Pašeračka Tereza by dostala stejný trest i v Česku. Může jí to pomoct z Pákistánu domů
Češka Tereza Hlůšková, která si v pákistánském vězení odpykává téměř devítiletý trest za pašování 8,5 kilogramu heroinu, by za svůj čin v Česku dostala obdobný trest. Podle právníků by právě podobnost sazby mohla české občance pomoci vyjednat, aby si část trestu odpykala v České republice.
„V obecné rovině může být ta ekvivalence sankce odsouzené Češce v Pákistánu ku prospěchu, protože pokud by se vyjednávalo uznání trestního rozsudku, ať už ad hoc nebo skrze dojednanou mezinárodní smlouvu, tak pákistánská strana nebude mít pochyby, že se ten rozsudek vykoná tak, jak se vykonat má,“ říká k výši trestu odsouzené Češky advokát Pavel Uhl.
Hůř by dopadla na Slovensku
Terezu Hlůškovou odsoudil koncem března pákistánský soudce k osmi letům a osmi měsícům za mřížemi, což je zhruba trest, který by za pašování obdobného množství heroinu dostala i v České republice.
Kdyby jí s devíti kilogramy heroinu chytili například v Řecku, ve vězení by strávila mnohem delší dobu. Tresty za delikty spojené s pašováním drog se totiž v jednotlivých státech Evropské unie značně liší.
Nejmírněji trestají pašování drog Holanďané, Francouzi nebo Poláci, naopak nejpřísněji právě Řekové nebo Slováci. Vyplývá to ze srovnávací zprávy, kterou před dvěma lety vydalo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).
Jak je vidět v grafu, liší se tresty nejen podle množství, ale také podle druhu pašovaných drog.
Za kokain kratší trest
Zatímco za pašování jednoho kilogramu kokainu se průměrná výše trestu v Česku pohybuje kolem pěti let ve vězení, za pašování stejného množství heroinu stráví pachatel za mřížemi o tři až o čtyři roky déle.
Průměrný trest v ČR za pašování heroinu podle EMCDDA
Heroin (25 %) | 100 g | 3 roky 6 měsíců |
1 kg | 8 let 6 měsíců |
Pokud by ale Terezu H. chytili s drogami třeba na Slovensku, bude situace jiná. Tamní soudy by mezi pašováním kokainu nebo heroinu rozdíl nedělaly a odsouzená by ve vězení mohla strávit kolem 16 let, v Řecku dokonce 20 let.
Spravedlivý proces v Pákistánu
Podle Pavla Uhla srovnatelná výše trestu dokazuje, že se Češce dostalo v Pákistánu spravedlivého procesu.
„Celou tu kauzu vidím jako obecně dobrou zprávu. Občanka ČR spáchala trestný čin v zahraničí, dostalo se jí zjevně spravedlivého procesu, který vygeneroval stejný trest jako české soudy. Sedí ve věznici, kde jsou podmínky spíše srovnatelné, pominu-li jazykovou bariéru a klimatické rozdíly. Uvězněná osoba dokonce vede stejnou mediální kampaň jako spousta jiných odsouzených tady v Čechách,“ komentuje Uhl zmínky o české pašeračce v pákistánských i českých médiích.
Tereza H. se proti rozsudku soudu první instance odvolala k pákistánskému vyššímu soudu v Láhauru. Ten by se měl podle dostupných informací jejím případem zabývat začátkem září.
České úřady se mezitím snaží s Pákistánem dohodnout na vzájemném předávání odsouzených vězňů. Zatím neúspěšně.
Vydání do Česka zatím v nedohlednu
České ministerstvo spravedlnosti začalo sjednání smlouvy o předávání odsouzených mezi Českou republikou a Pákistánem připravovat v lednu 2018.
„V červenci téhož roku jsme vyzvali Ministerstvo vnitra Pákistánu, příslušné ke sjednání této smlouvy, k zahájení jednání,“ potvrdila pro HlídacíPes.org Lucie Machálková z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti ČR.
Pákistánská strana ale nereagovala ani na opakovanou písemnou výzvu. Proto se do jednání zapojilo velvyslanectví ČR v Islámábádu. Jeho zástupci se v listopadu 2018 sešli s představiteli pákistánského ministerstva vnitra, v případu, ale schůzka žádný posun nepřinesla.
Podle Lucie Machálkové se ale české ministerstvo spravedlnosti o sjednání smlouvy snaží dál: „Jsme připraveni nadále činit veškeré možné kroky k tomu, aby smlouva mezi Českou republikou a Pákistánem o předávání odsouzených byla sjednána.“
Příklad z Thajska
To se v minulosti povedlo například s Thajskem. Když byli v polovině devadesátých let zatčeni v této asijské zemi za pašování heroinu Emil Novotný a Radek Hanykovics, zahájily české úřady vyjednávání dohody o vzájemném vydávání vězňů. Tu se povedlo uzavřít až po sedmi letech.
„Čeští pašeráci dostali v Thajsku o dost vyšší tresty, než by dostali v České republice. Česká strana tehdy byla na rozpacích, zda ty rozsudky uznat, protože byly moc drakonické (42 a 25 let, pozn. red.). Nakonec je uznala a vytvořila si pro to právní prostor i v mezinárodní smlouvě s Thajskem, aby je odtam dostala,“ popisuje advokát Pavel Uhl situaci, která byla podstatně složitější, než v případě české pašeračky v Pákistánu – právě kvůli nesrovnatelné výši trestu odsouzených.
Zatčení Novotný a Hanykovics se nakonec dostali zpět do Česka v lednu 2004.
Hanykovicsovi, který se léčil s rakovinou plic, soud v roce 2005 výkon trestu na rok přerušil. Hanykovics se během té doby věnoval protidrogové osvětě, v lednu 2007 zemřel.
Novotného pak v roce 2008 omilostnil český prezident Václav Klaus poté, co mu byl trest částečně zkrácen i amnestií thajského krále. Za mřížemi tak Novotný strávil 14 let života.
Nejnověji uzavřela Česká republika smlouvu o předávání vězňů s Vietnamem. Ratifikační listinu ke smlouvě podepsal president Miloš Zeman letos v únoru. Dohoda se s Vietnamem vyjednávala také několik let.
ČEŠI ODSOUZENÍ V ZAHRANIČÍ ZA PAŠOVÁNÍ DROG
Jméno | Země a rok zatčení | Počet pašovaných kilogramů drogy | Výše trestu |
Emil Novotný Radek Hanykovics
| Thajsko, 1995 Thajsko, 1996 | přes 5,6kg 2,2kg heroin | 50 let, v roce 2004 převezeni do ČR. Hanykovics zemřel, Novotný dostal v roce 2008 milost od V.Klause |
Milan Lesniak, Bronislava Paclová | Řecko,Turecko, 2001 | 32,5kg heroin | doživotí (později zmírněno na 20 a 18 let)
|
Občan ČR, Vladimír | Hongkong, 2016 | 6kg kokain | 27 let |
Jiří Kupec
| Nový Zéland, 2017 | 20kg metamfetamin | 17 let |
Občan ČR | Bermudy, 2017 | 2,9kg heroin | 30 let |
Občan ČR | Německo, 2017 | 9kg | 3 roky a 2 měsíce |
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Nechal bych ji v Pakistánu. Páchala tam trestnou činnost, tak ať si to tam odsedí.
Pašeráci drog jsou lidi kteří se neštítí ničeho, neměl bych s nimi slitování.
Tak ten seznam odsouzených českých pašeráků drog v zahraničí je tady jistě jen velice namátkový. Před pár lety se uvádělo, že třeba jenom v Peru sedí ve vězeních něco snad okolo dvaceti Čechů (a Češek) kvůli pašování kokainu. Tak což o to, ono Peru je už desítky let takovým důležitým centrem světového obchodu s kokainem (výchozím předpokladem tu pochopitelně je tradice pěstování a užívání koky mezi andskými Indiány)… Ale když vezmeme v potaz, že ČR má jen přes 10 milionů obyvatel, a geografickou vzdálenost mezi ČR a Peru, tak těch cca 20 Čechů, to nemusí být zase tak málo…
Zkazila život mnoha lidem,tak atˇ si to celé odsedí tam kde je.
Proč by to nás mělo stát peníze.
Není mi jí líto.
Nesrovnávala bych vězení v Řecku s vězením v Pakistánu, už i vzhledem k respektování lidských práv či z hlediska formy vedení řízení. Dostala adekvátní trest, věřím, že z vězení vyjde jako nový člověk. Jen doufám, že její lidská práva budou během pobytu ve vězení zaručena, bez ohledu na skutek, který spáchala, je stále lidská bytost a tak by s ní mělo být i jednáno. U mladých pachatelů jako je ona mají ty tresty většinou i významný výchovný charakter a tady to splní svůj účel. Nicméně o příběhu českého občana ve Vietnamu bych chtěla vědět víc, připadá mi to mnohem závažnější i vzhledem k věku a jazykové bariéře. Hádám, že ten anglicky moc nemluví a o tom případu neni skoro slyšet a ta sazba je tam velká, to je v podstatě doživotí.
A on tady o tu rádoby celebritu někdo stojí? Jen ať si vyžere co si napekla. A dostala docela málo.
Můj thajský tchán, který byl vysokou šarží u policie bojující proti drogovým překupníkům, mi řekl: „Nechápu ty západní lidi, ústa mají plná lidských práv a zastávájí se darebáků. My tady cítíme s jejich obětmi.“ Ano, tolik článků o pašerácích drog, ale jak málo se píše o jejich obětech, které zničili život nejen sobě, ale i svým rodinám. Tyhle tresty nikoho neodradí. Risknu to a když to vyjde, jsem v balíku, kdyby náhodou ne, tak těch pár let v base vydržím, ale peníze mám dobře někde uloženy.