Pavučiny byznysu: Pavel Němec, expolitik, který se neztratil
Necelý rok vězení za placený sex s nezletilými dívkami. Tzv. dostačák, neboli trest ve výši pokrývající vazbu, udělal nejspíš definitivní tečku za kauzou katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. Klíčovou postavou příběhu byl na české straně Pavel Němec, muž, který v roce 2005 rozhodl z pozice ministra spravedlnosti o Sáního vydání do vlasti. Muž, který dokonale zúročil své působení v politice pro své další podnikání.
O tom, že se Pavel Němec po odchodu z politiky neztratil, svědčí příběh popsaný loni deníkem MF DNES. Týká se vymáhání pokut pro karlovarský Dopravní podnik.
Klíčová pro obchod byla podle deníku Němcem vlastněná společnost ČSAD Insped Praha. Dopravní podnik s ní uzavřel v roce 2005 smlouvu o vymáhání pokut. O rok později – ještě v roli končícího ministra spravedlnosti – Němec změnil vyhlášku o výši odměn advokátů za vyhrané soudní spory u bagatelních pohledávek. O měsíc dříve byly ovšem akcie ČSAD Ingsped převedeny na anonymní formu. V obchodním rejstříku majitel firmy nebyl na první pohled patrný a lze ho vyčíst už jen z údajů účetních závěrek firmy. Tam je Pavel Němec uveden jako jediný vlastník akcií.
Je to jen příklad byznysu, který Pavel Němec po odchodu z politiky vedl se svou sestrou. Spolu s ní vlastní advokátní kancelář Němec, Bláha & Navrátilová. Dalšími příklady jsou lukrativní zakázka na vymáhání nezaplaceného mýtného od dopravců, kterou dostal v roce 2009, nebo sporná zakázku na dodání počítačového programu na odhalování dlužníků od VZP.
CryptoCult pro lidi, co spolu mluví
Exministr ovšem podniká i v byznyse, který stojí na moderních matematických modelech. Jednoduše řečeno jde o šifrovací systém dodávaný do mobilních telefonů, které pak umožňují nerušenou (a neodposlouchávatelnou) komunikaci.
Jmenuje se CryptoCult a v Česku ji zaštiťuje společnost Circle Tech. V mobilu má odhadem zařízení osm tisíc lidí. Měla ho například Jana Nagyová v době, kdy šéfovala sekretariátu předsedy vlády – svého dnešního manžela Petra Nečase. V bezpečnostních kruzích se dává k dobru, že nebýt nedisciplinovanosti Jany Nagyové, která odmítala poslouchat doporučení lidí ve svém okolí, nikdy by státní zástupci z Olomouce nedokázali kauzy kolem ní na odposleších rozjet.
Pavel Němec v datech
- Narozen 1971, bývalý politik, dnes právník a podnikatel.
- V roce 2005 se oženil s ředitelkou pražských hotelů Paříž a Casa Marcello Irenou Havlovou. Právě hotel Paříž bylo v době jeho působení v politice možné považovat za jeho neformální kancelář.
- Ve sněmovně zasedal v letech 1998 až 2006. V prvním období byl řadovým poslancem Unie svobody, místopředsedou mandátového a imunitního výboru. Od roku 2002 působil též jako ministr, nejprve jako ministr pro místní rozvoj ve vládě Vladimíra Špidly, pak jako ministr spravedlnosti a místopředseda vlády v kabinetech Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka.
- Kvůli mládí jeho a některých blízkých spolupracovníků se v této době používal termín kindermanagement.
- Před sněmovními volbami v roce 2006 se Němec jako tehdejší předseda strany pokusil zachránit skomírající Unii svobody sázkou na light-témata, například legalizaci konopí. Strana totálně propadla, Němec po volbách rezignoval.
- Kvůli jeho působení na ministerstvu spravedlnosti vypukla tzv. kauza justiční mafie. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová v roce 2007 prohlásila, že skupina vysokých činovníků justice včetně Němce ovlivňují citlivé kauzy, jako základ zmínila případ bývalého šéfa lidovců Jiřího Čunka. Případ skončil až po osmi letech, letos v únoru, smírem.
Vazby kolem Pavla Němce zmapoval HlídacíPes.org za pomocí analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode.
Pavučiny byznysu exministra Pavla Němce
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)