Pavouk firem Tomia Okamury: Jeho nejvýdělečnějším podnikem bylo hnutí Úsvit

Napsal/a Robert Břešťan 12. května 2015
FacebookXPocketE-mail

Je běžné, že když podnikatel v nějakém oboru uspěje, snaží se svůj původní úspěch zopakovat či zkopírovat. Tomio Okamura zakládá novou politickou stranu.

V případě Tomia Okamury hnutí Úsvit výdělečný podnik bezpochyby byl. Zda se mu podobný kousek podaří i s novým politickým projektem „Svoboda a přímá demokracie“ je však nejisté.

Politika jako výdělečný podnik

Pohled na podnikatelskou minulosti (i současnost) Tomia Okamury – za použití analytického nástroje Tovek a Gnosus společnosti Bisnode – ukazuje, že „projekt Úsvit“, patří z finančního hlediska mezi jeho nejúspěšnější a nejvýdělečnější.

„Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury“, hnutí o devíti členech, má za čtyřleté volební období nárok na celkový státní příspěvek 122 milionů korun: 34 milionů jednorázově a 22 milionů ročně.  Ve srovnání  s tím Okamurovy podnikatelské aktivity tolik nenesou.

Například společnost Mebius, zaměřená na cestovní ruch či reklamní činnost a 100% vlastněná Okamurou, měla v roce 2013 obrat osm milionů korun.

Společnost Japa Food zaměřená na gastronomii a prodej japonských potravin, kde má Okamura 50% podíl, měla obrat 11,5 milionu.

Dále Okamura oficiálně drží 10% podíl v restauraci „U Machtů“ (obrat za rok 2013 – 9 milionů) a 7,5 % má ve firmě, do níž vstoupil prostřednictvím televizní soutěže Den D, Break2win. Ta za rok 2013 vykázala obrat pouhých 2000 Kč.

Peníze utíkaly. Ale kam?

Konec působení Tomia Okamury v Úsvitu začal právě spory o peníze, respektive podezřením z toho, že hnutí tuneluje. Například smlouvami na osobní služby PR a marketingu a další služby s mnohamilionovými výdaji.

Okamura podezření z tunelování odmítá. V hnutí Úsvit podle něj zbývá do konce volebního období minimálně 20 milionů korun.

I když má Okamura nyní novou stranu a Úsvit opustil, státní příspěvky na činnost zůstávají ze zákona původní straně.

Kontrolní komise Úsvitu naopak došla k závěru, že „hnutí eviduje dlouhodobé závazky ve výši 100 % příjmů ze státního rozpočtu“ a eviduje i řadu neuhrazených závazků z kampaní.

V současné době prý Úsvit průběžně čerpá kontokorentní úvěr do výše 10 milionů korun „bez kterého není možné zajistit provoz Hnutí, včetně plnění splátkových kalendářů.“

Podle Okamury peníze z Úsvitu sice skutečně utíkaly, ovšem ve prospěch zcela jiných osoby než je on sám.

Jak vypadají firmy kolem Tomia Okamury

Diagram25 Okamura

©©

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)