Peking chce propojit zeměkouli kolejemi. Lokomotivy má dodat Škoda Transportation, ale obchod vázne
Peking plánuje v rámci Iniciativy pás a stezka propojit zeměkouli kolejemi. Po světě buduje železnice a nabízí k nim i své dopravní prostředky, lokomotivy a vagony. V EU by k tomu významně pomohla plánovaná akvizice – nákup plzeňské Škody Transportation. Chystaný prodej čínskému zájemci doprovázejí problémy a nejasnosti.
Stroje „Made in China“ v Evropské unii tak snadno na trh neprorazí. Potřebují příslušnou homologaci – certifikát, který garantuje jejich technickou způsobilost. Cestu by proto mohlo čínským výrobcům výrazně usnadnit spojení s unijním výrobcem.
Právě takového našla firma China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) v Česku, konkrétně ve Škodě Transportation.
Čínská auta, čínské vlaky
Připomeňme v této souvislosti čínský plán Made in China 2025, který artikuluje čínské ambice stát se zemí soběstačnou na poli výrobních technologií. Nákup evropské vagonky by byl v této souvislosti dobrým zářezem.
O obchodu píše deník China Daily pod titulkem „CRRC na rychlé cestě ke globální expanzi“:
CRRC v současnosti vede rozhovory se Škodou Transportation v České republice, a to o prodeji stoprocentního podílu. Jednalo by se o krok zvyšující podíl společnosti na evropském železničním trhu. (…) Pokud bude smlouva podepsána, bude to poprvé, co čínská skupina převezme kompletně výrobce železničních vybavení. „Naše strategie k vývoji trhů se již přesunula od vyvážení vlaků na zámořské trhy k vybudování globální sítě, abychom konkurovali zavedeným zahraničním soupeřům,“ řekl Si (prezident CRRC Si Kuo-chua).
„Číňané se chtějí dostat na evropské trhy. Není to nic neetického, je to strategie. Za čtyřicet let v Evropě budou už jistě jezdit jejich vlaky, stejně jako auta,“ potvrzuje čínské snahy o expanzi i děkan Elektrotechnické fakulty ČVUT Pavel Ripka.
Související články
Velká očista před prodejem. Čmejla s Divišem se zbavili svých podílů ve Škodě Transportation
Škoda Transportation před prodejem Číňanům odvolala Čmejlu s Divišem z dozorčí rady
Škoda Transportation: Tajemství padesátimiliardové nevěsty
Právě katedra elektrotechniky ČVUT s čínskou CNR (dnes CRRC) – China Railway Rolling Stock Corporation spolupracuje na vývoji lokomotiv. Od roku 2013 proto CNR podporuje společné vývojové středisko.
Čínští dopravci projevili o spolupráci zájem už před lety. Přesněji krátce poté, co v roce 2011 u města Wen-čou došlo ke katastrofální srážce dvou rychlovlaků. Peking se snažil událost zakrýt a média nutil o nehodě informovat „pozitivně“. Na místo srážky nebyli vpuštěni novináři. Na sociálních médiích se nicméně ihned objevily autentické fotografie a svědectví přeživších pasažérů.
Čínská cenzura tehdy tváři v tvář katastrofě a sociálním sítím kapitulovala. Kritika nedostatečné bezpečnosti vlakové dopravy se nakonec objevila i ve státních médiích. Moderátor televize CCTV Čchiou Čchi-ming si ve své show „24 Hours“ dovolil dokonce kritiku systému:
Jestliže si nemůže být nikdo jistý životem, chceme vůbec takovou rychlost (vlaků)?
A nebyl sám. Reakce veřejnosti donutila úřady prověřit kvalitu souprav čínských rychlodrah a podrobovat je důkladnějším kontrolám. Incident měl vliv i na restrukturalizaci čínských drah a reorganizaci na ministerstvu dopravy, a možná i na pozdější sloučení CNR a CSR v gigant CRRC. V oblasti „strategické komunikace“ incident zase poprvé demonstroval moc sociálních sítí – a vedl tak nepřímo k jejich následné tuhé kontrole.
Škoda Škody Transportation
Firma CRRC nemá v ČR nejlepší renomé, byla u nás už jednou vyřazena ze soutěže na dodávky motorových a elektrických jednotek Českým drahám. Nedodala totiž celou řadu potvrzení, a nesplnila tak kvalifikační požadavky soutěže.
Zájemci o vlaky vyrobené největší vagónkou světa ale nemusí zoufat – Leo Express už na podzim loňského roku podepsal smlouvu na dodání „tří nových jednotek“, jen ještě není jisté, kde přesně budou jezdit.
Odkup Škody Transportation přináší ale ještě další komplikace. Firma, která o sobě píše jako o výrobci s tradicí 150 let, má po privatizaci nejasné vlastnictví.
Jak již dříve napsal HlídacíPes.org figuruje v ní celkem 15 společností, s devíti konečnými vlastníky. Jedním z nich je například bývalý šéf Škody Vagonka Michal Krutinec nebo hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, člen ČSSD – politické strany, jejíž členové v poslední době stojí za řadou nejen finančních transakcí a aktivit mezi Českem a Čínou.
V době vrcholících jednání o prodeji plzeňské Škody Transportation skončili v dozorčí radě podniku i dva kontroverzní podnikatelé Jiří Diviš a Marek Čmejla.
Oba podnikatelé byli ve Švýcarsku odsouzeni k nepravomocnému rozsudku za podvodné ovládnutí Mostecké uhelné, navíc jim letos přibyla i obžaloba v Česku.
Za oba si ale Strojírna našla nové akcionáře – právníka Jána Gajdoše a manželku Marka Čmejly, provozovatelku jezdeckého klubu Petru Humlovou.
Nedodali, přesto inkasovali
S čínskou CRRC chtějí zástupci Škody Transportation podepsat prodej co nejdříve. Obchod odhadovaný až na 50 miliard korun by totiž mohl zkomplikovat další problém.
Podle zdroje blízkého Českým drahám Škoda Transportation nedodala včas soupravy pro Deutsche Bahn. Za to by měla zaplatit nemalé penále, což by prý mohlo vést dokonce k pozastavení prodeje a následně ke snížení kupní ceny.
V minulosti se už kvůli stejnému přešlapu se Škodou Transportation soudily státní České dráhy. Plzeňská firma ale penále nakonec platit nemusela; naopak sama nárokovala a skutečně vysoudila od Českých drah odškodné ve výši miliardy korun.
Škodu při arbitráži zastupoval vlivný právník Radek Pokorný, jinak člen představenstva téhož soukromého rozhodčího soudu, který případ posuzoval. (Radek Pokorný rovněž zastupuje dominantní čínskou firmu v ČR, CEFC.)
„Stát má být potrestán za to, že Škoda Transportation dodala vlaky pozdě, draze a bez povolení jezdit v Německu?“ komentoval překvapivý verdikt ministr dopravy Dan Ťok.
Dlouho přetřásaný prodej Škody Transportation, největšího výrobce lokomotiv ve střední a východní Evropě, avizoval už před dvěma lety Hrad. Tento měsíc se o prodeji firmy vyjednávalo na China Investment Fóru a tajemném Čínsko-českém centru pro spolupráci, kde byl prodej označen jako „důvěrný“.
Český stát, konkrétně ministerstvo průmyslu, v tomto Čínsko-českém centru zastupuje Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce v čele s Jaroslavem Tvrdíkem. Podepsání obchodu však zřejmě dál cosi brzdí.
Vlaky ano, asi ne hned
V rámci projektu „Pás a Stezka“ chce Peking stavět železnice po celém světě a dodávat na ně i své stroje. Velkolepý projekt se ale přibržďuje, jak píší například i Financial Times.
V řadě států totiž čínskou výstavby rychlodráhy přehodnotili. Například podle mexické vlády nebyl projekt dostatečně transparentní. Celkem zrušilo nebo odsunulo plánované projekty přinejmenším pět zemí – Libye, Barma, Spojené státy, Venezuela nebo zmiňované Mexiko.
Podle odhadů Financial Times byly zrušeny kontrakty ve výši 47,5 miliardy dolarů.
Zatím to tedy nevypadá, že by se železniční doprava a technologie v dohledné době mohly stát onou „zlatou vizitkou“ ČLR, jak o ní hovoří čínské špičky. Ať už CRRC tuzemského exportního šampióna koupí, nebo ne.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)