Páteř hnutí ANO tvoří buď lidé z Agrofertu, nebo lidé politicky aktivní. Spojením obojího je Jaroslav Faltýnek
ROZHOVOR. Druhá část rozhovoru s politologem Pavlem Šaradínem z Univerzity Palackého. Tentokrát o politice Olomouckého kraje. „Radim Fiala, který je dlouhodobě politicky aktivní, propojuje politický svět s podnikáním. Je to člověk, který si dokázal spočítat, že náklonnost k Tomiu Okamurovi se vyplatí,“ říká Šaradín. Připomíná také, že i po dvou letech jsou stále vidět politické důsledky operace Vidkun.
- Je v současné době hnutí ANO na krajské úrovni jednotné? Narážím na to, jak skončil bývalý hejtman Oto Košta.
Když hovoříte s některými politiky ANO samostatně, tak zjistíte, že tam jsou opoziční názory. Když ale jedná hnutí ANO na klubu, na výboru, na veřejnosti, tak vidíte „stmelený šik“. To můžeme vidět i na celostátní úrovni, že ne všichni ministři a poslanci jsou spokojeni s tím, jak je ta strana vedena. Každý politický subjekt potřebuje k zesílení opozice určitý čas. ANO je v té méně komfortní situaci. V celém hnutí rozhoduje de facto jeden jediný člověk, jeden jediný majitel. Ten čas bude potřebovat mnohem větší. I přesto ke štěpení ve straně v mnoha městech docházelo. Například v Prostějově. Tedy já očekávám, že do budoucna se bude ta jednota vytrácet.
- Funguje na krajské či celostátní úrovni jakási „prostějovská klika“? Vidíme zde blízkost několika politiků, ať už je to Radim Fiala, Jaroslav Faltýnek, dokonce i hejtman Okleštěk je z Prostějovska…
Když bychom se podívali na vznik hnutí ANO, tak to rozhodně není projekt, který by vznikl zespodu z nespokojených občanů. Je to marketingový projekt, který si založil miliardář. K tomu, aby mohl být úspěšný, však potřebuje politické profesionály. Tedy tu páteř strany tvoří buďto lidé z Agrofertu, nebo lidé politicky aktivní. Kombinací obou je například právě Jaroslav Faltýnek. To je pravá ruka Andreje Babiše a právě přes něj procházejí veškerá politická rozhodnutí na Moravě a – jak vidíme – i v Praze.
Související články
V komunální politice čekají voliči od stran konsenzus, ne politikaření jako na státní úrovni, říká politolog Šaradín
Něco obdobného je i Radim Fiala, který je dlouhodobě politicky aktivní a propojuje politický svět s podnikáním. Je to člověk, který si dokázal spočítat, že náklonnost k Tomiu Okamurovi se vyplatí. Co se týče hejtmana Oklešťka, vlastně bych ho ani nezmiňoval, protože je to nižší liga. I přesto zde vidíme dva politické podnikatele a silné hráče, kteří mají pravděpodobně na to, co se odehrává na celostátní úrovni, značný vliv.
- Je tedy možné, že tento byznysový přístup k politice může dohnat ANO a SPD do koalice, případně tiché koalice?
Na celostátní úrovni ne. To by byla evropská smrt hnutí ANO. Andrej Babiš ví, že si nemůže dovolit žádnou spolupráci s Tomio Okamurou. Na krajské, lokální úrovni si to samozřejmě představit dokážu.
Kraj jako firma
- Další zajímavou tváří ANO je Milan Brázdil (zastupitel v Olomouci a poslanec za hnutí ANO, jenž se dokázal na své pozice dostat pomocí preferenčních hlasů i z konce kandidátky). Navzdory tomu, že byl na kandidátce posouván stále níž a níž, byl schopný přeskočit v konečném výsledku současného hejtmana Oklešťka. Čím to?
Je to kombinace dvou faktorů – jednak lékař/záchranář a jednak člověk obecně přijatelný. Primárně bych se však přikláněl k faktoru povolání. Když se někdo rozhoduje a chce tu preferenci uplatnit, tak od počátku 90. let si lidé vybírají podle titulu. No a ten „MUDr.“ je takový nejdůvěryhodnější.
- Proč docházelo ke snaze přemístit pana Brázdila na nevolitelné místo?
Protože se báli, že je přeskočí. S tím je spojena vlastně i ta původní snaha jej úplně z kandidátky odstranit.
- Je možné na tom ukázat, nakolik je protežovaný stranickým vedením současný hejtman Okleštěk? Vzpomeňme také zmiňovaného Oto Koštu.
Určitě je současný hejtman schopný a ochotný domluvit se na základních parametrech s Jaroslavem Faltýnkem. Velmi pravděpodobně dokáže ty cíle, které jsou mu dány, naplňovat. U doktora Košty by tato náklonost byla mnohem menší. To byl základní důvod nuceného odchodu.
- Že tedy pan Košta nebyl ten „správný zaměstnanec“ v rámci strany?
Ano, skutečně bych to definoval tak, že nebyl správný zaměstnanec v rámci strany.
- Nakolik zde sehrálo roli obvinění ze spolupráce s bývalým hejtmanem Rozbořilem? Bylo vůbec založeno na nějakém reálném základě, nebo to byl pouze marketingový tah?
Myslím, že to byl skutečně marketingový tah – všechno od alkoholu, až právě k úzkým vazbám s Jiřím Rozbořilem. To, že někoho znáte, se potom dobře marketingově hodí k očernění hejtmana. Takže to byl vlastně typický příklad toho, jak ta mašinerie může fungovat.
- Jaké byly politické důsledky „operace Vidkun“?
Politické důsledky neustále trvají. Samotná kauza se táhne dva roky. Jsou zde političtí aktéři, jako je bývalý hejtman Rozbořil, kterému je takto bráněno v politice. Nevím, jakým způsobem to dopadne, ale dva roky, to už je alarmující případ, že by se s tím už mělo něco udělat. Dva roky je zkrátka příliš mnoho, vzhledem k faktu, že pan Rozbořil je obviněn z jediné věci, kterou je poměrně snadné prokázat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
2 komentáře
Merkelová prohlásila,že dotace budou spojeny se solidaritou.Kdo nebude solidární (migranti) nedostane nic.Bylo by dobré kdyby dotace skončily.Ale je tady mnoho takových kteří by mohli bez dotací tak maximálně prodávat buřty na nádraží.Jak se zachová v tomto případě Babiš,který je jedním z největších čerpačů? Jsem si na 100% jist jak se zachová.
Jak trefné!