Andrej Babiš a Viktor Orbán. Foto: Facebookový profil Andrej Babiš

Orbánova inzertní smršť: v evropských novinách kritizuje Brusel. V Česku tiskne u Babiše

Napsal/a Vojtěch Berger 30. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Několik evropských deníků v uplynulých dnech otisklo velkou inzerci maďarské vlády. Premiér Viktor Orbán v ní varuje před evropským superstátem, migrací i prohlubováním evropské integrace. Na Slovensku i v Česku skončila zmíněná inzerce v novinách z portfolia vydavatelství Mafra, které spadá do holdingu Agrofert českého premiéra Babiše, který Orbána označuje za svého přítele.

Právě v době, kdy maďarský premiér čelí kritice z celé Evropy za přijetí zákona který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoli materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví, vytáhl sám Orbán do mediální ofenzivy v zahraničí.

Inzeráty s jeho podpisem vyšly například ve slovenských Hospodárských novinách, španělském deníku ABC, dánském Jyllands-Posten nebo české Mladé frontě Dnes. Právě MF Dnes a Hospodárske noviny na Slovensku patří do vydavatelství Mafra z holdingu Agrofert Andreje Babiše.

Inzeráty o brexitu i migraci

Inzerce maďarské vlády v MF Dnes, 29.6.2021. Foto: HlídacíPes.org

Celostránkový inzerát má titulek „O budoucnosti Evropské unie. Návrhy Maďarska“ a obsahuje sedm bodů, mezi nimi kritiku evropského „superstátu“ či evropského „impéria“. Podle Orbána bude „příští desetiletí érou nebezpečných výzev“, jako je masová migrace či pandemie. Obyvatele Evropy je podle maďarského premiéra potřeba chránit a demokracii na kontinentu obnovit.

Není to zdaleka poprvé, co se maďarský premiér – špičkami Evropské unie dlouhodobě kritizovaný za porušování vlády práva – obrátil s kampaní na evropskou veřejnost.

Několik měsíců před volbami do Evropského parlamentu v roce 2019 platila maďarská vláda na Facebooku inzeráty s videem podbarveným dramatickou hudbou, které ukazovalo Evropu jako cíl masové migrace, kde kvůli migrantům roste kriminalita a umírají nevinní lidé při teroristických útocích.

Video placené maďarskou vládou se tehdy kromě Česka zobrazovalo třeba také v Německu, Itálii, Francii či zemích Beneluxu a také v Chorvatsku, Bulharsku, Rumunsku, Řecku nebo Slovinsku.

V době migrační krize v roce 2015 zase nechal Orbán vytisknout velké inzeráty v novinách na Blízkém východě, kde uprchlíky varoval před ilegálním vstupem na maďarské území.

Před britským referendem o brexitu pak zadal inzerci i v britských novinách, v tomto případě s nepřímou výzvou Britům, aby hlasovali pro setrvání své země v EU.

Šířit maďarský pohled na svět

Fakt, že se Orbán při šíření svého pohledu na svět už dávno neobrací pouze na Maďary, ukazují i investice přes jemu blízké prostředníky do nákupu médií na Balkáně.

K Orbánovým mediálním experimentům v Evropě patří i pokus o vytvoření zpravodajské „agentury“ V4NA. Její texty jsou k dispozici rovněž v angličtině a sama sebe definuje jako médium, které přináší konzervativní, pravicovou perspektivu na klíčová politická, ekonomická, kulturní témata v EU i ve světě.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


V praxi to vypadá tak, že například loni v prosinci po prezidentských volbách v USA informovala agentura o tom, že „komunikační tým Joe Bidena se skládá ze Sorosových agentů“.

I její aktuální texty se jednostranně věnují například islamizaci nebo zmíněnému kontroverznímu maďarskému zákonu dopadajícímu na LGBT komunitu. Podle V4NA po přijetí zákona „liberální mainstream spustil globální útok falešnými zprávami“ proti Maďarsku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)