Pachuť případu Oleo: Zničené životy ve jménu dobra

Napsal/a Robert Malecký 10. února 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Pražský městský soud v pátek nepravomocně zprostil obžaloby z tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical lobbistu Iva Rittiga a jeho právníky Karolínu Babákovou a Davida Michala. Do vězení naopak poslal bývalé majitele firmy – Michala Urbánka a Kamila Jirounka a šéfa výroby Radomíra Kučeru. A taky právníka Petera Kmetě, Rittigova obchodního partnera. Nevinný je podle soudu i spolupracující obviněný Jaroslav Kubiska, který se ve snaze o nižší trest dokonce k trestné činnosti přiznal. A právě odsud případ podivně zavání.

Takže si to shrneme, říkával legendární knižní kapitán Exner na poradách se svými poručíky Beránkem a Vlčkem. Udělejme to taky, případ za to stojí.

Nejprve k odsouzeným: Urbánek tři roky a pětiletý zákaz činnosti, Jirounkovi zůstává šest let z jiné kauzy, soud mu nepřidal, Kučera desetiměsíční podmínka. Kmeť, který měl být „spojkou z Panenských ostrovů“ při vyvádění peněz, tři roky.


Mapu byznysu kolem Petera Kmetě jsme přinesli zde:
Pavučiny byznysu: Peter Kmeť, Rittigova spojka z Panenských ostrovů
.


Odsouzení podle soudu účelově uzavírali fiktivní smlouvy o poradenství. Způsobit měli škodu 20 milionů korun, Urbánek s Jirounkem se měli navíc dopustit i krácení daní.

Fajn. Tunelovali, řečeno jednoduchým jazykem. Zvláštní na celé věci je to, že tunelovali vlastní firmu. Která navíc soudu doručila dobrozdání, že jí žádná škoda nevznikla.

Políčeno na Rittiga

Ale co už. Urbánek, Jirounek a Kmeť prostě uvízli ve větší hře, která měla vést k odsouzení Ivo Rittiga. Tuto cestu – obrazně řečeno z Panenských ostrovů do Monaka, se ale podle soudu policii prokázat nepodařilo. Dostala ale od soudkyně Kateřiny Radkovské druhou šanci, má se prověřovat dál.

Konkrétně jde o podezření, že si Rittig za prostředky vyvedené z Olea pořídil tři nemovitosti v Dubaji. To už by bylo praní špinavých peněz. Jenže detektivové ÚOOZ, kteří případ vyšetřovali, sami tuto linku „zmatlali“: při sdělení obvinění totiž Rittiga na toto podezření neupozornili.

„Soud nemůže rozhodnout o skutku, pokud o něm nebylo řádně sděleno obvinění. Bude na státním zástupci, jak bude dále postupovat – zda bude sděleno znovu obvinění, či nikoliv,“ řekla k tomu v soudní síni Radkovská. My si tipneme – bude. Šance na break-ball se v pátém setu nepouštějí.

Nevinný Kubiska se sám rád přiznal

Tragikomickou postavou celého případu je bývalý účetní firmy Peskim Jaroslav Kubiska. Muž, který měl na starosti převody peněz. A který policii popsal architekturu domnělých finančních převodů směrem k Rittigovi.

Bez Kubisky by žádný případ nebyl. V Peskimu si pro budoucí „studijní účely“ stáhl obsah počítačů a odevzdal je policii. Přiznal se k převodům peněz a žádal příslib statutu spolupracujícího obviněného.

Nakonec ho ale nezískal, a jak se ukázalo, ani ho nepotřeboval. Podle soudu totiž nic nespáchal, přiznával se zbytečně.

Je to nejspíš naivní člověk, jak ostatně konstatovala i soudkyně. Vyšlo totiž najevo, že s obsahem ukradené dokumentace různě manipuloval, čímž ji pro soud učinil nepoužitelnou. Nebo to možná bylo trochu jinak, ono totiž taky vyšlo najevo, že se ze spisu zmizely jak původní disky, tak jejich forenzní kopie, které si policie nechala vyrobit.


Psali jsme zde: Problém v kauze Oleo Chemical: Mezi důkazy chybí datové nosiče, o které se opírá klíčová výpověď proti Rittigovi


Nakolik to celé zavání manipulací s důkazy, ať už záměrnou, nebo způsobenou Kubiskovou naivitou, necháme na posouzení čtenáře. Policejní inspekce tuto linku nechala bez povšimnutí.

Spolupracujte, máte dítě

Kubiska ale neměl být jako spolupracující informátor sám. Mezi dnes osvobozenými je i jeho bývalá kolegyně, účetní Jana Šádková. Žena, která se ocitla mezi kameny vyššího zájmu. A jen její statečnost ji uchránila od horších následků.

Staňte se spolupracující obviněnou, navrhovali jí prý policisté. Státní zástupce Adam Borgula pak k věci řekl, že měla být informátorkou v přípravném řízení. Policisté při přesvědčování Jany Šádkové vznášeli „přesvědčivé“ argumenty: Máte malé dítě, myslete na následky. Přesto odmítla.


Příběh Jany Šádkové jsme popsali zde: Po odmítnutí nabídky ke spolupráci přišlo obvinění a obžaloba. Podle státního zástupce je vše v pořádku


A teď pointa. Šádková byla a je nevinná. Nevinná žena, která strpěla nátlak ze strany policie. Nátlak na nejspodnější hranici představitelnosti. Ve vyšším zájmu dostat Ivo Rittiga za mříže. Ani toto by nemělo být zapomenuto.

Případ Ivo Rittiga zvaný Oleo Chemical nekončí. Na místě se odvolal státní zástupce i advokátka Petera Kmetě. Navíc je zde zmíněná linka možného obnoveného policejního vyšetřování.

Nekončí ani případ Ivo Rittig obecně. Snaha dostat tohoto „nepřítele státu“ za mříže bude pokračovat. Po nikom zdejší orlové práva nepasou tolik jako po Rittigovi, je to symbol tzv. protikorupční revoluce. A zatím prohrávají.

Kdyby nic jiného, naučili se na kauze Oleo Chemical, jak pracovat s institutem spolupracujícího obviněného. I když to bylo fiasko.

Náhle se souběžně rozeběhla jiná velká protikorupční kauza – třetí větev ROP Severozápad. Linka, kde jsou všechna známá fakta k dispozici nejpozději od roku 2012, ale policie z nich nedokázala těžit.


Psali jsme zde: Razie na severu Čech. Obvinění exhejtmanky, čtyři roky známá fakta a výpověď spolupracujícího recidivisty.


Najednou to jde – rozpomněl se totiž už dvakrát odsouzený bývalý ředitel Úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz. A na jeho výpovědích policie plete jednu kauzu za druhou. A v nich je Kušnierz v pozici … spolupracujícího obviněného.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)