Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Trey Ratcliff, zdroj

K náboženství se hlásí šest miliard lidí. Muslimové, křesťané… Čí Bůh vede?

V souvislosti s přílivem uprchlíků převážně z muslimských zemí  se znovu řeší i to, jak dokáží různá náboženství – aktuálně hlavně vyznavači islámu v křesťanských zemích – žít vedle sebe. Podívejte se na to, jak jsou různá náboženství ve světě rozšířena.

Podle studie výzkumníků z americké Pew Research vyznává nějaké náboženství 5,8 miliard lidí, což představuje 84 % ze světové populace (6,9 miliard, údaj za rok 2010, k němuž je výzkum vztažený).

(Kliknutím můžete obrázek zvětšit.)

pew research 1

Demografická studie Pew Research vychází z více než 2500 průzkumů veřejného mínění, sčítání lidu a veřejných registrů 230 zemí světa.

Výsledkem je:

– 2,2 miliardy křesťanů

– 1,6 miliardy muslimů

– 1 miliarda lidí vyznávajících hinduismus

– téměř 500 milionů buddhismus

– 14 milionů lidí se hlásí k židovství

– dalších více než 400 milionů lidí praktikuje tradiční regionálním náboženstvím (v Africe, Číně či Austrálii a dalších zemích)

– dle odhadů dalších 58 milionů se řadí k malým náboženstvím jako je například taosimus, sikhismus, šintoismus, zoroastrismus, wicca a další

– 1,1 miliardy lidí se nehlásí k žádnému náboženství

Jak je příslušnost k náboženství rozdělena geograficky:

(kliknutím obrázek zvětšte)

 

Pew research 2

©©

 

Bezmála tři čtvrtiny lidí světa jsou ve svých zemích příslušníky náboženské majority.

Minoritami je ve svých zemích 27 % věřících.

Pew research 3

©©

 

Následující obrázek ukazuje regionální rozdělení jednotlivých náboženství:

pew research 4

©©

 

Bez zajímavosti není ani věkové rozvrstvení příslušníků jednotlivých hlavních náboženství světa.

Nejmladší populací se mohou pochlubit muslimové.

 

pew research 5

©©

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. Ládik!!! napsal:

  Ačkoliv jsme v té mapě modří, jsme bez vlivu.

 2. olga napsal:

  A já jsem si myslela že židů je víc.

  • LUF napsal:

   Já zase že jich je míň. Málokterý Žid (etnický) se hlásí k židovské víře a Židů je na planetě cca 15milionů co si tak vzpomínám (teď se mi to nechce ověřovat)

 3. petrph napsal:

  Mimochodem, když tedy mluvíme o tom co není „bez zajímavosti“ je trend v počtu věřících u nás. A ten je hluboce sestupný, V roce 2001 se k víře hlásilo 3,2 miliónu lidí,roce 2011 2,1 miliónu lidí. To je skutečně děsivý pád.
  Čili potom vlastně není pravda že „..Česká republika patří .. k nejateističtějším zemím na světě“, pravda je že v České republice se v posledních 10 letech stalo něco co třetinu věřících odradilo od náboženství. Ale co to je a jakou vinu na tom nesou samotné církve, a jakou náš společenský systém se všemi jeho známými problémy, které ničí právě a nejvíc morálku střední třídy, to by stálo samo za sebe za hlubokou analýzu

 4. Miloš Horáček napsal:

  Naše mini zemička má smutný primát a nemohou za to církve. Víra je osobní věc každého. Možná i proto jsme ve světě tak zanedbatelní, že nevíme kam se zařadit. Myslím, že je to důsledek výchovy v rodinách. Sebedůvěrě a vlastenectví se ve škole nenaučíte. Škola tyto základy může jen rozvinout. Začněme tedy u sebe a doma. Za stav naší společnosti nemohou ani USA ani Rusko.
  Miloš Horáček

 5. běžec napsal:

  HM souhlas s p.Voráčkem a Petrem.
  Jinak prosím je více než jasné,že náboženství je velký potenciální nepřítel ekonomiky a je ho třeba zničit.To si uvědomuje levec i pravec .Ekonomika potřebuje bezpřehé plýtvání vším čím se dá.
  Amorálnost společnosti tyto vlastnosti ještě umocňuje.Proto potřebujeme nevychované mládí z rozvedených rodin,všeobecně a stále naštvané lidi,kteří si dělají raddost koupí zase nějakop tretky,měřítka hodnot vyjadřované zbožím a novými auty a mobily apod..
  Takový člověk-závislý na zbytečnostech- je ovladatelný a ne hluboce věřící a skromný člověk,který je zároveň inteligentní a vychovaný.
  Je třeba veškeré zásady zničit a podupat,pak máme ovladatelnou společnost .
  Jan Benda Klatovy

 6. Mirek napsal:

  Je smutné, když je kladná vlastnost naší zemičky považovaná za „smutný, děsivý pád“. 🙂 Aspoň že lidí, kteří to tak vnímají, ubývá.

 7. Milan napsal:

  Nepochopitelná ostuda celého lidstva. Na nadpřirozeno věří drtivá většina populace 21. století. Ti, kteří přistáli na měsíci, poslali sondu na milióny kilometrů vzdálený Mars, ti kteří připíchnuli sondu na letící kometu. Pak že zombie, požírající mozky jsou sci-fi. :/

  • Petr Homoláč napsal:

   Létání do kosmu nebo vozítka na Marsu jistě sestrojovali i věřící lidé, Amerika je technologický lídr světa s věřícími, Rusko je zaostalé s bez ěrci, náš astronom Grygar je věřící člověk, ono to není vůbec v rozporu. Je to složitější.

   • Mirek napsal:

    Jojo, je to složitější. Příklady jsou, na druhou stranu negativní korelace mezi vědci a věřícími taky je.
    http://www.people-press.org/2009/07/09/section-4-scientists-politics-and-religion/

    Já třeba uznávám teismus coby možnou filosofickou spekulaci, jen mi přijde, že množství lidí, kteří ji věří (či dokonce považují za nezpochybnitelně pravdivou) zdaleka neodpovídá její skutečné relevanci. Natož pak další její konkrétní formy…

Přidávání komentářů není povoleno