Pavučiny byznysu: Jak šel čas s Čapím hnízdem, které přivedlo Andreje Babiše do problémů
Nejlepší projekt, který kdy Andrej Babiš vymyslel. Ale také projekt, který mu zadělal na značné problémy a zájem policie. Čapí hnízdo – reprezentativní farma u Olbramovic na Benešovsku, dokončená před čtyřmi lety. Otázka, která zajímá pražské kriminalisty, zní, zda by Babišovy firmy měly nárok na 50milionovou dotaci, kdyby v době jejího podání byly známy všechny okolnosti. Jinými slovy, zda nebyl spáchán dotační podvod.
Slova o „nejlepším projektu, co jsem kdy vymyslel“, zazněla v televizním dokumentu režiséra Víta Klusáka Matrix AB. „Napadlo mě to, když jsem s dětmi čekal ve frontě v pražské zoo na krmení koz. Byla tam obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám podobný projekt,“ řekl Babiš v dokumentu.
Lidé, kteří znali pozadí dotace pro Čapí hnízdo, zpozorněli. Babiš vůbec poprvé přiznal to, co bylo léta jen tušeno. „Nevím, komu to patří,“ tvrdil před dvěma lety Respektu. Tehdy dodal, že pouze půjčil přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele nezná. Majitelé byli v době udělení dotace skryti za anonymní akcie – klíčovou roli v tom sehrály dvě firmy z Babišova impérie – Imoba a SynBiol. Jejich pozadí HlídacíPes.org zmapoval pomocí analytických nástrojů Tovek a Gnosus.
Cesta ven z Agrofertu
Příběh ukrytí skutečných majitelů v letech 2008 až 2014 je dobře patrný z časové osy v grafice. Akciová společnost Farma Čapí hnízdo, která se v únoru 2008 o dotaci ucházela a obdržela ji, vznikla na konci roku 2007 přeměnou dceřinky Agrofertu Agro ZZN Pelhřimov. 1. prosince 2007 se k vlastnictví všech dvaceti akcií přihlásila Babišova ZZN Pelhřimov, jasná vlastnické pozadí ale firma měla jen do 15. února 2008. Tehdy se nechala pelhřimovská společnost vymazat, majitelé byli nadále anonymní.
Pak šlo vše rychle, jak loni na konci srpna popsal server Echo24. O pět dnů později se Agro ZZN Pelhřimov přejmenovalo na Farmu Čapí hnízdo, během čtyř dalších dnů podalo žádost o padesát milionů, která byla nakonec úspěšná.
Nebýt popisované administrativní kličky, neměla by Farma Čapí hnízdo na dotaci nárok – nesplňovala definici malé a střední firmy. Toho – a skutečnosti, že by dotaci neměla dostat ani po oddělení Agrofertu, protože byla předtím dva roky jeho součástí, což je v rozporu s dotačními pravidly – si povšiml anonymní oznamovatel a dal věc policii.
Ta se věcí oficiálně zabývá od posledních dní loňského roku. Poté, co se z věci kvůli nízké způsobené škodě vyloučilo Vrchní státní zastupitelství v Praze (podle vyhlášky o jednacím řádu státního zastupitelství „dělá“ škody až od 150 milionů korun), případ skončil na pražské hospodářské kriminálce.
Zpátky do Agrofertu
Na skrytých akciích byl resort uveden do provozu. Stalo se tak v roce 2010, teprve o další čtyři roky se „objevil“ majitel. 24. dubna 2014 se k vlastnictví všech akcií přihlásila společnost Imoba, dceřiná společnost SynBiolu, který patří Babišovi.
Podezření, že skutečným příjemcem dotace jsou firmy Andreje Babiše, se během let objevovalo víc. Týdeník Ekonom už v roce 2011 upozornil, že pozemky pod Čapím hnízdem patří Imobě a že Agrofert ručí za úvěr 350 milionů od banky HSBC.
Babiš vlastnictví resortu popíral – až do doby, než v dokumentu Matrix AB zazněla ona věta o nejlepším projektu. Jakékoli pochybení nicméně nadále odmítá. „K tomu projektu jsem se vyjadřoval x-krát. Nevím, proč to stále někdo živí, a nevím, proč někdo řeší nějaké anonymní podání. Všechno proběhlo podle pravidel, bylo to kontrolováno víckrát,“ citovaly ho například Novinky.cz.
Čtěte též:
Babišovo eurodotační kolečko: Agrofert žádá, politici ANO schvalují, ministr financí kontroluje
Matrix Čapí hnízdo
(za použití analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode, pro zvětšení klikněte na grafiku)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Že Babiš je lhář vím od té doby, co tvrdí, že nebyl spolupracovník StB, což mu u soudu potvrdil jako hlavní svědek bývalý pracovník StB. Tvrdil, že Babišovu složku prý zfalšoval. Babiš přitom zaměstnává jako šéfa své malé soukromé rozvědky jiného bývalého člena StB, kromě několika jiných bývalých členů StB. Já skutečně žasnu, jak naivní a lhostejní jsou Češi, když si myslí, že tento člověk bude skutečně nezištně „sloužit národu“ jak tvrdí. Tomu se směju, ten na Vás lidičky zvysoka s..e.