Ostuda Ústí půjde k zemi. Město si nedělá iluze, demolici nakonec zaplatí ze svého
Možná už v řádu měsíců půjde k zemi někdejší hotel Máj, který už dlouhé roky hyzdí ústecké sídliště Severní Terasa. Chloubu komunistické architektury by měl zbourat vlastník, čeká se už jen na výsledek odvolání, o němž rozhoduje krajský úřad. Město už ale předem počítá s tím, že náklady nakonec zaplatí samo. Ostatně v posledních letech bouralo domy soukromých vlastníků opakovaně. Vymoct vynaložené miliony zpátky je ale prakticky nemožné.
Hotel dostavěný v roce 1988 byl považován za jeden z luxusních, na konci 90. let ho za osm milionů korun koupil od Fondu národního majetku Jaromír Houžvička.
Udržet jeho provoz se ale dařilo jen krátce, v roce 2001 přestal sloužit původnímu účelu. Obratem se z něj stal možná největší squat v Česku, teď, po 23 letech a desítkách požárů, zůstal jen železobetonový skelet.
Zbourejte tu ruinu
Město se opakovaně pokoušelo objekt koupit, jednání s vlastníkem ale narážela především na neakceptovatelnou cenu, mluvilo se až o 40 milionech. V posledních letec podle města komunikace utichla úplně. „Je to dlouhodobý problém a majitel nebyl ochoten jednat ani hledat jakákoliv řešení akceptovatelná ze strany města,“ řekl primátor Petr Nedvědický.
Ústecký stavební úřad vydal na začátku roku na základě posudku statika demoliční výměr. Čeká se na výsledek odvolání. „Spis byl předán v rámci odvolacího řízení na Krajský úřad Ústeckého kraje, ten ve věci ještě nerozhodl,“ vysvětlili zástupci stavebního úřadu.
Ve chvíli pravomocného rozhodnutí úřad majitele vyzve, aby ruinu zboural. Město už ale počítá s tím, že demolici nakonec bude platit ze svého.
„Nyní vše pokračuje zákonem stanoveným úředním postupem. Následně město přistoupí ke standardnímu procesu, tedy po získání právního rozhodnutí o odstranění stavby bude konat. Cena za demolici není stanovena, demoliční firma bude soutěžena,“ řekla mluvčí radnice Romana Macová s tím, že náklady by pak město vymáhalo.
Jaké budou? Předběžný odhad mluví až o desítkách milionů korun. „Pokud by nastala situace, že by město muselo zajistit a financovat demolici, pak využije všechny právní předpisy, aby náklady získalo zpět. Byl bych velmi rád, aby byl tento vřed na tváři města, který zároveň způsobuje nemalé bezpečnostní problémy, vyřešen,“ dodal primátor.
Dozvuky divoké privatizace
Nebylo by to zdaleka poprvé, kdy město za své bourá ruiny soukromých majitelů. Když se v roce 2012 částečně zřítil v Předlicích prázdný bytový dům a v jeho troskách zemřela mladá žena, nechalo město posoudit stav dalších objektů, v havarijním stavu jich byly dvě desítky. Některé změnily majitele, o další se vlastníci postarali. Další část ale nechalo zbourat město.
Související články
Zachránit Schichtovku, to bude šichta… Město nemá ánung, co se sebou
Konec symbolu sociálních problémů v Česku. Domy v ústecké Matiční půjdou k zemi
„Právní oddělení magistrátu Ústí nad Labem pohledávky vymáhá, ale vymáhání je velmi složité. Podařilo se řešit například demolici v ul. Řeháčkova, kdy byly náklady na uplatněny v insolvenčním řízení – městu bylo přiznáno 700 tisíc Kč (insolvence byla v roce 2020 ukončena – uhrazeno 30 %),“ uvedla Macová. U jedné z demolic se město domáhalo nákladů soudně, ale neuspělo.
Ještě dál radnice zašla v případě někdejší rezidenční ulice Na Nivách na okraji Předlic. Kdysi výstavní bytové domy obvodní radnice nejprve prodala podnikateli Janu Davidu Horskému, aby je město po letech úplně vybydlené vykoupilo zpět. Stoletá historie domů se definitivně uzavřela před pěti lety, zbourání dvou bloků vyšlo město na 7,9 milionu korun.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Bourání je, pochopitelně, pitomost. Daleko levněji by přišlo předělání budovy na sociální byty, kterých má Ústí zoufalý nedostatek.
Prý žijeme v právním státu. Cha, cha cha. Někdo si nakrade a daňový poplatník to zaplatí. Spravedlnost po kapitalisticku.