Peking chce po Česku vydání Tchajwanců. V podobných případech souhlasily jen Keňa či Kambodža

Napsal/a Sinopsis 26. června 2019
FacebookXPocketE-mail

Česká justice podporuje vydání osmi Tchajwanců do Čínské lidové republiky na základě čínského zatykače. Čína přitom uplatňuje trest smrti a porušuje lidská práva. Pokud by byli Tchajwanci stíhaní za podvody do ČLR skutečně vydáni, jednalo by se z českého pohledu také o důležitý precedens v postoji vůči Tchaj-wanu.

Česká republika, stejně jako celá EU, Spojené státy a většina ostatních zemí, oficiálně Tchaj-wan neuznává jako samostatný stát.

V diplomacii je totiž uplatňována tzv. „politika jedné Číny“, v jejímž rámci je Tchaj-wan formálně chápán jako součást jakési abstraktní jedné Číny, kterou si většina politiků dnes vykládá jako ČLR (byť původní formulace této politiky byla podstatně vágnější).

Asertivní Čína

Až na výjimky, jež tvoří 16 členských států OSN – zemí převážně v Oceánii, Karibiku a Střední Americe, nemá většina států s Tchaj-wanem formální diplomatické vztahy. Místo toho využívá kulturní a hospodářské kanceláře, které nemají statut plného diplomatického zastoupení.

Na této bázi Tchaj-wan funguje již od konce 70. let 20. století. ČLR však v posledních letech stále asertivněji prosazuje své chápání politiky jedné Číny, o čemž svědčí četné incidenty, kdy přímo čínské úřady nebo čínští občané protestují proti krokům, které odhalují zvláštní statut Tchaj-wanu, když s ním v nějakém smyslu nakládají jako se samostatným státem.

Z poslední doby lze namátkou zmínit incidenty se západními firmami, jako Marriott, Zara, ale i Apple či Amazon, či leteckými společnostmi, které vedly Tchaj-wan (a většinou i Hongkong) jako samostatné státy nebo je na mapách zobrazovaly např. odlišnou barvou než ČLR.

V České republice se tento problém dostal do médií, když pražská radní Jana Plamínková odmítla podepsat partnerskou dohodu mezi Prahou a Pekingem kvůli vložené floskuli, jež politiku „jedné Číny“ interpretuje se závažným posunem původního významu a Tchaj-wan označuje přímo za součást ČLR.

Nověji se o věci diskutovalo v souvislosti se skandálem kolem vyhoštění tchajwanského zástupce z jednání s tehdejší ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou, kam byl pozván společně s čínským diplomatem, a následnou reakcí pražského primátora Zdeňka Hřiba.

Vydání do Číny? Nedoporučuje se

Záležitost s vydáním Tchajwanců do ČLR tak má dvě roviny. Proti vydání občanů Tchaj-wanu, kteří vlastní tchajwanský pas a mimo jiné narozdíl od občanů ČLR nepotřebují do zemí EU víza, se uvádí hlavně argument, že ČLR nemá nezávislé soudy, a neexistuje zde vláda zákona.

Na úskalí čínské spravedlnosti poukázal i šokující případ bývalého šéfa Interpolu Meng Chung-weje, jehož nechaly ilegálně zmizet čínské úřady poté, co ho po velké diplomatické ofenzívě s hlasitými fanfárami na tento post samy dotlačily.

 

 

Meng se nedávno ve zjevně zinscenovaném soudním slyšení přiznal k přijímání úplatků v celkové výši dosahující milionů. Ironické na celém případu je mj. i to, že je to právě Interpol, s jehož pomocí Peking vydává mezinárodní zatykače.

Jak jsme viděli v posledních dnech v ulicích Hongkongu, zásadní nedůvěra v komunistickou čínskou justici panuje dokonce mezi těmi občany ČLR, kteří ji ještě mohou veřejně vyjádřit. Do ulic vyšly miliony lidí právě kvůli zákonu o vydávání podezřelých z Hongkongu na pevninu.

Čína navíc uplatňuje trest smrti, který ČR neuznává. S ohledem na celkový stav čínské justice a obecnou úroveň lidských práv v zemi, se proto nedoporučuje trestně stíhané občany Tchaj-wanu do ČLR vydávat.

Deník N dohledal dva předchozí případy v české justici (z roku 2003 a 2012), kde naše soudy čínské žádosti o vydání občanů Tchaj-wanu ani přes záruku, že nedostanou trest smrti, nevyhověly.

Předseda senátu Pavel Benda v jednom z případů argumentoval, že „podle ustanovení je vydání do cizího státu nepřípustné, jestliže je důvodná obava, že by trestní řízení v dožadujícím státě neodpovídalo zásadám článku 3 a 6 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod“.

Na tom staví svou obhajobu i advokát Jan Levý, který jednoho z Tchajwanců zastupuje.

Česko ve stopách Kambodže?

Druhá rovina je politická. Vydání osmi Tchajwanců stíhaných za podvody bude nahlíženo jako přitakání asertivní čínské politice vůči Tchaj-wanu. Dosud s vydáním Tchajwanců ČLR v podobných případech zpravidla souhlasily pouze země, které jsou pod silným čínským vlivem (např. Keňa nebo Kambodža).

V roce 2017 však téměř 200 Tchajwanců do ČLR vydalo i Španělsko. Událost tehdy v médiích vyvolala jistý ohlas, ale vydání mělo v tomto případě logické důvody: hlavním argumentem bylo, že občané stíhaní za podvody v oblasti telekomunikací spolupracovali s čínskou organizovanou skupinou a kriminální činnost poškodila občany ČLR. Celý případ byl tedy souzen čínskými soudy, které držely rozhodující důkazy a svědectví.

Situace mezi Tchaj-wanem a ČLR se postupně vyhrotila poté, co byla v roce 2016 tchajwanskou prezidentkou zvolena Tsai Ing-wen, představitelka vládní Demokratické pokrokové strany, která otevřeně podporuje nezávislost Tchaj-wanu. Předchozí kuomintangské vlády navenek politiku jedné Číny nezpochybňovaly, mimo jiné i z ekonomických důvodů, aby nenarušily obchod s ČLR a zachovaly možnost cestování mezi oběma břehy Tchajwanské úžiny.

Čínská vláda v čele s generálním tajemníkem KS Číny a prezidentem Si Ťin-pchingem tak začala po zvolení prezidentky Tsai v reakci na „separatistické tendence“ Tchaj-wanu dodržování politiky jedné Číny striktně vymáhat.

Celebrity pod vlajkou „jedné Číny“

To se mimo jiné silně a často až absurdně projevuje v zábavním průmyslu, protože celebrity, hudba, filmy, seriály a další součásti popkultury, jako např. počítačové a mobilní hry, mají díky rozšíření internetu a sociálních sítí veliký vliv na veřejné mínění.

Mnohé tchajwanské a hongkongské celebrity tak byly nuceny veřejně potvrdit svoji podporu „jedné Číně“ a za každý projev podpory nezávislosti se jim dostává konkrétního potrestání, ať už v podobě oficiálních zákazů vystupování, nebo „jen“ virtuálních štvanic ze strany uživatelů čínského internetu (viz například zde).

Druhá forma „trestu“ je ve skutečnosti velmi efektivní, protože silně nacionalistické smýšlení šířené prostřednictvím sociálních sítí dokáže zničit kariéru jak jednotlivce, tak i celé firmy. To se ostatně netýká pouze Tchaj-wanu a Hong Kongu, ale i  firem západních – nedávno takto čínští internetoví uživatelé „odstřelili“ italskou značku Dolce a Gabbana kvůli nepovedené reklamě a údajným protičínským výrokům spoluzakladatele firmy Stefana Gabbany.

Do budoucna lze těžko čekat něco jiného než další tlak na dodržování politiky „jedné Číny“ (reprezentované ČLR). Shihoko Goto z Wilsonova centra se však na druhou stranu domnívá, že ve skutečnosti může tento tlak být pro Tchaj-wan také příležitostí formulovat jasně svůj postoj a zdůraznit, že jeho zvláštní status na mezinárodním poli není dlouhodobě udržitelný a vyžaduje koordinované úsilí, aby Tchaj-wan zůstal životaschoponu demokratickou zemí.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)