a u nás bude zas o něco víc úředníků a na míň lidí. Nedivím se mladým že hodně přemýšlejí zda mít či nemít dítě do takové doby a obzvlášť u nás.
Pan Fischer to bere ze šptaného konce. Od úředníků. Myslíte, že by se to tak bralo i třeba v Agrofertu? V Agrofertu, jak jsem přesvědčen, by v podobném případě nejdřív posoudili agendu, o kterou se úředníci starají. Po revizi a přepracování agendy by se k ní přistavilo jen tolik úředníků kolik je nevyhnutelně potřeba. A při tom by se stanovila i odborná kriteria, která musí úředník pro určité místo mít. Protože agenda se mění, zatímco úředníci jsou sedaví.
Problém ovšem je v tom, že reorganizace musí vyjít od posouzení šéfa, zda má předpoklady pro řízení úředníků. Na to nemůžete vybrat tetinu ze Sněmovny. Jak ta tetina má poznat zda lze či nelze agendu zeštíhlit.
Ovšem jinak se pan Petr pustil do problematiky, o které se většinou píše v okurkové sezóně. O tom, že je mnoho úředníků se dobře píše v každé době.
Takže. Nejdřív to chce revizi ústavy, zejména volebního a vládního systému. A vzít to podle Agrofertu. jak řekl Babiš: řídit stát jako podnik! Tedy podobně, jako jsou řízeny USA.
Je problém vtom že se do funkcí se dosazují tupci ,rodiná garnitura a podvodníci . Snižte těm všivakum platy na polovinu a zjistíte jaká je ochota pracovat pro stát Zůstane spousta peněz na rekonstrukci státu i na tu jejich nenarozenou budoucí generaci . Jestli si ti tupci myslí že budoucí rodina bude obsahovat 5 děti tak jsou na omylu .
Stačí se podívat na vládu,které profese tam sedí.A jelikož vládne 5 stran, potřebují více krmítek. Takový Lipavský, to je je takový aktivista a dělí se o práci s Dvořákem,který neuspěl ani jako primátor Hradce.
Tady autor zapoměl jednu otázku.Jak to smysluplně a společensky funguje.Nebo to pracuje samoúčelně s prioritou pro činné v oboru?Podle obecných zkušeností si troufám říci,že za druhé je pravda.Kolik,že s toho množství policistů jich pracuje v terénu,podobně kolik hasičů,výkonných vojáků.Jak fungují vzdělávání,vědeckovýzkumná pracoviště,jak funguje zdravotnictví.A skoro vše co řídí tento pseudosát.Nezapomenout na složky zákonodárné a soudní.Je to tristní a my nemít dvojí ekonomiku,kdy ta druhá je privátní a stát drží trochu nad vodou zdaňovanou tvorbou HDP,tak stát už dávno zkrachoval.Ikdyž už ani to nestačí na tu víc než třistamiliardovou sekeru kterou naši hospodáři vykazují na konci roku.Jedno je ještě zajímavější.Stát sice chudne,ale lidé pověření s hodpodařením státu nebývale bohatnou a nám to nepříjde nikterak divné.
Vládne diktát a cenzura. Je to horší než za Husáka ( socialismu). Soudruh Fiala a neschopná Národní Fronta Spolu a feťáci. Z 50 000 necenzurovaných hlasů dostal bolševik Fiala z 80% za 5. Nic mně nepřesvědčí že vítěz dostal 51% hlasů. Je jasné že cenzor mně vymaže.
Defializace české vlády! Včera bylo pozdě!
Česko je v trajektorii sestupové setrvačnosti.
Je to neuvěřitelné, ale trvá to více jak dva roky.Platí jedno o krizi, čím déle trvá,tím horší jsou důsledky a rozsah krize.Nebudu dokumentovat průběh krizí 1918,1928,1938,1948.1968,1989,1992 atd.Všechny vyjmenované krize měly ekonomické dopady ,ale ohrožovaly existenci samostatného českého státu.Zrádné individuality politiku, z nichž někteří emigrovali a štvali v zahraničí a jednali proti vlastnímu národu.To vše jsou neblahé průběhy našich krizí.
Tak v článku je jedna lež na kterou chci reagovat, stát od roku 189 jen roste a polyká čím dál tím více peněz z daní pro sebe. Dle Japonska máme u nás tolik státních zaměstnanců , jako by nás bylo 85 miliónů.
1/ Konečně se v plné nahotě ukazuje skutečnost, že „Češi“ na svůj prosperující stát nemají dost inteligence ani odpovědnosti. 🙂
*
2/ Přirozeně chytří a pracovití lidé si nezvolí opakovaně hloupý, neschopný stát (politiky) a naopak.
*
3/ Aloisi Rašínovi, jako ministru financí ČSR (1918-1919), stačilo k obsluze státu, údajně 28% z vybraných daní. To ovšem „státní zaměstnanci“ neměli volební právo, protože měli státní důchod (definitivu). Dnešním vládám nestačí ani 100% vybraných daní a dluhy raketově rostou. Většina obyvatel si to tak přeje ve volbách. Většina není chytrá a vědomě trestá své i cizí děti.
*
4/ Všichni mají volební právo, státní zaměstnanci i lidé, kteří nikdy neplatili daně, nepracovali a celý život žijí na sociálních dávkách, nebo si sociálními dávkami vylepšují plat. 😅
*
5/ V prosperujícím Švýcarsku mají asi 150 lety 6 ministrů a ministerstev a jednoho, každý rok měnícího se prezidenta. Evidentně to k prosperitě stačí. Čecháčkům nestačí k prosperitě dnes ani 18 ministrů včetně premiéra. Za ANO-Babiše jich bylo asi 16… a násobné dluhy…😢👎
Prezident je u Čecháčků polobůh, srovnatelný s císařem pánem v Rakousku-Uhersku. A to se píše rok 2024. 😅
*
6/ Obyvatelstvo v ČR není většinově chytré. Hloupí voliči = neschopná vláda = rychle se zadlužující stát.
*
7/ Určitě by neuškodilo, vrátit se pod Rakousko a přenechat vedení země těm chytřejším a schopnějším (německy hovořícím). 🙂👍
„GDP per capita (2023)“
5. Švýcarsko 89,537 USD, 14. Rakousko 69,069 USD, 18. Německo 66,038 USD, 38. ČR 49,025 USD
Pane Doucho, když občas pročítám Vaše příspěvky, tak tu cítím tu strašnou namyšlenost a nenávist k zemi, a lidem, kde žijete. Nevím, jestli máte být na co hrdý, ale proč tedy z téhle země tedy nevypadnete, když je to tu tak strašné, a lidé tak zlí, líní, a hloupí. Vždyť ta země není hodna Vašeho génia. Zkuste popřemýšlet o odchodu, bude to krok ke spokojenosti českého obyvatelstva i Vaší.
Takového génia a osvícence jistě naši sousedé rádi uvítají 🙂
Škoda, že váš příspěvek neobsahuje konkrétní argumenty, které by vyvrátili mé názory „na věc“. Vy snad máte nějaký patent na ten správný názor a rady druhým, co by si ostatní měli myslet o ČR a jak by měli ostatní psát? Kde berete tu jistotu, že váš názor je ten správný a já se mám vystěhovat? 🙂
*
Já si myslím, že například ekonomické výsledky ČR se spíše přiklánějí k pravdivosti mých názorů, než těch vašich a vaší většiny, ale to bych nechal na spočítání a posouzení odborníkům.
*
V jedné věci bychom se my dva porovnat asi mohli. Kolik jste odvedl a stále odvádíte státu na daních, že si dovolujete radit druhým s vystěhováním?
Jenom bych vás chtěl upozornit, že důchodci a státní zaměstnanci žádné daně neplatí, protože jejich důchod-sociální dávka a plat, jsou již přerozdělené daně ekonomicky aktivních občanů…
*
Když se neodstěhovali po roce 1989 všichni komunisté-kolaboranti se sovětskou okupační armádou, přátelé Sovětského svazu, přátelé a voliči StB (Babiše), kňouralové a vyžírkové u státního krmelce, proč bych se stěhoval já? 🙂
*
Je to prosté. Když jste mi nedovolili, vy, oddaní soudruzi a většinoví vyznavači socialistického způsobu života, vyznavači lhaní a ostatních atributů čecháčkovské společnosti, legálně se v 80. letech vystěhovat z komunistického koncentráku, tak jste si sami rozhodli o tom, že budete muset snášet moje názory a volby. 🙂Nehodlám na stará kolena rozprodávat svůj majetek, abych zpříjemnil lenochům, fňukalům u státního krmelce, lhářům, zlodějům, levičákům a rusomilům život v ČR. 🙂
Tak píšete sám, že tu nejste spokojen. Dnes tu možnost odejít máte. Samozřejmě nikam nepůjdete, protože jsem sam zapskly fnukal. Důchodci si svoje odpracovali, nechapu tu nenávist. Víte co, pane Doucha? Nastrkejte si ten svůj majetek do zadku, já vám o něj nestojím.
Udavte se třeba.
Pokud Vás bavi dehonestace volicu ANO, je to váš problém, já Babiše nevolil. Jenom me fascinuje Vaše nenávist, kterou tady prezentujete.
Proč nejste konkrétní? O jaké nenávisti tady vlastně píšete?
*
Debatovat se dá pouze o konkrétních věcech, nikoliv o vašich dojmech a dojmologii.
*
Jak jsem se již psal a nedostal odpověď. Kde berete tu odvahu, někomu radit, jak má nakládat se svým životem, jaký má mít názor a koho může a nemůže kritizovat? Na znalostech a argumentech váš názor evidentně nestojí. 🙂
Malý bývalý sovětský satelit. Nic víc, nic míň. 10 mil. obyvatel, jedno větší město v Číně. Význam 0, ekonomika v mínusu, zdravotnictví, školství, zemědělství i průmysl v háji + zadluženost 3.5 bilionu Kč. Podle politiků jsme ale velmoc. CHa, CHa.
Jestlize je nejvetsi zamestnavatel stat…..jestlize v zasade vse patri statu ….jestlize stat ridi cele hospodarstvi….tak to je vazeni soudruzi spoluobcane…..docela obycejny a znamy ….socik.
Přece jen bych tam malý posun viděl. Už to není lidová demokracie, nýbrž liberální demokracie.
………..kapři si rybník nevypustí………………viz plné zámky úředníků………v 90. bylo na městkém u nás v Zábřeze na radnici 36 zaměstnanců včetně předsedy………….nyní je jich narváno v několika obřích budovách několik set………a tak je to po celé kolonii…………tož tak ……….Neubauer
Já 20 kilo zhubnul, stát kyne a kyne.. už nevím co si ještě vymyslí aby se napapal..
Já bych začal neziskovými organizacemi.
Kdysi císař Josef II. nechal zrušit všechny kláštery, které nevyvíjely žádnou užitečnou činnost, jenom se tam modlili (možná) a žebrali na to peníze. Ponechal pouze ty kláštery které provozovaly nemocnice, sirotčince, chudobince apod., tedy něco pro společnost užitečného.
Nechal bych projít výroční zprávy neziskovek za poslední léta a dále ze státního rozpočtu podporovat pouze ty, které vykonávají nějakou užitečnou činnost v sociální sféře a mají dokladovatelné výsledky a přínos.
Hned by bylo pár stovek milionů doma.
Dále začít řešit ne/potřebnost lidí v různých odvětvích ekonomiky. Ve výrobní sféře chybí kvalifikovaní dělníci i technici a firmy si na to opakovaně stěžují, poukazují na to ekonomové, hospodářská komora apod.
Chce to zpracovat studii, kolik stát opravdu potřebuje ke svému fungování absolventů tzv. humanitních oborů a kterých konkrétně a vrátit do hry směrná čísla. Kolik stát bude potřebovat, tolik studentů krát nějaký koeficient (1,25-1,4) míst na školách bude financovat.
Ať se za státní peníze zbytečně nevyrábějí nepotřební lidé. Oni se nakonec někde upíchnou, ale to jsou zpravidla místa, na které stačí střední škola, není třeba je zaplácávat někým, na koho stát vynaložil spoustu peněz na to, aby vystudoval VŠ. Soukromě za svoje ať si studuje každý co ho baví.
Mluví se o tom, že je u nás vysokoškolsky vzdělaných lidí málo – ano, je, ale je třeba zvyšovat počty v přírodních vědách, v IT, v technických oborech atd. Výzkum a vývoj nových věcí a výroba táhnou ekonomiku.
Následně přehodnotit potřebnost či nepotřebnost příslušných škol a případné změny zaměření.
Omezit inkluzi ve školství – praxe ukázala, že to vzdělávacímu procesu většinově spíše škodí než pomáhá. Potřebujeme více kvalitně vzdělaných lidí ne polovzdělaných a jakovzdělaných, kteří sice dostali nějaký papír, ale v reálu nic použitelného neumí.
Dnes na SŠ studuje takový materiál, který by se dříve nedostal ani na učňák s maturitou. Přitom to učivo je dneska mnohem složitější a různorodější než bývalo tehdy. Podle toho taky vypadají výsledky.
Problematika úředníků a dalších státních zaměstnanců je dostatečně rozebrána v článku.
Snížit počet zákonodárců aspoň o třetinu, přehodnotit smysl Senátu. U nás je jeden zákonodárce na 40 tisíc obyvatel, v USA na 1140 tisíc obyvatel – a taky to funguje. Změnit jejich systém odměňování směrem dolů.
Zefektivnit práci s dotačními tituly, jak z fondů EU tak s našimi vlastními. V tom je taky moře peněz.
Další úspory v armádní oblasti – udělat si jasno v tom, co skutečně potřebujeme a k čemu to budeme využívat.
Válka na Ukrajině ukazuje, že prvořadá je protivzdušná obrana, jak celoplošná kryjící území státu, tak vojsková doplněná obranou proti dronům a prostředky REB.
Bez toho jsou všechny ostatní zbraně a budovy jenom terče ke zničení.
Proto zrušit kontrakt na F-35 a zůstat u Gripenů -objednat od Švédů nové upgradované stroje poslední verze, mezitím dolétat ty co máme pronajaté. Na air policing nad našim a slovenským územím jsou daleko lepší a jejich provoz je výrazně levnější.
F-35 je stroj, který se na air policing moc nehodí (on je optimalizovaný na útočnou činnost proti pozemním cílům a my se nejsme schopni ani bránit), je zbytečně drahý jak na pořízení tak na provoz a než je někdy v roce 2033 obdržíme (možná) tak už budou zastaralé a překonané a pro útočnou činnost nepoužitelné. Viz články na d-fens.com, tam je to docela gramotně rozebráno.
Vyvíjet a vyrábět prostředky REB – to umíme, např. pasivní radiolokátory a podobně, prostředky pro PVOS a PVOV bude třeba nakoupit. Vyrábět drony a protidronové prostředky taky umíme a můžeme na tom ještě zamakat. To souvisí s těmi kvalifikovanými techniky, dělníky a vědci místo všelijakých -logů a -istů.
Až to bude vyřešeno – alespoň koncepčně a finančně, je možno se bavit dál.
Na Ukrajině se také ukazuje, že požadavky na těžké zbraně bude potřeba kompletně přehodnotit, takže řešit takové konstrukce, které umožňují přizpůsobení a dovybavení stroje podle situace a minimálně přípravu na aplikaci moderních technologií.
Kdo z koho mezi NATO a Ruskem se vyřeší letos nebo příští rok, v roce 2033 už bude hotovo, buď nebude Rusko nebo nebude NATO. Do té doby už bude asi vyřešen i podobný konflikt s Čínou. Tak nebo tak.
Podle toho je potřeba na otázku výzbroje nazírat.
Protože přešlapovat na místě a nedělat nic je zásadně špatně a nakupovat za těžké peníze něco co nevyužijeme je ještě horší.
Dalo by se pokračovat dále.
Je to jistě pravda. Jenomže, současná vláda zeštíhlování neslibovala jenom při svém nástupu, ale i dokonce během posledního roku, v rámci propagace svého konsolidačního balíčku. A zase nic.
Ono i na tom je vidět, že tato Fialová vláda ŽÁDNOU KONCEPCI NEMÁ.
Pokud tedy pojmem „koncepce“ míníme něco čemu by se ta vláda zodpovědně věnovala, a nikoliv o tom jenom její zástupci pronášeli líbivé mediální projevy.
No a pokud se týká školské inkluze – jistě že je to drahé, a vědělo se že to bude drahé. Ale je to model, který jsme , jako řadu dalších vzorů , převzali z toho úžasného a „jediného správného Západu“, potlesk, sláva, hanba ruským přisluhovačům, že? Ale potom, jak říká pointa mé oblíbené vulgární anekdoty „Na tom jsme se přece dohodli předem“..
Vláda na dvě věci.
Policejní stát jsme už asi 10 let. Tam by se dalo ušetřit. Též na výslužném. Zajímavé, pokud je to pravda, je ten poměr: 1 mio pracuje pro stát, ale jen 80000 jsou opravdu úřednice a úředníci.
Taky jakou motivaci k efektivitě má úředník s VŠ s 24 tisíci hrubého.
Státní správa? Přebujelá ?S nad ne, jen chybí odpovědnost , vstřícnost a rychlost zpracování agendy, termíny pro státní správu neplatí, ovšem pro občana ano.
Tito moravané ve Vládě nejsou zemědělci, ani rolníci, ani správci. Jsou to šafáři. A jak známo, podobný přístup vždy odnesly generace poddaných, utiskovaných a pauperizovaných. Do té doby, nežli nastala změna těch, kteří vládnou. Za takové výsledky se dříve posílalo do NVÚ, ať to byl kdokoliv, neboť se dříve nikdo nemohl vymlouvat za svoje managerská pochybení, a cíle a plnění úkolů i výsledky byly každý rok kontrolovány a řešeno i personálně. Inu, nejsou jako oni. Jsou to pijavice.
Jen jako nezúčastněný pozorovatel jednou za čas když přehlašuji auto sedím na chodbě úřadu a sleduji ten mumraj,Václavák hadr.V době počítačů úředníci z lestrami chodí z jedněch dveří do druhých ,takže za půl hoďky poznáte celé osazenstvo detailně protože každý projde kolem Vás několikrát.Problém je v tom že i když nechcete tak přes někdy pootevřené dveře slyšíte rozhovory a minimálně půlka je o počasí , dětech a pod. a jak jste nadšený když tam hodinu sedíte a Váš referent řeší co bylo k obědu je asi jasné.Jeden politik ,podnikatel na otázku kolik času protelefonuje odpověděl,,na vykecávání po telefonu nemám čas já posílám správy SMS z pokyny a pak si přečtu splnění,po telefonu řeším jen problémy“.Proč to nejde ve státní správě?
Malý bývalý sovětský satelit zvaný Česko. Tak píše NY Journal a má pravdu. Ale krade jako straka, zadlužený je až na půdu a pořád okrádá vlastní občany a živí Ukrajinu z peněz, které jako lupič vybere od lidí.
Přitom Ukrajina jako stát neexistuje. Parlament má nefunkční, (je řízen z USA), a sám sebe neuživí.
Skvělý článek, děkuji. Bohužel si to, jak píšete, voliči skutečně přejí. Je to škoda.
Pane profesore už zvoní.
Děkujeme i když ve Vašem případě není za co,
ODEJDĚTE nebo spíš ZMIZTE!!!!
kdo četl Zákony profesora Parkinsona, vůbec se nediví. A bude to už 100 let, co to napsal
Ten, cituji: „přebujelý sociální stát“ na jedné straně vyhazuje ze státní pokladny na základě VADNÉHO účetnictví peníze z odvodů SP a ZP. Jen v roce 2023 to bylo 88,4 miliard korun. Na druhé straně se nerodí děti v rodinách pracující populace, ba dokonce se v letech 2021 – 2023 porodnost snižovala každoročně o více než 10 000 novorozenců. Ptáte se: Kdo za to může? Jednoznačně říkám: Mohou za to EKONOMOVÉ. K čemu je nám NRR včele s ekonomem M. Hamplem s rozpočtem bezmála 24 milionů korun ročně? Usmolili úsporný balíček, který jen zhorší život pracující populace. Hlavní úkol NRR spočívá v zatažení za „dluhovou brzdu“ při 55 % zadlužení vůči HDP. Když připočtu Implicitní dluh ve státním důchodovém systému ve výši 4 biliony korun (splatných v době odchodu Husákových dětí do důchodu), překročilo zadlužení 100 % ročního HDP Česka! Tak kdy že to pan Hampl zatáhne za dluhovou brzdu? Závěr: Ekonomové umí řídit firmu, stát ani náhodou. Více v kapitole Ministr a dítě (o ministru financí AB), v knize Ekonomům to myslí černobíle. Knihu si můžete vypůjčit v městské knihovně v Praze a na jejích 47 pobočkách.
…jsou to komici kteří hrabou jen do své kapsy a na lidi házej bobek…
Hlavní problém je lhaní.Stát lži nikdy neřekne,že nezaplatí třeba zuby všem a ve všem,ale kidně si to napíše do zákona,aby měli všichni pocit,že jsou si všichni rovni.Lžistát lže ve všem a všude.A proč je tento stát lžistát?Protože ho vedou zlodějské rodinné klany a ty aby nepřišli o moc a vliv,říkají,co chce socialisticky laděný spodek,slyšet.Přitom všichni ví,že to co říkají třeba u Moravce je blbost a v praxi to tak nefunguje.