Peroutkův text Hitler je gentleman nalezen. Prezidenta ale asi nepotěší
Po internetu se v těchto dnech šíří faksimile stránky týdeníku Přítomnost, na níž je vpravo dole umístěn text Hitler je gentleman. Podepsán Ferdinand Peroutka.
HlídacíPes.org na ni upozornil ekonom Milan Zelený. Právě tento článek měl podle prezidenta Miloše Zemana ukázat na Peroutkovo selhání nedlouho před okupací druhé československé republiky.
Z dalších materiálů na této faksimile vyplývá, že by se mělo jednat o první lednové vydání roku 1939. HlídacíPes.org porovnal stránku s tehdejším skutečným vydáním, které lze nalézt online na internetu zde .
Místo údajného Peroutkova článku o Hitlerovi ale našel jen běžné reklamní texty.
Čtěte také:
Poukázka do koncentráku aneb Jak číst Peroutku (esej Milana Zeleného).
Autor faksimile si „dal ovšem záležet“. V jeho verzi je pod údajnou Peroutkovou úvahou redakční poznámka: Nechť je tento článek vytištěn v Přítomnosti vlevo dole, tam co bývá obvykle reklama na Francovku.
Na originální stránce zde skutečně reklama je, i když ne na Francovku, ale Franckovku. Zato se ale rýmuje: Méně vlasteneckých hesel, raději více plodné práce. Pardubická Franckovka se drží svého cíle: vyrábět jakostní kávoviny a zaměstnat dobře naše lidi.
Faksimile stránky, která koluje po internetu, si s originálem můžete srovnat rozkliknutím obrázku vpravo. Jak vznikla druhá verze a kdo je jejím autorem není zatím známo. Text udajného Peroutkova textu se objevil již počátkem května na recesistickém serveru Opráski sčeskí historje.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Pouze bych upřesnil, že v (autentické) Přítomnosti nejde o reklamu na Francovku, ale Franckovku, což byla nějaká cikorka či jiná kávovina.
Osobně mne spíš poněkud znepokojilo kolik lidí neprohlédlo ironii článku (včetně té „redakční poznámky), a považuje to za autentické znění.
—
Omlouvám se pokud budu komentovat opakovaně, ale ujela mi před chvilkou ruka, dříve než jsem příspěvek zcela dopsal. s pozdravem Adámek
Díky za upozornění, uvedu na pravou míru.
Faksimile stránky, která koluje po internetu, si s originálem můžete srovnat rozkliknutím obrázku vpravo.
Po rozkliknutí obrázku a porovnání „Faksimile stránky, která koluje po internetu, s originálem“, ovšem kdo chce, snadno zjistí, že dole pod reklamami je u bílé stránky s Peroutkovým údajným článkem černé na bílém uvedeno: OBSAH 15. ČÍSLA PŘÍTOMNOSTI, zatímco u originálu je černé na hnědém (jak příznačné) uvedeno: OBSAH 32. ČÍSLA PŘÍTOMNOSTI. Závěr: Nejedná se zřejmě o jednu a tutéž stránku.
Nikoliv, pane Suku,
není tam ani číslice 15, ba ani 32. Na obou stránkách lze rozeznat číslici 52 (i když v případě druhé verze poněkud hůře, ale v takovémto rozlišení to koluje po internetu. Naopak v originále si tu padesát dvojku – čili ne dvaatřicítku, jak píšete – můžete jednoduše ověřit v uvedeném odkazu). Mimochodem jde o pravidelnou připomínku obsahu předchozího vydání. To dvaapadesáté bylo poslední v roce 1938. Vyšlo v prosinci, kdy na Boží hod vánoční zemřel Karel Čapek. Proto je vlevo na stránce v prvním lednovém vydání, z něhož stránka pochází, připomínáno jeho dílo.
Přeji hezký a ničím nezkalený den.
Pane Stejskale,
vaše vysvětlení je přesvědčivé.
Verze daného výtisku Přítomnosti s údajným Peroutkovým článkem je zřejmě opravdu falzifikát.
Ovšem, taková reakce příznivců pražské kavárny se dala očekávat. Museli to znevěrohodnit, aby mohli prezidenta dále zesměšňovat.
1) Souhlasím s J. Adámkem – článek je zřetelně ironický, myšlený jako žert.
2) O tom, že se jedná o podvrh, svědčí také docela čitelný zrcadlově obrácený text, který je viditelný na pozadí. Je tam například napsáno: „Není to přehánění. Generál Syrový řekl“ atd. Tuto větu si můžeme přečíst na 3. straně 1. čísla Přítomnosti z roku 1939 v pravém sloupci nahoře. Jenže článek o Hitlerovi měl být údajně otištěn na 2. straně, takže protilehlou stranou není strana č. 3 ale strana č. 1. A na ní je například text „Proč Francie tak jednala“ atd., který je slabě a samozřejmě opět zrcadlově vidět na pozadí reklamy na Franckovku. Kromě toho je také nelogická redakční poznámka v článku o tom, že má být vytištěn „vlevo dole“, přičemž správně by mělo být „vpravo dole“.
3) Ke komentáři K. Votruby: Miloš Zeman se už řadu let zesměšňuje sám. Už se natropil tolika hloupostí (ostatně obdobně jako jeho předchůdce Václav Klaus), že by možná bylo rozumné zrušit funkci prezidenta. Bylo by to levnější, demokracie by neutrpěla (mnohé demokratické země se bez prezidenta obejdou) a hlavně by odpadlo riziko, že se tohoto úřadu ujme opět nějaký sebestředný jedinec obdařený sice „sloní pamětí“, ale jednající a myslící jako rozmazlené dítě.
Tak kdo má ten originál? Proč se tady diskutuje o obrázcích? Kromě toho v reklamě je „Pardubická Francovka se drží svého ….“
Já postrádám prohlášení osoby, která vlastní výtisk a sdělení kde je k nahlédnutí. Jinak si povídejte jak chcete a co chcete. Zdravím všechny zvědavce Jindřich
PS Zajímavé poselství obsahuje ten článek. Přesně pasuje na vývoj a chování nás Čechů. Nějak se to nevidí?
Zeman měl o Peroutkovi pravdu a ne že ne!!! Media i akademici by se měli omluvit!!
Vážení čeští vlastenci a občané,přeposílám Vám odkaz na archivní fotokopii týdeníku „Přítomnost“ z 26.dubna 1939, kde je mimo jiné na počátku i článek F. Peroutky, kde obdivuje Hitlera pod názvem „Dynamický život“.
http://www.pritomnost.cz/archiv/cz/1939/1939_26_4.pdf%20 ….
Jestli jste si ten článek pozorně přečetli, tak jste jistě pochopili,jakého máme prezidenta Zemana, který odkryl pravou tvář „hrdiny“ prolhaných pražských kavárenských povalečů pravdoláskařských. Už se z těch novodobých tvůrců historie, morálky a kritiků obrací žaludek – a mladí jim to žerou!!!! Přitom jako by nebylo dost jiných nebezpečí pro tento „národ“a svět.
1) Daný článek se ani nejmenuje „Hitler je gentleman“ (jak Zeman původně tvrdil), ani neobsahuje větu takto formulovanou.
2) V článku „Dynamický život“ lze opravdu vytrhnout z kontextu věty, stavící F. Peroutku do negativního světla, a pro hloupé a nevzdělané jedince typu p. Ovčáčka jimi třeba i „doložit“ údajný Peroutkův obdiv k Hitlerovi, ovšem jeho obsah celkově je o něčem poněkud jiném.
3) Pokud se „odkrytí“ pravé tváře Peroutky týče, tak se Zeman opozdil pouze o nějakých sedmdesát let, protože pro tento a jiné články byl Peroutka vystaven kritice (ze strany komunistů) již po druhé světové válce.
4)Rozšiřte Váš požadavek na omluvu i na učitele základní školy, kteří zanedbali Vaši výuku v oblasti čtení a pochopení obsahu přečteného.
Pane Karle
Ve jménu akademiků a medií se Vám omlouvám jak jste nám doporučil.
Četl jsem ten článek „Dynamický život“ a opravdu jsem tam nakonec našel to konstatování, že Hitler je gentleman.
A je to od Vás velmi záslužné, že jste to vypátral.
Spíš bych čekal, že to dá mnoho práce a studií, ale pro Vás to třeba byla hračka.
Ale ne tak pro mne. Já jsem to totiž četl několikrát a ne a ne na to kápnout.
Ale musím se pochválit – když jsem to četl už já nevím po kolikáté, tak jsem to uviděl.
Uvídět to není totiž zas tak jednoduché. Takže všem doporučuji postup, který jsem použil:
Je nutno se dívat na text více zblízka nežli obvykle. Samozřejmě nečekejte, že pak to se svými schopnostmi hned uvidíte. Musíte obvykle text číst vícekrát a nutno předeslat, že u někoho i dvacet přečtení je málo.
Lze to použít i jako takový test osobnosti. Pan Karel to, zdá se, uviděl hned (bohužel ze skromnosti neuvádí podrobnosti), mně to trvalo až neúnosně dlouho.
Domnívám se, že p. mluvčí to také viděl asi hned, ale nutná diplomacie v jeho postavení velí nevyvyšovat se nad ostatní a jen dělál jakoby to nemohl najít.
Tím nenásilně docílil, že jsem si ty články a se mnou i všichi ostatní troubové, pořádně přečetli a nakonec uviděli, co je tam napsáno.
Nevím, jak dostatečně pochválit jejich počin.
Takže znovu se za všechny akademiky a média panu Karlovi omlouvám a doufám, že jsme ho nenaštvali natolik, aby na nás zanevřel a naopak nás brzo seznámí se svými dalšími objevy.